Pár otázek ohledně unixu a programování

geek

Pár otázek ohledně unixu a programování
« kdy: 30. 01. 2013, 00:42:47 »
Považujete se někdo za dobrého programátora i administrátora nějakého unixového systému? Říkám si, jestli se dá zvládnout obojí, tzn. umět programovat např. složité síťové aplikace jako servery atd.. a zároveň se vyznat dostatečně v unixu, abych to dokázal někde rozběhat, server zabezpečit atd..

Proč někdo neudělá nějaký super cool asi window manager?, aby třeba linoxový look mohli závidět i applaci, kteří si dost často pořizují mac proto jak vypadá.

Používáte někdo jiný shell než Bash nebo Sh?
« Poslední změna: 30. 01. 2013, 11:25:14 od Petr Krčmář »


lons

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování.
« Odpověď #1 kdy: 30. 01. 2013, 01:09:45 »

Citace
Považujete se někdo za dobrého programátora i administrátora nějakého unixového systému?

Ano

Citace
Říkám si, jestli se dá zvládnout obojí, tzn. umět programovat např. složité síťové aplikace jako servery atd.. a zároveň se vyznat dostatečně v unixu, abych to dokázal někde rozběhat, server zabezpečit atd..

Da

Citace
Proč někdo neudělá nějaký super cool asi window manager?

Pretoze:

1. X.org window managerov je uz milion, naco by robil dalsi
2. pravdepodobne mas na mysli compositing desktop shell.
odpoviem ti: Ano, pracujem na nom, ale nie z dovodu, aby linuxovy look tak, ako to ty nazyvas, niekto zavidel
ale primarne sa jedna o to aby to bolo vyhovujuce prostredie, kvalitny produkt.

Efekty, vytuningovane skiny a podobne hovadiny nie su absolutne relevantne, to patri tak do komercnych produktov ktore
potrebuju ohurit a chytro vycashovat svojich zakaznikov. Foss funguje inak.
Samozrejme, budu, ale funkcnost, vykon, kvalita su prvorade.

Citace
Používáte někdo jiný shell než Bash nebo Sh?

pouzivam dash z dovodu ze sa jedna o defaultny shell v Ubuntu.

Sten

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování.
« Odpověď #2 kdy: 30. 01. 2013, 01:42:06 »
Považujete se někdo za dobrého programátora i administrátora nějakého unixového systému?

Ano

Říkám si, jestli se dá zvládnout obojí, tzn. umět programovat např. složité síťové aplikace jako servery atd.. a zároveň se vyznat dostatečně v unixu, abych to dokázal někde rozběhat, server zabezpečit atd..

Když se učíte to první, často zjistíte, že se hodí se s tím naučit i to druhé. A pro mnoho úkolů je to i nutnost.

Proč někdo neudělá nějaký super cool asi window manager?, aby třeba linoxový look mohli závidět i applaci, kteří si dost často pořizují mac proto jak vypadá.

On ten applácký window manager není zase tak super cool, resp. oba hlavní linuxové window managery (KWin a Compiz) umí to samé a mnohem víc. Apple si ale lidé většinou nepořizují kvůli tomu, jak vypadá, ale protože je to Apple. Něco jako když si kupují BMW nebo Infiniti; máte k tomu spoustu doplňků, je to velmi dobře vyladěné už z výroby a můžete se tím chlubit.

Jinak z vlastní zkušenosti mohu prohlásit, že práce s MacOS X je výborná jen do chvíle, než narazíte na první větší problém — pak už je to utrpení, protože s takovým problémem většinou nemůžete udělat vůbec nic.

Používáte někdo jiný shell než Bash nebo Sh?

Pro interaktivní práci ne, jsem příliš naučen na pohodlí bashe. Ale většinu skriptů píšu pro POSIX shell a spouštím pod dashem.

fgsadafd

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování.
« Odpověď #3 kdy: 30. 01. 2013, 08:24:16 »
Považujete se někdo za dobrého programátora i administrátora nějakého unixového systému? Říkám si, jestli se dá zvládnout obojí, tzn. umět programovat např. složité síťové aplikace jako servery atd.. a zároveň se vyznat dostatečně v unixu, abych to dokázal někde rozběhat, server zabezpečit atd..

Proč někdo neudělá nějaký super cool asi window manager?, aby třeba linoxový look mohli závidět i applaci, kteří si dost často pořizují mac proto jak vypadá.

Používáte někdo jiný shell než Bash nebo Sh?

ja bych rekl, ze to jde ruku v ruce. kdyz umim neco naprogramovat, tak bych to mel umet i nakonfigurovat a spustit :-)


Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #4 kdy: 30. 01. 2013, 12:55:29 »
Považujete se někdo za dobrého programátora i administrátora nějakého unixového systému? Říkám si, jestli se dá zvládnout obojí, tzn. umět programovat např. složité síťové aplikace jako servery atd.. a zároveň se vyznat dostatečně v unixu, abych to dokázal někde rozběhat, server zabezpečit atd..

Byla ta otázka dobrého programátora a administrátora, nebo dobrého programátora a dobrého administrátora? A nějakého unixového systému, nebo unixových systémů?

Servery nemusí být složité síťové aplikace. Servery mohou být jednoduché síťové aplikace, a je to tak lepší.

To, že si umím nakonfigurovat, zabezpečit a spustit svou/nějakou aplikaci ze mě nedělá dobrého administrátora. Já bych za dobrého administrátora považoval někoho, kdo umí s co nejmenším úsilím spravovat např. firemní síť.

Záleží, kam si dáme laťku, ale já si myslím, že programátor nemůže být dobrý admin a naopak, protože na to druhé nemá čas. Ale pokud jde o to spravovat si jednu mašinu, na které běží i můj program, tak to už se zvládnout dá.


Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #5 kdy: 30. 01. 2013, 13:39:20 »
Považujete se někdo za dobrého programátora i administrátora nějakého unixového systému?
To je vždycky relativní. Na lupě nebo technetu může excelovat kde kdo, tady už je to těžší a když člověk občas přijde do styku s lidma, kteří z hlavy sypou informace co, jak a proč je implementované v jádře tím a tím způsobem a jak se kolem toho vedla na mailinglistu diskuse, tak mu nezbyde než poslouchat s otevřenou pusou :)

Říkám si, jestli se dá zvládnout obojí, tzn. umět programovat např. složité síťové aplikace jako servery atd.. a zároveň se vyznat dostatečně v unixu, abych to dokázal někde rozběhat, server zabezpečit atd..
Admin musí znát docela slušně některé aspekty programování v C, jinak se mu stane, že mu něco nejde přeložit, nechce se slinkovat apod. a nebude s tím shopný hnout. Takže teoreticky nemusí nutně znát jánevím OOP nebo nějaké ty algoritmy, ale musí znát ten proces, co kolem toho je - patchování, překlad, linkování apod. Imho ale většina adminů programovat (na rozumné úrovni) umí.

Krom toho admin musí nutně znát nějaký skriptovací jazyk, to je podmínka sine qua non. Plus aspoň základy takovýchtěch běžných věcí jako sed, awk, grep, vim, bla bla bla

Proč někdo neudělá nějaký super cool asi window manager?, aby třeba linoxový look mohli závidět i applaci, kteří si dost často pořizují mac proto jak vypadá.
Mac není cool primárně proto, jak vypadá, ale proto, že to je homogenní prostředí navrhnuté jako logiku dávající celek. Opensource produkty mají obvykle příliš roztříšněný model vývoje a chybí tomu diktátor, který by to celé sjednotil a řekl "půjdeme cestou X". Místo toho jedna část jde cestou X, jiná X a Y, další Y a Z - a celý je to guláš, který za použití zbytečně velkého úsilí občas i nějak funguje.

Používáte někdo jiný shell než Bash nebo Sh?
(t)csh. Hlavně kvůli prohledávání historie šipkou nahoru. Zatím jsem nezjistil, jak tuhle vysoce návykovou featuru dostat z bashe.

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování.
« Odpověď #6 kdy: 30. 01. 2013, 13:40:21 »
Jinak z vlastní zkušenosti mohu prohlásit, že práce s MacOS X je výborná jen do chvíle, než narazíte na první větší problém — pak už je to utrpení, protože s takovým problémem většinou nemůžete udělat vůbec nic.
Můžeš dát příklad takového problému, se kterým se nedá udělat vůbec nic? (pokud to teda není něco jako výměna wm - to není "větší problém" :)

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #7 kdy: 30. 01. 2013, 13:47:17 »
(t)csh. Hlavně kvůli prohledávání historie šipkou nahoru. Zatím jsem nezjistil, jak tuhle vysoce návykovou featuru dostat z bashe.
Uvádím na pravou míru - jde to pomocí history-search-backward - na jednom stroji jsem to kdysi zkousel a funguje to. Uz nevim, co mi tenkrát vadilo, ted se mi zda, ze to funguje :)

Ivan

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #8 kdy: 30. 01. 2013, 14:32:23 »
Citace
Považujete se někdo za dobrého programátora i administrátora nějakého unixového systému? Říkám si, jestli se dá zvládnout obojí, tzn. umět programovat např. složité síťové aplikace jako servery atd.. a zároveň se vyznat dostatečně v unixu, abych to dokázal někde rozběhat, server zabezpečit atd..

Urcite se to da a je o i prinosne. Bohuzel ale cele IT miri smerem, ze se z nej stava "delnicka" profese a vsechno miri ke specializaci.
Role programatora a admina se budou dale vzdalovat, uz ted kolem sebe vidim lidi, kteri nejsou schopni komunikovat s lidmi z "druhe strany". Do urcite miry je to dano i lenosti lidi v personalnich agenturach. Pokud jsi v predchozim povolani delal admina tak proste "nemuzes byt dobry programator" a budes vytriden uz v prvnim kole.

Fantomas

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #9 kdy: 30. 01. 2013, 15:15:06 »
Adminovani a programovani lze zvladnout, pokud admina zaroven bavi programovani nebo programatora bavi adminovani. A je samozrejme svobodny bezdetny samotar s poruchou spanku :-D

nezda

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #10 kdy: 30. 01. 2013, 17:23:04 »
Moc jsem tu nepochopil první příspěvky. Pokud se bavíme o běžné dobré úrovni, tak to nikdy dohromady fungovat nebude. Když mi to ale někdo vysvětlí, budu rád.

Lepší junior může být po VŠ s trochou praxe třeba v 27 letech. Do seniora mu chybí vědomosti (frameworky) a praxe. Jestli se ale věnoval adminování, tak na tom bude ještě hůře a bude to nějaký obyčejný junior. Třeba pět let na to se bude věnovat čemu? Bude dělat obojí zároveň? To asi těžko, protože vědomostně to nestihne a prakticky také ne. Může si dát třeba dva roky pauzy v programování a dělat jen admina. Jenže po dvou letech neprogramování už zase nebude tolik akceschopný a senior level se mu o to více vzdálil. Po třicítce už ten postup těžko bude tak rychlý jako mezi 20-30. Takže jak to lze zkombinovat třeba do 35?

#

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #11 kdy: 30. 01. 2013, 18:18:32 »
senior junior lol kemo, zacni zit. (tyhle skatulky me vzdycky pobavi)

geek

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #12 kdy: 30. 01. 2013, 18:19:04 »
Díky za odpovědi.
Těch technologii je prostě asi moc no, aby to ovládal všechno jeden člověk. Jako pro mě ideální představa je, že bych se perfektně vyznal ve FreeBSD, protože mám Macbook a z něho OS X vychází a tak linux moc nepřipadá v úvahu, jelikož např. na multiplexování socketů se na linuxu používá epoll a na BSD systémech kqueue, takže programovat na macu pro linux nemá smysl a OS X už nehodlám NIKDY měnit. Abych mohl psát serverové aplikace, tak bych potřeboval umět perfektně C++, protože chci co nejlepší výkon. Měl bych ovládat nějaký vcs, kdybych někoho přibral do týmu, takže umět Git. Využít potenciál nových platforem, jako třeba node.js + mongo.db + angualrjs pro webové realtime singlepage aplikace, protože s ničím jiným už se asi prorazit na webu momentálně nedá.... No je toho kotel na jednoho, asi by to chtěl si fakt vybrat jednu oblast a u toho už zůstat.

nezda

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #13 kdy: 30. 01. 2013, 18:34:50 »
Určitě. Jeden člověk nemá šanci.

senior junior lol kemo, zacni zit. (tyhle skatulky me vzdycky pobavi)
To je sice hezké, ale můžu to i přepsat. Po vejšce je ti třeba 27 a umíš syntaxi, matiku, nějakou další teorii k programování. Chybí ti nějaká větší praxe a neumíš skoro žádné frameworky a nebo ne dostatečně. Jak se z týhle pozice dostaneš na dobrého programátora a zároveň ještě kvalitního administrátora?

geek

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #14 kdy: 30. 01. 2013, 18:41:04 »
Určitě. Jeden člověk nemá šanci.

senior junior lol kemo, zacni zit. (tyhle skatulky me vzdycky pobavi)
To je sice hezké, ale můžu to i přepsat. Po vejšce je ti třeba 27 a umíš syntaxi, matiku, nějakou další teorii k programování. Chybí ti nějaká větší praxe a neumíš skoro žádné frameworky a nebo ne dostatečně. Jak se z týhle pozice dostaneš na dobrého programátora a zároveň ještě kvalitního administrátora?

Já myslím, že je to dost individuální. Já třeba v podstatě každý den dělám mimo vlastní VŠ něco navíc, co se týká programování - čtu si, zkouším, atd.. Takže někdo, kdo fakt jenom vychodí tu školu a jinak chodí jenom do hospody atd., tak ten problém mít asi bude, ale takhle by to prostě být nemělo, podle mě by se měl každý budoucí programátor sám zajímat a vyvinout nějaké mimoškolní úsilí.