Povinnost uchovávat doklad k software

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #45 kdy: 12. 01. 2013, 23:19:39 »
>> Například pokud někdo nabonzuje FÚ+PČR, že používáte software načerno (jako firma) a že jste z něj neodvedli DPH,

Kapitáne, prosím, zjisti si, kdo a jak odvádí DPH. Pokud si koupím software, žádné DPH z něho neodvádím, DPH odvádí prodejce. A pokud si jako firma - plátce DPH - koupím software, tak mi naopak DPH z toho stát vrátí! Respektive já to DPH z toho softwaru odečtu z mnou zaplaceného DPH a tedy zaplatím o to méně na DPH. Stát má reálný zisk na DPH pouze ze software prodaného neplátcům DPH.


PanKapitánRUM

Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #46 kdy: 12. 01. 2013, 23:30:45 »

Firma odvádí DPH, které vybere.
ALZA nemá povinnost kontrolovat to, jestli odvedené DPH je "OK", člověk si může koupit licenci úplně někde jinde, může jí už mít, nebo mít jiný typ licence. FÚ má právo zjistit, jestli k tomu došlo, protože jestli ne a jestli se SW používá načerno, mělo k odvedení DPH dojít = mají právo to zkontrolovat.
Nepiš hned, zkus nad tím chvíli popřemýšlet.
Konec diskuze, jestli to ani teď nechápeš, už to není můj problém.

PanKapitánRUM

Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #47 kdy: 12. 01. 2013, 23:35:14 »
Možná to raději uvedu na příklad.

Mám auto a povinné ručení, auto s povinným ručením kupovat nemusím, ale povinné ručení stejně jako software dle názoru FÚ mít musím.
Autobazar za mě nemusí odvádět DPH z povinného ručení, ale může říct "On si koupil auto bez povinného ručení!" a nějaký úřad by se mě mohl zeptat "Koupil jste auto bez povinného ručení, dokažte, že ho máte."

Stejné to je s PC, ALZA prodá PC, ale nikdo je nemůže nutit kontrolovat to, jestli máš nebo nemáš k tomu software.
FÚ to oproti tomu MŮŽE zajímat, protože FÚ má na starosti výběr daní a pokud k odvedení daní nedošlo, je jejich povinnost daň vybrat.
A to jak u firem, tak u fyzických osob.

Do firmy mohou rovnou přijít a podívat se.
Fyzickou osobu mohou TEORETICKY zkontrolovat tak, že jim pošlou dopis a zeptají se, jak to je.
V každém případě je to pravomoc FÚ.

Mrchozrout

Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #48 kdy: 13. 01. 2013, 00:05:18 »
FU tady neni proto, aby hajil zajmy nejakych vyrobcu softwaru. Myslim, ze pan kapitan vydava svoje fantasmagorie za fakta. At uvede, kdy a kde FU kontroloval legalitu licenci jinak nez dotazem. Asi trpi nejakou nemoci, chudak.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #49 kdy: 13. 01. 2013, 00:33:36 »
Auuuuu, firma není žádný výběrčí daní a já rozhodně žádné DPH neplatím. Firma je PLÁTCE DPH (defakto z rozdílu mezi příjmy a výdaji). A je odpovědná za to, že ho platí v té výši, v jaké má. Přečti si zákon.

Příměr s povinným ručením pak nejen kulhá na obě nohy, on je úplně mimo, protože platit povinné ručení je MOJE povinnost. Platba DPH jako se mě jako fyzické osoby vůbec, ale vůbec netýká, to je povinnost PRODEJCE. (Navíc já nejsem automaticky povinen platit povinné ručení, pouze pokud auto provozuji na pozemních komunikacích, takže to je další problém v tom přirovnání, ale to je vedlejší).

Jediné, co u mě může FÚ zjišťovat je, zdali jsem náhodou někde nezakoupil SW za který měla být odvedená DPH. Jelikož ale mohu získat legálně software mnoha způsoby, přitom u spousty z nich z toho nebude plynout povinnost žádného subjektu  platit v ČR daně (dar, koupě v zahraničí, v případě DPH koupě od neplátce DPH, povolení autora provozovat SW bezplatně atd...), a jelikož nejsem povinen evidovat způsob získání SW, FÚ šetřením, jaký mám na počítači SW nemůže naprosto nic zjistit. A proto toto šetření dle zákona ani NESMÍ provádět.
Jediné, co FU může, je se optat, jestli náhodou mi alza neprodala SW: tato otázka legální je protože vede k zjištění relevantních informací o tom, zdali Alza zaplatila správně daň. Šťourání v mém PC k ničemu takovému nevede a tedy legální není.




Rax

Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #50 kdy: 13. 01. 2013, 00:45:20 »
Mám auto a povinné ručení, auto s povinným ručením kupovat nemusím, ale povinné ručení stejně jako software dle názoru FÚ mít musím.

Nesmysly, z držení auta nevyplývá povinnost mít na něho povinné ručení. Povinné ručení máš výhradně kvůli provozu vozidla na pozemních komunikacích. Mimo pozemní komunikace můžeš jezdit bez povinného ručení do aleluja. Případný přejezd po silnici jinam ti ovšem bez povinného ručení není povolen po vlastní ose, musíš si zaplatit něco jako podvalník.

PanKapitánRUM

Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #51 kdy: 13. 01. 2013, 00:55:47 »

To je pravda, neříkám, že to bylo nejlepší přirovnání.
S PC to bude podobné, nikdo tě jako fyzickou osobu nenutí a nemůže donutit PC používat.
FÚ se tě ale dotázat může, neb je to správce daně a pokud od tebe DPH nikdo nevybral, mohou chtít vědět proč.
Pokud jim odpovíš "PC jsem si koupil pro chlubení se před sousedem, ale nezapínám ho."
No tak jim asi nezbude nic jiného, než si zaťukat na čelo a přijmout to.

No, nechme této čistě akademické diskuze, FÚ to zatím nedělá a v nejbližších pár letech neudělá.
Hádat se nemá smysl, mám pravdu teď, stejně jako když jsem říkal že Metro je k hounu a to se mi tu lidi smáli, že Metro je super úžasný.

Téma je uschovávání dokladů k software, ty si musíte uschovávat po dobu užívání daného SW, resp. do doby, než vyhodíte média.
To, že Vás jako privátní osobu nikdo nezkontroluje, to už je vedlejší.

Mrchozrout

Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #52 kdy: 13. 01. 2013, 02:17:07 »
Koukam, ze meziplanetarni internet uz funguje - pan kapitan totiz rozhodne neni pozemstan :)

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #53 kdy: 13. 01. 2013, 13:40:59 »
Tak si prosím ale alespoň přečti zákon o DPH, abys popříště věděl, od KOHO se DPH vybírá!

To, že něco koupím ještě vůbec neznamená, že prodávající (a už vůbec ne já, to je blbost na druhou) z toho musí zaplatit DPH a proto je prostě celá Tvá konstrukce nesmyslná.

---

Stejnětak je nesmysl ta Tvá povinnost uchovávat doklady. Povinnost je něco, co člověk dle zákona musí a fyzická osoba nic takového NEMUSÍ. Žádný zákon nic takového neukládá. Pokud s tím nesouhlasíš, tak prosím uveď zákon a číslo paragrafu, z kterého tato povinnost plyne.

Fyzická osoba může používat SW, pokud má právo k užívání SW a to není podmíněné vlastnictvím dokladu o nabytí. Doklad je pouze způsob, jak nepřímo (klidně jsem mohl právo prodat a doklad mi zůstane) prokázat, že to právo mám. Tzn. max se dá říci, že je rozumné si uchovat doklad proto, aby byl člověk schopen nějak prokázat vlastnictví práva. Vzhledem k tomu, že ale fyzickou osobu jak sám píšeš nikdo nekontroluje - tak padá i tento důvod pro uchování dokladu.

Jistě, neříkám, že není lepší si ho schovat (např. pro následný prodej, kdy kupec jistě bude radši, když uvidí doklad o pravosti SW) ale to je daleko od povinnosti, jak píšeš Ty.

Takže opakuji, pokud s výše uvedeným nesouhlasíš, uveď prosím paragraf zákona, z kterého vyplývá, že člověk tu povinnost má.