Povinnost uchovávat doklad k software

PanKapitánRUM

Povinnost uchovávat doklad k software
« kdy: 11. 01. 2013, 01:38:28 »
Jsem už starý a málo trpělivý, proto začínám být prchlivý a rozčilují mě hlupáci.
Proto sem jednoduše sepíšu, jak je to vlastně s doklady od software.

Krátké vysvětlení:
Doklad prokazující právo ho užívat si musíte uschovat po dobu užívání software!
Doklad prokazující právo užívat software je nejběžněji doklad o jeho nákupu, to je preferovaný doklad.

Dlouhé vysvětlení:
Toto platí jak pro firmy, tak pro fyzické osoby.
Jako fyzická osoba si nemusíte uschovávat doklad o koupi, ALE .....
Jenže tím problematika teprve začíná.
Moudré přísloví praví "Vypouštěj všechno před ALE!" 

Pro ilustraci uvedu příklad s kolem.
Dejme tomu, že jezdíte dokolečka na kole po svém dvoře.
Potřebujete k tomu doklad?
A víte že to je možné?
Právě přišel soused s policistou a ukazuje "On jezdí na mém kole! On mi ho ukradl! Kolo za 100 tisíc!" (http://euro.e15.cz/profit/luxusni-kola-pro-bohate-894220)
Co dál?
Asi řeknete: "Ano, to kolo mám jen půjčené, ale to kolo mi soused půjčil!"
Policista přikývne: "V pořádku, můžete to nějak dokázat?"
Vy řeknete: "Nemůůůžůůů, jsem dižkryminovaný! Nevidíš ty dylino že mám kopu dětí?"
No a máte problém, soused je prokazatelně vlastníkem toho kola, protože se to o něm všeobecně ví, všude se s ním fotil, má na něj doklad a navíc těch ukradených věcí u Vás najdou spoustu.

Tedy:
Doklad o nákupu si schovávat nemusíte!
Nicméně, především pokud jsou tím dotčeny práva cizích osob, pak je velmi vhodné, si tento doklad schovat!
Protože ten, kdo ten doklad bude muset předložit, jste vy!

Stejně jako si nemusíte schovávat doklady, nemusíte mít řidičský průkaz!
Dokonce ho nemusíte mít i když jezdíte autem!

Pokud to auto neřídíte, není pro to důvod.
Ovšem když budete chtít řídit auto, tak už ho potřebovat budete.

Software v nejběžnější podobě je pouze SVOLENÍ K UŽÍVÁNÍ AUTORSKÉHO DÍLA.

Právo užívat software je upraveno zákonem 121/2000 Sb tzn. autorský zákon zde:
http://www.zakonycr.cz/seznamy/121-2000-sb-zakon-o-pravu-autorskem-o-pravech-souvisejicich-s-pravem-autorskym-a-o-zmene-nekterych-zakonu-(autorsky-zakon).html

Ten stanovuje, že k užití autorského díla potřebujete souhlas nositele autorských práv.
A tento doklad bývá nejčastěji ve formě dokladu o nákupu, protože ten jednoznačně prokazuje, že zde byl tento souhlas udělen.
To je celé, proto musíte schovávat doklad.


Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou (firmou)?
Právnickou osobu mohou zkontrolovat jednoduše z FÚ, při kontrole z FÚ můžete být vyzváni doložit legální nabytí software.
Fyzickou osobu tu nejspíš nezkontroluje nikdo.

Pro ty hloupé sem vložím několik názorných příkladů:

Svetr = stává se z toho Vaše věc = nemusíte mít doklad.
Jízda tramvají = čerpáte službu = musíte mít doklad po dobu trvání jízdy.
Židle = stává se z toho Vaše věc = nemusíte mít doklad o nákupu.
Software = čerpáte službu = musíte mít doklad po dobu užívání software.
Chlebíček = stává se z toho Vaše věc = nemusíte skladovat doklad po dobu jídla.
Vlek = čerpáte službu = musíte mít doklad po dobu užívání vleku.
Čepice = stává se z toho Vaše věc = nemusíte mít doklad po dobu užívání.
Vstupenka na výstavu NA NĚKOLIK DNÍ = čerpáte službu = musíte mít doklad a prokázat právo na další vstup nebo návrat.
Bábovka = stává se z toho Vaše věc = nemusíte mít doklad po dobu užívání.
Dálniční známka = čerpáte službu = musíte jí mít po dobu užívání dálnice.

Jak to vidí Microsoft:
http://www.microsoft.com/cze/legalnisoftware/ochrana-prav/legalita-softwaru.aspx

Tady je nutno podotknout, že jsem byl na řadě licenčních školení Microsoftu a několikrát se jim tam smál do obličeje, za což jsem byl vyveden na chodbu, kde mi bylo vysvětleno, že jestli budu zlobit, přijdu o svoje MCP a už na žádné nebudu smět, nicméně mi obratem vysvětlili, že mám pravdu, ale že to nemusím tak vykřikovat.

Hlavním a nejsnazším dokladem prokazujícím pravost software je doklad o nákupu, to je před zákonem hlavní možnost prokázání legálnosti software.

Tento doklad, resp. položka na něm, by měla obsahovat licenční číslo produktu například IDDQD-IDKFA-IDDQD-IDKFA-IDDQD a SN z COA.
Pokud toto neobsahuje, nebo jen jednu z položek, pak si musíte uschovat i COA šítek.

COA štítek?
Někteří z nás si koupili licenci na Windows 8 po internetu (Ano i já) a tak samozřejmě žádný COA štítek nemáme, nepotřebujeme a nikdy jsme ho nepotřebovali, pokud byl doklad v pořádku. Máme doklad o koupi, který je hlavním dokladem prokázání pravosti nabytí software.

Na jedné z licenčních schůzí jsem se začal smát, že COA je naprd.
Ano, COA je skutečně naprd, nemusíte je lepit na počítače, naopak je lepší COA štítek nalepit přímo na DVD, ze kterého daný systém instalujete. Především ve velkých výrobních firmách COA štítek vydrží tak týden, než ho někdo ukradne. No a Microsoft dává přednost jednoduchému řešení, kdy jako IT té firmy předložíte jak média, tak COA štítky, tak doklad o nákupu.

V případě COA štítků pro OEM stroje to je stejné, než ho ztratit, je lepší ho nalepit na DVD a schovat do skříně.
Svázání daného software s daným strojem prokazuje spolehlivě DOKLAD O NÁKUPU, kde je napsáno že stroj se SN: 123456789 byl nakoupen s licencí ABCDE-FGHIJK...

Fyzickou osobu pak COA v zásadě nemusí zajímat, protože ho nikdo nebude kontrolovat.

EULA
všechny EULA co jsem se obtěžoval číst jsou jen trochu opravený strojový překlad, jejich opora v zákoně je často velmi diskutabilní a vzhledem k časté změně EULA se na ní nemá příliš smysl odvolávat. Microsoft se s Vámi k vůli drobnému porušení EULA soudit nebude a úředník z FÚ má lepší práci než EULA číst. Fyzickou osobu pak EULA v zásadě nemusí zajímat, protože jí neodklepl on, neodsouhlasil, navíc ho nikdo nebude kontrolovat.

Další odkazy a spoustu blbábolů najdete třeba tady: http://forum.root.cz/index.php?topic=5640.0

http://www.linuxexpres.cz/business/legalizace-softwaru-bsa-a-open-source
http://www.soom.cz/index.php?name=articles/show&aid=448&title=Legalita-software-a-softwarovy-audit-2

Z hlediska zákona pak je dobré přečíst toto:
http://www.microsoft.com/cze/legalnisoftware/softwarenekradu/firmy/zakon-se-meni.aspx
U soudu Vás totiž nebude žalovat hodný pán, který se na Vás bude usmívat, ale nejspíš nějaká solidní svině, která toho na Vás bude chtít hodit co nejvíc a co by to všechno mohlo být není uvedeno v seznamu Vašich práv, ale v seznamu JEHO práv.
Vaše práva Vám vysvětlí Váš právník, proto se předem zajímejte o JEHO práva, za co by Vás mohl žalovat.

Trestní zákoník hovoří zcela jasně:
http://www.pracepropravniky.cz/zakony/trestni-zakonik-uplne-zneni
Citace
§ 270
Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi

(1) Kdo neoprávněně zasáhne nikoli nepatrně do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
Co je to nepatrné zasáhnutí vysvětluje pro změnu již citovaný autorský zákon, pokud budete užívat software načerno, hrozí Vám dva roky. Pokud nejste trestaní, očekávejte pokutu + podmínku.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,

a) vykazuje-li čin uvedený v odstavci 1 znaky obchodní činnosti nebo jiného podnikání,
Pokud budete používat Adobe sr*** nelegálně na tvorbu webu za prachy, nebo třeba plnou verzi nějakého nástroje na programování, nebo na server kde budete hostovat IIS weby dáte kradený server a přijdou Vám na to, bude to horší. Pokud nejste trestaní, očekávejte VELKOU pokutu+podmínku, pokud to bylo jen takové příštipkaření.

b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch nebo způsobí-li tím jinému značnou škodu, nebo
To Vám asi nehrozí.

c) dopustí-li se takového činu ve značném rozsahu.

(3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu nebo způsobí-li tím jinému škodu velkého rozsahu, nebo

b) dopustí-li se takového činu ve velkém rozsahu.
Tady jde do tuhého, pokud najdou u Vás disk plný software, který nějak otarifikují a že si umí vycucat z jednoho programu 50 000 stažení, tak už to není na podmínku.

Tak, myslím, že teď už to každý normální chápe naprosto dostatečně.
Prosím aby se přispívali jen lidé, kteří tomu rozumí více než já.
Pokud se tu bude chtít vylít nějaký právník, nechť ze mě klidně udělá vola, to snesu.
To mě rozčiluje jen od nýmandů, kteří o tom zjevně nic nevědí.
« Poslední změna: 11. 01. 2013, 10:47:56 od Petr Krčmář »


PanKapitánRUM

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #1 kdy: 11. 01. 2013, 01:57:59 »
Ještě krátce k právům cizích osob, i když by to mělo být jasné.

Pokud si koupíte čepici, tím zřejmě žádná další osoba nebude dotčená.
Jste to jen vy a Vaše čepice a ostatním je do té čepice prd.

Pokud si ovšem PRONAJMETE čepici, pak ten kdo Vám jí pronajal si může diktovat podmínky, že si s ní třeba nesmíte utřít ... auto.

Vidíte, v prvním případě se jedná o vztah vy a vy, ve druhém případě se jedná o vztah VY + NĚKDO CIZÍ.
Ten někdo cizí má svoje práva, ta Věc Vám vůbec nepatří a on jí může chtít zpět.
To, jestli jí zpět dostane nebo ne, to musíte prokázat VY!

Zatímco když si koupíte čepici, stává se Vaším majetkem a pokud Vám jí nesebere exekutor (protože tu čepici nosil třeba Obama), tak máte vztah jen s tou čepicí, ale pokud máte čepici v pronájmu a ta čepice patří plnoprávnému majiteli, může se jí dožadovat třeba zpět.

Chápejte, nejde tu o Vaše práva, ale o práva JEHO!
Hlupáci mají pocit, že si mohou pustit hudbu v paneláku na plný kule ve 2 v noci a nemusí se o nikoho zajímat.
A skutečně si MOHOU pustit hudbu v paneláku na plný kule ve 2 v noci, pokud ten panelák je prázdný a nebudou zasahovat do práv  někoho jiného.

Výrobce autorského díla má svoje práva (často přehnaná) a mezi Vámi není vztah "on mi prodal tu věc, ta věc je moje a fuck-off", ale vztah pronájmu za určitých podmínek.

Užívání software je jako užívání pronajatého bytu.
Nechápu, proč si tu tolik lidí (http://forum.root.cz/index.php?topic=5640.0) na Rootu myslí, že tím, že zaplatím nájemné na 10 let dopředu (typická životnost software), stává se ten byt mým majetkem ?!?!?!

Nájemní byt Váš není!
Software, kde si koupíte jen právo k užívání, Váš také není!

A jestli ani tohle nepochopí, tak už nevím co  :( :o

Mrchozrout

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #2 kdy: 11. 01. 2013, 02:13:46 »
Hadej noumo, co je tezsi zfalsovat - stitek nebo nakupni doklad od nejake zkrachovale spolecnosti? Tvoje neschopnost pouzit aspon posledni dva neurony je monumentalni.

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #3 kdy: 11. 01. 2013, 09:40:40 »
Hadej noumo, co je tezsi zfalsovat - stitek nebo nakupni doklad od nejake zkrachovale spolecnosti? Tvoje neschopnost pouzit aspon posledni dva neurony je monumentalni.

Musím říci, že po všech těch nicneříkajících a bezobsažných blábolech PanKapitánRUM-a je tvůj pregnantní, jasný a "k věci" příspěvek zábleskem naděje ...

o

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #4 kdy: 11. 01. 2013, 10:00:29 »
Softwer si neprenajimam  - v zivote som si ziaden SW neprenajimal, vzdy kupoval. Ja si ho kupujem a tak isto ho vlastim ako napriklad sveter, ciapku,.... Mozem ho predat, darovat a  nepotrebujem k tomu ani ziadnu pisomnu zmluvu, ziaden doklad a uz vobec povolenie vyrobcu SW. Samozrejme je mozne ho aj prenajat a potom je to ina vec ale bezne sa SW predava. Som vlastnikom kopie a s tou si mozem robit, co chcem (zjednodusene povedane). Tie sracky MS v podani EULA su nic, len pocmarany papier.

Tato cela problematika je tak komplikovana, ze nikto z nas ju tu nevyriesi a ani kopa pravnikov ju uspokokivo nevysvetli.  je tu problem v nedorieseni autoskych prav a postavenia sw licenci z pohladu zakona.

Takze to, co si tu  napisal ma taku cenu ako ostatne prispevky na tuto temu.


Markus

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #5 kdy: 11. 01. 2013, 10:05:14 »
Softwer si neprenajimam  - v zivote som si ziaden SW neprenajimal, vzdy kupoval.

Software si kupuješ asi těžko, kupuješ si právo ho používat, zkus si to přečíst znou, párkrát se bouchni do hlavy a pak si to přečti ještě jednou, to co si kupuješ je něco jako lístek do kina, můžeš se na to dívat, ale tvoje to není.

Pindal

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #6 kdy: 11. 01. 2013, 10:22:06 »
Software si kupuješ asi těžko, kupuješ si právo ho používat, zkus si to přečíst znou, párkrát se bouchni do hlavy a pak si to přečti ještě jednou, to co si kupuješ je něco jako lístek do kina, můžeš se na to dívat, ale tvoje to není.

Neni to tak jednoduché, jak napsal o, koupený software na fyzickém nosiči můžu prodat dál. Viz vyčerpaní práva, např. http://finance.idnes.cz/evropsky-soudni-dvur-k-vycerpani-prava-u-pocitacovych-programu-p8q-/pravo.aspx?c=A121129_155727_pravo_dag

Takža nějaká faktura je sice hezká, ale ten Photoshop v krabici jsem si mohl koupit na burze od kohokoliv. A ta krabice jako dukaz opravneni k uziti staci.

Pindal

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #7 kdy: 11. 01. 2013, 10:25:54 »
Teda, ona ani ta krabice být nemusí. Vztahuje se to i na stažené věci.

Markus

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #8 kdy: 11. 01. 2013, 10:42:06 »
Neni to tak jednoduché, jak napsal o, koupený software na fyzickém nosiči můžu prodat dál.

Ale je to velmi jednoduché.
Když si koupíš lístek do kina, tak ho taky můžeš prodat.
Převádíš svoje právo užívat tu věc, vlastníš právo věc užívat za určitých okolností a toto právo můžeš převést.
Software opravdu nevlastníš, v tom má autor pravdu!!

Rax

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #9 kdy: 11. 01. 2013, 11:39:03 »
Neni to tak jednoduché, jak napsal o, koupený software na fyzickém nosiči můžu prodat dál.

Licence na software se nevztahuje k fyzickému nosiči. Kamarád co si koupí fyzický nosič se software není oprávněn takový software používat, může si ho leda tak přibít hřebíkem na stěnu a koukat na něj. Kamarád si musí od tebe koupit licenci na software.

Rax

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #10 kdy: 11. 01. 2013, 11:40:31 »
Takža nějaká faktura je sice hezká, ale ten Photoshop v krabici jsem si mohl koupit na burze od kohokoliv. A ta krabice jako dukaz opravneni k uziti staci.

Držení krabice se software tě nijak neopravňuje tento software používat. Licence na software se nevztahuje k fyzickým věcem.

Re:Povinnost uchovávat doklad k software fyzických osob i firem
« Odpověď #11 kdy: 11. 01. 2013, 12:16:29 »
Neni to tak jednoduché, jak napsal o, koupený software na fyzickém nosiči můžu prodat dál.

Licence na software se nevztahuje k fyzickému nosiči. Kamarád co si koupí fyzický nosič se software není oprávněn takový software používat, může si ho leda tak přibít hřebíkem na stěnu a koukat na něj. Kamarád si musí od tebe koupit licenci na software.

To by pak ale právo ten nosič přeprodat (first‐sale doctrine) bylo dost k ničemu, což asi došlo i zákonodárcům, a proto máme § 66.

§ 66 Omezení rozsahu práv autora k počítačovému programu



(6) Oprávněným uživatelem rozmnoženiny počítačového programu je oprávněný nabyvatel rozmnoženiny počítačového programu, který má vlastnické či jiné právo k rozmnoženině počítačového programu, a to za účelem jejího využití, nikoli za účelem jejího dalšího převodu, dále oprávněný nabyvatel licence nebo jiná osoba oprávněná užívat rozmnoženinu počítačového programu.

Fantomas

Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #12 kdy: 11. 01. 2013, 13:17:49 »
Uz to zamknete, nema to cenu 8)

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #13 kdy: 11. 01. 2013, 13:28:14 »
Rume, IMHO se pleteš. A hlavně to příliš zjednodušuješ, např. směšuješ dvě stránky věci:

Jedna věc je trestní stránka věci. Tam musí být porušení zákona jasné nade všechnu pochybnost a důkazní břemeno je tu na státu.
Tvoje analogie s kolem tady přitom nesedí. Protože to je jiná situace: běžnej člověk přeci kolo pepučuje cizím lidem. Ale pokud bych si např. půjčil kolo v půjčovně kol, nedostal papír, že ho mám půjčené a ta půjčovna by na mě podala trestní oznámení, že jsem kolo ukradl, tak by státní zástupce musel nějak dokázat, že jsem si opravdu kolo nepůjčil. Protože jinak není "nade vší pochybnost" dokázáno, že jsem opravdu kolo ukradl - klidně jsem si ho mohl půjčit a ztratit papír. Proto je např. na parkovištích vždy klauzule o ztrátě lístku a tučné pokutě: je to daleko jednodušší způsob, jak pokutovat černě parkující.

Drůhá věc je civilněprávní stránka. Tam již neplatí pravidlo o "nadevší pochybnosti", tam jsou obě strany rovnocené s rovnocenou důkazní povinností. Jenže je tu zas jiný problém: tady je důkazní břemeno nikoli na státu (který např. může "násilím" prohledat počítač), ale na žalobci. A ten má daleko menší možnosti (nemůže např. přijít a prolustrovat Ti počítač, co v něm máš), jak vůbec nějaký důkaz získat.

Proto např. má DP v přepravních podmínkách (se kterými implicitně nástupem do tramvaje souhlasíš) články o přepravní kontrole. Protože pokutu pak defakto nedostáváš za to, že jsi jel na černo (to se opravdu prokazuje těžko), ale že jsi porušil konkrétní ustanovení přepravních podmínek: nepředložil ke kontrole jízdní doklad tak, jak jsi se zavázal. Proto také hradíš "poplatek za nepředložení dokladu" a nikoli náhradu škody za poškození DP (ušlý zisk, opotřebení vozidla apod....).

Ve výsledku se tedy nedá říci, že člověk musí mít doklady, jen to, že když je nemá, může mít problém a výsledek kauzy bude záviset na konkrétním soudci a dalších nepřímých důkazech.

PS: Třešnička na dortu je, že ke spoustě "legálně zakoupených" programů licenční smlouva skutečně ani nikdy de jure nevzniká, protože tuším dle podle občanského zákoníku je ke smlouvě třeba, aby se o jejím uzavření dozvěděly obě strany (tzn. nestačí, bych odklepnul EULA, ale musel by o tom MS vědět). Stejnětak nevzniká licenční smouva samotnou koupí krabice, protože v tu dobu kupující naprosto neví, co uzavírá a tedy samotný akt koupě nemůže být uzavřením licenční smlouvy. Takové programy jsou pak defakto užívané nelegálně.




Diskobolos

Re:Povinnost uchovávat doklad k software
« Odpověď #14 kdy: 11. 01. 2013, 13:38:40 »
Jsem už starý a málo trpělivý, proto začínám být prchlivý a rozčilují mě hlupáci.
....

Rume, kolik toho vypils?! :-)

+1 zamknout