Ubuntu: nikdo nezná root heslo

kolemjdouci256

Ubuntu: nikdo nezná root heslo
« kdy: 15. 12. 2012, 17:01:19 »
Mám OS Ubuntu 12.04 a mám dost vážný problém. Protože na našem PC není žádný správce, který by měl potřebné pravomoci, vždy když chci instalovat nějaký program nebo změnit heslo nějakého uživatele, požaduje to po mě heslo superuživatele root. Heslo žádného takového uživatele neznám a nezná ho nikdo. Podle toho, co jsem se dozvěděl, nikdo účet roota ani nezaložil >:( Zkoušel jsem zadat svoje heslo i heslo druhého uživatele na počítači, ale nic. Proč to po mě chce tedy heslo roota, když root žádné heslo nemá? Jde nějak získat jeho pravomoci, i když na PC není žádný správce?
« Poslední změna: 16. 12. 2012, 12:53:09 od Petr Krčmář »


Kit

Re:Ubuntu : nikdo nezná root heslo
« Odpověď #1 kdy: 15. 12. 2012, 17:09:55 »
Zřejmě bude nutné, aby se přihlásil první uživatel, který byl zaregistrován po instalaci. Zpravidla to bývá "ubuntu" s heslem "ubuntu". Z něj je pak možné zavolat "sudo" a případně upravit oprávnění.

Jenda

Re:Ubuntu : nikdo nezná root heslo
« Odpověď #2 kdy: 15. 12. 2012, 17:37:04 »
Mám OS Ubuntu 12.04 a mám dost vážný problém. Protože na našem PC není žádný správce, který by měl potřebné pravomoci, vždy když chci instalovat nějaký program nebo změnit heslo nějakého uživatele, požaduje to po mě heslo superuživatele root. Heslo žádného takového uživatele neznám a nezná ho nikdo. Podle toho, co jsem se dozvěděl, nikdo účet roota ani nezaložil >:( Zkoušel jsem zadat svoje heslo i heslo druhého uživatele na počítači, ale nic. Proč to po mě chce tedy heslo roota, když root žádné heslo nemá? Jde nějak získat jeho pravomoci, i když na PC není žádný správce?
Lze připojit systém z jiného systému (třeba nastartovaného z CD/flashky), chrootnout se tam jako root (chroot /mnt/foo /bin/bash) a změnit heslo (pomocí passwd). Jinak první uživatel se na Ubuntu pozná tak, že má uid 1000 a je ve skupinách adm a sudo (poznáš příkazem id). Taky se do těch skupin můžeš přidat (adduser jméno skupina) a pak budeš admin ty.

Waseihou

Re:Ubuntu : nikdo nezná root heslo
« Odpověď #3 kdy: 15. 12. 2012, 17:40:39 »
Pusť terminál a zadej  příkaz sudo su, pak se tě to zeptá na tvoje heslo, a jsi root. Normálně by jsi neměl mít roota a vše by mělo jít přes grafické sudo myslím. No pokud tě to hodně pálí tak jako root příkazem passwd si nastav nové heslo... a nezapomenout.

Heslo by mělo být passphrase, tedy několik nelogických slov s občas nějakými znaky či prohozenými písmeny, změněná velikost, musí se dobře pamatovat. Doba pazměti znaků na 8 písmen už odzvonila...

poiu

Re:Ubuntu : nikdo nezná root heslo
« Odpověď #4 kdy: 15. 12. 2012, 17:59:53 »
Ja by som skusil
Kód: [Vybrat]
cat /etc/group | grep adminA potom toho uzivatela, ktoreho to vypisalo a to klasicky od neho cez sudo.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu : nikdo nezná root heslo
« Odpověď #5 kdy: 15. 12. 2012, 18:57:39 »
To je normalni, v Ubuntu je na rootovi nejake dementni nahodne heslo, ktere nikdo nezna. Pustte si v terminalu sudo passwd.

Hellraiser

Re:Ubuntu : nikdo nezná root heslo
« Odpověď #6 kdy: 15. 12. 2012, 20:13:00 »
Kdyz nabootujete s parametrem single tak jste prihlasen jako root i bez znalosti hesla.

http://askubuntu.com/questions/132965/how-do-i-boot-into-single-user-mode-from-grub

alfonza

Re:Ubuntu : nikdo nezná root heslo
« Odpověď #7 kdy: 15. 12. 2012, 23:05:44 »
možná nebude nutné hned od začátku používat tyto metody a zkusit nejdříve jednoduchou v podobě >>
Unity >> Nastavení systému >> Uživatelské účty a podívat se jaký účet je nastaven jako správce...

pokud se tohle nepodaří, tak nejrychlejší možnost je recovery mód při startu počítače přes grub

kolemjsdouci256

Re:Ubuntu: nikdo nezná root heslo
« Odpověď #8 kdy: 16. 12. 2012, 16:09:54 »
tak bohužel sudo su ani sudo passwd nefunguje. Když zadám sudo su nebo sudo passwd a zadám tam heslo napíše to : (nějaký uživatel) is not in the sudoers file. Uživatele ubuntu jsem nenašel. Pokusil jsemse aspoň vypsat všechny uživatele a tohle mi vyšlo:
avahi
avahi-autoipd
backup
bin
colord
daemon
games
gnats
guest-eVC3Hj
guest-mY5fGH
guest-nJAMMl
guest-VCuR80
hplip
irc
kernoops
libuuid
lightdm
list
lp
mail
man
marcela
messagebus
news
nobody
proxy
pulse
root
rtkit
saned
speech-dispatcher
sync
sys
syslog
timidity
(můj účet)
usbmux
uucp
whoopsie
www-data
který z nich se zaregistroval první, netuším...

pokud se tohle nepodaří, tak nejrychlejší možnost je recovery mód při startu počítače přes grub
Co přesně mám udělat v tom recovery modu?

Re:Ubuntu: nikdo nezná root heslo
« Odpověď #9 kdy: 16. 12. 2012, 16:37:58 »
V recovery konzole si root, stačí napísať
Kód: [Vybrat]
passwd, potom zadať 2* heslo pre roota a potom reboot.

asdsdf

Re:Ubuntu: nikdo nezná root heslo
« Odpověď #10 kdy: 16. 12. 2012, 16:38:51 »
Pokial particia nie je sifrovana tak upravit /etc/sudoers subor.
To znamena:
- nabootovat nejaku live distribuciu (ubuntu)
- pomocou "cat /proc/partitions" pozriet dostupne particie
  vypis moze vyzerat takto:
   8       16  625131864 sdb
   8       17  356514448 sdb1
   8       18  268614832 sdb2
V tomto pripade ide o 640GB disk rozdeleny na particie priblizne 350 a 260 GB
- namontovat prislusnu particiu "sudo mount /dev/sdb1 /media"
- otvorit subor (v popise suboru je ze by sa mal otvarat cez visudo ale mam odskusane ze to nie je nutne, navyse subor otvarame   v cudzom systeme tak neviem ci je to vhodne)
  "sudo nano /media/etc/sudoers"
- pod riadok "root ALL=(ALL:ALL) ALL"
  pridat "pouzivatel ALL=(ALL:ALL) ALL"
- ulozit a restartovat
Potom by malo fungovat "sudo passwd", ale po zmene hesla odporucam pridany riadok vymazat, lebo narusa bezpecnost systemu

Franta <xkucf03/>

Re:Ubuntu : nikdo nezná root heslo
« Odpověď #11 kdy: 16. 12. 2012, 17:45:18 »
To je normalni, v Ubuntu je na rootovi nejake dementni nahodne heslo, ktere nikdo nezna. Pustte si v terminalu sudo passwd.

V Ubuntu nemá root žádné heslo a nejde se na něj přímo přihlásit:

Kód: [Vybrat]
# cat /etc/shadow | grep root
root:!:15690:0:99999:7:::

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu: nikdo nezná root heslo
« Odpověď #12 kdy: 16. 12. 2012, 21:12:26 »
Tak to je nejaka novinka. Kdyz jsem pred lety nainstaloval *buntu, tak tam misto vykricniku bylo x a v shadow pak nejaky hash. Sudo passwd pak normalne zmenilo heslo a bylo.

Cili nejlepe zabootovat live distro, namontovat disk s /etc, zeditovat /etc/passwd, rootovi zaznam zmenit treba na root::0:0:root:/root:/bin/bash. Zabootovat, prihlasit se jako root bez hesla a jako prvni krok nastavit dostatecne vypasene heslo.

DK

Re:Ubuntu: nikdo nezná root heslo
« Odpověď #13 kdy: 16. 12. 2012, 21:21:31 »
v ubuntu se pouziva sudo, takze roota nechat zablokovaneho, pouze pridat daneho uzivatele do sudoers

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu: nikdo nezná root heslo
« Odpověď #14 kdy: 16. 12. 2012, 22:35:06 »
v ubuntu se pouziva sudo, takze roota nechat zablokovaneho, pouze pridat daneho uzivatele do sudoers

A to jako proc? Ja mam v Lubuntu rozchozeneho roota a sudo jsem uz par let nepouzil. Kdo ma porad zadavat to heslo. Krome toho vam nic nebrani mit a pouzivat oboje. A jsou situace, kdy by se rootovske heslo mohlo hodit i tem, kteri jinak pouzivaji sudo. Treba aby se dostali do single modu, kam nevim, jak bych se jinak dostal.