Kvalitní zálohování a aktualizace softwaru

Kvalitní zálohování a aktualizace softwaru
« kdy: 26. 10. 2012, 10:17:28 »
Ahoj, jsem momentálně ve sporu já jako člověk z ICT vs jeden klíčový zaměstnanec z oboru, kterým se firma živí. Na stole jsou dvě otázky ve kterých se přeme a nemůžu najít kvalitní argumenty, jak ho přesvědčit. Má svojí pravdu založenou na osobních zkušenostech a přes to nejede vlak.

1) Zálohování. Je potřeba jejich velmi cenná data, vzhledem k ceně hodiny práce, zálohovat. Já navrhuji nějaké to zařízení od Synology + kvalitní serverové disky v ceně cca 50 tis. On navrhuje externí USB HDD pro každého zaměstnance. Dle mého nekvalitní záloha. Ovšem jemu takový disk funguje už léta a nikdy se nepokazil, tak proč utrácet.

2) Aktualizace. Já navrhuji připojit všechny stanice na internet a řádně nastavit firewall. Osobně považuji aktualizace softwaru za jednu z důležitých bezpečnostních prvků. On navrhuje nepřipojovat jeho notebook vůbec, jelikož to tak měl do teď a nikdy se nic nestalo. Navíc by mu časem nabobtnal OS (Win 7) a zpomalil se počítač. Tady mu musím dát za pravdu, asi se to stane, jsou to Win a všichni vím, že to tak je. Co ovšem až ten jeho notebook za rok někde na služebce připojí do sítě kohosi?

Vzhledem k jeho pozici ve firmě má silné slovo a já musím vytáhnout nějaké silné argumenty. Je to klasika. Lidé považují řešení bezpečnosti a zálohování za zbytečně drahé a otravující prvky. Tudíž je potřeba je vyřešit tou nejlacinější cestou. Přeci to fungovalo do teď a nikdy se nic nestalo. Oni mají své zkušenosti, tak jim přeci nebudu vykládat, že to tak není. Vyprávějte si někomu, že je tu šance, že se jeho externí USB HDD podělá, když jemu to přeci funguje roky a nikdy se nic nestalo.


Lukáš F.

Re:Kvalitní zálohování a aktualizace softwaru
« Odpověď #1 kdy: 26. 10. 2012, 10:38:41 »
Nám se ve firmě stala podobná věc. Naše oddělení nakonec řeklo: Fajn, prosaďte si svoje řešení, ale my s ním nechceme mít nic společného. Jde to na vaše triko, průsery si řešíte sami a sami si řešíte i podporu. My říkáme, že to je špatně a tak za to nechceme nést zodpovědnost, tak nás do toho netahejte. A bylo.

Diskobolos

Re:Kvalitní zálohování a aktualizace softwaru
« Odpověď #2 kdy: 26. 10. 2012, 10:49:11 »
ad 1) Otázka na klienta: "Na kolik si rámcově ceníte hodnotu hodnotu svých dat?". Systém zálohování by se dal zlevnit nákupem NASu s RAIDem dle požadavků. Na klienty bych plácl cobian backup a je to.
ad 2) Widle ze samy zasviní i bez aktualizací. Někde jsem viděl offline řešení, kde se na server do vybraného adresáře stahovaly hotfixy a klientům se při přihlašování detekovaly instalované/neinstalované hotfixy (via OCS). Vše automatizovaně v dávkách s bonusem detailních informací o klientských stanicích (OCS).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní zálohování a aktualizace softwaru
« Odpověď #3 kdy: 26. 10. 2012, 12:15:21 »
Ja bych jim rekl svuj nazor a at se rozhodnou sami. Kdyz jim staci USB, tak bych se s nimi nepretlacoval. Ono se pak treba ukaze, ze sice meli USB, ale zalohovali jednou za 2 mesice a pak jim lehl disk. Tak at si rvou vlasy, jsou to jejich vlasy. A idealne jim sepiste sve vyhrady proti jejich reseni a dejte si to podepsat od velkeho sefa, ze dostal kopii a vzal to na vedomi. Treba uz i prevzeti zodpovednosti za blbe reseni mu bude vadit natolik, ze zmeni nazor. :-)

buk

Re:Kvalitní zálohování a aktualizace softwaru
« Odpověď #4 kdy: 26. 10. 2012, 12:38:00 »
Lukáš F. :
suhlas, ked to nechcete standardnym sposobom, tak si to rieste sami, ale na vlastnu zodpodvednost.
Avsak v dnesnej dobe je dolezite mat to potvrdene aj na papieri (resp standardnym sposobom zaprotokolovane), na ustne dohody sa velmo rychlo zabuda  :-\


alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní zálohování a aktualizace softwaru
« Odpověď #5 kdy: 26. 10. 2012, 13:23:39 »
pokud si s tím uživatelé chtějí ručně hrát, asi bych je v tom nechal - za data si potom odpovídají sami :-) ono to odpojené USB funguje taky proti přepětím ze sítě (vč. blesků apod.). příp., pokud je u všech jasné, kam ty důležité data ukládájí, bych zkusil nějaké automatické zálohování ještě někam jinam. nejspíš se časem bude někomu hodit :-)

v praxi stejně jedno zálohovací místo nemusí stačit (svůj dokument smažu/přepíšu,proběhne automatická záloha, všimnu si toho až po ní - a stejně budu hledat jinou/starší verzi zálohy)

ad aktualizace - co na tom PC onen člověk dělá? není připojené ani do místní sítě, nepíše tam žádné emaily, nesurfuje po internetu? kdysi takových PC byla spousta, ale dneska už tomu moc nevěřím. pak stačí jeden klik v prohlížeči, jedna přiloha v emailu nebo červík v lokální (byť "zabezpečené" firemní) síti - a všichni si na nezáplatovaném pc smlsnou :) (kdyby všichni záplatovali, červíky ani nikdo nevyrábí, protože by se neměli kde šířit).