Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?

Riff

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #45 kdy: 25. 10. 2012, 20:34:51 »
Kdyby měl někdo potřebu dávat mi najevo nedůvěru až tak moc, že mi bude permanentně sledovat monitor, tak ať jde o dům dál, o podobné zákazníky nemám zájem. Ostatně za celou dobu, co pracuju sám na sebe, jsem na nikoho takového ani nenarazil - nejspíš je to opravdu jenom projev manažerské neschopnosti, normální lidi evidentně dokáží spolupracovat i bez toho, aniž by si spolu hráli na Hotel Paradise.


OMG

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #46 kdy: 25. 10. 2012, 20:57:58 »
Kdyby měl někdo potřebu dávat mi najevo nedůvěru až tak moc, že mi bude permanentně sledovat monitor, tak ať jde o dům dál, o podobné zákazníky nemám zájem. Ostatně za celou dobu, co pracuju sám na sebe, jsem na nikoho takového ani nenarazil - nejspíš je to opravdu jenom projev manažerské neschopnosti, normální lidi evidentně dokáží spolupracovat i bez toho, aniž by si spolu hráli na Hotel Paradise.

Co to je? To je sraz trollů tady? Proč zase další člověk mluví o permanentním sledování monitoru? Jste nemocní? Nebo mi něco uniká?

anubhait

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #47 kdy: 25. 10. 2012, 21:12:11 »
Málokomu je příjemné když ho někdo šmíruje. Stejně jako je málokomu příjemné sedět zády do místnosti. Kvalitní lidé si práci mohou vybírat a pokud si mohou vybrat mezi zaměstnavatelem co ho bude šmírovat a tím co nebude pak má takový člověk většinou volbu dost jasnou. Takže prosím šmírujte si jak chcete ale potom se nedivte že o kvalitní lidi nezavadíte. Takové co si o práci přijdou říct když jsou s předchozí hotoví a stihli si dát kafe.

A ne není to normální. Když chce šéf vědět co dělám přijde a zeptá se normálně lidsky "Jak to jde."


Inkvizitor

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #48 kdy: 25. 10. 2012, 21:20:13 »
Co to je? To je sraz trollů tady? Proč zase další člověk mluví o permanentním sledování monitoru? Jste nemocní? Nebo mi něco uniká?

Já zase nerozumím tomu, že Ti "uniká" rozdíl mezi náhodným a explicitním nahlédnutím šéfa na monitor a potenciálně permanentním a skrytým sledováním. Já nestojím kupříkladu o to, aby někdo sledoval moje překlepy nebo slepé uličky při "přemýšlení nahlas". Nestojím už vůbec o to, aby někdo četl soukromý mail, který dvakrát týdně pošlu (ano, v pracovní době, doma zase poměrně často dělám věci do práce) manželce a kde mohou být věci, které nechci roztrubovat do světa. I ten "blbý" Ind na konci světa se naučí používat verzovací systém, ty moderní mají interaktivní rebase, takže tam lze slučovat rozpracovanou práci a její opravu a tak, pokud mám zájem, čas a energii, mohu například u programátora sledovat postup v dohodnutých intervalech, třeba denně. Můžu to analyzovat zleva a zprava, počítat si řádečky, pouštět linty, dělat si diffy mezi verzemi atd. atp. V případě, že dělá analýzu, může dodat pracovní text nebo diagram. A pokud nedokážu posoudit postup práce offline, nepoznám ani při online sledování, jestli to je člověk na svém místě a dělá tu práci v adekvátním čase nebo jestli to je cvičená opice, která pořád dokola opisuje jednu špatně sestavenou sekvenci příkazů namísto znovupoužitelného a spolehlivého kódu.

OMG

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #49 kdy: 25. 10. 2012, 21:22:27 »
A ne není to normální. Když chce šéf vědět co dělám přijde a zeptá se normálně lidsky "Jak to jde."

Když trolujete vy všichni, tak já taku budu :-)

Jo, prostě šéf skočí do auta, projede zasekané centrum města, dojede k tobě na předměstí, zazvoní u tebe a lidsky se tě zeptá: "Jak to jde."
A někdy tím zasekaným centrem projede na letiště, tam sedne na letadlo, do Indie je to většinou jeden přestup a tam se Kumara zeptá "How's things".




OMG

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #50 kdy: 25. 10. 2012, 21:49:43 »
Co to je? To je sraz trollů tady? Proč zase další člověk mluví o permanentním sledování monitoru? Jste nemocní? Nebo mi něco uniká?

Já zase nerozumím tomu, že Ti "uniká" rozdíl mezi náhodným a explicitním nahlédnutím šéfa na monitor a potenciálně permanentním a skrytým sledováním. Já nestojím kupříkladu o to, aby někdo sledoval moje překlepy nebo slepé uličky při "přemýšlení nahlas". Nestojím už vůbec o to, aby někdo četl soukromý mail, který dvakrát týdně pošlu (ano, v pracovní době, doma zase poměrně často dělám věci do práce) manželce a kde mohou být věci, které nechci roztrubovat do světa. I ten "blbý" Ind na konci světa se naučí používat verzovací systém, ty moderní mají interaktivní rebase, takže tam lze slučovat rozpracovanou práci a její opravu a tak, pokud mám zájem, čas a energii, mohu například u programátora sledovat postup v dohodnutých intervalech, třeba denně. Můžu to analyzovat zleva a zprava, počítat si řádečky, pouštět linty, dělat si diffy mezi verzemi atd. atp. V případě, že dělá analýzu, může dodat pracovní text nebo diagram. A pokud nedokážu posoudit postup práce offline, nepoznám ani při online sledování, jestli to je člověk na svém místě a dělá tu práci v adekvátním čase nebo jestli to je cvičená opice, která pořád dokola opisuje jednu špatně sestavenou sekvenci příkazů namísto znovupoužitelného a spolehlivého kódu.

Ano. Potenciálně vás může šéf může na dálku sledovat permanentně. Ale to může i fyzicky. A je jasné, že v obou případech je stejný ekonomický nesmysl, aby to doopravdy dělal. Skryté? To je otázka, co je vlastně skryté. Vím o tom, že to může dělat, ale nevím kdy. Mě to pořád připadá jako v zásadě ta stejná situace, kdy šéf seděl za mnou a měl můj monitor na očích. Taky jsem nevěděl, kdy kouká do svého kódu a kdy kouká na můj monitor.

Soukromý mail? Tak já jsem psal o variantě, kdy mám v klientovi přepínač "teď pracuji a šéf může koukat a počítají se mi minuty do pracovní doby" a "teď nepracuji a šéf nemůže nic a já nic nevydělávám". Pokud by se šéf mohl podívat na můj monitor kdykoliv, tak by to bylo pochopitelně oboustraně méně výhodně a byl to oboustraně větší opruz. Ale i tak by se dal poslat mail z jiného - soukromého počítače. Takže pořád by to nebyl zásadní problém.

Slepé uličky. Tak to je z mého pohledu první relevantní argument. To uznávám, že když jsem si v něčem nebyl úplně jistý, tak jsem se za slepé uličky styděl. Dneska už nemám problém, aby klidně šéf s nějakým juniorem, kterého zaučuji viděli, že jsem udělal něco blbě a že jsem se vrátil a něco smazal. Protože vím, že to patří k řemeslu. Chápu, že tohle musí být mnoha lidem nepříjemné. Ale na vysvětlení těch silných slov a jednoznačných odsudků mi to teda přijde slabé.

Riff

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #51 kdy: 25. 10. 2012, 22:23:17 »
Citace
Proč zase další člověk mluví o permanentním sledování monitoru?

Tak vyznívá hned první příspěvek v diskuzi(předpokládám, že váš). A za nepřípustné bych to považoval, i kdyby kdyby to nebylo "permanentní"(když už na tom slovu tak bazírujete). Argumentů tady padlo nespočet a několikrát, nebudu je opakovat - narozdíl od vás netrpím grafomanií.

Citace
To je sraz trollů tady? Jste nemocní? Nebo mi něco uniká?

Všichni jsou tady trollové, jen já jsem letadlo 8) Kromě srazu trollů je tady ještě možnost, že když něco tvrdíte jako jediný, tak se třeba mýlíte.

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #52 kdy: 25. 10. 2012, 22:27:58 »
V podstatě je kladena pořád stejná zodpovědnost a vytížení, to jak se kdo vypořádá s rostoucím tlakem možného "sledování" je jen o zaměstnancích. Slova o sebeúctě a šmírování nejsou na místě, pomalu každý druhý zaměstnanec státní správy stráví až 40% pracovní doby obyčejnou prokrastinací.
IMHO je dobře, že se zavádí pravidelné reporty aktivity zaměstnanců na internetu, ale to zabíhám do jiného tématu, než je tento.

OMG

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #53 kdy: 25. 10. 2012, 22:52:57 »
Tak vyznívá hned první příspěvek v diskuzi(předpokládám, že váš). A za nepřípustné bych to považoval, i kdyby kdyby to nebylo "permanentní"(když už na tom slovu tak bazírujete). Argumentů tady padlo nespočet a několikrát, nebudu je opakovat - narozdíl od vás netrpím grafomanií.

To je škoda, snad mi je tedy napíše někdo jiný. Protože já jsem opakovaně žádal o informaci, jaké jsou zásadní rozdíly, když se mi šéf občas nakoukne přes rameno a když si mi občas nakoukne přes nějaký program na dálku. A ty rozdíly byly zatím celkem chabé.

Mimochodem první příspěvek není můj a první příspěvek mluví o automatickém snímkování obrazovky. Já jsem později psal o sitauci, kdy se šéf kdykoliv podívá. Ale ani ten první příspěvek nepopisuje situaci, kdy šéf něco permanentně sleduje. Ale asi se smířím s tím, že to tady tak berete.

Citace

Všichni jsou tady trollové, jen já jsem letadlo 8) Kromě srazu trollů je tady ještě možnost, že když něco tvrdíte jako jediný, tak se třeba mýlíte.

Takhle diskuze (tak jak ji vedu já) je primárně o tom "co vám vadí na tom, že budete na dálku sledováni". Není mi moc jasné, jak bych se měl v tomto mýlit.
Maximálně bych se mohl dočkat relevantního argumentu v čem je problém s takovým sledováním. A takový relevantní argument tady byl zatím jeden - a to je stud za slepé uličky. Ovšem stejně jako fyzicky šéf většinou koukne na monitor, něco moudrého prohodí a jde dál (a nečeká, až začnete mazat svůj úlet a přepisovat ho jinak), tak to bude podobně i se sledováním na dálku. Ale jak už jsem psal - pořád slabé na ta silná slova.

Inkvizitor

Re:Sledování práce: pomůcka nebo šmírování?
« Odpověď #54 kdy: 25. 10. 2012, 23:26:18 »
V podstatě je kladena pořád stejná zodpovědnost a vytížení, to jak se kdo vypořádá s rostoucím tlakem možného "sledování" je jen o zaměstnancích. Slova o sebeúctě a šmírování nejsou na místě, pomalu každý druhý zaměstnanec státní správy stráví až 40% pracovní doby obyčejnou prokrastinací.
IMHO je dobře, že se zavádí pravidelné reporty aktivity zaměstnanců na internetu, ale to zabíhám do jiného tématu, než je tento.

V případě zaměstnanců státní správy není jisté, zda by pro stát nebylo výhodnější, kdyby prokrastinovali 90% času.