FIT VUT - špatná volba?

jpu

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #60 kdy: 22. 01. 2019, 20:48:38 »
Osobne si myslim, ak niekto studuje len IT skolu, tak ma horsie sance na trhu oproti cloveku, ktory VS nema, ale ziskal vedomostoi samostudium a uz aj niekde robil. IT je fakt obor, kde VS nie je nutna, pokial sa clovek nechce venovat specifickym veciam (grafika, automaty, kompilatory, a podobne odborne zamerane obory). V 98% pripadoch sa znalosti z VS moc nevyuziju.


František

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #61 kdy: 22. 01. 2019, 21:52:26 »
Souhlasím s ostatními, bakaláře jsem dodělal na ČVUT, inženýra na VUT. V práci používám asi tak 1 % toho, co jsem se učil na VŠ, zároveň si troufám tvrdit, že na mou pracovní pozici vysokoškoláka jsem schopen připravit někoho s maturitou (a trochou zkušeností v IT) během tří měsíců a zvládne to stejné, co já. Jediné, co mi VŠ dala byly tituly a prodloužené mládí, na druhou stranu ty peníze, co člověk mohl vydělat, to mi nikdo nevrátí...

foo

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #62 kdy: 22. 01. 2019, 22:10:53 »
Az prezident Soukup s premierem Okamurou provedou czexit, vysokoskolske vzdelani se bude hodit pri zadosti o obcanstvi v nektere civilizovanejsi zemi. Klidne to muze byt Ing. z FIT VUT, i kdyz si o te skole nic moc dobreho nemyslim.

Za sebe jsem rad za studium na matfyzu, kde jsem dostal dostal rozum a prestal byt mlamoj.

foo

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #63 kdy: 22. 01. 2019, 22:14:15 »
Citace
Za sebe jsem rad za studium na matfyzu, kde jsem dostal dostal rozum a prestal byt mlamoj.

Jeste dodam, ze vetsina kamaradu, kteri sli na VUT nebo ani to ne, mlamoji zustali. Nekdy je to i horsi nez Vysoka Skola Zivota.

jpu

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #64 kdy: 22. 01. 2019, 22:19:43 »
co je podla teba mlamoj? Ono aj vysokoskolsky vzdelani ludia niekedy neoplyvaju intelektom.


MarSik

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #65 kdy: 22. 01. 2019, 22:52:57 »
Souhlasím s myname, jsem inženýr z ČVUT a škola mě nic extra nenaučila. Jediná výhoda byla jen ta, že jsem byl vnějšně motivován, takže bych bez školy měl dost problémů se k tomu dokopat. Na druhou stranu, i v práci bych byl motivován k tomu se učit a v práci se fakt naučíte víc než ve škole. Pokud budu mít v budoucnu děti, které budou chtít IT, hodně důrazně jim doporučím VŠ jedině dálkově, nebo s úvazkem fifty fifty.

Ta vysoká škola Vás donutí se podívat i na věci, které v té práci zrovna nepotřebujete a má Vás donutit si uvědomit přesahy témat a propojení oborů. Vysoká škola je hodně o samostudiu (styl SŠ "zapište si" tam nestačí), ale těžko se sám podíváte na pokročilé téma, o kterém jste nikdy neslyšel. Stejně tak se těžko rozumí některým složitým tématům, když nemáte možnost konzultace s někým, kdo tomu rozumí.

Jsou učitelé dobří i špatní, na bušení PHP asi VŠ nepotřebujete.. ale pak na pohovoru potkávám lidi, co netuší nic o problémech paralelizace, neví proč se používají různé datové struktury na různé účely (a skončí s O(2) algoritmem pro přihlašování uživatele) a podobně.

foo

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #66 kdy: 22. 01. 2019, 23:59:46 »
co je podla teba mlamoj? Ono aj vysokoskolsky vzdelani ludia niekedy neoplyvaju intelektom.

To neni o intelektu, to je o pokore.

Protoze nektere problemy jsou fakt tezke a vyzaduji velke usili.
Protoze zpusob, jak se divame na svet, neni jediny mozny... vlastne je dost nahodily a nekdo jiny, jindy nebo jinde se na nej muze divat jinak.
Protoze i technicke problemy maji dusledky v realnem svete, na lidi a prostredi.
Protoze jsou systemy mnohem slozitejsi nez ty pocitacove.

jpu

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #67 kdy: 23. 01. 2019, 07:30:28 »
Souhlasím s myname, jsem inženýr z ČVUT a škola mě nic extra nenaučila. Jediná výhoda byla jen ta, že jsem byl vnějšně motivován, takže bych bez školy měl dost problémů se k tomu dokopat. Na druhou stranu, i v práci bych byl motivován k tomu se učit a v práci se fakt naučíte víc než ve škole. Pokud budu mít v budoucnu děti, které budou chtít IT, hodně důrazně jim doporučím VŠ jedině dálkově, nebo s úvazkem fifty fifty.

Ta vysoká škola Vás donutí se podívat i na věci, které v té práci zrovna nepotřebujete a má Vás donutit si uvědomit přesahy témat a propojení oborů. Vysoká škola je hodně o samostudiu (styl SŠ "zapište si" tam nestačí), ale těžko se sám podíváte na pokročilé téma, o kterém jste nikdy neslyšel. Stejně tak se těžko rozumí některým složitým tématům, když nemáte možnost konzultace s někým, kdo tomu rozumí.

Jsou učitelé dobří i špatní, na bušení PHP asi VŠ nepotřebujete.. ale pak na pohovoru potkávám lidi, co netuší nic o problémech paralelizace, neví proč se používají různé datové struktury na různé účely (a skončí s O(2) algoritmem pro přihlašování uživatele) a podobně.
Stale tu ale ostava otazka, kolko toho aplikuju studenti v praxi. Aj tak vacsina z nich robi niekde systemakov alebo vyvojarov na statnych projektoch, ci produktoch roznych sukromnych firiem. Takisto v strednej Europe nie je vela firiem, kde by sa dali vyuzit a prehlbovat znalosti z VS. A velmi vela ludi sa rozhoduje aj podla platu. Taky java/C# vyvojar na bankovom produkte, dostane viacej, ako vyvojar embedded zariadeni.

kdr

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #68 kdy: 23. 01. 2019, 08:40:18 »
T. V práci používám asi tak 1 % toho, co jsem se učil na VŠ, zároveň si troufám tvrdit, že na mou pracovní pozici vysokoškoláka jsem schopen připravit někoho s maturitou (a trochou zkušeností v IT) během tří měsíců a zvládne to stejné, co já. Jediné, co mi VŠ dala byly tituly a prodloužené mládí, na druhou stranu ty peníze, co člověk mohl vydělat, to mi nikdo nevrátí...

1) Akorát že ten sš bude cvičená vopice naučená 1 úkol. Nebude si vůbec uvědomovat přesah a  souvislosti své práce.

2) VŠ je o mj. sociálnu, kontaktech, schopnosti se naučit komunikovat s lidma, prezentovat věci (tohle člověk trochu naučí gympl, ale skoro žádná průmka). Bavíme se o oboru IT, kde je spousta lidí považována společností za asociály. Rozdíl mezi sš a vš je poznat třeba jenom když člověk otevře dveře a potom pusu.

3) Pokud opravdu využíváte z VŠ 1 %, tak jděte jinam, určitě tam dostanete víc peněz za zajímavější práci. Pokud na to nemáte, tak jste prostě neschopný. :D

n00ne

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #69 kdy: 23. 01. 2019, 08:53:22 »
Znám dost absolventů z FIT VUT i ČVUT a můžu říct, že i mezi absolventy těchto škol se nacházejí lopaty. (né tak často jako mezi SŠ to je zcela jasné, ale nachází)

foo

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #70 kdy: 23. 01. 2019, 12:18:29 »
2) VŠ je o mj. sociálnu, kontaktech, schopnosti se naučit komunikovat s lidma, prezentovat věci (tohle člověk trochu naučí gympl, ale skoro žádná průmka). Bavíme se o oboru IT, kde je spousta lidí považována společností za asociály. Rozdíl mezi sš a vš je poznat třeba jenom když člověk otevře dveře a potom pusu.

Bohuzel na vetsine technickych skol jako FIT VUT nemaji ani ustni zkousky, pro konzultace je velmi maly prostor, psat neco jineho nez kod se clovek nenauci (ani to k pruchodu nepotrebuje, nad naprasenym textem diplomky se privrou oci), na prezentace je nanejvys par seminaru ke konci studia.

Stale tu ale ostava otazka, kolko toho aplikuju studenti v praxi.

Za nejvetsi prinos vzdelani povazuji schopnost kriticky myslet, pracovat se zdroji,... V obcanskem zivote to pouzivam neustale, naopak kapitalistovi to neni zrovna vhod.

MarSik

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #71 kdy: 23. 01. 2019, 12:27:49 »
Bohuzel na vetsine technickych skol jako FIT VUT nemaji ani ustni zkousky, pro konzultace je velmi maly prostor, psat neco jineho nez kod se clovek nenauci (ani to k pruchodu nepotrebuje, nad naprasenym textem diplomky se privrou oci), na prezentace je nanejvys par seminaru ke konci studia.

Za mě tedy byly už od prváku technické zprávy, dokumentace, prezentace a obhajoby (obzvláště týmových) projektů. Takže jsme psali více než jen kód. Ale taky nás tenkrát bylo v celém Bc. ročníku "jen" cca 300.

Konzultace se daly řešit na cvičeních, kde byl prostor se zeptat. A celkem často probíhala diskuse s vyučujícím v pauze přednášky nebo po ní. Jen to chtělo se aktivně zapojit...

Ústních zkoušek bylo málo, ale nějaké se našly - PVH předměty a volitelné předměty na specifické téma s malou účastí. I když i u velkých předmětů se výjimka našla - v magisterských simulacích jsme měli po písemné zkoušce i ústní dozkoušení.


foo

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #72 kdy: 23. 01. 2019, 12:42:18 »
Za mě tedy byly už od prváku ...

To bylo 2002-2007. Ja se bavim o vyuce o 10 let pozdeji. Ani nema smysl tady debatovat o akademicke urovni fakulty.

Rich_D

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #73 kdy: 23. 01. 2019, 13:33:18 »
Pokud jde o běžné IT (lopatí) a nechcete rovnou navrhovat systémovou architekturu od A do Z, případně inovovat na úrovni výzkumu, je úplně jedno jestli máte titul z FITu/FELu, MFF/FJFI, nebo Unicorn College, nebo jen maturitu, to je prašť jak uhoď, je to o vás, ne o škole. Pokud budete dělat, to co dělá většina v IT (lopatí práce všeho druhu), všechny VŠ vám dají víceméně stejnou přidanou hodnotu (minimální), ovšem z diametrálně odlišnými požadavky na dokoneční studia (na co matfyz, když budete dělat PHP/SQL?). V mé čistě SW firmě zaměstnávám zhruba dvacet lidí, zhruba dvě třetiny mají SŠ, zbytek VŠ (většinou s IT zaměřením), co vám můžu ze zkušenosti říct je, že při nástupu do práce není mezi nimi téměř žádný rozdíl v odvedené práci. Zhruba po šesti měsících až jednom roku se začínají vytvářet kvalitativní rozdíly, které však někdy můžou být na škodu (nejsou potřeba, děláme běžnou nádeničinu), v každém případě u těchto kvalitativních rozdílů neplatí, že by vysokoškoláci byli lepší než středoškoláci, je to opravdu člověk od člověka. Pro spokojenou práci v IT potřebujete specifické charakterové vlastnosti a technické znalosti, které by v rámci VŠ studia často odpovídaly jednomu až dvěma odborným předmětům, zbytek je na vás při náročnosti odpovídající elementární logice.

kdr

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #74 kdy: 23. 01. 2019, 17:18:55 »
Zaměstnávám zhruba dvacet lidí, zhruba dvě třetiny mají SŠ

A co z toho plyne? Že se v tý firmě dělají jednoduché věci s nízkou přidanou hodnotou.