Jak prodávat svůj software?

dev

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #30 kdy: 13. 10. 2012, 22:33:52 »
musíš vést účetnictví=mít účetní

Sice žijeme v polokomoušském přebyrokratizovaném státě, ale na to, aby měl živnost a podal daňové přiznání, fakt účetní nepotřebuje. Zvlášť pokud použije výdajové paušály. Jestli umí programovat (byť na widlích), tak věřím, že seznam faktur si vést zvládne a dohromady to sečíst taky dovede.

"Jestli umí programovat (byť na widlích)..."

Tak toto me pobavilo. Tady vsichni automaticky predpokladaji ze jsem polodement co spadnul z Marsu, napsal Hello World a ted jenom jak to prodat.


KapitánRUM

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #31 kdy: 14. 10. 2012, 00:07:13 »
Ten TC byl pouze priklad, se souborovym manazerem skutecne prorazit nehodlam.
Co se tyce rad "nechci ti krivdit...", proste predpokladejme ze mam zkusenost s vyvojem SW + testovanim atd. Drzme se merita veci, jak prodavat...

Hele, už ti někdo řekl, že jsi hrozně nedůtklivej?
Nedůtklivost to bývá znakem mladých a nevyspělých lidí.
Jednak opravdu nemusíš citovat celé moje příspěvky a jednak jsi chtěl radu, tak si z toho vyber to, co uznáš za vhodné a zbytek prostě ignoruj ne? Děláš, jako bych ti diktoval, co máš dělat. Já ti říkám, co si myslím, tak se příště neptej když to nechceš slyšet  ;D

Radim

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #32 kdy: 14. 10. 2012, 11:40:14 »
jednoduchy dotaz. Jsem programator a vytvoril jsem aplikaci kterou bych chtel prodavat.
Aplikace je pro Win7 atd (zadne Win8 metro).
Hm, "vytvořit aplikaci , kterou bych chtěl prodávat" je velice široký pojem.

Musíš za prvé tu aplikaci, podle jejího použití a významu, zařadit na příslušný obchodní trh, kde se podobné aplikace už prodávají.

Například:

Jestli to je nějaká jednoduchá "feature" , tak budeš moct nějak vydělat jedině tak, když ji rozšíříš v základním ale plně použitelném provedení zdarma , nabídneš všelijakým redaktorům a blogerům, co se zabývají recenzemi na tento software a pokud to zaujme, lidi to budou stahovat, budeš za nějaký poplatek distribuovat rozšířenou verzi. Přirozeně musí to být provedeno tak, aby to bylo použitelné pro co nejšiřší rozsah uživatelů.

Pokud to je nějaký větší nebo velký program, tak naopak jako volně šiřitelnou zdarma uděláš Trial verzi nebo jinak osekanou verzi, která natrvalo plně funkční není, plně funkční bude až plná placená verze. Přirozeně musí se zvolit správná míra omezení , aby malé možnosti zdarma verze lidi neodradily a aby naopak placená verze byl skutečný přínos proti verzi zdarma. S tím souvisí i správná cena. Aby proti konkurenci to za ty peníze skutečně bylo. plus zviditelnění jako v prvním bodu.

Anebo můžeš celý program prodat firmě, která se vývojem v tom oboru nebo prodejem softwaru obecně zabývá , případně se tam i nechat zaměstnat dalším vývojem na tomto programu. Pokud to je nějaká aplikace, která je pro firmy, tak tam asi jiná možnost jak to prodávat než přes firmu z oboru není.

korczis-anonymous

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #33 kdy: 14. 10. 2012, 12:14:54 »
To skutecne tolik lidi nechape o co autorovi dotazu jde? Ze nepotrebuje radit s vyvojem programu popr. zdarma odborne konzultace z oblasti ekonomiky, marketingu, softwaroveho engineeringu, designu, atp?

dev

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #34 kdy: 14. 10. 2012, 12:28:51 »
Ten TC byl pouze priklad, se souborovym manazerem skutecne prorazit nehodlam.
Co se tyce rad "nechci ti krivdit...", proste predpokladejme ze mam zkusenost s vyvojem SW + testovanim atd. Drzme se merita veci, jak prodavat...

Hele, už ti někdo řekl, že jsi hrozně nedůtklivej?
Nedůtklivost to bývá znakem mladých a nevyspělých lidí.
Jednak opravdu nemusíš citovat celé moje příspěvky a jednak jsi chtěl radu, tak si z toho vyber to, co uznáš za vhodné a zbytek prostě ignoruj ne? Děláš, jako bych ti diktoval, co máš dělat. Já ti říkám, co si myslím, tak se příště neptej když to nechceš slyšet  ;D

Ja nechtel "nejakou" radu, ale konkretni... jako by bylo nutne napsat aspon neco, kdyz uz nic, ze.

Jsem nedutklivy ponevadz odpovedi typu "ale je ti jasny ze nemas sanci, ponevadz jses win developer ktery jsou by default hloupy a dneska uz se vlastne vsechno dela open source a developery zivi komunita" jsou ztrata casu a thread je pak z 80% plnej balastu.


KapitánRUM

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #35 kdy: 14. 10. 2012, 12:34:35 »
Jsem nedutklivy ponevadz odpovedi typu "ale je ti jasny ze nemas sanci, ponevadz jses win developer ktery jsou by default hloupy a dneska uz se vlastne vsechno dela open source a developery zivi komunita" jsou ztrata casu a thread je pak z 80% plnej balastu.

No tak to nevím, proč jsi nedůtklivý na mě, protože kdybys uměl číst, tak zjistíš, že já ti to o čumák neotíral, navíc já osobně dělám v C# a vývoj pro Linux mě začne zajímat, až bude mít na desktopu alespoň 30%. Byť se přiznám, že moje programy používá podstatně méně lidí, ale já zase dělám úzce specializované tooly pro jeden konkrétní Commerce/CMS systém.
Navíc jsem ti konkrétní rady napsal.

Franta

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #36 kdy: 14. 10. 2012, 18:00:36 »
Program vydej jako svobodný software, začni spolupracovat s komunitou, pomůže ti, a vydělávej na službách nebo na hardwaru (případně i jiných výrobcích).

To je fakt, Linux je na většině počítačů na světě a jedna z těch společností nedávno koupila Microsoft, aby z něj udělala z nich fabriku na templaty pro Gnome  ;D

To už Microsoft svým ovečkám zakázat používat programy třetích stran nebo open source?

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #37 kdy: 14. 10. 2012, 18:59:57 »
S opensource zkusenosti mam (jeden opensource program vyvyjim), moje zkusenost je cca 1 prispevek 50 Kc na 2000 stazeni. Coz pri celkovem poctu 50000 stazeni dela cca 1250 Kc.
Asi tak :-). Jenže to si nikdo z těch místních nositelů Nobelovy ceny za ekonomii s opensource SW neuvědomí, natož aby s tím měli zkušenosti. Prostě kvalitní názory.
nepochopili jste princip nebo jste si vybrali spatny segment trhu kde je levna konkurence. Platit se nenech dobrovolnymi prispivateli, ale enterprise klienty za cileny support a/nebo development modulu na miru pro ten opensource.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #38 kdy: 14. 10. 2012, 19:02:06 »
jo a jak prodavat? co ti brani v tom udelat si zivnostak nebo zalozit sro nebo kdyz to vezmu pocesku rict babicce at si udela zivnostak?

na to fakt ucetni ani nic specialniho nepotrebujes. Platce nebo neplatce DPH je ve skutecnosti naprosto nepodstatne pro zakaznika ktery je sam platcem(pro neplatce, tedy "obcana" je vyhodnejsi kdyz jsi neplatce).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Franta

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #39 kdy: 14. 10. 2012, 19:36:37 »
nepochopili jste princip nebo jste si vybrali spatny segment trhu kde je levna konkurence. Platit se nenech dobrovolnymi prispivateli, ale enterprise klienty za cileny support a/nebo development modulu na miru pro ten opensource.

Tak to taky bylo myšleno :-) (dobrovolné příspěvky od jednotlivců jsou jen tak pro radost – nebo člověk musí dělat masově používanou aplikaci)

OMG

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #40 kdy: 14. 10. 2012, 20:19:08 »
jo a jak prodavat? co ti brani v tom udelat si zivnostak nebo zalozit sro nebo kdyz to vezmu pocesku rict babicce at si udela zivnostak?

na to fakt ucetni ani nic specialniho nepotrebujes. Platce nebo neplatce DPH je ve skutecnosti naprosto nepodstatne pro zakaznika ktery je sam platcem(pro neplatce, tedy "obcana" je vyhodnejsi kdyz jsi neplatce).

Tak zpátky na zem.
Založit sro důrazně nedoporučuji. Tedy člověku, který o podnikání nic moc neví. Sro a jeho jednatel mají spoustu zákonných poviností, které živnostník nemá a jejich porušení bude podstatně více bolet. Sro musí vést podvojené účetnictví (na to účetní fakt potřebuješ), založení stojí 10k a musí se tam minimálně 200k vložit. Víte, jaký je současný právní názor na souběh vaší funkce jednatele a zaměstnance (ředitele)? Víte vůbec o co tam jde? Pointa je, že sro sebou nese mnohem větší právní režii a nejistotu. Víte, jak se bude to sro likvidovat?

A ŽL? Tak to už tazatel psal, proč by preferoval, kdyby to šlo bez ŽL. ŽL babičky je zajímavý nápad. Jenom je otázka, jak se na to bude tvářit zákazník. Já osobně bych v tom čuchal nějakou levotu a 2x bych si rozmyslel dát peníze někomu takovému. Což při prodeji SW typu "houska na krámě/ total commander" zdánlivě vadit nemusí - ale jak už tu někdo psal - bude vhodné to prodávat přes nějakého prostředníka a ten už důvěryhodnost toho že to "jede na babičku" už řešit bude.

KapitánRUM

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #41 kdy: 14. 10. 2012, 21:16:54 »
Ještě před rokem bych založení SRO doporučil, protože sro ručí jen do výše základního jmění.
Jenže za cca 3-4 roky se má SRO změnit tak, že základní vklad už nebude potřeba, ale společníci budou ručit do výše svého veškerého majetku. To bude bezdomovců jednateli s.r.o.čk  ;D


dev

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #43 kdy: 14. 10. 2012, 22:03:16 »
S opensource zkusenosti mam (jeden opensource program vyvyjim), moje zkusenost je cca 1 prispevek 50 Kc na 2000 stazeni. Coz pri celkovem poctu 50000 stazeni dela cca 1250 Kc.
Asi tak :-). Jenže to si nikdo z těch místních nositelů Nobelovy ceny za ekonomii s opensource SW neuvědomí, natož aby s tím měli zkušenosti. Prostě kvalitní názory.
nepochopili jste princip nebo jste si vybrali spatny segment trhu kde je levna konkurence. Platit se nenech dobrovolnymi prispivateli, ale enterprise klienty za cileny support a/nebo development modulu na miru pro ten opensource.

A takhle to dopada, kdyz neni k dispozici odpoved  na danou otazku.

Ja jsem taky velku fanousek serialu Star Trek Enterprise, takze chapu proc je zapotrebi ho minimalne jednou v kazde diskuzi zminit.

dev

Re:Jak prodávat svůj software?
« Odpověď #44 kdy: 14. 10. 2012, 22:04:34 »
nepochopili jste princip nebo jste si vybrali spatny segment trhu kde je levna konkurence. Platit se nenech dobrovolnymi prispivateli, ale enterprise klienty za cileny support a/nebo development modulu na miru pro ten opensource.

Tak to taky bylo myšleno :-) (dobrovolné příspěvky od jednotlivců jsou jen tak pro radost – nebo člověk musí dělat masově používanou aplikaci)

Tak se poplacame po zadech a muzeme si treba precist puvodni dotaz a pro zmenu odpovedet na nej.