VŠ z trochu jiného úhlu

no_

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #360 kdy: 08. 10. 2012, 21:02:01 »
Resit neco s koderem "z praxe" je casto na palici. znova a znova vysvetlovat, ze adresa ma byt atomicka a ze i kdyz maji dve ruzne entity stejne atributy, maji byt v ruznych tabulkach.. Komu cest, tomu cest, jsou lidi kteri i bez skoly jsou skveli vyvojari, ale obecne to spis neplati.


Pavel Tisnovsky

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #361 kdy: 08. 10. 2012, 21:08:02 »
No a nema nahodou ta puvodni otazka znit uplne opacne, tedy co od skoly vyzaduje student? Ja vim, tady v CR to neni zvykem a co tak vidim na absolventech, tak vetsina chce co nejrychleji jen dostat titul, ale na nekterych zahranicnich skolach studenti dost tvrde vyzaduji za sve penize (ano - jsme u toho) taky nejakou kvalitu a pocitaji samozrejme, ze jim znalosti a navyky ziskane ze skoly pomuzou v nalezeni odpovidajiciho zamestnani. Stav u nas je spatny: na jedne strane skoly neco "nabizi" na strane druhe si vetsina (ne vsichni, ale dost!) studentu jen tu skolu vychodi pro titul, ale tu nejdulezitejsi - pozadavky trhu - v tomto kolecku chybi...

Jednim z nejdulezitejsich osob na VS by mel byt studijni poradce, ktery by mel urcitym zpusobem sledovat pozadavky z praxe, videt urcite trendy v IT (co tedy bude aktualni za par let - horizont je dejme tomu 3-6 let pro Bc/Mgr/Ing.) a umet studentovi po vzajemne konzultaci nabidnout vhodny INDIVIDUALNI studijni plan. Nojo a ted zase zpatky na zem :-)

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #362 kdy: 08. 10. 2012, 21:11:14 »
To není nic proti Vám osobně, myslím to obecně.

Omlouvám se, jsem už asi paranoidní  :). Mimochodem, vykat není třeba.

Když jsme u těch "chytáků", tento je už drsnější:

Kód: [Vybrat]
#include <stdint.h>

void
foo(int32_t)
{
  if(x + 32 < x + 16)
  {
    // x je v rozsahu {0x7FFFFFE0, ..., 0x7FFFFFEF}
  }
}

Je to špatně, ale proč?

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #363 kdy: 08. 10. 2012, 21:18:00 »
Je to špatně, ale proč?

Není teda chybou to, že mi vypadlo jméno parametru  :D

Kód: [Vybrat]
#include <stdint.h>

void
foo(int32_t x)
{
  if(x + 32 < x + 16)
  {
    // x je v rozsahu {0x7FFFFFE0, ..., 0x7FFFFFEF}
  }
}

Jirka

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #364 kdy: 08. 10. 2012, 21:31:06 »
Citace
No a nema nahodou ta puvodni otazka znit uplne opacne, tedy co od skoly vyzaduje student?

Jedna z věci, které mě vždycky na škole, resp. na učitelích štvala, a to bylo na všech stupních od základky až po výšku, byly takové ty podělané kecy typu "my jsme se toho museli naučit daleko víc, zatím co vy ... he škoda mluvit", nebo když student/žák správně zodpoví otázku dostane se mu odpověď "vy to víte, to se divím, to jste se náhodou trefil, že" (osobně se mi stalo na zkoušce z teorie zpracování dat), nebo zkušenost spolužáka, když se mu jeden "hostující" profesor svěřil, jak je mile překvapen z úrovně odevzdaných referátu, že mu všichni na katedře říkali, ať neblbne, že mu to stejně nikdo vypracovávát nebude. Prostě takovéto neustále shazování a neustála nedůvěra. Nevím možná jsem na tyhle kecy trochu citlivější, asi něco z dětství, ale rozhodně je mi stokrát milejší takovéto hecování ala Lenin.

Chápu, že práce s dětma/mládeží/studenty musí být hrozná otrava, ale když už si někdo to povolání vybral, tak by měl být alespoň natolik profík, aby si ty řeči nechal na doma. My taky zákazníkům v práci do očí něříkáme, že jsou idioti, i když si to někdy o nich myslíme.


Rax

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #365 kdy: 08. 10. 2012, 21:44:30 »
Je to špatně, ale proč?

Nemůžu sloužit, protože u mě to funguje dobře :-)

Tohle

Kód: [Vybrat]
bool foo(int32_t x)
{
  return (x + 32 < x + 16); 
}

int main()
{
for (int32_t z=0x80000000; z < 0x7FFFFFFF; z++)
{
if (foo(z))
{
std::cout << std::hex << z << std::endl;
}
}

u mě vypíše tohle

7fffffe0
7fffffe1
7fffffe2
7fffffe3
7fffffe4
7fffffe5
7fffffe6
7fffffe7
7fffffe8
7fffffe9
7fffffea
7fffffeb
7fffffec
7fffffed
7fffffee
7fffffef

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #366 kdy: 08. 10. 2012, 21:46:23 »
Podstata problému je podle mně jedna - neochota firem či obecně praxe si své lidi prostě sami vyškolit.
Postata problemu je ze se detem nechce makat, zato sex a chlast za penize rodicu zvladaji. Uz v 15 ti letech jsou kluci schopni delat aplikace v LAMPu na urovni. Kdyz nekam prijdes s VS a nic neumis tak ses linej a ucit te necemu je uz pozde. Cos delal cely ty roky? Jdi proto delat do statni spravy tam ti ten diplom staci.

pro firmu drahé a každý doufá , že najde "zlatý valoun", neboli už perfektně vyučeného, schopného, výkonného pracovníka, co bude dělat za pár šupů a vydrží ve formě aspoň tak dlouho, než dokončí projekt.
V IT neni nikdy problem kvalitni lidi dobre zaplatit. Ty si kazda firma hycka a nechce aby jim sli jinam.

vybrat lidi se solidními It základy, to bude většina absolventů IT škol
Vetsina neumi ale vubec nic, mozna nainstalovat ubuntu a pustit si v nem firefox. Asi tak 90% lidi z VS bez praxe je naprostej odpad.

z nich vybrat ty s vyšším IQ
IQ je ti k nicemu, potrebujes uplne jiny vlasnosti abys byl uspesnej. Vysoky IQ je spis naskodu, protoze ti lidi si porad mysli ze nemusi makat a ze najdou v systemu diru s jejiz pomoci se dostanou k vysledkum bez prace. Ja je vyhazuju. Uznavam sice ze jsou extremne chytri, ale nemaji vysledky a tak jdou. Delaji jenom co je bavi a nic nedotahnou do konce.

školení nových věcí proběhlo rychle a levně a oni se to přesto kvalitně naučili.
Aby ses neco kvalitne naucil potrebujes k tomu 10 000 hodin praxe.

Kazdej se musi postarat sam o sebe. Uvedom si to a prestan laskave pozadovat po druhych aby se o tebe starali protoze ty se chces flakat. Proc ja bych mel zamestnavat trdla, kdyz muzu mit lepsi lidi.

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #367 kdy: 08. 10. 2012, 22:09:59 »
Je to špatně, ale proč?

Nemůžu sloužit, protože u mě to funguje dobře :-)

Vtip je v tom, že norma jazyka C/C++ říká, že výsledek přetečení na signed typech není definován. Pokud se tedy kompilátor rozhodne optimalizovat, tak může dojít k závěru, že podmínka ve foo() bude vždy false a prostě celý ten kód vyhodí. U mé verze gcc stačí zapnout -02 a už to nevypíše nic. Mimochodem, pro unsigned typy je přetečení naopak definováno a podobný trik u nich tedy funguje.

Takže i když někdo moc dobře ví, jak architektura počítače (pro kterou programuje) reprezentuje čísla a jak její instrukce zachází s přetečením, stejně si může naběhnout :)

Rax

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #368 kdy: 08. 10. 2012, 22:19:20 »
Vtip je v tom, že norma jazyka C/C++ říká, že výsledek přetečení na signed typech není definován.

Takovou normu a kompilátor a hardware je třeba hodit ze skály. Výsledek VŠECH integer operací je a musí být jasný jako facka a přes to nejede vlak.
Zažil jsem ještě časy, kdy se idioti běžně nes*ali se správnou implementací >> pro signed int, takže >> fungovalo na unsigned i signed stejně a ani se to neobtěžovali napsat do dokumentace, no to bylo skutečně na zabití.

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #369 kdy: 08. 10. 2012, 22:20:25 »
A takových kravin je spousta. U následujícího kódu také nejde jen tak říct, co vlastně vypíše:

Kód: [Vybrat]
uint32_t x = 0;
std::cout << x - 1 << std::endl;

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #370 kdy: 08. 10. 2012, 22:23:23 »
Takovou normu a kompilátor a hardware je třeba hodit ze skály. Výsledek VŠECH integer operací je a musí být jasný jako facka a přes to nejede vlak.

Takže radíš nepoužívat jazyky C a C++ :D? S hardwarem to (přímo) nesouvisí ...

Rax

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #371 kdy: 08. 10. 2012, 22:23:50 »
A takových kravin je spousta. U následujícího kódu také nejde jen tak říct, co vlastně vypíše:

Existuje jenom jedna možnost. Pokud norma, kompilátor nebo hardware připouští více významů, pak další postup je nabíledni.
U mě to opět funguje správně.

Rax

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #372 kdy: 08. 10. 2012, 22:25:13 »
Takže radíš nepoužívat jazyky C a C++ :D? S hardwarem to (přímo) nesouvisí ...

Nepoužívat kompilátory C/C++, které nezvládají základní věci.
Jelikož to u mě funguje, evidentně to vyřešit lze k plné spokojenosti.

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #373 kdy: 08. 10. 2012, 22:27:11 »
Jelikož to u mě funguje, evidentně to vyřešit lze k plné spokojenosti.

Jaký kompilátor jsi použil?

Rax

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #374 kdy: 08. 10. 2012, 22:27:59 »
Jaký kompilátor jsi použil?

MSVC.