Jablotron CID IP a napojení na PCO

Lukas

Jablotron CID IP a napojení na PCO
« kdy: 06. 09. 2012, 16:09:24 »
Zdravim Vas,

kupil som si alarm Jablotron + Ja-80V kartu (LAN+Tel). Na moje velke prekvapenie neexistuje sluzba cez ktoru by som vedel monitorovat svoj alarm. Alarm dokaze cez Internet komunikovat, len na zaklade protokolu CID IP. Hladam akukolvek implementaciu daneho protokol-u na Linux-e. Aktualne je sice alarm pripojeny do internet-u ale nedokaze nic, ani len poslat email v pripade alarm-u.

Ciel: linuxovy server s ktorym by moj alarm komunikoval a v pripade poplachu nasledne vyvolal nejaku cinnost ako napr. posle mi sms, email alebo nieco podobne.

Vie mi prosim niekto poradit? Za kadzu radu vopred dakujem
Krasny den
Lukas
« Poslední změna: 03. 06. 2013, 13:15:48 od Petr Krčmář »


Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #1 kdy: 06. 09. 2012, 16:33:20 »
No oni to v manualu pisou, ze to umi jenom ten IP CID. O tomhle protokolu jsem nikdy neslysel, predpokladam, ze to bude nejaka proprietarni ptakovina, jak je v oblasti home automation dobrym zvykem... Tyhle veci si proste clovek musi pohlidat nez to zarizeni koupi...

Jestli te to zahreje na srdci, tak k tomu dodavaji jeste predinstalovane PC s Linuxem, ktery to umi zpracovavat :))) www.jablotron.com/arc/ppt/arc_en_082008_c1.ppt

Jestli informace, ktery z toho chces dostavat, jsou jednoduchy, tak by to snad nemel byt problem rozlouskat tcpdumpem. Nebo sehnat nekoho, kdo ma to jejich predinstalovane PC a soft z toho ukrast :)

Trident

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #2 kdy: 06. 09. 2012, 17:58:09 »
No oni to v manualu pisou, ze to umi jenom ten IP CID. O tomhle protokolu jsem nikdy neslysel, predpokladam, ze to bude nejaka proprietarni ptakovina jak je v oblasti home automation dobrym zvykem... Tyhle veci si proste clovek musi pohlidat nez to zarizeni koupi...

Jestli te to zahreje na srdci, tak k tomu dodavaji jeste predinstalovane PC s Linuxem, ktery to umi zpracovavat :))) www.jablotron.com/arc/ppt/arc_en_082008_c1.ppt

Jestli informace, ktery z toho chces dostavat, jsou jednoduchy, tak by to snad nemel byt problem rozlouskat tcpdumpem. Nebo sehnat nekoho, kdo ma to jejich predinstalovane PC a soft z toho ukrast :)

Nejedna se o home automation ale o EZS(elektronicky zabezpecovaci system) pripadne s nekterymi prvky EPS pokud se dovybavi. Systemy home automation a EZS jsou obvykle oddelene jednotky a resi se tak akorat komunikace mezi nimi. U Jabka ma IP CID na predavani informaci na PCO(pult centralni ochrany). Pro pisatele zbytecny.

Ohlidat pred koupi... Jak se to vezme. Pokud to ma nekdy hlidat agentura (treba jen o dovolene), tak musi jit o certfikovany system a certifikovanou instalaci(to se da obejit). Nasledne vam to potom vezme i pojistovna a mate slevu z pojistneho a to i v pripade ze nemate momentalne strezeni bezpecnostni agenturou. Jablotron je certifikovany. Bezny cinan nikoliv. Je tezky najit alarm ktery by byl otevreny a certifikovany v cr. Mozna naky takovy je, ale ja jsem o nem neslysel.
Proto je dobry resit pouhy monitoring nejakou tou home automation centralou a propojit ji s vstupnim/vystupnim modulem alarmu co ma jen spinaci relatko.
Prakticky u Jabka ale vic nez zmineny alarmovy vystup neziskas a ta jejich oasis sbernice je uzavrena. Kdyz si zapojis cidla podvojnes home automation centralou(dratova), tak to zas nevezme agentura a muze to delat bordel(falesny poplachy,neuzavreny smycky).
Mam pocit ze tady se jedna o typicky priklad toho ze zakaznik chce vlastnost A, koupil si B a mysli ze to bude delat C.

V. Špinka

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #3 kdy: 06. 09. 2012, 18:45:44 »
Já mám JA60-WEB, což je nejspíš starší verze téhož. Napadl mě takový hack - má to webový server a event log. Je to víceméně jednoduchá HTML tabulka, tak by to šlo automaticky parsovat, např.
04.09 23:47    Zarizeni pripojene na digitalni lince (PC, klavesnice)    Zajisteni cestecne (F2 [MC/UC])
Ale netuším, jak se to chová, pokud to není připojení na PCO - jestli je pak vůbec aktivní a něco do event logu píše.

Lukas

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #4 kdy: 06. 09. 2012, 19:29:45 »
Na doplnenie:
IP CID by mala byt implementacia Ademco Contact ID protokolu po IP.

Tento protokol je pri PCO standardom a je implementovany v skoro vsetkych alarmoch, poziarnych cidlach a inych zariadeniach urcenych k ochrane objektov, aut, ....

Moj problem je v tom, ze u mna nie je moznost pripojenia k PCO z jedniducheho dovodu - ziadna firma v mojej lokalite to neposkytuje. PCO maju miestny policajti ale nemozu ma pripojit lebo je to dedina vedla daneho mesta a oni nemozu zasahovat mimo mesto (takto ma telefonicky informovali). Na to som si povedal,ze ok ved mne uplne postaci nejaka internetova sluzba , ktora podporuje dany monitoring a v pripade poplachu posle email alebo sms, pripadne si po prihlaseni mozem pozriet stav - zapnuta/vypnuta ochrana.

Bohuzial som ziadnu podobnu sluzbu nenasiel :(. Opat som si povedal OK ved nevadi nastudujem si dany protokol ( ved to nemoze byt problem ked to maju implementovane aj iny vyrobcovia ci uz PCO alebo alarmov, ci cidiel). A nasledne si najdem alebo napisem nejakeho daemon-a , ktory pobezi na mojom linux stroji a budem emulovat ako keby som bol PCO. Ked pride sprava o poplachu, alebo sa prerusi komunikacia tak vykona nejaku cinnost - napr. cez sms gateway posle sms alebo email.

Zial ziadne funkcne riesenie a ani popis fungovania daneho protokolu cez IP som nenasiel.

Moje zistenia:
Dany modul vie komunikovat so sluzbou gsmlink.cz, ta sluzba vsak umoznuje iba zakladne nastavenia alarmu, zistovat aktuslny stav, vypnut alebo zapnut alarm, alebo pozriet historiu. Ziadna moznost poslat email alebo sms v pripade poplachu. Z daneho vypliva,ze dany modul alarmu vie komunikovat, ale ako nikto netusi.

V module sa daku nastavit az dve PCO a tiez server, ktory maju kontaktovat.

Zaverom: zda sa mi az divne,ze som jediny, kto by chcrl nieco podobne a ze som na nete nenasiel ziadne rozbehane podobne riesenie.
Rad privitam akekolvek rozumne rady, resp. Soft, ktory by ste vedeli doporucit.

PS: vsetci strkaju do jablotronu gsm modul, ale zarusit dane pasmo s gsm rusickov v dnesnej dobe nie je problem, preto sa mi modul, ktory funguje cez ip zdal rozumnejsi(hlavne ak mam viacero inet pripojeni a odpojit ho by bol asi velmi velky problem - kto by hladal a kopal kabel v zemi :) )

Dakujem
Krasny den


retard

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #5 kdy: 07. 09. 2012, 01:06:38 »
Vobec nemam v tejto oblasti prehlad...ale...tak sa pytam - ako funguje to klasicke napojeni ca PCO? To nejde cez "telefon" ako zvukovy signal?

Google vyplul taketo veci:
http://www.technoimport.com.co/Producto/pdfs/ADEMCO%20-%20DC05_Contact_ID.pdf
http://vebon.org/Documenten/0215.pdf
http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+cmd+AlarmReceiver
https://issues.asterisk.org/jira/browse/ASTERISK-1758


Lukas

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #6 kdy: 07. 09. 2012, 07:01:27 »
Povodne pripojenie na PCO bolo cez telefonnu linku. V dnesnej dobe to uz ide aj cez IP a tiez cez SMS. Pre vsetky tri sposoby existuje implementacia Ademco Contact ID.

Ja hladam nejaku info ohladom tohto cez IP.

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #7 kdy: 07. 09. 2012, 09:39:51 »
Nemohlo by pomoct tohle?

Protokol IP Contact ID
Rozšíření a jednoduchost protokolu Contact ID (CID) vedla ke vzniku jeho IP modifikace, která
pracuje nad protokolem transportní vrstvy UDP nebo TCP a přenáší formou otevřeného textu sérii
číslic, přenášených původním protokolem CID [9]. Potvrzení úspěšného přenosu zprávy na PCO
se provádí odesláním zprávy s původním zněním zpět ústředně EZS.
Protokol  neumožňuje  žádnou  kontrolu  autenticity  přenášených  dat  ani  zajištění  jejich
důvěrnosti.
http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=28164

Nebo možná: http://vebon.org/Documenten/0215.pdf ?

Každopádně asi nejlepší by bylo kontaktovat přímo Jablotron a pokud nebudou chtít komunikovat, fakt to normálně rozlousknout tcpdumpem. Vypadá to, že nic složitého to nebude...

Trident

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #8 kdy: 07. 09. 2012, 11:49:49 »
Na doplnenie:
IP CID by mala byt implementacia Ademco Contact ID protokolu po IP.

Tento protokol je pri PCO standardom a je implementovany v skoro vsetkych alarmoch, poziarnych cidlach a inych zariadeniach urcenych k ochrane objektov, aut, ....

Moj problem je v tom, ze u mna nie je moznost pripojenia k PCO z jedniducheho dovodu - ziadna firma v mojej lokalite to neposkytuje. PCO maju miestny policajti ale nemozu ma pripojit lebo je to dedina vedla daneho mesta a oni nemozu zasahovat mimo mesto (takto ma telefonicky informovali). Na to som si povedal,ze ok ved mne uplne postaci nejaka internetova sluzba , ktora podporuje dany monitoring a v pripade poplachu posle email alebo sms, pripadne si po prihlaseni mozem pozriet stav - zapnuta/vypnuta ochrana.

Bohuzial som ziadnu podobnu sluzbu nenasiel :(. Opat som si povedal OK ved nevadi nastudujem si dany protokol ( ved to nemoze byt problem ked to maju implementovane aj iny vyrobcovia ci uz PCO alebo alarmov, ci cidiel). A nasledne si najdem alebo napisem nejakeho daemon-a , ktory pobezi na mojom linux stroji a budem emulovat ako keby som bol PCO. Ked pride sprava o poplachu, alebo sa prerusi komunikacia tak vykona nejaku cinnost - napr. cez sms gateway posle sms alebo email.

Zial ziadne funkcne riesenie a ani popis fungovania daneho protokolu cez IP som nenasiel.

Moje zistenia:
Dany modul vie komunikovat so sluzbou gsmlink.cz, ta sluzba vsak umoznuje iba zakladne nastavenia alarmu, zistovat aktuslny stav, vypnut alebo zapnut alarm, alebo pozriet historiu. Ziadna moznost poslat email alebo sms v pripade poplachu. Z daneho vypliva,ze dany modul alarmu vie komunikovat, ale ako nikto netusi.

V module sa daku nastavit az dve PCO a tiez server, ktory maju kontaktovat.

Zaverom: zda sa mi az divne,ze som jediny, kto by chcrl nieco podobne a ze som na nete nenasiel ziadne rozbehane podobne riesenie.
Rad privitam akekolvek rozumne rady, resp. Soft, ktory by ste vedeli doporucit.

PS: vsetci strkaju do jablotronu gsm modul, ale zarusit dane pasmo s gsm rusickov v dnesnej dobe nie je problem, preto sa mi modul, ktory funguje cez ip zdal rozumnejsi(hlavne ak mam viacero inet pripojeni a odpojit ho by bol asi velmi velky problem - kto by hladal a kopal kabel v zemi :) )

Dakujem
Krasny den

To tedy bude asi takovej ten DTMF kodovany pipak co maji i ty cinani za par dolaru ale nejak predelan do IP.
Ten GSM modul je tam proto, ze na rade mist ktera je treba zabezpecit (samoty,chaty,chalupy,odlehle budovy) neni ani telefonni linka. V techto odlehlych oblastech se da predpokladat maximalne licencovany radiospoj nebo stejne snadno zarusitelne technologie jako GSM/UMTS.
S tim zarusenim GSM to neni uplne pravda. Pokud pouzijes smerovou antenu na BTS a ta bude dostatecne vysoko, tak ruseni znesnadnis. Vyhodne je taky jako zalohu pouzit technologii na kmitoctech, na kterou se komercne rusicky nedelaji. V cesku je to napr.UFON. Komercni alternativy nezminuji protoze evidentne si to chces udelat svepomoci.
Obvykle se zabezpecuje drat+bezdrat kvuli redundanci.

MilanK

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #9 kdy: 03. 06. 2013, 13:11:35 »
@Trident: vyřešil jste problém s komunikací JA-80V? Případně kdokoliv jiný...

Narazil jsem na podobné problémy: a) hlášení na PCO zatím neumím zpracovat; b) odesílání SMSek přes telefonní linku je zatím nemožné, neb to můj VoIP operátor neumožňuje; c) takže jediná možnost oznámení poplachu je vytáčený hovor na mobil (přes VoIP).

Nastavení ústředny přes webové stránky Jablotronu jsem ochoten akceptovat, protože mi nic jiného nezbývá (nemám, respektive brzy nebudu mít žádné PC s Windows a ten jejich sw na ničem jiném neběží) a je to schůdnější než standardní klávesnice.

Franta.

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #10 kdy: 03. 06. 2013, 13:35:53 »
Zaverom: zda sa mi az divne,ze som jediny, kto by chcrl nieco podobne a ze som na nete nenasiel ziadne rozbehane podobne riesenie.

Rozhodně nejsi sám, řeším podobný problém... a zatím mi z toho vychází, že si budu muset ten systém poskládat a naprogramovat sám. V tvém případě to bude chtít asi rozlousknout ten protokol a udělat si vlastní PCO.

Franta.

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #11 kdy: 03. 06. 2013, 13:37:08 »
PS: vsetci strkaju do jablotronu gsm modul, ale zarusit dane pasmo s gsm rusickov v dnesnej dobe nie je problem, preto sa mi modul, ktory funguje cez ip zdal rozumnejsi(hlavne ak mam viacero inet pripojeni a odpojit ho by bol asi velmi velky problem - kto by hladal a kopal kabel v zemi :) )

A bude ti to fungovat, i když škůdce odpojí elektřinu?

MilanK

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #12 kdy: 03. 06. 2013, 19:39:08 »
Citace
A bude ti to fungovat, i když škůdce odpojí elektřinu?
Dost dlouho na to, abych se o výpadku dozvěděl od ústředny i UPSky routeru.

Jan Pacák

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #13 kdy: 03. 06. 2013, 20:47:12 »
Hele a nebude jednodušší pořídit JA68 a poplach spojit s PG výstupem a tam spínat něco (třeba i raspberry PI, nebo nějaký arduino na USB/sériovém portu?). A pokud by stačily dva výstupy (dva různé alarmy - požár/vloupání, tak to jde udělat i bezdrátově).

Pokud byste potřeboval pomoci, můžete napsat na email, nějak se dohodneme....

Jan Pacák

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #14 kdy: 03. 06. 2013, 20:49:46 »
a dvě PG jsou přímo na ústředně, tak to raspberry/arduino půjde připojit i bez ty ja68...