Jablotron CID IP a napojení na PCO

czjaromir

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #15 kdy: 03. 06. 2013, 21:12:31 »
Takže v tomto směru tě moc nepotěším. Já sám bych rád ten protokol znal. Je to chráněná záležitost firmy Jablotron. Potíž je v tom že oni s ní prodávají svoje PCO Kronos a kdyby tento protokol zpřístupnili jen pro další co dělají software pro PCO tak si myslím že by jim stoupla prodejnost, ale oni zjevně i když říkají něco jiného tak mají tendenci se monopolizovat. Takže kdokoli z PCO čkařů chce umět Jablotron musí si koupit železo i se softwarem. Stránky prodejce www.jablonet.cz. Primárně pokud by člověk připojil Jablotron na PCO tak se předpokládá hlídací služba. Ale dnes již mnoho agentur má i webové rozhraní a možnost poslání emailu nebo sms směrem k zákazníkovi. Řešení i když jakkoli nestandardní poohlédnout se po okolí ale klidně to může být i v Praze. Ono je v podstatě jedno odkud přijde zpráva. Zkusit si domluvit připojení bez hlídání za nějaký malý peníz. Jinou možnost já osobně nevidím. :-[
Viděl bych ale problém zarušit GSM ono totiž nejede jen na 900Mhz ale i na 1800Mhz a to je dost velký rozdíl. Zkušenost je taková že první jdou zloději po drátech od telefonu a řeší to tak že omelou všechny venku v první rozvodné skříňce od alarmu. Pak vypění venkovní sirénu, nebo ji urvou a hodí do kyblu s vodou na a potom jim už nic nebrání. Lepší je mít dvě zcela oddělené trasy. Existuje ale například VBIP modul který má emulaci tel. linky a převede CID z tel. komunikátoru na IP ale driver se softwarem je na windows. Nebo si koupit železo (Enigmu,M2M). Každý větší výrobce to nějak řeší.
Ano PGM by to taky vyřešilo.


czjaromir

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #16 kdy: 03. 06. 2013, 21:18:40 »
Teď mě napadlo ještě jedno řešení a to využít možnost prozvoňování na mobil. Celý vtip je v použití Voip,  CID zprávy tam nechodí přiliš spolehlivě ale na vytočení čísla by to šlo.  :)

Franta <xkucf03/>

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #17 kdy: 03. 06. 2013, 21:56:44 »
Teď mě napadlo ještě jedno řešení a to využít možnost prozvoňování na mobil. Celý vtip je v použití Voip,  CID zprávy tam nechodí přiliš spolehlivě ale na vytočení čísla by to šlo.  :)

A co prozvánět nějaké (dedikované) číslo třeba každých pět minut a kdyby prozvánění ustalo, tak vím, že je problém? Myslíte, že by to operátor sralo?

MilanK

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #18 kdy: 03. 06. 2013, 22:26:10 »
Díval jsem se na tcpdump a data byla pokaždé jiná a neodpovídala popisu Contact ID (TCP/UDP), které jsem našel na internetu. Takže jsem došel k témuž závěru, že rozlousknout to nebude až tak snadné.

Bylo by zajímavé vědět, zda CID klasické - přes DTMF - je také proprietární záležitost Jablotronu či nikoliv. (Neb existují konvertory do plain ascii - třeba jako modul VoIP ústředny Asterix.)

Prozatím to řeším tak, že mne ústředna EZS prozvoní (VoIP) na mobil a pak kouknu na gsmlink.cz, co se stalo. PITA.

P.S. Možnost přeposílání zpráv emailem z libovolného PCO zní zajímavě.

Tom Liberec

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #19 kdy: 04. 06. 2013, 00:17:29 »
Vazeni co vim ja tak veci s fungováním PCO,  signálu, webova rozhraní apod. dnes zajišťuje firma Jablonet. Jaky přesně je její vztah k Jablotronu necham na vás.
Čekáte,  že vám zdarma predaji nějakou část své technologie?
Pravdou je, že vám bude tak jako tak chybět certifikace.

V OBI koupite za par stovek krabičku jenž vám posle SMS az k vam někdo poleze. Bude hloupé pokud budete všichni na dovolene.
Ovšem právě proto jsou PCO.


Franta <xkucf03/>

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #20 kdy: 04. 06. 2013, 01:18:32 »
Bude hloupé pokud budete všichni na dovolene. Ovšem právě proto jsou PCO.

Ano, pokud nejsem schopný to uhlídat sám, tak zaplatím někomu, kdo bude držet službu. To je v pořádku. Ale je to snad důvod pro to, abych měl doma nějaký uzavřený proprietární bazmek a byl vázaný na konkrétního dodavatele hardwaru?

czjaromir

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #21 kdy: 04. 06. 2013, 09:59:53 »
Jelikož vím že oni prodávají ty svoje technologie a je pravda že to jede přes ně, ale lze si to nasmlouvat i jinde kde si tyto technologie koupili. CID přes telefon je docela rozšířená věc a nemyslím si že by to bylo duševní vlastnictví od jablotronu. Tam je celá řada možností jak ho zpracovat. Lze najít na internetu jako ademco cid.

MilanK

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #22 kdy: 04. 06. 2013, 11:24:04 »
Vlastní modifikaci proprietárního (ale dnes již zdokumentovaného) řešení CID ať si klidně dělají, ale trochu mi vadí, že tomu říkají shodně, čímž mne uvádějí v omyl. Tedy za předpokladu, že se vskutku jedná o modifikaci či snad o vlastní duševní vlastnictví.

P.S. Jestli se budu někdy nudit, tak zkusím http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+cmd+AlarmReceiver.

Franta <xkucf03/>

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #23 kdy: 04. 06. 2013, 20:47:27 »
Jeden odkaz k tématu: The Ultimate Home Alarm System

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #24 kdy: 05. 06. 2013, 00:42:54 »
Prisel jsem s tim take do styku a chvili jsme si dopisovali. Zkousel jsem to i dekodovat.

Zaver jsem si z toho udelal, ze to sice je mozna implemenatace zde zminovanych protokolu, ale cele je to zabalene do nejake varinaty HMAC, coz uz je tezce proprietarni. Otazka je jaky je sifrovaci klic, sice k tomu nejaky dostanete, ale jak se da pouzit priznat nechteji a trochu z toho mam pocit, ze to nechteji priznat, protoze to sifrovani je tak slabe, ze se za nej stydi. A nebo ze pouzivaji stejny klic pro vsechny zabezpecovacky, coz je take mozne. Ten klic by potom nebyl pro sifrovani paketu, ale jen by se posilal vevnitr jako identifikace zakaznika.

Obecne je asi mnohem jednodussi tam povesit nejake IP rele a poplachy si stahnout do nagiosu. A pro pripadne dalkove ovladani se daji pouzit digitalni vstupy. Navic komunikace s rele muze byt jistena nejakym SSL a nezaviset na jejich UDP paketech naslepo posilanych do sveta.


Tom Liberec

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #25 kdy: 05. 06. 2013, 01:28:44 »
Jako identifikace zákazníka se to nepoužívá určitě. Ani to moc nedává smysl.

MilanK

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #26 kdy: 05. 06. 2013, 10:30:30 »
Obecne je asi mnohem jednodussi tam povesit nejake IP rele a poplachy si stahnout do nagiosu. A pro pripadne dalkove ovladani se daji pouzit digitalni vstupy. Navic komunikace s rele muze byt jistena nejakym SSL a nezaviset na jejich UDP paketech naslepo posilanych do sveta.
To ano, ale tím se dozvím pouze dva stavy - poplach/klid (mám bezdrátová čidla) - tj. jsem ve stejné situaci jako prozvonění telefonního čísla v případě poplachu.Výhoda PCO/GMSlink/SMSek je, že posílá texty dle druhu a místa poplachu (to je pro mne důležité, mám domácí zvěř a ta vyvolává plané poplachy, které ovšem selským rozumem a zkušeností dokáži identifikovat...).

Vzdávám to a vracím se k GSM komunikátoru :-/ a až jednoho krásného dne odejde EZS do křemíkového nebe, tak snad strávím více času analýzou klamavých informací v instalačním manuálu jiného výrobce...

Grom

Re:Jablotron CID IP protokol / resp. pripojenie na PCO
« Odpověď #27 kdy: 05. 06. 2013, 13:17:44 »

 Vyhodne je taky jako zalohu pouzit technologii na kmitoctech, na kterou se komercne rusicky nedelaji. V
[/quote]

Zaujimalo by ma co to obnasa ?

Tom Liberec

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #28 kdy: 05. 06. 2013, 16:46:13 »
To jste to brzy vzdali. Ja myslel,  že bude mit někdo antimonopolní práci.

czjaromir

Re:Jablotron CID IP a napojení na PCO
« Odpověď #29 kdy: 05. 06. 2013, 19:18:08 »
Nerad bych se pouštěl na tenký led, ale zajímalo by mne co by obnášela "antimonopolní práce". Nechci upírat duševní vlastnictví jablotronu na jeho ip ani jeho pád či vzestup. Vidím to tak že mají velkou prodejnost alarmů. Opravdu se s nimi dá pracovat a dle prodejců se prodávají jak rohlíky. Já věřím že domů je ten alarm dobrý. Ale to je jen jedna stránka mince. Vidím to tak že když jim ten protokol hacknete tak jim pomůžete, protože se jim zvedne prodejnost. Již tak údajně dobře prodávaného alarmu. Proč třeba nehackovat paradox, ti jsou daleko na druhé straně zeměkoule nebo dsc, taky mají svůj ip. Galaxy má také svůj protokol. Nemluvě třeba o M2M. Protokol který se první hackne by se také mohl stát světovým standardem pro IP komunikaci protože pro výrobce nebude problém jej implementovat. Tak jako je dnes klasický CID. Nevšiml jsem si že by existoval světový standard v IP komunikaci alarmů. Nyní si každý hraje na svém písečku. A myslím že na tom vydělá ten výrobce jehož alarm bude mít světový standard v IP komunikaci.