Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?

TvojeProfUměléInteligence

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #60 kdy: 02. 09. 2012, 14:38:16 »
Proč hned zveřejňovat zdroják? Bohatě by stačilo nějaké demo.

Proč hned zveřejňovat zdroják, nebo demo. Tady by to chtělo hlavně zveřejnit obecné principy a matematiku, na kterých je po postaveno. To by odpovídalo klasickému výzkumnému postupu. Pokud jsou součástí nějakých vědeckých "paperů" zdrojáky, tak jenom jako ilustrační příloha. Ale to by bylo moc vědecké a univerzitní. A když to univerzity dělají špatně, tak proč to dělat tak, že? :-D

Abych to ilustroval na příkladu, který budete všichni chápat: To máte jako když někdo vymyslí úplně nový typ databáze - např. relační - tak podstatné jsou ty obecné principy a relační počet. Na tom to stojí a z toho se dá vycházet. Nějaké zdrojáky prvotní implementace skoro nikoho nezajímají.

Pokud někdo zveřejní (jako první) obecné principy, tak je navždy "člověk, co to vymyslel". Pokud někdo zveřejní nějaký zdroják, tak se chvíli nebude nic dít, potom z toho někdy to obecné principy vytáhne a sám to publikuje. A autor zdrojáku bude navždy jenom "člověk, co se neúspěšně hádá o prvenství".


KapitánRUM

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #61 kdy: 02. 09. 2012, 19:14:19 »
To, co je na tom cenného, je dle mého názoru ten postup.
Jeho zveřejněním jsem sice super komunista, ale sám jsem přišel o prachy.
Kdyby Cukrovejkopec zveřejnil myšlenku "že by ksichtokniha mohla bejt cool", nejspíš by si dneska vrznul jen s ančou dlaňovkou a neměl prachy.

Poláci mají takové nějaké přísloví, které zni něco jako "Dávej pozor na rozdíl mezi dobrou vůlí a dobrým volem".
Myslím, že větší část komunistů v OpenSource má pocit, že když dělají dobrýho vola, musí ho ze sebe dělat i všichni ostatní.
To je stejné jako ti evangelisti od IPv6, který říkali, že nejpozději v roce 2012 dojdou IP adresy a internet se úplně zastaví.
No, zatím se nezastavil :-)

Tedy já říkám: Vyber si, jestli se chceš nechat podojit, zveřejni základní postupy a všechny myšlenky, aby tě mohli podojit.
Jestli chceš mít prachy a šoustat ty nejkrásnější ženský světa, tak pokud tvoje myšlenka stojí za to, nejprve jí hodně draze prodej.

Neasi

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #62 kdy: 02. 09. 2012, 20:54:44 »
Proto jsem psal, ať předvede demo. Není nutné aby to byla binárka/zdrojáky, stačí prostě ukázka, podobně jako to předvedl Zdeněk Kálal se svým Predatorem.

Jinak fakt by mě zajímalo, co máš pořád s tím komunismem, působí to na mě jako silný butthurt. Chápu, že pokud nic kreativního v životě neděláš, tak ti to možná není přirozené, ale my ostatní často máme radost se sdílení, už jen pro to, že tím sebe a ostatní posunuješ dál. Navíc je to užitečné, protože člověk získá i jiné pohledy na věc.

Enyway, rád bych viděl nějaké podrobnosti. Není přece třeba zabíhat do posledních detailů, Edison taky netajil princip, že žhaví kus drátu ve vakuu, od čehož je cesta k praktickému výrobku ještě dost daleko.

KapitánRUM

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #63 kdy: 02. 09. 2012, 21:12:27 »
Neříkám, že člověk nemá zveřejňovat svoje myšlenky, ale že by to měl dělat s rozumem.
V této společnosti jde především o peníze, můžete být sebechytřejší, ale bez peněz a vlivu budete jen bezvýznamní nýmandi.
Také dělám freeware a tedy sdílím svoje myšlenky s ostatními a zdarma, ale druhou větou dodávám, že kdybych já měl v ruce něco tak cenného, určitě bych to jen tak lidstvu nedal, byť by to mělo znamenat rozdíl mezi jeho záchranou a zánikem. Resp. očekával bych odměnu takovou, abych už třeba do konce života nemusel pracovat a mohl se věnovat tomu, čemu chci. Něco za něco. Dřít se každý den ... to není žádnej med. To samozřejmě platí pro důležité a naprosto zásadní věci. Viz to, co jsem psal o patentech. Patentovat by měly jít jen opravdu důležité vynálezy a ne třesoucí se stránka při scrolování nebo kulaté rohy a zvednuté prkénko na záchodě.

i

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #64 kdy: 02. 09. 2012, 22:13:34 »
A co třeba zveřejnit jen nějaké video o interakci toho systému s okolím při kterém se projevuje ta inteligence?
Třeba něco jako: http://youtu.be/GvEywP8t12I
možná by se dal nalézt i vhodnější příklad.

Když k tomu videu přidáš nějaký e-mail, nebo jiný kontakt tak se možná dočkáš nějakých nabýdek minimálně na živé předvedení před nějakými autoritami. Případně od veřejnosti nějaké náměty jak to předvedení vylepšit a to bez zveřejnění principu.



i

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #65 kdy: 02. 09. 2012, 22:21:11 »
Ještě dodatek, Zajímavé předváděcí video je třeba toto: http://youtu.be/nyDyLZqsF9w
myslím že by to ani nemusel být fyzický model, možná by stačila jen vizualizace.

belzebub

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #66 kdy: 03. 09. 2012, 01:11:22 »
Pro me pan IDDQD ztratil duveryhodnost prohlasenim ze ho vyhodili protoze rekl "profesorce na AI", ze to co vyklada je smesne. Znam opravdu HODNE lidi, kteri nedokoncili VS protoze byli lini, a kaslali na studium. A tito lide maji spolecnych nekolik veci:
  • odmitaji si pripustit ze je vyhazov byla jejich vina (kdyz neudelali matematiku ve druhaku ani na 6. pokus) a hledaji az smesne duvody vyhazovu, vesmes znejicich nejak jako: "Byl jsem na ne moc chytry a tak me vyhodili!"
  • nejsou hloupi, ale maji urcity blok, ktery jim znemoznuje prijmout fakt ze na svete jsou i jini chytri lide, a ze vetsina tech lidi se nachazi na vysokych skolach a ze prestoze par "osamelych geniu" existovalo, byly to spise vyjimky potrvrzujici pravidlo
  • svoje schopnosti vyrazne precenuji, a jakekoliv svoje chyby aktivne ignoruji (tj. napriklad odmitaji se naucit co je v jejich oboru "state of the art", protoze jsou presvedceni ze vsichni ostatni jsou blbci a oni to vedi stejne lepe)
  • na kritiku reaguji agresivne, nebo "utecou" (coz se zda byt pripad teto diskuse)

Nemyslim si ze je nutne aby pan IDDQD zverejnoval zdrojaky, demo nebo matematicke principy, ale nejak by mel sva tvrzeni podporit, protoze stejne jako ja muzu napsat:
Citace
Pracuju na vyrobe zlata z olova, ktere bude mozne provadet v kuchyni bezne domacnosti.
Jdu jinou cestou, než jak se to vykládá na VŠ (viz. obvyklá skripta) a nepoužívám ani ropusi oci.
Zatím jsem ve stavu, kdy jsem vyrobil hodne spinavy slitek olova a zlata.
Tj. dokážu to prodat v zastavarne i kdyz neni majitel slepy.
Zajímalo by mě, jak jsou na tom ostatní.
tak to ani nahodou neznamena, ze zlato vyrabim, tak ani jeho tvrzeni v sobe nezahrnuje nic co by vzbuzovalo duveru. Kdyby nam ukazal treba nejake video onoho "hloupejsiho psa", nebo alespon popis jeho schopnosti (treba: "pokud ho nekrmim, urazi se a cas od casu se prijde podivat jestli jsem nezmenil nazor a kdyz ne, osklive na me stekne"). Nic takoveho nam ale nenapsal. Pouze spoustu nic nerikajicich polohadanek ve stylu: "delam vsechno jinak, takze to nejde vysvetlit".

Opravdu rad bych veril ze panu IDDQD krivdim a ze je skutecny genius, protoze prvni vzpoura robotu ma uz pres 10 let zpozdeni (2001) .. ale obavam se ze jsem se trefil.

KapitánRUM

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #67 kdy: 03. 09. 2012, 09:15:11 »
Těch věcí, co se vypráví na školách a jsou to kraviny, těch jsou tuny.
Myslet si, že VŠ profesor sežral všechnu moudrost světa, je dost hodně naivní a to hlavně v případě profesorů >50, kteří se vzdělávali naposledy před 30-ti lety a snaží se s tím vydržet až do důchodu. To se samozřejmě netýká matematiků, ale jinak prakticky všech vědních oborů od lékařství po fyziku. A protože jsem měl to štěstí sledovat obsah předmětů na IT VŠ v USA i ČR, mohu říct, že i ta málo věhlasná VŠ v USA má lepší vzdělávací program, než průměrná CZ škola. No a protože to belzebub odmítá připustit, ztratil v mých očích i tu poslední špetku vážnosti a myslí, že to je nějaký pětkrát propadlý repetent z pomocné v Horní dolní, který si tu chce vylévat mindráky, protože jinak si to nedokážu vysvětlit. ;D

Za sebe mohu prohlásit, že dobře polovina profesorů na VŠ co jsem studoval, tam byla jen protože toho uměli příliš málo a příliš neprodejně, než aby se v praxi dokázali uživit. Tj. Profesoři tam nebyli žádná elita, ale naprostý odpad, který by z dobré firmy vyletěl dřív, než řekneš "tramtadadááá". Mimo to si na lidech vylejvali mindráky, proto moc dobře věděli, že většina z těch "dětí" to dotáhne daleko dál a jsou daleko chytřejší než oni.

Kdo umí, umí, kdo neumí, učí.

Nevím, jak je to na VŠ v USA, jestli i tam učí ti, co neumí, ale tam měli alespoň velmi dobré učební plány, doporučenou oficiální literaturu a schválená skripta. Nic, co si někdo postupně vycucává o přestávkách z palce u nohy. BOHUŽEL, protože to, co jsem se o DB učil já, byla jen snůška pindu, která nedávala smysl a nenaučila mě to, co by bylo potřeba. Oproti tomu kamarád v USA se učil podle výborné knihy (někde jí mám uloženou), a i když to příliš zavánělo matematikou, bylo to opravdu HODNĚ na úrovni. Nás učili "hele, udělej Insert bla bla", jeho učili "DB je nejprve potřeba vymodelovat, zajistit, aby žádný prvek nebyl duplicitní....", takže zatímco já měl zápočet i když jsem nic neuměl, kamarád to dělal 2x. Zatímco já to měl dva semestry a další dva semestry nám tam přidali něco "kvalitního", on to měl 4 semestry. Rozdíl - on se to opravdu naučil! Tolik k přítomným kreténům na našich VŠ, kterých je nemálo.

JS

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #68 kdy: 03. 09. 2012, 11:38:02 »
Myslet si, že VŠ profesor sežral všechnu moudrost světa, je dost hodně naivní

Nejspis jsi prehledl tu cast, kde belzebub celkem jasne pise, ze by se mel seznamit s tim, co je "state of the art". Pak mozna muze legitimne tvrdit, ze jeho profesorka vyklada nesmysly, kazdopadne, to bude uplne jina otazka nez jaky je jeho pristup (jinak receno, pokud bude znat SotA, pak asi bude nesmyslne srovnavat to s nejakou profesorkou). A proto je to varovny priznak. Jinak souhlasim s belzebubem - take jsem potkal takoveho cloveka na skole.

Co se tyce otazky, zda neco zverejnit, ja bych naopak extremne inovativni vec (treba silnou AI, hypoteticky) zverejnil. Pokud je to fakt tak mocna zbran, nikdy nevis, kdo (ktera vlada nebo mafianska struktura) te kvuli tomu muze zabit. Je pravdepodobne, ze z nastale rovnovahy sil budes jako obycejny smrtelnik profitovat vic, nez z prodeje urcite mocenske strukture. A tam kde takove riziko neni lze pouzit normalni prostredky na ochranu IP - jako treba NDA apod. (a to se taky pri hledani investoru bezne dela) A ty nejkrasnejsi zeny za penize jsou diskutabilni - uz proto, ze ono je stejne v posteli pak uplne jedno, jestli ma nekdo o 10 cm delsi nohy nebo ne.

KapitánRUM

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #69 kdy: 03. 09. 2012, 12:03:11 »
Mňo, když si vzpomenu na VŠ, tak se mi otevírá kudla v kapse.
Pravda, nechal jsem se vyrazit v hodně nešťastnou chvíli, vydržet ještě chvilku, mohl jsem mít papír "že jsem úber vzdělanec".
Ale když srovnám to, co učili mě a to co se učil kamarád v USA, tak bych se za ten papír musel stydět :-(
Připadal jsem si tam jako na výstupu na Horu blbosti, kdo zvládne výstup na Horu blbosti, dostane papír a opravdu může být pyšný, že zvládl výstup na Horu blbosti. Tj. máš papír za to, že jsi zvládl výstup na Horu blbosti, ale ne papír na to, že něco umíš.
Oproti tomu on se tam hodně naučil a myslím že i podstatně méně násilným způsobem než se to děje tady.
I proto si myslím, že označení "kretén" může být pro řadu VŠ profesorů lichotka.

Jistě, může tu mezi VŠ existovat i nějaká světlá výjimka.

Neasi

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #70 kdy: 03. 09. 2012, 13:34:52 »
Co se tyce otazky, zda neco zverejnit, ja bych naopak extremne inovativni vec (treba silnou AI, hypoteticky) zverejnil. Pokud je to fakt tak mocna zbran, nikdy nevis, kdo (ktera vlada nebo mafianska struktura) te kvuli tomu muze zabit. Je pravdepodobne, ze z nastale rovnovahy sil budes jako obycejny smrtelnik profitovat vic, nez z prodeje urcite mocenske strukture. A tam kde takove riziko neni lze pouzit normalni prostredky na ochranu IP - jako treba NDA apod.

Myslím že netřeba hrotit, podobnými otázkami bych se začal zabývat až tehdy, kdy mi můj malý Skynet nabídne možnost vyhladit lidstvo. Do té doby je to jako kdyby bratři Wrightové řešili, že jednoho dne jejich vynález někdo může použít na bezpilotní drony, které budou sledovat obyvatelstvo, nebo jako když Luddité ničili manufaktury.

Juro

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #71 kdy: 03. 09. 2012, 15:55:17 »
Podla mna ste vsetci na drogach. Povodny prispievatel, ludia, ktory ho beru vazne a aj ti, ktori sa snazia logicky dokazat, ze je to hujer.

KapitánRUM

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #72 kdy: 03. 09. 2012, 16:02:27 »
Všichni jsme blázni, jenom ty jsi letadlo?  :P

belzebub

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #73 kdy: 03. 09. 2012, 17:09:46 »
Zda se ze moje pointa se ztratila v tom samem o cem pointa byla. Ano, velice dobre si uvedomuji ze na VS existuji nekteri vyucujici, kteri nejsou prilis kompetentni, neumi ucit a nebo maji jinou vadu. Pan KapitanRUM tvrdi ze je to 50%, ja nejsem vseved, ale z vlastni zkusenosti odhaduji na CVUT mozna 5%, na MFF UK pod 1%. Opakuji ze mluvim o NESCHOPNYCH lidech, ne o lidech, ktere nemaji studenti radi. A i kdyby jich bylo 50%, stale je to 50% kteri jsou schopni a maji vas co naucit.

Poznal jsem mnoho vyucujicich/zkousejicich kteri byli VYRAZNE neoblibeni. Ve vetsine pripadu to ovsem nebylo jejich hlouposti, neschopnosti, nebo zastaralosti toho co vykladali, ale spise tim, ze studenti nechodili na jejich prednasky a neucili se na zkousku. Je to jiste znamka punku, prijit na zkousku a nic neumet, ale znacne mi vadilo kdyz zaslouzene vyhozeni studenti (kteri se naucili mozna 10% probirane latky a doufali v zazrak) zacali nadavat na zkousejiciho ze je to "hajzl", "svine" a nebo ze "tak jak to uci se to uz 100 let nedela!". Jedinym faktem je ovsem to, ze na zkousku prisli nepripraveni a kdyz prokazali neumi to co bylo pozadovano, byli pravem vyhozeni.
Vim ze to tak je hlavne proto, ze mi svedomi nikdy nedovolilo jit na zkousku aniz bych se dotycny predmet naucil tak dobre jak to jen slo, bez ohledu na to co jsem si o nem myslel. Prekvapive jsem mel od "hajzlu" a "svini" stejne dobre znamky jako od ostatnich. A napoprve.

Proto me povidani o "horach hlouposti" take velmi urazi, protoze i kdyz uroven ceskych VS neni oslnujici, a naprosta vetsina jejich absolventu maji uroven znalosti a schopnosti vyrazne vyssi nez je prumer populace. Tim nerikam ze neexistuji vyjimky, a ze neexisuje neschopny a hloupy absolvent, nebo ze neexistuje genialni clovek ktery nema ani maturitu. Ale budme realiste a nehovorme o vyjimkach. Prestoze vyjimky existuji, VETSINA absolventu VA je chytrejsi a schopnejsi nez VETSINA neabsolventu.

Navic to co dokazete a naucite se na VS je z velke casti na vas a vasich rozhodnutich. Ano, musite pretrpet nekolik predmetu o kterych VITE ze je nikdy nebudete potrebovat, musite pretrpet par docentu kteri vas budou ucit "novinky" z davno zapomenutych technologii, a musite pretrpet jednoho zakomplexovaneho chudaka ktery ma pri prednasce problemy pri formulovani viceslabicnych slov. Ale pokud chcete neco dokazat, tak proste zatnete zuby a prekonate to.

Rozdil mezi mnou a lidmi o kterych jsem mluvil (a do kterych, zda se, patri i pan KapitanRUM) je v tom, ze ja si uvedomuji, ze vetsina toho co v zivote dokazi nebo nedokazi zavisi hlavne na me a ze prekazku jsou od toho abych je prekonal a ne proto abych se rozplakal a pak na ne nadaval na internetech.

I na te nejhorsi skole se najde nekdo schopny a ten vam muze dat hodnei. A nakonec i ti mene schopni vas neco nauci - mozna to neni to co vas zajima, ale pouze budoucnost ukaze jak moc to pro vas je uzitecne nebo neni. Ziskate i cennou zivotni lekci - ze existuji situace, se kterymi nemuzete nic delat. Pak mate na vybranou - bud je vase ego tak nafouknute ze nedokazete ustoupit a nebo si povzdechnete a udelate co musite, protoze si prece neznicite svuj sen kvuli jedne hloupe profesorce, nasprtate se co vam prednasela a pokud se budete dost snazit, za par let muzete delat doktorat na Stanfordu nebo MIT. Zalezi to na vas.

..no.. koukam ze bych mohl delat PR pro ceske ministerstvo skolstvi :)

KapitánRUM

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #74 kdy: 03. 09. 2012, 18:28:30 »
Jo, jako PR snad dobrý, jinak k ničemu, vytržený z reality a bez znalosti toho, jak to vypadá jinde než na školách v CCCP.
Uznávám, že proti Slovensku, Rusku a Kazachstánu jsme na tom lépe, ale oproti ostatním na západ, sever i jih v rámci Evropy hůře.
Ale ano, můžeme se srovnávat se Somálskem a plácat se po ramenou, jaký jsme hvězdy.
(Slováci jsou na tom stejně jako my, ale na rozdíl od nás si uvědomují, že je potřeba změna a možná nás překvapivě lehce doženou.)
Dál se o tom odmítám bavit, je to jako se snažit přesvědčit Jehovistu z Horní Dolní, že to, co mu nakukali, je blbost.
Jděte studovat do USA, podívejte se na jejich formu výuky, na diskuze, které vedou ve třídách i na laby, které pořádají.
Tam je moderní mít několik málo předmětů a zvládnout je dobře, tady je moderní nabrat si na semestr 8-12 různých předmětů a "nějak tu zkoušku dát". Resp. ano, v USA se může student flákat, pokud chce a často mu to projde, nicméně student, který se chce něco naučit, tak se naučí. Komenský si musí říkat "Co to ty volové dělají? Návod jsem jim dal už před tolika lety! Jak to, že to jinde chápou, jen v mojí rodné zemi to dělají jako blbci?"