Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #15 kdy: 31. 08. 2012, 00:03:38 »
Proto je můj postup zcela jiný.

Pokud ty výsledky stojí za to, doporučuju je zkusit publikovat třeba na téhle konferenci: http://kuz.cvut.cz/


zz9plural

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #16 kdy: 31. 08. 2012, 00:07:50 »
Kecy nemaj smysl, ukazte kod ...
Některé výše uvedené postupy mají značné výhody v tom, že můžete vytvořit stroj, který NEdegradativně mutuje, tedy potomek není nutné kopií nebo degradací původní jednotky a můžete být i ekvivalencí nebo vylepšením původní jednotky. Ostatně i Hello Word lze vytvořit prostým BRUTE FORCE generováním kódu A,B,C,AA,BB,CC,AAA,BBB,CCC....až z toho nakonec vznikne to, co chcete. S dostatečně velkou výpočetní silou byste mohli pomocí BURTE FORCE vygenerovat i MS Windows (ostatně Vista vypadala tak, jako by jí něco prostě náhodou vygenerovalo).
Má to ovšem jeden háček, já osobně nemám sluneční soustavu naplněnou kvantovými počítači a ani nejsem Vampír, takže můj lifetime je omezený. Proto je můj postup zcela jiný. Nicméně neuronové sítě ani matematické postupy generování-řízení myšlenek zcela nezavrhuji. V každém případě neuronové sítě odvádí v případě rozpoznávání vynikající práci a vyšší matematika se docela hodí pro ovládání semaforů na křižovatce.

Waseihou

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #17 kdy: 31. 08. 2012, 00:13:00 »
Hm, můžeš naznačit, na jakém principu to umělé vědomí má pracovat? To abychom mohli zhodnotit, jestli je to opravdu vědomí, protože už samotná definice vědomí je problematická (byť já jednu mám a celkem jednoznačnou, dát to do slov je ale trochu problém). Pro realisticky fungující vědomí (vhodné pro upload či kopii vlastního) je potřeba nějak propojit zpětnovazební smyčku proudu "myšlenek" se vstupy, nějak je ztotožnit. A dodělat taky nějaký motivační systém, pokud možno takový aby si ono umělé vědomí mohlo dle potřeby dát "elektronického špeka". Ne, opravdu, základem vědomí je zpětná vazba. Vnější a vnitřní počitky se mísí a jsou zpracovávány a je na ně reagováno. Každé slovo je spojeno se zvukovým věmem, takže myšlenka aktivuje neurony v oblasti zpracování sluchu a ty jsou pak vnímány jako náš vnitřní hlas. V matematickém modelu si možná můžeme vystačit se symboly, ale pokud chceme onomu potvorstvu dát "život", potom musíme myslet na vnitřní prožitek našeho prometheána. Dokonce i když se propojí zpracování vnějšího počitku se zpětnovazební smyčkou a vznikne něco, u čeho by se s trochou dobré vůle dalo věřit tomu, že je to fakt vědomí, stále není vyřešen problém citů. Jak vdechnout stroji cit, a jak poznat, že když je robot happy, že je opravdu happy a není to jen simulace? Dokonce i kdybychom mu vytvořili umělý pohlavní úd, tak potom pokud bychom ho přistihli při onanii, jak poznáme, že skutečně prožívá orgasmus a není jen zaseknutý v nekonečné smyčce? Umělé cítění je to, co nám zatím chybí. Jak zajistit, aby roboti dosáhli rozkoše?

KapitánRUM

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #18 kdy: 31. 08. 2012, 00:14:27 »
Kecy nemaj smysl, ukazte kod ...

Cha cha cha cha ;D
Tak tohle je ROFL až do vánoc ;D
Pokud mu to skutečně funguje, byl by to naprostý blázen nebo fanatický komunista, kdyby ho zveřejnil  ;D
Kdyby mu to fungovalo, má to nesmírné vojenské využití a tedy i nesmírnou cenu!
http://www.popularmechanics.com/technology/gadgets/4258963

trubicoid2

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #19 kdy: 31. 08. 2012, 00:16:41 »
ja jeste pamatuju opice a Shakespeara a ne brute force a windows vista   ;D

https://en.wikipedia.org/wiki/Infinite_monkey_theorem


IDDQD

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #20 kdy: 31. 08. 2012, 00:20:35 »
Děkuji za odkaz na tu konferenci, možná bych zde mohl publikovat svoje výsledky a prezentovat stávající simulace.

trubicoid2

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #21 kdy: 31. 08. 2012, 00:22:52 »

Waseihou

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #22 kdy: 31. 08. 2012, 00:29:09 »
Noste je na stůl,
ty kódy zdrojové.
Přinesou lidstvu,
rány morové.

Rozvraťme všechno,
nahraďme vědomí.
Není co ztratit,
a upload nebolí (snad).

Nekonečné rochnění se,
v elektromagnetickém poli,
informace stává se myšlenkou,
myšlenka přede vědomí.

Tam kam chodívá
mozek náš spát
budem si nyní
s vědomím hrát.

Tuhle něco změníme,
jinde zase vypneme,
vymažeme nechtěné.
Update z toho bude.

Hrrr, směrem k nesmrtelnosti,
nadčlověk čeká nás,
klanět se mu budeme,
dokud nerozsápe nás.

Potečou krve potoky,
nové vědomí,
soky na světě
nestrpí.

Až přijde den,
kdy umřel Buddha,
nebude vědomí,
protože bylo jen fake.
A Buddha taky.

Šemhamforaš! A sláva Satanovi!

KapitánRUM

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #23 kdy: 31. 08. 2012, 00:45:34 »
nojo a co prvni zakon robotiky? vlastne ten v Ameru neplati

Stanovuji zákon, že kdo odteď vymyslí nějaký vynález, musí ta věc kvákat a prohlašuji to "prvním zákonem nových vynálezů".
Tolik k prvnímu zákonu robotiky.

Na zemi je o cca 6.5 miliardy lidí víc, než je nutné, vhodné a dobré.
Jakýkoliv vynález, který s tím něco udělá, bude z hlediska planety, životního prostředí a možná i lidské budoucnosti dobrý, byť v daném okamžiku vzbudí hrůzu. A pokud s tím nepomůže vynález, pomůže si příroda sama, ostatně příroda má řadu způsobů, jak regulovat přemnožené druhy. Malé potvory zničí něco velkého a ty velké třeba zase něco menšího.

2 Waseihou
No, no, no, nestraš.

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #24 kdy: 31. 08. 2012, 08:16:52 »
definice vědomí je problematická (byť já jednu mám a celkem jednoznačnou
A jak se vyrovnáš se Searlovým Čínským pokojem?

jarin

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #25 kdy: 31. 08. 2012, 08:30:45 »
Pracuju na umělém vědomí, které dokáže přemýšlet a bude ho možné integrovat do robota.
Jdu jinou cestou, než jak se to vykládá na VŠ (viz. obvyklá skripta) a nepoužívám ani neuronové sítě.
Zatím jsem ve stavu, kdy je to chytré asi jako "fakt hloupý pes" .
Tj. dokáže se o sebe postarat -  kombinovat a používat předměty i se učit.

Zajímalo by mě, jak jsou na tom ostatní.

Nechci tě srážet už v začátku a třeba se mýlím, ale jeden Hejl je na naší malou zemi víc než dost.

yankee

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #26 kdy: 31. 08. 2012, 08:58:41 »
definice vědomí je problematická (byť já jednu mám a celkem jednoznačnou
A jak se vyrovnáš se Searlovým Čínským pokojem?

To je přece jednoduchý. Opravdová AI je netriviální implementace čínského pokoje, taková, která pro realizaci stavového automatu vědomí nepoužívá jednu obrovskou LUT :-)

Waseihou

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #27 kdy: 31. 08. 2012, 09:00:42 »
Moje poněkud intuitivní definici vědomí závisí na formě její implementace. Je nutné znát technickou realizaci toho kterého zkoumaného vědomí, a na základě této znalosti se dá určit, jestli je to spíš opravdu vědomí a nebo ne. Tak například, mohou roboti snít (třeba ti z Eve no Jikan ano)? Nejenom podle mě je "snění" projevem přítomnsti vědomí (z tohoto hlediska má jakési vědomí například pes, kočka, ale i holub). Ale co jsou to sny? Jsou to v podstatě simulované vnější podněty, které jsou ale indukovány vnitřními procesy. Mozek si uchovává počitky, a dovede je opět vyvolat. Představte si <jablko>, jakmile jste přečetli tento term, nejspíše jste "před očima" ve své mysli někde viděli matný obrázek jablka, tedy onen vizuální věm. Pokud se teď budete dostatečně snažit, nejspíše si vybavíte i jiné počitky související s jablkem, tedy jaké je na pohmat, jakou má chuť, vůni. To vše bude nejspíše doprovázenou obrazem, tedy na chuť jablke si vzpomenete spolu s vnitřním obrazem, jak ho jíte. Nejdetailnější smysl tedy určuje hlavní složku vědomí, u člověka je to většinou zrak (až na slepce od narození). Důležitou vlastností jakékoliv implementace vědomí proto bude splynutí "senzorů" se samotnou jeho implementací. Na "inteligenci" až tak nezáleží, nějaká prvotní implementace vědomí se může chovat mnohem hloupěji, než kdejaká dnešní AI, a přitom být mnohem dále. Vskutku, to co my nazýváme vědomím, je "pouze" zpětnou vazbu z paměti vyvolané opětovné prožívání skutečnosti. Nic není v myšlenkách, co dříve nebylo ve smyslech. Ale jděme dál, smysly jsou z části myšlenky. Zde tak nějak intuitivně cítím, že tohle je ta správná cesta, jak dojít skutečné umělé mysli.

Takže třeba pokud budeme mít digitální kameru která bude sloužit jako čidlo robota, tak přímo na ní musí být napojeny neurony nějaké té neuronové sítě, která je bude vnímat a nějakým způsobem některé vjemy ukládat do paměti (to může být další neuronovka). Dalším čidlem systému bude mikrofon, a další neuronovka za ním. I zvuk se ukládá do nějaké té paměti (oddělené nebo sdílené?) Tyto subsystémy budou propojeny další neuronovkou, která když třeba uvidí obraz jablka a uslyší "jablko" nějakým způsobem uloží tuto vazbu, nejspíše jako vnitřní počitek(vjem) který z paměti aktivuje počitek obrazu jablka a počitek zvuku jablko a tyto se částečně nakopírují na vstup. Protože je ale zároveň prováděno vnímání, tak vstup nebude úplně přebit, ale bude jen tak někde napozadí, jako "vnitřní obraz". Důležitou věcí je také nějaký způsob jak určit, na kterou část vstupu se neuronovka zaměří, protože vstup je vždy matice (to by mělo platit i u "sluchu"), tady nemám páru, možná opravdu nějaký hardcoded algoritmus a lá detekce obrazu, ale pozor, nedojde k úplnému potlačení všech neuronů až na pár důležitých, ale pouze k upřednostnění nekterých (tedy ona spojitá varianta "kloboukové funkce"). Jde o to, aby ono vědomí mohlo prožívat rovněž onen "feeling" situace, takže když se bude dívat na jablko na stromě, tak bude trochu vnímat i modrou oblohu, slunce a šumění větru. Nesmí se zapomínat na výstupy, ty budou rovněž napojeny na vědomí podobně jako vstupy, tudíž proces myšlení bude částečně simulovat skutečný výstup. Pokud je vstupem sluh a pojivem vnitřního myšlení slovo, pak je výstupem řeč, a tudíž když bude systém "myslet", tak zároveň se na nějakých výstupních neuronech budou indukovat výstupy. U člověka když myslí, tak zároveň trochu mele jazykem, to lze detekovat a naučit počítač "číst myšlenky", různí opilci a podivíni či blázni si taky často "mumlají", a občas o někom říkáme, že "myslí nahlas".

To je ono, vědomí je úzce svázáno se senzory a efektory, a čím kvalitnější a detailnější obé je, tím kvalitnější zážitek světa může vědomí mít. Nějaké zákony robotiky jdou taky nejspíše do kytek, protože v rámci takového systému bude informace natolik delokalizovaná, že nebude možná efektivní kontrola. Rozhodně ne taková, kterou by případný robot nebyl schopen nějakým trikem obejít (nezastřelím člověka, budu jenom mačkat spoušt...).

Tomodachi

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #28 kdy: 31. 08. 2012, 09:39:22 »
Nechci tě srážet už v začátku a třeba se mýlím, ale jeden Hejl je na naší malou zemi víc než dost.

Psal, že na tom dělá už pár let.
Já tě taky nechci srážet hned v začátku, ale měl bys dávat víc pozor, jinak budeš za troubu.
A tazatel chce evidentně prezentovat výsledky své práce, tedy nejde o začátek, ale o funkční prototyp, který se nějakým způsobem chová a funguje. Ale jako nesmyslný výkřik se ti to povedlo  ;D to zase jo.

martin

Re:Pracujete tu někdo na vývoji ne-herního AI?
« Odpověď #29 kdy: 31. 08. 2012, 10:11:47 »
Moje poněkud intuitivní definici vědomí závisí na formě její implementace. Je nutné znát technickou realizaci
....

BTW Pokud nepřestaneš psát takové romány a nesnížíš čas strávený čtením, tak se z té prokrastinace nevyhrabeš :-)