Job vs. VŠ

johnyKE

Job vs. VŠ
« kdy: 27. 08. 2012, 01:10:47 »
Zdravím, zaujímali by ma vaše názory, za rok budem vyberať medzi vyškami, alebo skôr či sa mi oplatí ísť na VŠ a niečo mi to
dá alebo to bude menej efektívne ako keby som si niečo našiel. V budúcnosti by som sa chcel venovať hlavne sieťarine (návrh, správa..) avšak k tomu prípadne aj správa systémov (WinSer., UNIX/LINUX, Solaris). Pripravujem sa už na CCNP, CCNA cer. plánujem až po skončení školy, kvôli istým dôvodom. Od pár ľudí som tiež počul, že pre nejaký ten networking nieje potrebná VŠ a aj podľa osnov by som sa pri Bc. štúdiu dostal opäť ku CCNA..čo mi príde skôr ako zbytočná revízia a prax v tejto oblasti je istotne zaujímavejšia, samozrejme neodsudzujem VŠ, nieje to len o nejakom jednom predmete. Samozrejme nikto nieje vševediaci, oplatí sa zamerať skôr na jednú oblasť, alebo byť guru, ktorého požaduje každý zamestnávateľ ? (networking - správa systémov). Ako to je s ponukami práce, alebo ak máte nejaké vlastné skúsenosti alebo o nejakých viete, rád by som mal vtom jasno. Ide mi o to, či by som nemal lepšiu možnosť získavať niekde prax ako stráviť ďalší čas ako študent niekde na informatike... (CCNA, CCNP, English - C2...). dik za odpovede.


martin

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #1 kdy: 27. 08. 2012, 01:28:07 »
Lenine, honem! Je tu další exemplář do tvé sbírky ;-)

Tsukasa

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #2 kdy: 27. 08. 2012, 01:29:32 »
IMHO záleží na tobě, mě osobně vyhovuje přístup "studuj dokud to jde", protože
a) je zde, alespon v čr, inflace titulů (většinou sice netechnických ale je)
b) lepší pozice mají v požadavcích VŠ vzdělání
c) finančně sice jsem oproti těm, co začali pracovat hned po sš, ve ztrátě, ale předpokládám, že je relativně brzo doženu
d) mám zázemí a nemusím se zatím živit sám

Jeden můj učitel na SŠ nám řekl, že vysoká škola zkratka k vyšším pozicím.

klw

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #3 kdy: 27. 08. 2012, 01:42:05 »
Pokud ti jde o síťařinu, znalosti technologií atd. atd., to vše se lze naučit i bez VŠ. A mnozí zde ti i poradí, aby ses na VŠ rovnou vykašlal, protože to je ztráta času... jenže není. VŠ ti totiž dá něco, co nevyjádříš názvem nějaké technologie. Je to projekt, který musíš v určitém čase zvládnout, čímž dokážeš, že na to máš. Zároveň získáš zkušenosti nejen co do znalosti technologií. VŠ ti navíc oproti zaměstnání poskytne neporovnatelně větší zázemí a prostor pro studium (samozřejmě je na tobě, jak jej využiješ).


PJ

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #4 kdy: 27. 08. 2012, 01:48:57 »
VS ta hlavne donuti naucit sa aj to, co nepotrebujes na certifikacie a co je malokedy v poziadavkach na tuto poziciu - hlavne zaklady programovania a este vela dalsieho. A to sa velmi hodi, ak robis server admina.


Dudo

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #5 kdy: 27. 08. 2012, 02:20:58 »
VS ludi je jak nasratych. Dolezitejsia je prax.

gg

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #6 kdy: 27. 08. 2012, 03:13:27 »
Vetsina, co vystudovala VS ti bude rikat at jdes na VS, ze ti to da to a to a kdo vi co vsechno (== kecy), a vetsinou jen chtej, abys tam zabil ty stejne roky jako oni :-) Vim 100%, ze pro uplatneni na trhu prace a vysku platu VS nema zadne opodstatneni, alespon ted v teto dobe v CR, kde je poptavka po IT mnohem vetsi nez nabidka. Mnoho lidi (vcetne VS) IT nerozumi do hloubky, nemaj pro to cit, zajem. Nekteri si myslej, ze kdyz maj titul, tak se uz nemusej nic ucit, atp..
Pokud uz vis co chces delat a co te zajima, bavi te to a ses v tom dobrej, tak imho VS nepotrebujes. To je ostatne take muj pripad. Na VS jsem sice sel, ale vydrzel jsem tam jen pul roku (ani sem nedokoncil semestr :-), sel jsem radeji delat to, co jsem vzdycky chtel, do firmy, do ktere jsem chtel, delat s technologiemi, ktere jsem chtel (hlavne Solaris). Po 5 letech praxe sem si nasel dream job a penize se jen hrnou - rozhodne mnohem vice nez lidem v okoli, co teprv po VS sli delat. S platem jsou pozadu (proste jakoby zabite roky), maji stejny plat jako ja na zacatku tehdy.
IMHO pokud mas ten zajem a vedomosti a zajimas se sam od sebe (tzn. nepotrebujes nad sebou bic v podobe ucitele), skolu opravdu IMHO nepotrebujes. Ale treba kdybys chtel do zahranici, tak to by asi bylo potreba, tj... Na druhou stranu, pokud se stanes expertem ve svem oboru (5 let praxe), tak budes urcite vzacny a uplatnitelny i v zahranici.

gg

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #7 kdy: 27. 08. 2012, 03:25:53 »
Samozrejme mluvim o odbornych pozicich (ne zadny IT support ci podobne sra*ky) v soukrome sfere (firmy a korporace) ve vetsich mestech typu Praha, Brno, snad mozna take Ostrava.

dfsadasdfsadf

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #8 kdy: 27. 08. 2012, 06:24:15 »
ja jsem zjistil, ze uz jsem az tak nepotreboval delat PhD., ale VS bych urcite doporucil.
ziskas rozhled v oboru a ostatni veci taky nejsou k zahozeni, koleje, kalby.......
IT brigady si muzes najit i v prubehu VS.

Fantomas

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #9 kdy: 27. 08. 2012, 12:10:33 »
Studuj dokud to jde, to je dobre heslo. Vzdycky to stoji zato, minimalne i kvuli petiletce, ve ktere bude plno vecirku, legrace a sexualnich experimentu. Zadny job ti tohle nenahradi:-D

Martin Komoň

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #10 kdy: 27. 08. 2012, 13:47:42 »
Prošel jsem VŠ, při které jsem si udělal CCNA, CCNP a několikatelou praxi na částečný úvazek ve svém oboru. Nelituji volby, naopak.

Na VŠ se o sítích nedozvíš nic moc nového, zvlášť pokud budeš studovat na CCNP. O technologiích, o kterých by se dalo mluvit semestr, se předmět zmíní v jedné přednášce a naopak v další do detailu rozebírá podrobnosti, které jsou k ničemu. Cením si ale nějakého přehledu a základu, jak funguje tuto a tamto, principy jsou z velké části přenositelné do jiných oblastí. Velkou výhodou VŠ je u mě možnost dozvědět se a dostat se k něčemu, o čem člověk ani nevěděl, že takové věci existují, a kontakty na mnoho inteligentních lidí, ať už spolužáci nebo lidé ze školy.

Je na tobě, jaké si to uděláš. Technické školy jdou obvykle snadno zvládat s prací při škole, alespoň na částečný úvazek. Takže za pět let můžeš vylézt jako Ing. s CCNP, třeba i CCIP nebo CCIE written, když budeš makat, tříletou praxí v oboru, několik let správy kolejní sítě (kde jinde pustí člověka bez moc znalostí k živé síti pro tisíce uživatelů?) a to není špatná pozice. Kdo to profláká a vyleze se "znalostmi" ze školy, na tom ale nebude o moc líp než člověk po střední.

johnyKE

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #11 kdy: 27. 08. 2012, 14:15:20 »
Dik za odpovede, ako to vyzerá v ČŘ čo sa týka ponúk práce (IT..), ak by som porovnával Ostravu s Brnom ? Asi Brno je natom lepšie, čí sa dá sa nájsť v pohode aj v Ostrave ? bez ohľadu na Prahu. Napr. na Slovensku je to skôr v pomere 1:20(Bratislava).

DK

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #12 kdy: 27. 08. 2012, 15:01:20 »
johnyKE: zalezi jaka prace... co mam zkusenosti, tak v ostrave se posledni dobou hledaji pouze sami programatori java/php/c++/c#/python, nicmene co se tyce sitariny a spravy serveru, to neporadim

Trdlo

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #13 kdy: 27. 08. 2012, 15:15:09 »
johnyKE: Práce je tady až nad hlavu (Ostrava). Ale musí se chtít a dřít.

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #14 kdy: 27. 08. 2012, 16:04:47 »
Podobný otázky jsou tady co týden, takže možná by stačilo prohledat a pročíst fórum, protože se to stejně strhne v klasický flame "VŠ tě naučí myslet" vs. "na VŠ tě naučí kraviny, důležitá je praxe" :)

Takže za mě jenom v bodech, čistě subjektivně, krátce a prosím nechytat za slovo.

1. seš machr, že ještě před VŠ máš takhle vyjasněný, kam se chceš ubírat, a že jsi i pochopil význam certifikátů. Fakt klobouk dolů a hluboká poklona! Myslím, že máš před sebou budoucnost :)

2. co se síťařiny týče, na VŠ se nenaučíš v podstatě nic. Pokud se půjde trochu víc do hloubky, tak to bude docela zbytná teorie. Nikdo tě obvykle nenechá udělat to nejdůležitější: osahat si to, vyzkoušet, zprovoznit, vidět, jak to v praxi chodí, debugovat. Ono je to dost frustrující, když jsi "pan magistr", umíš matematicky zdůvodnit, proč se nějaký protokol nedá verifikovat, ale zároveň nevíš, co je patch panel a jaký druhy keystonů se běžně používají... Výjimkou může být, když se ve škole zapojíš o nějaké výzkumné laboratoře, to pak může být lepší, ale stejně jsou to obvykle jiný technologie, než se normálně používají v praxi.

3. i tak bych ale doporučil: na VŠ běž! Jenom moc to nežer, ať ti učení se kravin zbytečně nezabije čas. Pracuj při tom a kdyby to jednoznačně vypadalo, že praxe ti dává stokrát víc, tak se na VŠ (až potom!) klidně vykašli. Je ale imho moc brzo udělat to předem.

4. (abych taky přiložil pod flame, co zaručeně přijde :) - kdo nemá VŠ, ten musí mít něco jinýho: certifikáty, jasnou praxi, umět ukázat projekty, který dělal apod. Holý ruce a příslib "já se to všechno naučím" obvykle nevypadají moc dobře.