Lehká distribuce na staré počítače

Re:Lethká distribuce na staré počítače
« Odpověď #15 kdy: 02. 06. 2012, 11:50:17 »
Jo a ještě jsem zapomněl tu podporu různých architektur: http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/articles/committers-guide/archs.html

jura

« Odpověď #16 kdy: 02. 06. 2012, 11:57:19 »
Lidi co pořád blázníte s hledáním distribuce. Vždyť už skoro 20 let máme Debian.

Kit

« Odpověď #17 kdy: 02. 06. 2012, 12:22:21 »
Lidi co pořád blázníte s hledáním distribuce. Vždyť už skoro 20 let máme Debian.

Správně. Ale protože ho spousta lidí neumí nakonfigurovat nebo se ho bojí, hledá další řešení typu Ubuntu, Arch, Gentoo či Slackware.

Pavel 'TIGER' Růžička

« Odpověď #18 kdy: 02. 06. 2012, 12:35:50 »
Debian je fajn, ale mne třeba vadilo, že po každé aktualizaci jádra jsem musel zavést ručně ovladač grafiky. A jelikož jsem běžel na testingu, tak to bylo poměrně časté. Také sem musel hlídat závislosti, protože se občas v aktualizaci objevil balíček, kterému jiný chyběl a pokud to člověk ignoroval, mohl si celkem slušně nakopnout systém. Ano vždycky je cesta zpět ... ale zdržuje to. Nevím, jak je tomu dnes, ale já jsem zpohodlněl a našel si distribuci, která tyto malichernosti řeší za mne. Nicméně oproti Ubuntu je Debian zlatej a to hlavně i díky komunitě. Subjektivně mi přijde milejší a vstřícnější *buntisté jsou takový až fanatičtí.

r23

« Odpověď #19 kdy: 02. 06. 2012, 15:28:49 »
Jura: Debian je výborný, ale určitý záměr by byl i ušetřit čas právě jinak vynaložený na to ladění, další výhoda je, že ho léta používám a relativně i znám.
Miroslav Prýmek: BSD je zajímavá volba, o které jsem už uvažoval, ale nemám zde žádné zkušenosti, ale až bude čas, je to adept na testování.
JardaP: Problém disků je jasný, asi bych šel cestou CF karet a redukce. S úpravou linuxu jako pseudo-read only nějaké zkušenusti mám.
tuxmartin: Raspberry Pi je hezká věc, ale poměrně nedotažená. Sám mám za sebou návrh dvou podobných desek ale pro průmyslové použití, takže vím o čem mluvím. Navíc výhoda těch starých strojů, jak jsem psal, převážně notebooků, je v tom, že mají user interface - LCD a klávesnici, což by v případě RB byli poměrně vysoké náklady navíc a spousta prostoru. Navíc ty počítače fyzicky mám - stačí šáhnout do skříně. Své také hraje jistá nostalgie k tomu strému poctivému hardwaru. O spojehlivost bych se nebál, jednak je to pájené ještě olovem, dále to není kritická aplikace a navíc jsem shopen případnou závadu většinou najít a odstranit.

Aplikace většinou píšu v C s použitím wxWidgets, takže jsou docela dobře přenositelné, nicméně třeba navrhované W98 moc nelze, protože často využívám libUSB a ta pro W98 pokud vím není. I když by nebyl ani licenční problém - někde mám spoustu sundaných štítků z PC, co šli do Remy. 

« Odpověď #20 kdy: 02. 06. 2012, 15:47:09 »
Pokial nejak nelipnete na aktualnom softe tak by som odporucal Ubuntu 10.04 LTS. V pohode som ho nainstaloval na nieco okolo 300MB RAM a beha uplne plynule. Ziadne dalsie Ubuntu uz tak rychlo nebeha.

Atrament

« Odpověď #21 kdy: 02. 06. 2012, 16:34:29 »
Klidně použij nejnovější Ubuntu, jenom se vyhni standardnímu instalátoru, použij https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD a při bootu si vyber Advanced/Expert mód a nech si nainstalovat jenom ten nejzákladnější systém. Z tohoto běžícího systému si pak už jenom doinstaluj Xka a nějaký primitivní windowmanager + soft který chceš a máš aktuální systém schopný bezproblémového chodu i na těch 256MB. Na ty účely, které jsi zmínil to může stačit bohatě.

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #22 kdy: 02. 06. 2012, 21:05:13 »

Správně. Ale protože ho spousta lidí neumí nakonfigurovat nebo se ho bojí, hledá další řešení typu Ubuntu, Arch, Gentoo či Slackware.

Jenze jaksi zapominate na to, ze spousta dister se zameruje na urcite WM a tu ostatni sice treba v repu jsou, ale neni k nim zadna inteligentni defaultni konfigurace. Cili volbou takove distribuce si pridelate dost prace se studiem, jak to nakonfigurovat + jeste s vlastni konfiguraci. Je tedy jednodusi sahnou treba po Crunchbangu, kdyz chcete Openbox nebo po Antixu, pokud chcete IceWM + tusim jeste Fluxbox. A treba JWM ma rovnou pouzitelne snad bohuzel jen Puppy. Schvalne si skuste, co vam nabehne treba v Debianu nebo v Archu, kdyz si nainstaluje a pustite Openbox. Nejedou X, prepne se vam graficky mod a objevi se mys a tim to konci. Zbytek si pekne ruco udelate sam a zabijete tim spoustu casu.

Juhele

Re:Lehká distribuce na staré počítače
« Odpověď #23 kdy: 06. 08. 2012, 11:46:48 »
a helemese, to mi připomíná tuhle diskuzi;D
Taky mne napadá Unity Linux, který používá kombinaci Openbox + Lxde komponenty. Dřív se to myslím jmenovalo TinyME a jelo to celkem i na dosti mizerném HW.

Pavelo 'TIGER' Růžička

« Odpověď #24 kdy: 06. 08. 2012, 13:47:52 »
Já jsem teď potřeboval vyřešit stroj s 512RAM a asi 800MHz procesorem. Nainstaloval jsem tam Mageiu2 s LXDE + nějaké aplikace a je to svižnější, než XP.  Zvládá to i flash hry, videa už nikoliv. Myslím, ale že jsem tam dal starší verzi flashe ...

« Odpověď #25 kdy: 06. 08. 2012, 14:19:07 »
Já jsem teď potřeboval vyřešit stroj s 512RAM a asi 800MHz procesorem. Nainstaloval jsem tam Mageiu2 s LXDE + nějaké aplikace a je to svižnější, než XP.  Zvládá to i flash hry, videa už nikoliv. Myslím, ale že jsem tam dal starší verzi flashe ...

http://forum.root.cz/index.php?topic=1617.msg11915#msg11915

Jen jsem se musel vrátit s verzí flashplayeru (tuším na 9., ale to teď něvím jistě), protože s jakýmsi update se mi všude začal zobrazovat jen tmavý obdélník bez těch ovládacích prvků a žádné video jsem nepřehrál ...

PS: ani to Lubuntu jsem nemohl vlastně nainstalovat poslední verzi, kvůli nějakému omezení toho starého Pentia III ...