Migrace z PCLinuxOS na jiné distro

Juhele

Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« kdy: 31. 07. 2012, 14:16:04 »
čauky,
v poslední době začínám být poněkud rozladěn vývojem mého oblíbeného distra Pclinuxos. Kvůli vývoji 64bit verze kapku zamrzla i 32bit verze a výběr programů v repozitářích se příliš nezlepšuje.

Takže zvažuju migraci na jiné user-friendly distro - poněvadž Mandriva je pokud vím prakticky mrtvá, Unity linux se na pracovní nasazení moc nehodí, byť spoluprácí s Rosalinux by se to mohlo zlepšit a Mageia taky nic moc, tak jsem se díval na OpenSuse a Kubuntu.

Zatím se mi mnohem víc líbí Suse - jejich build service a one-click install je fajn. Navíc to vypadá, že by se tam možná daly docpat i mé oblíbené drakxtools (Pclinuxos Control Center), na které jsem fakt zvyklý (pozn. Yast znám).

Rád bych to nasadil na notesu s i3 a 2GB ram a pak i na desktopu s obdobnými parametry. Zajímalo by mne, zda mám sáhnout po 64bit verzi, nebo zda by nebylo vhodnější vzít 32bit - vím, že někde bývají problém s knihovnami apod. a taky si nejsem jist, zda mi 64bit přinese nějaké výhody.

dík
« Poslední změna: 31. 07. 2012, 14:44:40 od Petr Krčmář »


tadeas

Mám openSUSE 64-bit a nevím o žádných problémech. Možná kdybys instaloval Skype, RealPlayer a podobné blbiny - ale když se držím pouze repozitářů (plus OBS), tak problémy nemám žádné.

Na drakxtools bych se vykašlal, pokud to není v OBS tak se z toho zcvokneš :-) .

Juhele

Re:Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« Odpověď #2 kdy: 31. 07. 2012, 15:21:46 »
čauky,
mno, ohledně softu to až tak konzum nebude. Potřebuju rozběhat QGIS (problém asi nebude), pak SAGA GIS - ten jsem našel tu:
http://software.opensuse.org/package/saga-gis
taky GLC Player:
https://build.opensuse.org/package/show?package=GLC_Player&project=openSUSE%3A11.4%3AContrib
ale tam nevím ...

a nějaké další věci... Skype možná taky  :D

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« Odpověď #3 kdy: 31. 07. 2012, 15:56:00 »
Já jedu na Mageie 2 a nemohu si stěžovat. Upřímně Tě obdivuji s tím PCLinuxem ...

Juhele

Re:Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« Odpověď #4 kdy: 31. 07. 2012, 16:17:46 »
Upřímně Tě obdivuji s tím PCLinuxem ...

Tak ono to byla srdcovka. Znám od už od verze 0.92 a hrozně mi vyhovoval coby tehdejšímu začátečníkovy zvyklému na wokna. Mandriva na tom samém HW byla hrozně líná. Od té doby jsem zkusil leccos, ale u pclosu jsem zatím pořád zůstával.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« Odpověď #5 kdy: 31. 07. 2012, 18:15:02 »
No já PCLOS sledoval, ale verze od verze byl ten systém jiný, někdy bez problémů, jindy samý problém ... Tak já zase jsem ten "Mandrivák". Dokud byl volný RedHat, používal jsem RedHat, ten pak volnou verzi ukončil a tak jsem přesedlal na Mandrake, tuším, že to byla verze 8.0, nebo 8.1 ... po sloučení s Conectivou se to přejmenovalo na Mandrivu a teď, jak vznikla Mageia, tak jsem ihned přešel k nim ... ale pořád je to to samé, dobré a fungující. Pravda, nejsem KDE pozitivní a používám Gnome. Ale jsou i stroje, kde mám LXDE ... které je méně náročnější, než XP. Ale ono je vlastně jedno, jakou distribuci člověk používá, jakmile si zvykne na Linux, tak není problém ovládnout jakoukoliv distribuci. Je to jen o způsobu instalace a ovládání. Třeba Arch nemá chybu, Debian také ne, Gentoo, Fedora (ta má podle mne nejlepší uživatelskou příručku!) Ale já holt jsem "Mageiák" :-D

pepa

Re:Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« Odpověď #6 kdy: 31. 07. 2012, 19:12:38 »
Mám zkušenost s Mandriva/Mageia, PCLOS, OpenSuse, Feodra, Debian, forky buntu.
Osobně považuji za nejméně problémový právě PCLOS, má výbornou komunitu a nikdy se mi nestalo, že by něco nefungovalo.
Mageia je dobré distro, ale když něco nefunguje je u ní všechno na dlouhé lokte a vše se řeší v řádu týdnů až měsíců.
Mé doporučení, pokud tedy ne PCLOS, tak OpenSuse. Velká základna lidí co se o to stará a hromada aplikací.
Nejméně jsem byl spokojený s forky buntu, komunita je velmi arogantní a když něco nejede jak má, tak si poraď sám.
Možná by také za vyzkoušení stál Mint, ale s tím zkušenost nemám, jen to co čtu na netu.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« Odpověď #7 kdy: 31. 07. 2012, 19:30:43 »
Já mám přesně opačné zkušenosti a vždycky jsem je dával PCLOS za vinu, protože vycházel právě z Mandrivy ... U Magei jse nenarazil na nic, co bych nerozchodil. Mint, ano, ale asi ten na bázi Debianu ... ale stejně bude nejlepší si ty distra osahat, přeci jen, my ho používat nebudeme. :)

tadeas

Re:Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« Odpověď #8 kdy: 31. 07. 2012, 19:41:52 »
Já myslim, že když vybereš 32-bit, tak to bude dobrá volba a když 64, tak taky :) . Jinak po instalaci openSUSE důrazně doporučuju nainstalovat všechny aktualizace. KDE bylo drobátko nestabilní po vydání (nespadne, ale čas od času zobrazí takovou ošklivou hlášku, že mu něco crashlo, kterou je potřeba odkliknout). Aktualizace to řešej.

Juhele

Re:Migrace z PCLinuxOS na jiné distro
« Odpověď #9 kdy: 06. 08. 2012, 11:36:26 »
Ahojky,
tak už jedu na 32 bit Zuzce a docela v pohodě. Sice jsem musel docela šťourat po webu, jak nahodit drivery pro nVidii a ještě déle mi trvalo rozběhání zvuku (nejel vůbec) - Realtek na desce s nVidia čipsetem - nakonec pomohlo vyhození pulseaudio.

Jinak oceňuju one-click-install i aktualizace a hlavně výběr softu. Ale třeba správa sítí nič moč - zlatý wicd. Po přidání doplňkových repozitářů jako je třeba packman, je to o mnoho lepší.