Kopírování na NTFS a zachování práv

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kopírování na NTFS a zachování práv
« kdy: 13. 05. 2012, 15:44:43 »
Potřebuju v linuxu zkopírovat soubory na disku NTFS tak, aby v nich zůstala zachována všechna uživatelská práva. Jde to nějak jednoduše udělat?
« Poslední změna: 14. 05. 2012, 13:54:03 od Petr Krčmář »


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Jak zkopírovat soubory na NTFS s původními právy
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2012, 16:52:03 »
Pomocí rsync. Ale pokud na ně budeš přistupovat s Windows, tak Windows ty práva budou ignorovat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zkopírovat soubory na NTFS s původními právy
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2012, 17:52:29 »
Nejak nechapu ani dotaz, ani odpoved. Zkopirovat odkud kam? Z NTFS na NTFS? Nebo na jiny FS?

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Jak zkopírovat soubory na NTFS s původními právy
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2012, 18:31:26 »
[JardaP] Já to četl na disk NTFS ... ale i tak bych použil rsync. ;-)

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zkopírovat soubory na NTFS s původními právy
« Odpověď #4 kdy: 13. 05. 2012, 18:39:10 »
Špatně jsem se vyjádřil. Kopírovat soubory z jednoho NTFS do jiného NTFS tak, aby tam zůstala původní windowsová práva přesně stejně podle původního disku.


Re:Jak zkopírovat soubory na NTFS s původními právy
« Odpověď #5 kdy: 13. 05. 2012, 18:40:05 »
Mám takové tušení, že soubory vytvořené/zkopírované na NTFS svazek moc práva známá z *nix-like filesystémů dodržovat nebudou.

Možná bych si musel nějak pohrát s volbami pro fstab, ale u mne mají všechny soubory/adresáře na přimountovaném NTFS svazku (disk z půwodních widlous) práva rwxrwxrwx a s vlastnictvím root:root ...

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Jak zkopírovat soubory na NTFS s původními právy
« Odpověď #6 kdy: 13. 05. 2012, 18:44:28 »
O to nejde, aby soubory měly stejná práva v linuxu, jako ve windowsech. Jde o to zkopírovat je tak, aby systém nesáhl na práva a ponávratu do Windows se chovali stejně. Což by pomocí rsync mělo jít. Sice nechápu, proč to dělat v Linuxu, ale jde to.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Kopírování na NTFS a zachování práv
« Odpověď #7 kdy: 26. 06. 2012, 17:12:09 »
Řekl bych, že to nejde. Já kopírování přes linux používám právě pro to, že to nejde. Zkopíruji windows soubory z ntfs na ext4 přes rsync, na ntfs soubory smažu a pak soubory přesunu zpět. Toto dělám po reinstalaci systému, když nejdou změnit oprávnění u fotek atd (změna oprávnění končí chybami).

Mirek

Re:Kopírování na NTFS a zachování práv
« Odpověď #8 kdy: 26. 06. 2012, 18:45:14 »
Toto dělám po reinstalaci systému, když nejdou změnit oprávnění u fotek atd (změna oprávnění končí chybami).
Takový soubor, kterému nejdou změnit práva, bych rád viděl (pokud se nejedná o poškozený HDD), vždy je to jen neznalost (neschopnost) daného uživatele

Rax

Re:Kopírování na NTFS a zachování práv
« Odpověď #9 kdy: 26. 06. 2012, 20:25:36 »
Řekl bych, že to nejde. Já kopírování přes linux používám právě pro to, že to nejde. Zkopíruji windows soubory z ntfs na ext4 přes rsync, na ntfs soubory smažu a pak soubory přesunu zpět. Toto dělám po reinstalaci systému, když nejdou změnit oprávnění u fotek atd (změna oprávnění končí chybami).

A není to trochu komplikované ?
Pravé tlačítko - Zabezpečení - Upřesnit - Vlastník - vybrat tvého oblíbeného uživatele, zaškrtnout Nahradit vlastníka ... - OK - OK a můžeš si nastavovat cokoliv do aleluja.

Takový soubor, kterému nejdou změnit práva, bych rád viděl (pokud se nejedná o poškozený HDD)

To se stává běžně, v jednom nejmenovaném správci souborů to nejde na soubory, které v cestě obsahují znak mimo WIN1250. V "tento počítač" to jde ale vždy.

Andrej

Re:Kopírování na NTFS a zachování práv
« Odpověď #10 kdy: 26. 06. 2012, 23:31:05 »
Mám další dotaz: jak udělám to, aby mi Krusader nevyhazoval hlášku "Nepodařilo se změnit práva pro <název souboru>"? (Když kopíruji z ext4 na ntfs). Před nějakou dobou jsem zabil hodně času hledáním řešení. Přičemž mi nezáleží na tom, jak se ty práva nastaví (vyhovuje mi, jak to je).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kopírování na NTFS a zachování práv
« Odpověď #11 kdy: 27. 06. 2012, 00:22:11 »
Obavam se, ze kopirovat v Linuxu z NTFS na NTFS pri zachovani Widlackych ACL jde jenom tehdy, kdyz se kopiruje cely oddil na jiny disk pomoci dd. Ale v urcitych pripadech by se dalo vyuzit dedicnosti prav ve Widlich. Predpokladam, ze kdyz takto presypu  v Linuxu data, zdedi prava podle toho, jaka byla nastavena na adresari, do ktereho je cpu.

Trident

Re:Kopírování na NTFS a zachování práv
« Odpověď #12 kdy: 27. 06. 2012, 00:48:13 »
No po souborech to proste nejde. Wi Ale ma urcite reseni. Pokud potrebujes presunout cely disk resp. partition na jiny ntfs disk z linuxu tak pouzij proste ntfsclone. Je to nejrychlejsi a nejcistejsi reseni. Zachova vsechny metadata na filesystemu(jako widli aclka,sifrovani, auditing,quoty atp.) a vyklopi to jinam. A nekopiruje ti prazdne misto jako ddcko.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Kopírování na NTFS a zachování práv
« Odpověď #13 kdy: 16. 07. 2012, 12:11:34 »
Toto dělám po reinstalaci systému, když nejdou změnit oprávnění u fotek atd (změna oprávnění končí chybami).
Takový soubor, kterému nejdou změnit práva, bych rád viděl (pokud se nejedná o poškozený HDD), vždy je to jen neznalost (neschopnost) daného uživatele

TO není pravda. Na windows je to poměrně běžná věc.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Kopírování na NTFS a zachování práv
« Odpověď #14 kdy: 16. 07. 2012, 12:17:41 »
Řekl bych, že to nejde. Já kopírování přes linux používám právě pro to, že to nejde. Zkopíruji windows soubory z ntfs na ext4 přes rsync, na ntfs soubory smažu a pak soubory přesunu zpět. Toto dělám po reinstalaci systému, když nejdou změnit oprávnění u fotek atd (změna oprávnění končí chybami).

A není to trochu komplikované ?
Pravé tlačítko - Zabezpečení - Upřesnit - Vlastník - vybrat tvého oblíbeného uživatele, zaškrtnout Nahradit vlastníka ... - OK - OK a můžeš si nastavovat cokoliv do aleluja.


Takový soubor, kterému nejdou změnit práva, bych rád viděl (pokud se nejedná o poškozený HDD)

To se stává běžně, v jednom nejmenovaném správci souborů to nejde na soubory, které v cestě obsahují znak mimo WIN1250. V "tento počítač" to jde ale vždy.

Tento postup samozřejmě znám. U některých souborů, jsou to většinou fotky nebo videa, toto nepomůže. Pak je tisíc errorových hlášek ve smyslu souboru xxx se nepodařilo změnit oprávnění. Řešil jsem to i se známým, který je windows adminem v jedné velké společnosti. Nedokázal mi jinak fuknčně poradit, tak to řeším kopírováním mimo ntfs a zpět.