Co je perspektivnější: Java nebo Python?

Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« kdy: 30. 03. 2012, 11:07:18 »
Zdravim,
chtel bych se zeptat, podle vaseho nazoru, co je dnes "perspektivnejsi" programovaci jazyk obecne:

Java nebo Python?

Pro programovani:
  • aplikaci pro "neprofesionaly" (public)
  • aplikaci pro firmy
  • aplikaci pro mobilni zarizeni (Android, W8,...)

Rad bych si udelal predstavu o nazoru programatoru...
Diky
« Poslední změna: 30. 03. 2012, 11:34:24 od Petr Krčmář »


Kolemjdouci

Re:Co je perspektivnejsi: Java vs. Python?
« Odpověď #1 kdy: 30. 03. 2012, 11:15:12 »
  • Python
  • Java
  • Java

martin

Re:Co je perspektivnejsi: Java vs. Python?
« Odpověď #2 kdy: 30. 03. 2012, 11:36:00 »
Sám jste dal "perspektivnější" do uvozovek. Co to tedy znamená?

Třeba sehnat rychleji práci? Tak to jednoznačně Java resp. ten ekosystém kolem.

Vydělat rychleji velké peníze? Když to nepokazíte, tak to závisí na štěstí nikoli na jazyku.

Užít si zábavu a něco vydělat? Tak to bych řekl Python.

BTW já si zvolil Ruby. :-)

Pavel

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #3 kdy: 30. 03. 2012, 11:41:48 »
Ano, martin to shrnul pěkně. Výraz "perspektivnější" je příliš vágní - je potřeba nastavit nějaká exaktnější kritéria a na jejich základě zvolit optimální řešení.

Alex

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #4 kdy: 30. 03. 2012, 12:48:10 »
Ruby  ;)


i

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #5 kdy: 30. 03. 2012, 13:32:40 »
Myslím že především záleží na tom jak dlouho ještě bude slovo příručkového managmentu mít váhu. Nic proti čisté javě jako jazyku, ale z těch pracovních rámců kolem se mi dělá nevolno. Zatím si myslím že ten kdo umí programovat, žádné WF nepotřebuje, programátorsky nezkušený manažment je ale přesvěčen že:

1. s pomocí FW může programovat úplně každý.
2. při používání FW, mohou prohazovat programátory mezi projekty jako kopáče mezi výkopy.
3. při používání FW jsou prý náklady na projekt daleko menší.

Já mám v jazycích jako C a v dalších jazycích podobných Python-u, profesionální zkušenosti 20 let. nyní mě ty troubové nutí používat ty tanečky kolem javy, zatím mám pocit že budu muset všechny své zkušenosti zahodit a učit se znovu programovat.

Moje doporučení:

Uč se javu, zbyde mi více místa na trhu pro opravdové programátory :-)
Pokud se nechceš učit algoritmizovat, uč se javu i s těmi tanečky kolem, ona tě povede a nebudeš muset myslet. Nechceš se přeci trápit, chceš jen programovat, na myšlení jsou dnes stroje :-)


...

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #6 kdy: 30. 03. 2012, 13:32:52 »
C || C++

Re:Co je perspektivnejsi: Java vs. Python?
« Odpověď #7 kdy: 30. 03. 2012, 13:34:14 »
Sám jste dal "perspektivnější" do uvozovek. Co to tedy znamená?
Ano, martin to shrnul pěkně. Výraz "perspektivnější" je příliš vágní - je potřeba nastavit nějaká exaktnější kritéria a na jejich základě zvolit optimální řešení.

No chapu, ze je to vagni...
Ja tim myslel - do ceho si myslite, ze ma vice smysl investovat cas a energii pro pristich par let.
Vim, ze na programovani pro Androida je treba Java a v korporatnim prostredi to asi take bude spise Java.

Ale mam pocit, ze vyvoj a komunita okolo Pythonu se vyviji rychle (hlavne oproti Jave - IMHO) a "zlate dny" ma Python pravdepodobne teprve pred sebou.

Takze, pokud bych chtel delat spise samostatne aplikace (pro firmy nebo pro neprofesionalni uzivatele), nez nejake rozvijeni fungujicich reseni ve firemnim prostredi (tam je asi volba jasna --> Java), k cemu se priklonit?

O miliony mi nejde, ale rad bych se tim uzivil (ja vim, pokud je clovek trida, uzivi se vzdy, ze...  ;) ) a nejake to "vyblbnuti se" by taky nebylo na skodu...

Snad jsem ted byl jasnejsi.

Kdyby mel den 32 hodin, tak se naucim obe, ale jsem samouk a programuju jako "amater" po praci (a po rodine, takze asi tak 22h-02h  :D ). Bavi me to a neskromne si myslim, ze "na to mam hlavu", ale jelikoz casu neni nazbyt, tak mi asi nezbyde, nez si prozatim vybrat jen jeden z techto jazyku...

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #8 kdy: 30. 03. 2012, 13:39:44 »
Nechceš se přeci trápit, chceš jen programovat, na myšlení jsou dnes stroje :-)

No trapit se nechci, ale nejvic me na tom bavi prave to mysleni... Programovani samo o sobe uz je preci "jen" prepsani myslenky do kodu, aby to fungovalo  ;D (nebijte me!)

Prave proto se mi nechce jen obhospodarovat Javu v nejake firme... To premysleni a vymysleni/zkouseni novych veci je pro me prave ta vyzva, kvuli ktere jsem se do programovani pustil...

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #9 kdy: 30. 03. 2012, 13:54:55 »
Mne to prijde jako srovnavani nesrovnatelneho. Java frcela frci a jeste nejakej patek frcet urcite bude a programatory v ni hledaji porad pac jich je paradoxne porad malo a co jsem slysel od znameho naborare tak firmy berou i lidi samouky co se to naucili doma za par tydnu doufajice, ze se to naucej a prej to i docela funguje :).
   Na druhou stranu je python spise skriptovaci jazyk jehoz rychlost provedeni kodu neni sice nikterak zavratna, ale rychlost vyvoje v nem neuveritelna a jednoducha.

Pro obojí naleznes rozdilne uplatneni i kdy pro python bych videl spise v kombinaci s dalsimi znalostmi, kdezto naucis-li se javu tak vicemene nic jineho nepotrebujes. Hlavne vzhledem k jednoduchosti kodu znam i par ne-IT lidi co pouzivaji python jako nastroj pro ostatni obory (data mining, business inteligence, data collection etc.) takze naucit se oboji zrejme nebude az tak narocne. Ja sam neprogramator jsem v pythonu par programku napsal ktere pouzivam stale a prosel jsem si cca pulkou python challenge takze muzu potvrdit ze slozite to az zase tak neni.

belzebub

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #10 kdy: 30. 03. 2012, 14:07:00 »
Ja osobne jsem presvedcen ze kazdy konkretni projekt ma svuj idealni jazyk (nebo jazyku vic) - takze proto umim velmi dobre cca 10 jazyku. Do budoucna doporucuji totez. Pokud si kazdy rok date za ukol naucit se novy jazyk (tj. neco v nem skutecne udelat), za par let zjistite ze jazyk je spis vedlejsi, nektere jsou lepsi, nektere horsi, ale kdyz jich umite vice, praci najdete vzdy.
Osobne si myslim ze dobra "univerzalni" a zaroven "minimalni" jazykova vybava je:

 * C
    - proste zaklad kazdeho programatora (univerzalni kapotovany assembler)
    - bonus je to ze clovek se trochu vic dozvi o tom "jak to funguje"
 * java
    - velmi "hloupy", ale precejenom trochu objektovy jazy
    - ma velkou komunitou a mnoho uzivatelu
    - firmy chteji HODNE javu
    - pozdeji se diky ni snadno naucite C++, C#, PHP, atd.
 * python nebo ruby
    - vysokourovnovy dynamicky jazyk s funkcionalnimi prvky
    - jednoduche veci jdou v nem jednoduse a slozite jsou zvladnutelne
    - dost Vam otevre oci s tim ze se veci daji delat i jinak nez v Jave a C++
    - az se pak budete chtit naucit haskell, erlang, nebo lisp, nebude to takovy sok
 * javascript
    - web je vsude. kdo neumi javascript, nemuze na web
    - ne uplne spatny jazyk s funkcionalnimi prvky
    - pak snadno zvladnete treba actionscript

S timto "portfoliem" nejenze uz Vas zamestnaji temer vsude, a diky rozsirenejsimu obzoru budete lepsi programator v kazdem zde uvedenem jazyce, nez kdybyste cely zivot delal jenom v tom jednom jedinem.


PS: let the flame begins..

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #11 kdy: 30. 03. 2012, 14:14:59 »
umim velmi dobre cca 10 jazyku.

Co myslis tim "velmi dobre"? Jen nazyk, nebo i jeho standardni knihovnu? Znamena to, ze jsi schopny v techto 10 jazycich napsat trosku vetsi aplikaci bez nahlizeni do dokumentace knihovny?

PS: let the flame begins..

Anglictina ale mezi temi 10 jazyky neni, co? ;)   (sorry, takovou nahravku jsem nemohl nechat lezet ladem :)

belzebub

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #12 kdy: 30. 03. 2012, 14:25:38 »
Tim myslim ze v jednom z tech 10 jazycich jsem schopen zacit psat projekt a dokoncit ho v terminu. Co se knihoven (at uz standardnich jako libc, nebo "standardnich" jako boost) tyce, popravde bez nahlizeni do dokumentace nenapisu temer nic v nicem :)
Proto jsem napsal "velmi dobre" a ne "vyborne". U "vyborne" bych skoncil asi u 3 jazyku.
A ano, psanou a mluvenou anglictinu rozhodne velmi dobre neovladam, precejenom sem starsi clovek a na skole jsem mel akorat rustinu :) - no a jako programator v podstate pouze anglicky ctu.

Kozzi

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #13 kdy: 30. 03. 2012, 14:29:30 »
Osobne si myslim ze jazyk je jen nastroj, mnohem dulezitejsi je se naucit programovat. Rikat tady vety, ze kdyby mel den 32 hodin, tka se naucim oba je nesmysl. Naucit se programovaci jazyk neni zas tak obtizne. A cim vice se jich clovek nauci tim snazsi to stale je. Da se rict ze ja se dokazi naucit programovaci jazyk do tydne. Samozrejme mysleno je zvladnou jeho zakladni syntaxi. Pokrocilejsi a specifictejsi veci treba az za mesic. nekdo tu zminoval zakladni knihovnu jazyka. Tak to podle me je uz vec dalsi. Samozrejme nestaci znat jen jazyk, ale je dobre znat i jeho knihovny, ale uprimne si nemyslim ze je treba se neco srotit zcela z pameti.

Jinak k otazce jaky jazyk dneska je perspektivni, tak dneska asi stale Java. Python se take hodi ale jak uz bylo receno, kazdy tento jazyk se hodi spise na jine veci. Ale dle meho velmi zajimavym a do budoucna "perspektivnim" jazykem je jazyk D. Jelikoz kombinuje vetsinu toho nejlepsiho prave z Ruby, Python, Javy a C#. A pritom je binarne kompatibilni s C.

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #14 kdy: 30. 03. 2012, 14:30:37 »
Proto jsem napsal "velmi dobre" a ne "vyborne". U "vyborne" bych skoncil asi u 3 jazyku.

Jasne, to pak chapu.