VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika

ferda

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #45 kdy: 09. 02. 2012, 09:33:01 »
fnuky a spol.:
Programovaci paradigmata se resi ve druhem rocniku bakalarskeho studia. Je to vicemene jen uvod. V magisterskem studiu se pak resi tyto veci do hloubky... Mimochodem, jak chces srovnavat studenta FITu, ktery 5 let tvrde drel (a to mnohdy vice, protoze spoustu lidi studuje Bc. 4 roky a Ing. 3 roky, protoze to nezvladaji) se studentem z VSB, UPOLu a podobych pseudo skol? Liskni si! Na pseudoskolach se 3+2 let tvrde chlasta a pak udeluje titul... Mam spoustu znamych na VSB, tak vim jak to tam chodi - vecne ozrali, protoze nemaji co delat. A na takovem UPOLu, ktery bude jeste horsi nez VSB ... skoda mluvit.


skunk

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #46 kdy: 09. 02. 2012, 09:58:49 »
fnuky a spol.:
Programovaci paradigmata se resi ve druhem rocniku bakalarskeho studia. Je to vicemene jen uvod. V magisterskem studiu se pak resi tyto veci do hloubky... Mimochodem, jak chces srovnavat studenta FITu, ktery 5 let tvrde drel (a to mnohdy vice, protoze spoustu lidi studuje Bc. 4 roky a Ing. 3 roky, protoze to nezvladaji) se studentem z VSB, UPOLu a podobych pseudo skol? Liskni si! Na pseudoskolach se 3+2 let tvrde chlasta a pak udeluje titul... Mam spoustu znamych na VSB, tak vim jak to tam chodi - vecne ozrali, protoze nemaji co delat. A na takovem UPOLu, ktery bude jeste horsi nez VSB ... skoda mluvit.

Sorry, ale jsi de*il? Ty vole dyť UPOL je uplně jinej level než nějaka VŠB. Ty vůbec nevíš NIC o náročnosti studia Informatiky na UPOL, tak bych prosil držeti papulku.

Nemo7

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #47 kdy: 09. 02. 2012, 11:12:58 »
Ale počítej se mnou: výzkumných univerzit má být +-5 (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vysok%C3%A1_%C5%A1kola) . V Praze to pravděpodobně vyžere UK, ekonomka a ČVUT. V Brně VUT, a pak asi Ostraváci s VŠB. A takové ty školy které mají v názvu světovou stranu nebo různé ujaky, ujepy a upoly IMHO nemají šanci, IMHO i z politických důvodů..
1) Výzkumná univerzita by hlavně měla mít všechny fakulty - lékařskou, právnickou, přírodovědeckou, filozofickou a pedagogickou. Všechny tyto fakulty(=kompletní zázemí) mají v ČR pouze 3 školy - UK, MU a UPOL.  VŠB nemá ani všechny fakulty. :D Takže UPOL je aspoň kompletní univerzita, různé VŠ učení(ekonomka, ČVUT a VUT) které vychovávají Ing.(ten titul je mimochodem česká specialita) nejsou žádné univerzity. 
2) Vysokoškolsky vzdělaný programátor, který neumí programovat objektově není žádný programátor. Pominout tak základní paradigma je velká ostuda. Řeči o tom, že je pro středoškoláky jsou hodně mimo, o to víc a líp by ho měl absolvent VŠ informatiky znát.

skunk

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #48 kdy: 09. 02. 2012, 11:22:15 »
Nemo: ++1

ferda

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #49 kdy: 09. 02. 2012, 11:27:18 »
Nemo7:
VSB se slucuje s OU, tim padem by mela mit vsechny potrebne fakulty. Tim vznikne jedna velka vysoka skola, ktere UPOL nebude moci konkurovat.
CVUT, VUT, ... nejsou univerzity? Czech Technical University in Prague, Brno University of Technology ... Tak proc to maji v nazvu? :)

skunk:
Jak muzes tvrdit, ze je UPOL uplne jiny level nez VSB? Nic o tom nevis... Inzenyri z VSB by vas pekne roznesli na kopytech :).


Wily

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #50 kdy: 09. 02. 2012, 11:31:34 »
Na FITu jsem byl a už nikdy vice. Je to škola pro člověka co neví moc co chce a nevadí mu, že si ho vychová škola k obrazu svému. O tom taky vypovídá 80% povinných předmětů a když se dobře učíte, tak si můžete zapsat volitelný. Proto letos chci jít na FI MUNI, tam si muzu studovat to co uznam za vhodny, krom povinny předmety, ale ty jsou všude. A doporučovat holce, která má zájem o IT a ekonomiku FIT VUT je myslim dost velka hovadina.
Jo ještě jedna poznamka FIT se stal "prestižní" nedávno. Dokonce i Ing. Křena Ph.D řikal, že tam měli studenta co bc. studoval 10let  :D

Wily

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #51 kdy: 09. 02. 2012, 11:37:20 »
A nezdá se vám taky ujetý se dohadovat, která univerzita je lepší? Hodně totiž záleží na každým člověku co mu vyhovuje.

Nemo7

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #52 kdy: 09. 02. 2012, 11:38:24 »
Nemo7:
VSB se slucuje s OU, tim padem by mela mit vsechny potrebne fakulty. Tim vznikne jedna velka vysoka skola, ktere UPOL nebude moci konkurovat.
CVUT, VUT, ... nejsou univerzity? Czech Technical University in Prague, Brno University of Technology ... Tak proc to maji v nazvu? :)
1) Co vím, tak práva mají pouze tři univerzity(když je teď ruší v Plzni) - UK, MU a UPOL.

2) Pěkná definice z https://cs.wikipedia.org/wiki/Univerzita
Univerzita (z lat. universitas = všeobecnost , společenství, kolegium) je tradiční označení samosprávné vysoké školy, která poskytovala nejvyšší stupeň vzdělání v rozmanitých oborech.

Jde jenom, co si kdo pod pojmem univerzita představí - osobně si představuji instituci s dlouhou historií. A staré univerzity měly lékařskou, filozofickou, právnickou a teologickou fakultu(na tu jsem u UPOLu zapomněl, také ji má). Pokud má VŠ univerzitu v názvu, ještě neznamená, že je univerzita(když vychovává techniky). Třeba jedna z nejslavnějších technik na světě M.I.T. ve svém názvu univerzitu nemá.   ;)

L

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #53 kdy: 09. 02. 2012, 11:59:24 »
Hlavně tu školu vybírejte pragmaticky. Je nesmysl se rozhodovat podle toho, jestli "by se jako mělo té škole říkat univerzita nebo je to 'jenom' vysoká škola". Já sám jsem z UK, takže bych tady mohl říkat kydy o prestiži nejstarší univerzity ve střední evropě, ale to je jen takový hipster argument. Podívejte se na osnovy programů, které zvažujete, podívejte se na obsahy přednášek, podívejte se na studentské fórum.

Na matfyzu se třeba klade důraz na matematiku a důkazy, což je mi opět osobně blízké, nicméně pokud se někdo orientuje více na software engineering, tak musím upozornit, že definitivně je možné vychodit softwarový obor na matfyzu a být velice mizerným softwarovým inženýrem.

O VŠB-TUO jsem slyšel, že je to k smíchu (zejména pedagogické schopnosti cvičících), ale byl to mírně jiný obor + jen jeden názor.

ferda

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #54 kdy: 09. 02. 2012, 12:10:11 »
L:
Citace
... nicméně pokud se někdo orientuje více na software engineering, tak musím upozornit, že definitivně je možné vychodit softwarový obor na matfyzu a být velice mizerným softwarovým inženýrem.

Proc? Protoze je orientovan hlavne matematicky a ne prakticky?

Nemo7

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #55 kdy: 09. 02. 2012, 12:26:13 »
Hlavně tu školu vybírejte pragmaticky. Je nesmysl se rozhodovat podle toho, jestli "by se jako mělo té škole říkat univerzita nebo je to 'jenom' vysoká škola".
O VŠB-TUO jsem slyšel, že je to k smíchu (zejména pedagogické schopnosti cvičících), ale byl to mírně jiný obor + jen jeden názor.
Souhlas, jenom mě štvalo, že se hází špína na UPOL, kde se vyučující na informatice snaží něco naučit a dělají z ní flákárnu. O VŠB-TUO jsem osobně také slyšel pár negativních názorů.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #56 kdy: 09. 02. 2012, 13:30:23 »
1) Výzkumná univerzita by hlavně měla mít všechny fakulty - lékařskou, právnickou, přírodovědeckou, filozofickou a pedagogickou. Všechny tyto fakulty(=kompletní zázemí) mají v ČR pouze 3 školy - UK, MU a UPOL.  VŠB nemá ani všechny fakulty. :D Takže UPOL je aspoň kompletní univerzita, různé VŠ učení(ekonomka, ČVUT a VUT) které vychovávají Ing.(ten titul je mimochodem česká specialita) nejsou žádné univerzity. 
2) Vysokoškolsky vzdělaný programátor, který neumí programovat objektově není žádný programátor. Pominout tak základní paradigma je velká ostuda. Řeči o tom, že je pro středoškoláky jsou hodně mimo, o to víc a líp by ho měl absolvent VŠ informatiky znát.
O podmínce mít "všechny" fakulty jsem nikde neslyšel, odkud to máš? Přijde mi to jako docela divné, protože každá škola si může udělat jakou fakultu chce - od matematicko fyzikální po třeba fakultu architektury. A kdyby pak všechny výzkumné Vš měly mít všechny fakulty, to si dost dobře nedokážu představit. Např "Cyrilometodějská teologická fakulta" ta je asi jen u vás (odhaduji že jsi z Upolu..) :D.

Ohledně bod 2), souhlas.. Vš odborníky nedělá, ale dá ti možnost jím se stát.

btw. Na jaké fakultě se na UPOLu učí informatika? Na té přírodovědné, nebo pedagogické? (nebo na té cyrilometodějské ;) ?)

ABC

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #57 kdy: 09. 02. 2012, 13:58:10 »
Hlavně tu školu vybírejte pragmaticky. Je nesmysl se rozhodovat podle toho, jestli "by se jako mělo té škole říkat univerzita nebo je to 'jenom' vysoká škola". Já sám jsem z UK, takže bych tady mohl říkat kydy o prestiži nejstarší univerzity ve střední evropě, ale to je jen takový hipster argument. Podívejte se na osnovy programů, které zvažujete, podívejte se na obsahy přednášek, podívejte se na studentské fórum.
Myslím že smyslem této diskuze je výměna informací které se na stránkách školy nedočtete. (pročtení sylabů by měla být samozřejmost)

Některý důležitý ukazatele pro volbu školy:
  • Přístup a pedagogický schopnosti cvičících (ze skript se to můžu naučit i bez chození na VŠ).
  • Aby garant předmětu šel s dobou a inovoval každej rok obsah přednášek (to se pochopitelně netýká třeba základů fyziky).
  • Aby organizace studia a přístup pracovníků studijního oddělení bylo profesionální.
  • Aby na obor chodily studenti se zájmem o věc
  • Co se techniky týče, tak je důležitý i propojení s průmyslem (např. při zadávání projektů a závěrečnejch prací)

Přítomnost renovovaných kapacit v oboru sice neni na škodu, protože dovedou sehnat finanční prostředky, ale pro studenty bakalářského, nebo magisterského studia to neni k ničemu.

Nemo7

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #58 kdy: 09. 02. 2012, 14:27:20 »
O podmínce mít "všechny" fakulty jsem nikde neslyšel, odkud to máš? Přijde mi to jako docela divné, protože každá škola si může udělat jakou fakultu chce - od matematicko fyzikální po třeba fakultu architektury. A kdyby pak všechny výzkumné Vš měly mít všechny fakulty, to si dost dobře nedokážu představit. Např "Cyrilometodějská teologická fakulta" ta je asi jen u vás (odhaduji že jsi z Upolu..) :D.

Ohledně bod 2), souhlas.. Vš odborníky nedělá, ale dá ti možnost jím se stát.

btw. Na jaké fakultě se na UPOLu učí informatika? Na té přírodovědné, nebo pedagogické? (nebo na té cyrilometodějské ;) ?)
- K podmínce všech fakult. Pokud VŠ dokáže zajistit výuku na těchto fakultách, tak je dostatečně velká a s dostatečným zázemím(které pak můžou používat studenti všech těchto fakult). Jenom jsem ukazoval, že v ČR jsou zatím jenom 3 kompletní univerzity a logicky by na nich měl zůstat výzkum. Když už se v UPOLu investuje do nových budov(nová budova PřF - http://www.konstrukce.cz/clanek/nova-budova-prirodovedecke-fakulty-univerzity-palackeho/) a výzkumných center(http://www.upol.cz/veda-vyzkum-tvorba/vedecka-pracoviste/nova-vyzkumna-a-vzdelavaci-centra/). Byla by škoda z toho spadnout do praktické VŠ.
- Samozřejmě, že výzkum bude třeba i na ČVUT. S pojmem univerzita jsem tady jenom slovíčkařil.  :)
- Každá škola si může udělat fakulty a obory jaké chce, ovšem obor se musí akreditovat a udržet. Tuto podmínku zajistit zase taková legrace není, jak už zjistili právníci v Plzni.
- Informatiku jsem studoval na Přírodovědecké fakultě, o dalších IT oborech nevím.

nikitie

Re:VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #59 kdy: 09. 02. 2012, 14:29:43 »
skunk: No já na to koukala, ale ona se tam asi vůbec nevyučuje ekonomie, ne? Nebo jsem se možná nedohledala.. :) to bude jen čistá informatika, že?

pro ostatní: prosím nehádejte se tady.:) a mějte pouze věcné příspěvky. Založte si třeba nové téma, kde sice stejně nedojdete k tomu, která VŠ je ta nejvíc nejlepší a ostatní jsou oproti ní nic, ale aspoň se tady nebudu muset probírat spousty zbytečných příspěvků.:)
děkuji