VŠ Báňská: obor Aplikovaná informatika

ABC

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #15 kdy: 07. 02. 2012, 12:56:28 »
Diskuse na rootu o školách jsou jedinečný v tom, že mezi povýšenejma kecama (možná) geniálních studentů se občas najde někdo kdo napíše zajímavý info.


Všb student

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #16 kdy: 07. 02. 2012, 14:51:57 »
Jsem studentem prvního ročníku elektrotechniky na VŠB. V září nás na kombinované studium nastoupilo 97. Teď vím asi o desítce lidí, která získala všechny kredity. Ke konci roku nás na cvičení do klíčových předmětů chodilo jen něco málo přes dvacet. Filtrace studentů tedy alespoň zde probíhá. Další věcí je to, že jeden můj známý studoval bc na v oboru informatika (přesně nevím) na stejné fakultě 6 let, a to stylem, že na všechno kašlal. Nakonec ještě začal studovat Mgr. Uvidíme s jakým výsledkem.

velky kovovy ventilator

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #17 kdy: 07. 02. 2012, 16:40:21 »
Nejprve jsem studoval na FI MU v Brně, tam jsem to ale krutě nedával, prakticky v ničem. Nakonec jsem musel po roce školu opustit. Známí mi doporučili VŠB v Ostravě. No co, tak jsem to zkusil. A výsledek? Prospěchové stipendium, škola jednoducha jako facka, mám spoustu volného času, a navíc, jsem tam jeden z nejlepších studentů v ročníku. Můžu vám říct, že latka na FI MU je nesrovnatelně výše než na FEI VŠB. Je tam tak velký rozdíl v narocích, že to snad ani nejde vůbec srovnávat. Akorát mě trochu mrzí úroven na VŠB. Někdy mívám pocit, že vyučující ani nerozumí tomu co sami učí. Působí to na mě tak trochu amatersky. Kvalita studentů (tedy mých spolužáků) je mizerná. Každý druhý hiphoper, skejťák nebo namachrovaný blbec, který si hraje na playboye. To na FI nebylo :).
No jo, clovek by uz aj zabudol, ze na univerzitu sa chodi kvoli tomu, aby mal clovek spustu volneho casu a na konci dostal titul za minimum odvedenej prace. Ked si myslis, ze studium ma byt o tom, ze cely rok si na koleji skrabkas vajcia a chodis chlastat a cez skuskove si dokazes celosemestralne ucivo natrepat do hlavy za noc, tak su pre teba Chacharovice fakt asi dobra volba <- to bol pripad asi 90% mojich spoluziakov, ktori z FI uz odisli. Zvysnych 10% na informatiku proste hlavu nemalo; ak to bol aj tvoj pripad, mas dve moznosti, bud si najst iny odbor, ktoremu sa v zivote budes venovat, alebo pojdes na nejaku pseudoskolu, kde sa uci Java a PHP ("lol") a po piatich rokoch nicnerobenia bude z teba nepouzitelny pseudoajtak, no, aj to je riesenie.

nikitie, ak sa chces naozaj venovat kombinacii informatika+ekonomika, ja by som sa mozno nebal dat si kombinovane studium na FI.MU + ESF.MU, pripadne si zapisoval predmety z ESF "len tak", ak je ekonomika pre teba viacej zaluba ako nieco, v com by si sa chcela seriozne uplatnit. Popripade pozri tu MendelU, co tu bolo spominane. Ja si ale myslim, ze ak ti skola ponuka na jednej fakulte, pod jednym studijnym programom studium tak rozdielnych vednych oborov ako informatika a ekonomia, tak to dopadne tak, ze bud je jeden z oborov "utlacovany" a nevies z neho nic, alebo nevies nic ani z jedneho, lebo vsetko sa berie len tak povrchne.

alfi

 • ****
 • 279
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #18 kdy: 07. 02. 2012, 17:32:37 »
každá škola vám dá hlavně čas a prostředky (techniku, znalé lidi..) něco se sám naučit. většinu konkrétních informací, které vám tam budou tlouct do hlavy, stejně v praxi nikdy nepoužijete (pokud totéž nepůjdete učit). jen si na tom nacvičíte, jak na to učení, jak na hledání informací, jak na prezentaci výsledků práce, jak dodržovat nějaká seshora daná pravidla.. tím spíš v IT, kde nez školu dokončíte, technologie jsou téměř o generaci někde jinde.
a na druhé straně, až pak půjdete někam do práce, budou se vás ptát, co doopravdy umíte, nejlépe i navíc - mimo samotný vystudovaný obor. nebo co jste kdy dokázal vyrobit, vymyslet, zařídit.. a ne jaký předmět jste absolvovali nebo s jakým prospěchem
ok. nekde - hlavně těsně po škole - je zajímá taky, jestli tu vysokou máte nebo ne. tam se pak hodí i ten titul a je v podstatě jedno odkud :-)

nikitie

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #19 kdy: 07. 02. 2012, 17:53:17 »
No ten obor je na VŠB popsán takto

Bakalářský studijní obor Aplikovaná informatika vychovává odborníka, který je schopen aplikovat moderní informační technologie při řešení i složitých problémů na různých úrovních řízení. Absolventi umí získávat, kriticky hodnotit, zpracovávat a aktivně využívat informace o makroekonomických i mikroekonomických jevech a procesech. Jsou adaptabilní na nové poznatky v oboru, zvládnutím moderní výpočetní techniky získají konkurenceschopnost na tuzemském i evropském pracovním trhu. Absolventi naleznou uplatnění zejména jako specialisté na nasazování a využívání výpočetní techniky a moderních informačních technologií při řešení ekonomických úloh.

A podle toho popisu, mi to příjde jako přesný výčet toho, co by mě bavilo. Protože u ostatních oborů například v Brně, mi příjde, že to až tak není zaměřeno na tu ekonomii. Kombinovaného studia se docela bojím. Přece jen, nemám dostatek zkušeností ani z informatiky ani z ekonomie.. Ale je pravda, že možná právě na všb to bude stylem, že se nedovím z ani jednoho dostatek. To bych si rozhodně nepřála, právě proto mě zajímají názory jak to tam chodí. Jestli by to opravdu bylo tímto stylem, tak bych si asi vybrala pouze ekonomii (informatika mě sice baví, ale hlavně, co se týká programování. Na fakultě informatiky by bylo i elektro a nějaká ta fyzika, což mě dvakrát nebere a taky matematika je tam na docela vyšší úrovni, kterou bych možná až tak nezvládala (přestože mi matematika jde))
u té MendelU ten obor Ekonomická informatika vypadá docela zajímavě, má s ním někdo tam větší zkušenosti? Já vím, je to tam asi přestižnější než VŠB (což by měl být asi jeden z hlavních aspektů pro rozhodování), ale mě hlavně záleží na tom, kde by mě to více bavilo. Nemyslím si, že by VŠB byla čistě o flákání, ale asi záleží na tom, jak se k tomu postavím já, ne? Má vážně vystudování této školy potom tak špatnou váhu, že mě to bude omezovat při výběru zaměstnání?
Jinak děkuji všem za příspěvky. :)


Viky

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #20 kdy: 07. 02. 2012, 20:41:41 »
Absolventi naleznou uplatnění zejména jako specialisté na nasazování a využívání výpočetní techniky a moderních informačních technologií při řešení ekonomických úloh.

ROFL!!!  ;D
Tak zrovna tohle je doména matfyzáků a jaderňáků a můžete hádat proč asi. ;) By mě zajímalo, kde to uplatnění chtějí absolventi ostravské sorbony hledat - aneb zbožné přání od reality izolovaných vyučujících.

alfi

 • ****
 • 279
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #21 kdy: 08. 02. 2012, 09:33:39 »
u té MendelU ten obor Ekonomická informatika vypadá docela zajímavě, má s ním někdo tam větší zkušenosti?
kdysi jsem si tam taky poslal přihlášku.. a když jsem pak viděl učební osnovy - každý semestr aspoň jeden předmět jako zvířátka, rostlinky.. tak jsem skončil na všb, kde to teda opravdu doplnili matikou a fyzikou..  ale třeba už se to na mzlu změnilo :-)

Má vážně vystudování této školy potom tak špatnou váhu, že mě to bude omezovat při výběru zaměstnání?
zajdi se za měsíc podívat na veletrh - jací zaměstnavatelé a jak moc absolventy všb chtějí :-) http://www.vsb.cz/karieraplus/cs/

skunk

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #22 kdy: 08. 02. 2012, 09:51:27 »
A co UPOL? Na tu se jaksi podle mně hodně neprávem zapomíná.

Jistě každej si půjde na ten svůj xVUT, protože je "prestižní" a známej, ale myslím si že (podle informací od kámošů) UPOL určitě nezaostává, to v žádném případě. Pokud by si někdo volil dilema UPOL vs VUT vs CVUT atp a UPOL třeba z hlediska dopravy atp byl nejblíže, tak je to podle mě jasná volba. To že je to menší univerzita je prostě jenom jedno velké PLUS.

Jose D

 • *****
 • 592
  • Zobrazit profil
Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #23 kdy: 08. 02. 2012, 12:00:35 »
A co UPOL?
No, tak o téhle škole jsem ještě neslyšel :)
Jinak na tyhle miniuniverzity pozor, pokud se nepletu tak výhledově se plánuje rozdělení škol na výzkumné a nevýzkumné s tím že ty nevýzkumné budou mít omezené pravomoci s vydáváním diplomů..
A hádám že to budou právě různé upoly a jiné vesnické uni, kterým nechají jen bc.

skunk

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #24 kdy: 08. 02. 2012, 12:30:31 »
SI snad delas srandu? Univerzita Palackeho je druha nejstarsi univerzita v Cesku.

A o tom ze bude mít vyzkumny status panacku ani na vterinku nepochybuj.

stud_FI

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #25 kdy: 08. 02. 2012, 12:54:49 »
UPOL možná stará je, ale tradici výuky technických oborů nemá.

> nikitie: Pokud tě zajímá i ekonomie, tak Systémové inženýrství a informatika na ESF MUNI by měla být jasná volba. Mají dostatek povinné informatiky z FI, hlavní ekonomické předměty a lehčí matiku z ESF, takže si budeš moct zapisovat volitelné předměty z celé MU a nebudeš trávit večery drcením matiky na FI ;)

http://econ.muni.cz/studijni-katalog/prezencni-bakalarske/ekonomicke-informacni-systemy/

skunk

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #26 kdy: 08. 02. 2012, 13:20:04 »
UPOL možná stará je, ale tradici výuky technických oborů nemá.

> nikitie: Pokud tě zajímá i ekonomie, tak Systémové inženýrství a informatika na ESF MUNI by měla být jasná volba. Mají dostatek povinné informatiky z FI, hlavní ekonomické předměty a lehčí matiku z ESF, takže si budeš moct zapisovat volitelné předměty z celé MU a nebudeš trávit večery drcením matiky na FI ;)

http://econ.muni.cz/studijni-katalog/prezencni-bakalarske/ekonomicke-informacni-systemy/

A to je špatně, že nemá tradici? Na Katedře informatiky je podle mě (a očividně i jiných lidí) zajímavej počet akademiků, kteří jsou opravdu VYSOCE kvalifikovaní na to, aby učili Informatiky správným způsobem. Zajímalo by mě jestli můžou tyhle ty "prestižní" univerzity řict, že vedoucí jejich IT katedry pracoval jako profesor na prestižní zahraniční univerzitě. NEMOHOU, protože takove lidi NEMAJI. Jsem rád, že jsem nakonec nedal na některý lidi z okolí a i přes údiv učitelky ze střední školy jsem volil UPOL. I proto sem mohl mít v některých předmětech třeba pana R. Bělohlávka (2007-2009 Professor of Systems Science (with tenure), State University of New York at Binghamton, U. S. A.) nebo V. Vychodila či M. Dostála.

Nechci UPOL nějak povyšovat, to ne. Ani nechci jeji pracovniky považovat za bohy (jsem realista proboha). Ale podobné řeči o tradici a "mini-univerzitě" si s prominutím strčte někam.

PS: Ten "anti"-spam filter je neuvěřitelně imbecilní.

velky kovovy ventilator

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #27 kdy: 08. 02. 2012, 13:26:48 »
Zajímalo by mě jestli můžou tyhle ty "prestižní" univerzity řict, že vedoucí jejich IT katedry pracoval jako profesor na prestižní zahraniční univerzitě. NEMOHOU, protože takove lidi NEMAJI.
Ja UPOL nijak nespochybnujem, ale cudoval by si sa, kolko medzinarodne uznavanych kapacit uci na tych "prestiznych" skolach. Nerozpravaj hovadiny, ked nemas prehlad.

Nemo7

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #28 kdy: 08. 02. 2012, 14:42:58 »
Spolupracoval jsem s člověkem, který má titul Ing. z FIT VUT Brno. Tak katastrofální nedostatky objektového programování a příšerný coding style jsem předtím u programátora neviděl. Divil jsem se, jak mohl školu udělat. Jak vidíte, praxe není o škole, ale o znalostech každého jednotlivého absolventa. Mimochodem, v mém případě se v Praze ptali jestli mám z toho UPOLu(který tady ani někteří neznají) nějaké stejně šikovné spolužáky. Hned by je prý zaměstnali.

Viky

Re:VŠ Báňská-obor Aplikovaná informatika
« Odpověď #29 kdy: 08. 02. 2012, 14:49:16 »
No, tak SUNY zrovna moc prestižní škola není, takových "někdejších profesorů-stážistů v USA" na ČVUT, UK a VUT najdeš spoustu a vypovídá to jen o tom, že jim vyšel nějaký tříletý grant, jakých se vypisují stovky. Kdybys napsal, že učil na Harvardu, na M.I.T., Stanfordu nebo Caltechu, tak kvůli takovým lidem už by se asi opravdu vyplatilo vybírat školu. Ale kvůli někomu, kdo chvíli vegetil na SUNY a ještě v nějakém detašovaném zapadákově - to je fakt legrační. Tím je nechci shazovat, jen to prostě jejich odborný kredit nijak zvlášť nezvyšuje.

Pokud jde o nějaké nedostatky v OOP a stylu - to se takhle bez konkrétního příkladu dost těžko posuzuje. ;)