Uplatním znalost Smalltalk v praxi?

GR

Uplatním znalost Smalltalk v praxi?
« kdy: 08. 04. 2010, 22:19:17 »
Dobrý den,
poslední dobou mě zaujal program Smalltalk. Učím se v něm v jeho implementaci Squeak či Pharo. Zajimalo by mě však, zda někdo nevíte, jak je to například s uplatněním v praxi? Používá se v dnešní době ještě někde Smalltalk? Protože já jsem nabyl dojmu, že v dnešní době se píše akorát v Javě a v ničem jiném.
« Poslední změna: 09. 04. 2010, 00:00:11 od Petr Krčmář »


Sten

Re: Smalltalk v praxi
« Odpověď #1 kdy: 08. 04. 2010, 22:36:02 »
Píše se v mnohem více jazycích než je Java, třeba C++, Pythonu, Ruby, PHP nebo Perlu, ale Smalltalk jsem opravdu nikde neviděl. Ten jazyk je zřejmě příliš dokonalý :-\

Re: Smalltalk v praxi
« Odpověď #2 kdy: 08. 04. 2010, 22:38:32 »
Pro praxi vypadá zajímavě http://www.seaside.st/ – pro tvorbu webů, jinak mi to přijde všechno moc akademické.

RootLama

Re: Smalltalk v praxi
« Odpověď #3 kdy: 08. 04. 2010, 23:25:20 »
Smalltalk asi v ČR skoro nikdo nechce. Před časem tu psal LENIN, že u nich v USA hledají do firmy nějakýho Smalltalk for z/OS experta.
Jinak stále hledám uplatnění. Nejvíc vidím SAP, databáze a až pak Javu a CSharp. Bude to náročný, dneska je hodně lidí, co jsou docela dobrý bez práce, i kůli krizi  :'(

Pavel Křivánek

Re: Uplatním znalost Smalltalk v praxi?
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2010, 07:13:59 »
Občas se mi ozývají různí lidé a agentury, že marně shání programátory ve Smalltalku, takže jistá poptávka tu je. Naposledy cca před týdnem. Většinou chtějí znalost Seaside a VisualWorks nebo Gemstone/S.


podlesh

Re: Uplatním znalost Smalltalk v praxi?
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2010, 12:49:40 »
Znalosti a zkušenosti ze Smalltalku se určitě budou hodit i v jiných jazycích.

x125

Re: Uplatním znalost Smalltalk v praxi?
« Odpověď #6 kdy: 09. 04. 2010, 13:02:42 »
Jistě, i skladník ve šroubárně si může přečíst Verglllia v originále. Čím více jazyků umíš, tolikrát jsi programátorem. Minimálně si zvětšíš rozhled.

nikdo

Re: Uplatním znalost Smalltalk v praxi?
« Odpověď #7 kdy: 09. 04. 2010, 14:00:27 »
Jistě, i skladník ve šroubárně si může přečíst Verglllia v originále.

Vergilius psal ve SmallTalku? :)

GR

Re: Uplatním znalost Smalltalk v praxi?
« Odpověď #8 kdy: 09. 04. 2010, 16:59:09 »
To je celkem škoda. Spousta věcí se mi na Smalltalku opravdu líbí. Ale, než dostuduju asi si budu muset oprášit svoje znalosti C/C++, protože, ač je to zřejmě jenom hloupý předsudek, Javu nemám rád. Ale toho Smalltalku je škoda, cítím v něm nevyužitý potenciál. A seaside se mi hodně líbí. Jako programátor nemám moc rád webdeveloping a u seaside cítím, že se nemusím štvát s hatlamatla a můžu se soustředit na opravdové programování principů funkčnosti stránky.

GEHE

Uplatním znalost Smalltalk v praxi?
« Odpověď #9 kdy: 22. 12. 2010, 12:53:08 »
Dobrý den,

     představte si, že jsou firmy, kde se Smalltalk používá. Pokud Vás to ještě nepřešlo a chtěl byste se pobavit o možnostech případné spolupráce, ozvěte se.

Re: Uplatním znalost Smalltalk v praxi?
« Odpověď #10 kdy: 26. 12. 2010, 22:04:15 »
Jistě, i skladník ve šroubárně si může přečíst Verglllia v originále.

Vergilius psal ve SmallTalku? :)
Ano, svá ranná díla údajně psal ve SmallTalku. Bohužel byla všechna zničena během požáru Alexandrijské knihovny, dochovaly se pouze latinské kopie.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Smalltalk v praxi
« Odpověď #11 kdy: 28. 12. 2010, 00:49:27 »
Smalltalk asi v ČR skoro nikdo nechce. Před časem tu psal LENIN, že u nich v USA hledají do firmy nějakýho Smalltalk for z/OS experta.
Jinak stále hledám uplatnění. Nejvíc vidím SAP, databáze a až pak Javu a CSharp. Bude to náročný, dneska je hodně lidí, co jsou docela dobrý bez práce, i kůli krizi  :'(
To porad plati, pokud umite tohle kombo tak mi napiste a hned si dete shanet papiry na cestu. V CR jste sto let za opicema, tady to mate skoro vsechno na LAMPu, pak sem tam nejaka J2EE na x86 linuxu. Poradny stroje tu prakticky nemate, obcas nejaky SPARC.

Napiste mi sem co umite krome smalltalku a co jste v tom smalltalku delali. Ve smalltalku delaji casto banky analyticke systemy, musi se delat poctive unit testing aby z toho nelezly spatna cisla. Asi tak 400 testu na 100KB kodu prumerne. CV mi posilat nemusite, stejne v nem vsichni kecaji, to ja ani nectu.