Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?

hmmmw

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #30 kdy: 29. 04. 2024, 12:45:37 »
Ja by som si urcite vopred nenapadne vybral dovolenku. Ono nikdy nevies ako na to zareaguje sef a ci nezacne robit problemy a potom sa este s niekym natahovat aby ti preplatil dovolenku, no radsej si ju vybrat vopred.

Ve zkušební době sice nárok na dovolenou vzniká, ale její čerpání se obvykle nepovoluje. Pokud by u zaměstnavatele pokračoval, tak je běžné, že by ji mohl čerpat až po zkušebce. To až když podá to ukončení, tak si zaměstnavatel musí rozhodnout, jestli mu tu dovolenou dá nebo proplatí.

Nezpochybňuju nárok na dovolenou, ale jak si ji jako má nenápadně vybrat?


Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #31 kdy: 29. 04. 2024, 13:19:38 »
Ja by som si urcite vopred nenapadne vybral dovolenku. Ono nikdy nevies ako na to zareaguje sef a ci nezacne robit problemy a potom sa este s niekym natahovat aby ti preplatil dovolenku, no radsej si ju vybrat vopred.

Ve zkušební době sice nárok na dovolenou vzniká, ale její čerpání se obvykle nepovoluje. Pokud by u zaměstnavatele pokračoval, tak je běžné, že by ji mohl čerpat až po zkušebce. To až když podá to ukončení, tak si zaměstnavatel musí rozhodnout, jestli mu tu dovolenou dá nebo proplatí.

Nezpochybňuju nárok na dovolenou, ale jak si ji jako má nenápadně vybrat?

Nenapadne som myslel tak ze: nie ze povie sefovi v piatok ze o tyzden konci a od pondelka si vybera tich 5 dni (ako priklad berme ze ma narok na 5dni) dovolenky. To by asi sef nadseny nebol a mohol by zacat robit problemy.

Ako si ju vybrat? Proste povies ze potrebujes ja neviem, pomoct rodicom z drevom na zimu (je zrovna obdobie kedy sa chodi na drevo), alebo cosi ho uz isto napadne.

A ked uvidi ze sef povie nie, tak uz to je tiez napoveda co sa bude diat po vypovedi ak ju da s dostatocnym predstihom  :) Pretoze v kazdej normalnej firme sa da dohodnut na dovolenke aj pocas skusobky. Nikto nemoze ocakavat ze v skusobke budes ako terminator a nic sa ti v sukromi nevyvrbi kde potrebujes dovolenku, a ak nahodou aj ano, tak tam isto dlhodobo nechces pracovat.
« Poslední změna: 29. 04. 2024, 13:21:23 od kanoe22 »

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #32 kdy: 30. 04. 2024, 14:28:31 »
Ahoj, díky za postřehy. Rozjela se tu dobrá diskuze. Hlavně jsem netušil, že je vlastně v pohodě (co se týká zdravotka) být pár dní nezaměstnanej i bez nutnosti to nějak řešit....
Zatím mám plán že to podám prostě poslední den ráno, odevzdám klíče, notebook, objedu pár lidí co jsem tu poznal a rozloučím se. Pak vezmu hrnek a půjdu...

Ještě dotaz - jak je to se stravenkama a zápočťákem? To mi pošlou poštou? Nebo se pro to budu muset stavit? Stravenky se tu dávají v půlce následujícího měsícce (ano dostáváme normální papírový)

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #33 kdy: 30. 04. 2024, 14:33:48 »
Oboji ti vysvetli HR. Tyhle starosti bych fakt chtel mit (zni to, ze jsi mladak -> stejne zadny statni duchod nedostanes).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #34 kdy: 02. 05. 2024, 08:10:32 »
Možnosti, jak k tomu přistoupí firma, jsou v zásadě tři
A) ok, zítra už chodit nemusíš
B) ok, potřebujeme tě, tak si řekni co bys chtěl abys zůstal
C) ok, ale potřebujeme abys tu zůstal do konce zkušebky.

V případě c) počítej s tím,že ti naloží maximum práce, co půjde.
V případě B záleží, co chceš ty a jestli ta nová práce má podmínky o tolik lepší, že odejít fakt chceš,nebo ne,a jestli ji dokážou přeplatit.

Ve slušný firmě se ale setrvání/odchod řeší s předstihem, v mým případě to bylo vždycky kolem 14d až měsíce, kdy už jsem měl podepsanou smlouvu na neurčito a byly jasný podmínky. Naproti tomu v jednom případě šéf mlžil a mlžil, že mi přidá na trojnásobek,ale ke smlouvě se firma neměla. Tři dny před koncem zkušebky odjel mimo republiku,a když jsem se mu dovolal,nechtěl to řešit a naopak mi ještě nechal přidělit 24ku na dispečinku,která končila v 8 ráno prvního. Takže v pátek 25.jsem poslal s dodejkou ukončení,a pak ještě faxem hodinu před půlnocí s tím,že narozdíl od něj nejsem kosočtverec,takže dveřma o půlnoci neprásknu. Ráno jsem předal službu,a kopii nechal na nástěnce aby to do toho 10týho,kdy měl přijet,všichni viděli.
Jak jsem se pak dověděl,do půl roku mu skončili všichni.


Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #35 kdy: 02. 05. 2024, 08:13:13 »
Bod (C) je v kontextu zkusebky nesmyslny.

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #36 kdy: 02. 05. 2024, 08:55:56 »
Bod B taky.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #37 kdy: 02. 05. 2024, 08:59:17 »
Ten bod b bych zas tak nezavrhoval …pokud das vypoved treba ke konci zkusebky a firma uz vi, ze by te chtela, tak si bod b celkem predstavit dovedu …

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #38 kdy: 02. 05. 2024, 10:25:23 »
Není to nesmysl, je to o vzájemný dohodě. Pokud nemáš v nový práci nastoupit hned a bez volna se obejdeš, může ti stát za to si přivydělat tím,že tam zůstaneš dýl než jsi plánoval. ALE (!!!) v tomhle momentě je máš v pozici, kdy ONI chtějí něco od tebe.

Ink

  • *****
  • 667
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #39 kdy: 02. 05. 2024, 12:39:58 »
Není to nesmysl, je to o vzájemný dohodě. Pokud nemáš v nový práci nastoupit hned a bez volna se obejdeš, může ti stát za to si přivydělat tím,že tam zůstaneš dýl než jsi plánoval. ALE (!!!) v tomhle momentě je máš v pozici, kdy ONI chtějí něco od tebe.

No já jsem to taky pochopil tak, že Tě oni nepustí. Každopádně by mě zajímalo, co jsi za tu 24hodinovou šichtu dostal, tedy jestli Ti to stálo za to.

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #40 kdy: 02. 05. 2024, 15:01:51 »
Možnosti, jak k tomu přistoupí firma, jsou v zásadě tři
A) ok, zítra už chodit nemusíš
B) ok, potřebujeme tě, tak si řekni co bys chtěl abys zůstal
C) ok, ale potřebujeme abys tu zůstal do konce zkušebky.

V případě c) počítej s tím,že ti naloží maximum práce, co půjde.
V případě B záleží, co chceš ty a jestli ta nová práce má podmínky o tolik lepší, že odejít fakt chceš,nebo ne,a jestli ji dokážou přeplatit.

Ve slušný firmě se ale setrvání/odchod řeší s předstihem, v mým případě to bylo vždycky kolem 14d až měsíce, kdy už jsem měl podepsanou smlouvu na neurčito a byly jasný podmínky. Naproti tomu v jednom případě šéf mlžil a mlžil, že mi přidá na trojnásobek,ale ke smlouvě se firma neměla. Tři dny před koncem zkušebky odjel mimo republiku,a když jsem se mu dovolal,nechtěl to řešit a naopak mi ještě nechal přidělit 24ku na dispečinku,která končila v 8 ráno prvního. Takže v pátek 25.jsem poslal s dodejkou ukončení,a pak ještě faxem hodinu před půlnocí s tím,že narozdíl od něj nejsem kosočtverec,takže dveřma o půlnoci neprásknu. Ráno jsem předal službu,a kopii nechal na nástěnce aby to do toho 10týho,kdy měl přijet,všichni viděli.
Jak jsem se pak dověděl,do půl roku mu skončili všichni.

Je v skusobke, nema zmysel riesit veci ako davat vypoved 14dni, natoz cely mesiac dopredu.
Bod C nedava pre neho zrejme zmysel celkovo lebo potrebuje skoncit skor ako bude koniec skusobky (napr do novej prace nastupuje 1.6 ale skusobka mu konci 30.6, tak nemoze len tak povedat v novej praci tak ja teda nastupim az o mesiac neskor).

Ohladom bodu B, daval by si fakt velkeho majzla na prijatie protiponuky. Osobna trpka skusenost kedy som sa nechal ukecat ze zostanem v praci ze situacia sa zmeni. Ano, dostal som vtedy co som chcel, situacia sa vyrazne zmenila, ale ta situacia sa zlepsila na blbe dva mesiace a potom so mnou aj tak vy*ebali. Odvtedy viem ze ak firma nieco chce riesit, dokaze to vyriesit hned na prvy krat, nie az potom ako polozis na stol vypoved. Pretoze vtedy je to iba ich snaha latat aktualnu situaciu kym si nenajdu riesenie, ktore im vyhovuje dlhodobo a teba si tam doslova "podrzia kratkodobo ako vo vaticke" a potom ta poslu do pr*ele lebo si im uz raz dal jasne najavo ze si ochotny odist inam.

Bod A by znamenal ze ho aj tak chceli vyhodit, takze urobil dobre ze si nasiel nieco ine.
« Poslední změna: 02. 05. 2024, 15:03:25 od kanoe22 »

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #41 kdy: 02. 05. 2024, 15:22:43 »
Není to nesmysl, je to o vzájemný dohodě. Pokud nemáš v nový práci nastoupit hned a bez volna se obejdeš, může ti stát za to si přivydělat tím,že tam zůstaneš dýl než jsi plánoval. ALE (!!!) v tomhle momentě je máš v pozici, kdy ONI chtějí něco od tebe.

No já jsem to taky pochopil tak, že Tě oni nepustí. Každopádně by mě zajímalo, co jsi za tu 24hodinovou šichtu dostal, tedy jestli Ti to stálo za to.

Oni tě nemůžou nepustit. I pokud máš v původní smlouvě, že neukončení zakládá platnost navazujícího poměru na dobu neurčitou, tak doručení dokumentu poměr ukončujícího to ruší a pracovní poměr prostě končí. Tím spíš, když tam výslovně uvedeš, že na ukončení trváš, a že "přetažení" je jen projevem tvý dobrý vůle.

Já za to měl (a nešlo o celou 24ku, šlo o těch posledních 8 hodin sestávajících v podstatě jen z administrativy) dobrej pocit, že jsem kamarády, co jsem tam s nima sloužil, nepotopil a nikdo z nich tam nemusel uprostřed noci, což se mi pak při další spolupráci mnohnásobně vrátilo a vrací dodnes (ne, v týhle firmě už nikdo z nás léta není). Plus mi ten čas proplatili, přestože kdyby chtěli, našli by způsob jak se tomu vyhnout.

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #42 kdy: 02. 05. 2024, 15:36:30 »
Možnosti, jak k tomu přistoupí firma, jsou v zásadě tři
A) ok, zítra už chodit nemusíš
(...)
Bod A by znamenal ze ho aj tak chceli vyhodit, takze urobil dobre ze si nasiel nieco ine.

Sorry, znova tu dlouhou odpověď psát nebudu. Tenhle redakční "systém" je na palici po palici.

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #43 kdy: 02. 05. 2024, 15:38:22 »
Možnosti, jak k tomu přistoupí firma, jsou v zásadě tři
A) ok, zítra už chodit nemusíš
(...)
Bod A by znamenal ze ho aj tak chceli vyhodit, takze urobil dobre ze si nasiel nieco ine.

Sorry, znova tu dlouhou odpověď psát nebudu. Tenhle redakční "systém" je na palici po palici.

Ale no tak, hecni sa :D

JJ, je to napikacu, uz som sa tu preto naucil vzdy pred poslanim odpovede si ju skopirovat celu do schranky a pripadne znovu vlozit.

Re:Jak (kdy) dát výpověď ve zkušebce?
« Odpověď #44 kdy: 02. 05. 2024, 15:55:05 »
Je v skusobke, nema zmysel riesit veci ako davat vypoved 14dni, natoz cely mesiac dopredu.
Bod C nedava pre neho zrejme zmysel celkovo lebo potrebuje skoncit skor ako bude koniec skusobky (napr do novej prace nastupuje 1.6 ale skusobka mu konci 30.6, tak nemoze len tak povedat v novej praci tak ja teda nastupim az o mesiac neskor).

Ohladom bodu B, daval by si fakt velkeho majzla na prijatie protiponuky. Osobna trpka skusenost kedy som sa nechal ukecat ze zostanem v praci ze situacia sa zmeni. Ano, dostal som vtedy co som chcel, situacia sa vyrazne zmenila, ale ta situacia sa zlepsila na blbe dva mesiace a potom so mnou aj tak vy*ebali. Odvtedy viem ze ak firma nieco chce riesit, dokaze to vyriesit hned na prvy krat, nie az potom ako polozis na stol vypoved. Pretoze vtedy je to iba ich snaha latat aktualnu situaciu kym si nenajdu riesenie, ktore im vyhovuje dlhodobo a teba si tam doslova "podrzia kratkodobo ako vo vaticke" a potom ta poslu do pr*ele lebo si im uz raz dal jasne najavo ze si ochotny odist inam.

Bod A by znamenal ze ho aj tak chceli vyhodit, takze urobil dobre ze si nasiel nieco ine.

Jelikož to píšu podruhý a pár věcí už samozřejmě nevím jak jsem formuloval, leccos tam proti původní verzi chybí.

Jenže takhle na to koukáš z opačný strany.
Pro něj to smysl mít nemusí, ale pro firmu jo. Přesněji když to firma nechá plavat, třeba i jen protože si myslí, že "nevyjádření zakládá automatické pokračování do poměru na dobu neurčitou", tak tím tomu zaměstnanci říkají,že je jim úplně jedno jestli tam zůstane nebo ne. Protože on má na svoje rozhodnutí čas až do půlnoci posledního dne zkušební doby, i kdyby to byla noc z neděle na pondělí a ještě státní svátek. Pokud o něj firma stojí, vyjádří se včas a ještě líp to podepře dodatkem ke smlouvě.

Jasně, protinabídky jsou ošidná věc, protože 1) dokud nejsou na papíře v podobě dodatku, jsou to jen kecy v kleci, a 2) jakmile na papíře naopak jsou a navíc správně formulovány, můžou být zavazující a mít dost zásadní důsledky.

A co se týče vyjebání... Jistě, stát se to může, pokud to má ve firmě na starosti blbec, beroucí si něco osobně. Ten tam ale nemá co dělat, a vždycky se o tom dá s jeho nadřízenými mluvit. Na druhou stranu firma, která o zaměstnance stojí, a má na personálním inteligentní lidi, umí dát nabídku, která i tak je pro firmu dlouhodobě výhodná, takže není důvod si kvůli tomu navzájem plivat do kafe. Stejně tak inteligentní zaměstnanec umí odhadnout, o co si může říct aby si ho nechali, a co už by byl problém a udělal by líp, kdyby šel do té alternativy kvůli které je celá ta debata na stole. Stejně tak platí, že pokud ten zaměstnanec není fakt pako, dokáže blufovat i když alternativní nabídku nemá a dokáže odhadnout, jak moc blufovat může, aby si ve firmě hned při nástupu nenadělal zlou krev a velký špatný do budoucna.
Pokud s tebou pár měsíců po nástupu vyjebali, tak to bylo nejspíš proto, že tě potřebovali jen na něco krátkodobého, a uměli to dobře zahrát. Stává se, ne že ne. Je to dost cenná zkušenost, a na druhou stranu je lepší z takové firmy vypadnout spíš dřív.

A ochotu jít jinam musíš mít minimálně na začátku vždycky. Když jsou problémy nebo se třeba zruší projekt, první na ráně jsou noví zaměstnanci, protože 1) ještě nemají velké platy = velké odstupné, 2) nemají ještě moc interního knowhow, které by si mohli odnést, a 3) se ještě nestihli osvědčit, takže stejně jsou pro firmu do značné míry neznámou proměnnou.
« Poslední změna: 02. 05. 2024, 15:58:07 od Marek Staněk »