Konkrétní výhody starých enterprise serverů

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #30 kdy: 19. 04. 2024, 15:45:47 »
Pls muzes upresnit ten typ, nebo dodavatele? Neco maleho shanim, a Shuttle dela barebony bohuzel jen s Intelem...


Je to Minisforum UM790Pro. Sikovne miniPC s par vyhradami. Kupoval som aj preto, ze maju sklad v DE s dopravou v cene. Podobnych vyrobcov MiniPC je viacero. Z u nas zavedenych znaciek je to len Asus ale ten je este stale na predch. generacii AMD CPU, co je skoda inac by som mu dal prednost.


Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #31 kdy: 19. 04. 2024, 16:43:11 »
Ja tu mam miniPC s AMD Ryzen 9 7940HS, ktore ma spotrebu v Idle 8W a vies do toho vrazit 96GB RAM.
A kolik paměti tam máte teď? Větší DIMMy (kór kdyby měly poskládat 256GB) si klidně vezmou vyšší jednotky Wattů, takže by tu idle spotřebu zvedly na násobky.

alex6bbc

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #32 kdy: 19. 04. 2024, 17:53:42 »
a je vam lito, ze uz je pryc obdobi rozmanitych hw/sw platforem, sun/solaris, sgi, digital, next, ze uz mame x86 a arm a ostatni paberkuji?

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #33 kdy: 20. 04. 2024, 13:43:48 »
A kolik paměti tam máte teď? Větší DIMMy (kór kdyby měly poskládat 256GB) si klidně vezmou vyšší jednotky Wattů, takže by tu idle spotřebu zvedly na násobky.

Mam tam 32GB.
Na nasobky nie. Odhadujem, ze 256GB by dvihlo spotrebu tak na dvojnasobok. To mas 16W. Musim to zmerat teraz. Pouzivam Mint a na zaciatku som pouzival starsi kernel, ktory este nemal dobru podporu pre tento CPU. Teraz tam mam uz novsi. Tusim 6.5 je najvyssi oficial, co Mint spristupnil pred par mesiacmi.

Ked pouziji nejaky lepsi vyrobny proces, tak sa v buducnosti budes vediet dostat aj s 256GB k 10W  v Idle.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #34 kdy: 20. 04. 2024, 15:45:53 »
Konkrétní a jediná výhoda je výkon za málo peněz ale vykoupený hlučností a velkou spotřebou.

Ono je otázka, co si člověk představuje pod "domácí lab". Konfiguraci pokročilého, ale zastaralého hw si zkusíš jednou a pak už se k tomu většina lidí nevrátí. Výkon nepotřebuješ, protože kromě startu neni výkon potřeba - nejdou klienti. A nakonec je to pro většinu lidí jen o konfiguraci sw a to zvládnou na desktopu. Já mám i3 se 16GB ram a dokáže to virtualizovat dva servery 2019, jeden linux  a dvě stanice. Většinu času je to idle protože jen něco ťukám.

Ale chce to specifikovat, co na to. chceš zkkušet protože někomu tady je 200GB paměti málo.


Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #35 kdy: 21. 04. 2024, 14:05:17 »
no nevim, jsem se na vterinu nadchl, ze zase rozchodim, HTPC, Uz mam plne zuby bojovat s *elecem na armu.

Po 5 minutove researchi jsem to Minisforum vzdal.
Tolik stisnosti na kde co jsem uz dlouho nevidel.



Pls muzes upresnit ten typ, nebo dodavatele? Neco maleho shanim, a Shuttle dela barebony bohuzel jen s Intelem...


Je to Minisforum UM790Pro. Sikovne miniPC s par vyhradami. Kupoval som aj preto, ze maju sklad v DE s dopravou v cene. Podobnych vyrobcov MiniPC je viacero. Z u nas zavedenych znaciek je to len Asus ale ten je este stale na predch. generacii AMD CPU, co je skoda inac by som mu dal prednost.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #36 kdy: 21. 04. 2024, 17:10:00 »
Podle mě to žádnou výhodu nemá.

Pokud si někdo chce ten HW osahat a vyzkoušet si v praxi třeba ty hotplug výměny, tak ano, super... Ale mi to přijde naprosto zbytečné, protože buď něco takového člověk dělá běžně, a potom to doma nepotřebuje, a nebo to nedělá, a pak je mu starý server úplně na prd.

Ještě bych to řekl možná i jinak - pokud potřebuju nějaký HW, kde chci třeba 256GB nebo 512GB RAM, tak na to budu mít budget a nebo si takovou mašinu můžu rentnout za pár USD v cloudu na dobu, kterou potřebuju. Ale jinak ty staré servery v podstatě nemají dobrý výkon, žerou jako prase, a s podporou nevím jak to bude, když to člověk má z druhé ruky a vlatně to železo je už za koncem plánované životnosti.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #37 kdy: 21. 04. 2024, 18:39:47 »
Starý křápy jsou vhodné akorát do šrotu a obecně to žádnou cenu nemá.
Dnes kdy v podstatě každý desktop je výkonnější a vše se virtualizuje nemá cenu udržovat staré servery "doma" jakoby na vyzkoušením, a nebo jak zde mnoho tvrdí v "labu".
Dnes mi na vše stačí notebook.
A nedávno jsem našel docela pěkný software Ventoy https://www.ventoy.net/en/index.html který mi plno věcí o řád ulehčuje.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #38 kdy: 22. 04. 2024, 18:07:29 »
Bohužel s počítači od Minisforum je to kus od kusu jiné. Sám mám UM690, což je o něco levnější, ale taky moc pěkný kousek hardware a často se chová dost nevyzpytatelně. Někdy dokáže spadnout 3x za hodinu při srolování oken ve Firefoxu, někdy vydrží 3 hodiny přehrávat HD video z YT (ten první případ je ale o dost častější). Furmark video test někdy nejde ani spustit (okamžitě jde do restartu), někdy zase běží 1/2 hodiny bez jediného škobrtnutí....

To prvotní nadšení už mě přešlo, teď přemýšlím, jestli to mám skopnout ze stolu, nebo reklamovat. Zatím stále trošku doufám, že by to mohl být jen nějaký softwarový problém - nejčastěji v logu vidím hlášky
Kód: [Vybrat]
Služba AMDRyzenMasterDriverV22 neuspěla při spuštění v důsledku následující chyby:
Nelze vytvořit soubor, který již existuje.
případně
Kód: [Vybrat]
Ovladač zobrazení amduw23g přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Přitom ty PC od Minisforum se v ČR normálně prodávájí. Dělá to Asome (převlečený Zoner), tak to nemůžou být úplně nespolehlivý krámy, to by se nedoplatili na záručních reklamacích.

no nevim, jsem se na vterinu nadchl, ze zase rozchodim, HTPC, Uz mam plne zuby bojovat s *elecem na armu.

Po 5 minutove researchi jsem to Minisforum vzdal.
Tolik stisnosti na kde co jsem uz dlouho nevidel.

Je to Minisforum UM790Pro. Sikovne miniPC s par vyhradami. Kupoval som aj preto, ze maju sklad v DE s dopravou v cene. Podobnych vyrobcov MiniPC je viacero. Z u nas zavedenych znaciek je to len Asus ale ten je este stale na predch. generacii AMD CPU, co je skoda inac by som mu dal prednost.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #39 kdy: 22. 04. 2024, 19:29:36 »
jak jsem koukal, tak treba wifi a bluetooth je defacto zavrene  ve faradajove klecy, ja ocekavam, ze ta nestabilita bude hardwarova (ci firmware, proste daleko od Microsoftu).

udrzitelnost jejich business modelu, no treba ty naznacujes, ze jim ho "udrzujes" taky. spousta lidi se smiri ledascim . (nebo to skopnou ze stolu, protoze nemaji cas na opravy, taky takhle casto koncim).

Minorita, pro kterou je to opravdu nepouzitelne, ale potom ma duvody k pocitu, ze to bude v nich a ne v HW, jinak by ten shit prece nebyl udrzitelny na trhu.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #40 kdy: 22. 04. 2024, 22:39:13 »
Přitom ty PC od Minisforum se v ČR normálně prodávájí. Dělá to Asome (převlečený Zoner), tak to nemůžou být úplně nespolehlivý krámy, to by se nedoplatili na záručních reklamacích.
To víš že se doplatí. Ony to úplný krámy nejsou a něco vydrží. Ten "Asome (převlečený Zoner)" je znovu převlečený mini pc z Aliexpressu. Nakoupí jich kontejner a co odejde jim Číňan hned dobropisuje. Je to super kšeft.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #41 kdy: 23. 04. 2024, 00:13:37 »
jak jsem koukal, tak treba wifi a bluetooth je defacto zavrene  ve faradajove klecy, ja ocekavam, ze ta nestabilita bude hardwarova (ci firmware, proste daleko od Microsoftu).
Nieje.
Vrchny a spodny kryt je z plastu. Ja som wifi z mojho miniPC vyhodil. Nepouzivam.

Nestability som sa bal a aj som sa s nou stretol. U mna pomohla zmena vystupu z USB-C(DP) na HDMI. Cez to USB-C som to aj napajal. Prvych par tyzdnov tu fungovalo bez problemov ale potom sa zacali objavovat restarty/zamrzanie pri uspani. S HDMI a napajanim pomocou prilozeneho adaptera PC funguje bez problemov. Aj uspavanie/zobduzanie. Jeden problem je, ze ak ho dlhsie nerestartnem, tak mi zmzine ovladanie hlasitosti ale to bude asi problem Mintu a nie HW.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #42 kdy: 23. 04. 2024, 01:37:52 »
Wifi mne taky netankuje.
Ale bluetooth jo, je potreba pro dalkace a dalsi veci
o jeho nefunkcnosti vychazim z diskusi.

S USB-C napajenim mivam obcasne problem i u Lenovo (kdyz to neni orig. nabijecka).
Muj sen je napajeni pres PoE.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #43 kdy: 23. 04. 2024, 08:52:57 »
Starý křápy jsou vhodné akorát do šrotu a obecně to žádnou cenu nemá.
Dnes kdy v podstatě každý desktop je výkonnější a vše se virtualizuje nemá cenu udržovat staré servery "doma" jakoby na vyzkoušením, a nebo jak zde mnoho tvrdí v "labu".
Dnes mi na vše stačí notebook.
A nedávno jsem našel docela pěkný software Ventoy https://www.ventoy.net/en/index.html který mi plno věcí o řád ulehčuje.

Však to, že ten starý HW nemá žádnou cenu je jeho největší výhoda.

Na laptopu, který má běžně třeba 16 GB RAM budu těžko virtualizovat několik strojů s různými OS. 64GB a vůbec už třeba 128GB a více RAM se mi v laptopu docela prodraží, pokud to tam vůbec půjde narvat.

Výpočetní kartu do laptopu taky nestrčím, a i když ji strčím do desktopu, tak ji tam třeba neuchladím.

Mám opravdu nejradši, když mi někdo, kdo má jiné potřeby tvrdí, že něco nepotřebuji. Jako když mi třeba pražáci tvrdí, že nepotřebuji SUV, protože oni všude dojdou, nebo dojednou MHD, nebo si to nechají přivézt.

McFly

  • *****
  • 588
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #44 kdy: 23. 04. 2024, 09:19:29 »
Nevím, proč mi při čtení tohoto vlákna vyvstal na mysl název písničky od Škworu - Síla starejch vín. ;-) (kterou jsem ale nikdy neslyšel ani to nemám v plánu)

Sám mám pár vyřazených serverů a rozhodně nejsou v nějakých mega konfiguracích, max 32GB RAM, spíše 16GB a obyč Xeon E3-1220 nebo dokonce ještě Xeon X3430 a k tomu hafo 1TB disků. Je to spíše taková nostalgie. Každý ajťák má doma nějaké takové hračky, ne? Od procesorů 486 až po nikdy nepoužitou zálohovací páskovou jednotku...