Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?

Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« Odpověď #30 kdy: 27. 03. 2024, 10:52:59 »
Co se tyce thunderboltu, obecne platilo (zjistoval jsem pred 2 lety) ze thunderbolt dockina zvladala pripojeni vice monitoru s vetsim rozlisenim, nez USB.
A s USB dockinama mam navic problem, ze se chovaji obcas podivne, treba neozivi externi monitor a je nutno vytahnout/zasunout. Ale to muze byt problem konkretniho kusu.

A zrovna Lenovo rady P se s dockinama pouziva velice casto.



Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« Odpověď #31 kdy: 27. 03. 2024, 10:54:03 »
Mám T14s Gen3 s AMD a považuju to za velkou chybu. Jedu na Ubuntu 22.04 s kernelem 6.5.0-27 a mám neustálé problémy. Větráček procesoru jeden non-stop (opravdu se nikdy nezastaví) i když mám třeba teď zátěž procesoru někde kolem 10% (load average cca 3).

Při zaklapnutí notebooku s cca 30% pravděpodobností nedojde k uspání, ale notebook se začne přehřívat, větráček jede naplno, dokud nedojde baterka (nebo dokud si nevšimnu, že mě batoh na zádech hodně hřeje).

Při probuzení notebooku a připojení externího monitoru začnou náhodně poblikávat části obrazovky a nezbývá než restart. Na radu kolegy a podle nějakých diskusních fór jsem zkoušelm přidat kernel cmdline "amdgpu.sg_display=0 amdgpu.dcdebugmask=0x10", ale nepozoroval jsem žádné zlepšení.

S předchozím X1 Carbon Intel jsem měl prvních pár měsíců také problémy, hlavně s uspáváním, ale novější kernely to vyřešily. Tady se to táhne už skoro rok a hodně lituju, že jsem se nechal ovlivnit nějakými teoretickými výkonnostními výhodami AMD a skončil u téměř nepoužitelného notebooku.

aaa158

  • ***
  • 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« Odpověď #32 kdy: 27. 03. 2024, 11:10:17 »
Ja som vyfasoval firemny T16 Gen1 AMD Ryzen7 PRO 6850U with Radeon Graphics. Je absolutne v pohode ziadne hw problemy / bugy / workaroundy som neriesil. Mam na NB (2560x1600) pripojene 2 ext monitory: HDMI (3840x2016) & USB-C (monitor 2560x1440). Fedora 39 + KDE. Som na home office takze nejake uspavanie neriesim  :P

buldr

  • ***
  • 111
    • Zobrazit profil
Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« Odpověď #33 kdy: 27. 03. 2024, 19:18:15 »
...

Kdybych ovšem mluvil o testech, což nemluvím.

Pro mě je měření to nejmenší a přesně vím, jakou ty počítače mají spotřebu, respektive neměřím přímo počítač, nýbrž zásuvku, přes které jsou připojené. Stačí mi povolit dva šroubky svorkovnice a konkrétní zásuvku – kombík, poslat přes síťový analyzátor.

Výrobcem (HP Elite 800 G6 s i5-10400T) udávaná hodnota v idle činí 8.25 W, osobně jsem naměřil 9.12 W, což může být dáno bezdrátovou klávesnicí. Běžná, respektive průměr za 10 hodin činí 12.48 W, v krátkodobých špičkách 48 W. Čtveřice Lenovo M75Q G2 s R5 5600GE je na tom úplně stejně, liší se to v desetinách.

Nejsou to žádné trhače asfaltu, ale úplně obyčejné kancelářské počítače, na kterých běží MS Office, katalogy materiálu pro cenové nabídky, zaslané protokoly měření z terénu, revizní zprávy, fotografie pro dokumentaci … a další nezbytnosti. Stačí to, paběrkují většinu času. Jistě 14 + 4 není nijak reprezentativní vzorek, natož velký rozdíl ve spotřebě, tedy nákladech. Z mého pohledu je mi úplně jedno, jestli je tam AMD/Intel. Lenovo s AMD jsem si vybral proto, že mi nabídli slušnou cenu a nebylo co řešit (servis, správa, záruka, … naprosto to samé) a nové AOC Q27B3MA-BK si vystačí s 25-27 W.

Testy mě nechávají dost chladným a pokud si něco otestuju, tak se to nelíbí hlavně dodavatelům HW, protože jim to omlátím s orazítkovaným protokolem o hlavy.
Carpe diem

Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« Odpověď #34 kdy: 22. 04. 2024, 16:11:14 »
A ty lži, že s Ryzenem nefunguje nvidia gpu snad ani není potřeba vyvracet, to je opravdu mimořádně hloupá hláška. (nicméně až na výjimky je vždy vhodnější AMD.)

Sorry, to jsem se blbě vyjádřil. AFAIK jsem netvrdil, že kombinace AMD+nV GPU nejde a nefunguje. Ale doslova nikdy od éry Athlonů jsem neviděl v nabídce noťase se CPU od AMD a grafikou od nVidie. Poslední, co mi v téhle kombinaci prošlo rukama, byl služební UMAX s Turonem a GTXem. Švára byl nevím proč (snad kvůli multicore optimalizaci CADu) vysazenej na Samsungy s Bulldozery, a tam v nabídce bylo vždycky jen AMD+AMD.


Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« Odpověď #35 kdy: 22. 04. 2024, 16:41:31 »
Sorry, to jsem se blbě vyjádřil. AFAIK jsem netvrdil, že kombinace AMD+nV GPU nejde a nefunguje. Ale doslova nikdy od éry Athlonů jsem neviděl v nabídce noťase se CPU od AMD a grafikou od nVidie. Poslední, co mi v téhle kombinaci prošlo rukama, byl služební UMAX s Turonem a GTXem. Švára byl nevím proč (snad kvůli multicore optimalizaci CADu) vysazenej na Samsungy s Bulldozery, a tam v nabídce bylo vždycky jen AMD+AMD.
Par takovych je, napr.
https://rog.asus.com/laptops/rog-flow/rog-flow-x16-2022-series/spec/

Dale ma notebooky s kombinaci AMD+NVIDIA v nabidce Lenovo, Acer, MSI....  Jak jsem na to ted koukal, neni to nijak neobvykla kombinace.
« Poslední změna: 22. 04. 2024, 16:45:02 od boban23 »