Stačí střední bez maturity?

martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #75 kdy: 29. 01. 2024, 12:45:39 »
Protože je to troll nebo alespoň pořádný mimoň.
Troll. A evidentně se mu daří. Taky jsem se na chvíli chytil :D V přehledu "nejnovějších" je to zdaleka nejaktivnější téma (přinejmenším 3x více postů, než jinde) :D   Tak přemýšlím, proč se tohle podporuje fixní pozicí na topu na homepage a zajímavá témata jsou dobře ukryta v odkladišti a "o serveru Root.cz"...  Holt víc hitů na reklamu.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM


Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #76 kdy: 29. 01. 2024, 12:49:32 »

(já jsem si dodělával VŠ později, bylo to náročné a hlavně drahé, rodinu to hodně ovlivnilo a nejlepší na tom je, že jsem si VŠ dodělával na popud zaměstnavatele - jenže změnilo se vedení a po státnicích mi byl diplom k ničemu, protože „To je přece jiný obor!?!“. Tak jsem dal výpověď a diplom ocenili až v dalším zaměstnání: „Sice je to mimo obor, ale prokázal jste flexibilitu a obor nás stejně nezajímá.“ Toto jsou ale kecy člověka, který to dokázal a týká se to VŠ. U maturity bych si tento přístup nelajznul.)

Takže, holt možná mineš pár epických chlastaček s kamarády, ale to je nic proti tomu, že uděláš maturitu.
Tesat do kamene....

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #77 kdy: 29. 01. 2024, 18:32:48 »
Take jsem zacinal v IT jen s vyucnim listem, ale postupne jsem si tu maturitu dodelal (dalkove studium a byla to jedna z prvnich statnich zkousek), bylo to o to vic narocne, protoze jsem se musel ucit veci, o kterych jsem uz tehda vedel, ze je v zivote nepouziju, ale papir je papir. Nikdo to po me ani nevyzadoval a nebylo to ani podminkou zamestnavatel, ale delal jsem to pro svuj dobry pocit. Soucasne s jsem pritom pracoval v jedne IT firme, jako linux junior sysadmin a pred tim jako "network admin" a vse jsem se ucil samostudiem. Nasledne jsem pak absoloval i VS, ale tu jsem uz nedokoncil, protoze pri praci a detech uz se to dela fakt tezko a penize jsou penize a uz  v te dobe jsem mel dobre placenou praci i bez VS. Nicmene maturita je zaklad, jo jde to i bez ni, ale ta pozice pri vyjednavani je potom slozitejsi a je to pak uz opravdu o schopnostech uchazece, zda opravdu neco umi, nebo ne.

Osobne bych se fakt pripravil na tu maturitu, abych ji uspesne dokoncil. Nikdo uz nebude resit, zda byla dokoncena na prvni pokus nebo az treti, ale prijde mi fakt skoda jentak zahodit ty 4roky, co tim clovek stravil. A delal jsem taktez didakticky test z CJ a AJ a vim, ze pripravit se na to da i pri praci. Jo a paradoxne, AJ jsem se zacal ucit az s nastupem na matritni obor a tehda mi ucitelka AJ rikala, abych to velmi dobre zvazil, protoze v pripade maturity z jazyka to pro me muze byt hodne slozite. Nakonec odmaturovano za 2 a pri dokonceni ustni zkousky byla prekvapena, ze jsem to zvladnul bez sebemensich problemu. 



Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #78 kdy: 29. 01. 2024, 18:58:45 »
Taky jsem se na chvíli chytil :D V přehledu "nejnovějších" je to zdaleka nejaktivnější téma (přinejmenším 3x více postů, než jinde) :D   Tak přemýšlím, proč se tohle podporuje fixní pozicí na topu na homepage a zajímavá témata jsou dobře ukryta v odkladišti a "o serveru Root.cz"...  Holt víc hitů na reklamu.
Já bych řekl, že nic takového jako "Holt víc hitů na reklamu" v tom není a vysvětlení je mnohem prostší.
K tomuto tématu se objevilo množství příspěvků prostě proto, že každý jsme v životě něco studovali, s nějakým výsledkem a s nějakým dopadem na následující život,..... a tedy každý k tomuhle tématu máme co říct - každý dle své konkrétní životní zkušenosti.
Naproti tomu na nějaký specifický technický dotaz zákonitě zareaguje mnohem méně lidí, protože mnohem méně lidí k dotyčné záležitosti může něčím přispět.

jjrsk

  • ****
  • 417
    • Zobrazit profil
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #79 kdy: 30. 01. 2024, 18:28:55 »
Diplom, přinejmenším ze solidní školy typu VUT a ČVUT, ...
lol ... vis na FEL CVUT jsem par patku stravil ... 90% tech, kteri necemu rozumeli dosli tak nejdyl po 2 semestrech k zaveru, ze maji dzob, za ktery sou velmi dobre placeni, maji pristup k technologiim, o kterych se tem paprdum ani nezda, a zadny papir na to nepotrebuji.

A jestli za solidni oznacujes VS, na ktere se kona v te dobe zkouska z toho, jestli znas z pameti menu t602 ... tak potes.

A tam je to presne pisane v style. Ja mam kamarata co to nedal a dnes je milionar
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ale%C5%A1_Zavoral

Nevypada to ze by z nej byl ing ... na ten FEL chodil taky.


Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #80 kdy: 30. 01. 2024, 20:42:34 »
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ale%C5%A1_Zavoral

Nevypada to ze by z nej byl ing ... na ten FEL chodil taky.
Survivorship bias. Na jedného takto úspešného pripadá tisíc takých, čo po vyliatí z VŠ išli robiť nejakú menej kvalifikovanú prácu. Len ich nikto nedokáže vymenovať.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #81 kdy: 30. 01. 2024, 21:52:40 »
lol ... vis na FEL CVUT jsem par patku stravil ... 90% tech, kteri necemu rozumeli dosli tak nejdyl po 2 semestrech k zaveru, ze maji dzob, za ktery sou velmi dobre placeni, maji pristup k technologiim, o kterych se tem paprdum ani nezda, a zadny papir na to nepotrebuji.

A jestli za solidni oznacujes VS, na ktere se kona v te dobe zkouska z toho, jestli znas z pameti menu t602 ... tak potes.

No já taky chodil pár pátků konkrétně na elektrofakultu VUT (obor elektrotechnologie), ovšem zjevně na rozdíl od tebe jsem školu opustil teprve až po promoci. Tvé zkušenosti ani náznakem nesdílím. Naopak jsem tam během studia potkal mnoho velmi šikovných a v následujícím životě úspěšných lidí, kteří tu školu absolvovali.
Nemyslím to nijak útočně, ale teprve až někdo, kdo tu školu úspěšně absolvoval, bude tvrdit, že je k ničemu, tak se nad jeho názorem zamyslím. Budu ochoten popřemýšlet nad tím co ho k tomu názoru vede a zda na tom jeho názoru něco není.
Avšak zatím jsem se s "pliváním na VŠ" setkal pokaždé pouze u lidí, kteří tu školu z nějakého důvodu nedodělali, což mě osobně cosi napovídá o motivech tohoto negativního vymezování vůči VŠ studiu. Ale samozřejmě, třeba se mejlím. :)
Mimochodem, Sametovka mě zastihla coby studenta, takže t602 jsem si užil docela dost, ale nevzpomínám si na jediný předmět, kde by u zkoušky bylo vyžadováno znát zpaměti menu toho editoru. Přiznám se, že mi to připadá spíš jako nějaká "urban legend" než jako reálná záležitost, že by na ČVUT něco takového někdo někdy vyžadoval.
« Poslední změna: 30. 01. 2024, 21:58:06 od boban23 »

jjrsk

  • ****
  • 417
    • Zobrazit profil
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #82 kdy: 30. 01. 2024, 22:25:00 »
Survivorship bias. Na jedného takto úspešného pripadá tisíc takých, čo ...
To jiste, nekdo povazuje za uspech miliardy na ucte, nekdo jiny praci co ho bavi, a jsou tu holt i taci, kteri krom toho lejstra nic jineho nemaji, tak se chlubi tim.

Zajimave ze tech par vyjimek, ktere maji to  jestro a zaroven neco umi, se tim lejstrem nechlubi radsi vubec. Proc asi ...

mi to připadá spíš jako nějaká "urban legend" než jako reálná záležitost, že by na ČVUT něco takového někdo někdy vyžadoval.
Nj, typickej pripad toho inzinyra, ktery misto dobry den, resi jestli ma na dverich titul.

Mimochodem Trestik, technicka dokumentace, a tisice absolventu.

Jimmyx

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #83 kdy: 31. 01. 2024, 07:26:16 »
Zajimave ze tech par vyjimek, ktere maji to  jestro a zaroven neco umi, se tim lejstrem nechlubi radsi vubec. Proc asi ...
Jak se to "chlubení titulem" má projevovat? Ono na většině pozic by chlubení titulem bylo asi jako chlubit se maturitou. Chlubit se něčím co má okolo každej je přeci blbost.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #84 kdy: 31. 01. 2024, 09:04:11 »
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ale%C5%A1_Zavoral

Nevypada to ze by z nej byl ing ... na ten FEL chodil taky.
Survivorship bias. Na jedného takto úspešného pripadá tisíc takých, čo po vyliatí z VŠ išli robiť nejakú menej kvalifikovanú prácu. Len ich nikto nedokáže vymenovať.

No zrovna Ales Zavoral vdeci svemj uspechu CVUT.
Jeho Alzasoft, pozdwji prejmenovany na Alza, zacinal jako kumbal na kolejich strahov. Xasoboval hw studenty, vcetne me.
Ze se mu ten obchod vyolatil vic, je vec jina.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #85 kdy: 31. 01. 2024, 10:17:15 »
No zrovna Ales Zavoral vdeci svemj uspechu CVUT.
Jeho Alzasoft, pozdwji prejmenovany na Alza, zacinal jako kumbal na kolejich strahov. Xasoboval hw studenty, vcetne me.
Ze se mu ten obchod vyolatil vic, je vec jina.

Takových v té době bylo i mimo VŠ, a kde jsou teď, viz třeba Softcom co zkomírá, nebo hodně firem co zaniklo. To byla doba, kdy Autocont a jiné firmy měly marže na dílech i 100%, stačilo zajet do velkoobchodu 100Mega a přiřazit 50% a lidi trhali ruce, asi tak, ceníky se na maily každý týden posílaly v Excelu.

Alza vyhrála, protože jako první pochopila, že nejdůležitější je starost o uživatele a servis, jako první začala reálně řešit reklamace, ke kterým se tehdy většina obchodů stavěla extrémně negativně, stejně jako Alza v začátcích.

Alza jako první zdražila a začala bojovat servisem a ne cenou, a to se ukázalo jako správný krok.

VŠ v ranných dobách určitě měla výhodu pro přístup k HW a internetu, ale to už dneska není téma.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #86 kdy: 31. 01. 2024, 11:00:17 »
Diplom, přinejmenším ze solidní školy typu VUT a ČVUT, ...
lol ... vis na FEL CVUT jsem par patku stravil ... 90% tech, kteri necemu rozumeli dosli tak nejdyl po 2 semestrech k zaveru, ze maji dzob, za ktery sou velmi dobre placeni, maji pristup k technologiim, o kterych se tem paprdum ani nezda, a zadny papir na to nepotrebuji.

A jestli za solidni oznacujes VS, na ktere se kona v te dobe zkouska z toho, jestli znas z pameti menu t602 ... tak potes.

A tam je to presne pisane v style. Ja mam kamarata co to nedal a dnes je milionar
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ale%C5%A1_Zavoral

Nevypada to ze by z nej byl ing ... na ten FEL chodil taky.

Ako som uz pisal predtym, Bill Gates efekt. To ze niekto odide z VS neznamena ze sa z neho automaticky stane miliardar. Podla tvojho vyjadrovania si ju asi nedokoncil tiez, nechce sa mi dohladavat ci si to tu niekde spomenul.
Je z teba miliardar? Staci aj CZK miliardar, nemusia to byt automaticky €/$ .

Kade chodis tade potrebujes skakat do ludi ktori dokoncili VS. Chvastas sa tym ze kto nieco vedel to dotiahol na VS tak do druheho semestra max. Poznam zopar takych chvastalov, robia monterov v tovarnach, sofera kamionu, robotnikov na stavbach, a co ja viem kde dalej, ja ich vyslovene nesledujem co s nimi je. A nie, nikto v mojom okoli sa nechvasta titulom, ci uz v praci, alebo medzi priatelmi/rodinou.

Co ta tam teda tak nasralo? Nejaky vystudovany vysokoškolak ti pretiahol babu? Odmietli ta niekde vziat do prace pretoze si nemal VS a niekto iny mal tak ho vzali, a tvoje ego sa cez to nevedelo preniest? Povedz co ti tak vadi.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #87 kdy: 31. 01. 2024, 11:48:13 »
...
https://statnimaturita-cestina.cz/wp-content/uploads/maturita-cestina-jaro-2021-test.pdf
...
Ale kdyby mi někdo vysvětlil k čemu to bude dobré budoucímu mašinfírovi...
Když už se to tu takhle rozeběhlo, ať se aspoň zasmějeme. Vzpomněl jsem si na vtip(?):
"Tak mě dnes napadlo, nechal jsem si od sekretářky přinést testy co dáváme uchazečům o zaměstnání v naší firmě. O polední pauze jsem se v kanceláři zamknul, sekretářce jsem nařídil že ke mně nesmí nikoho pouštět a žádné telefonáty mi nepřepínat a ty testy jsem si zkusil vyplnit...já mám kliku, že už jsem tam ředitelem."

Tom5

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #88 kdy: 31. 01. 2024, 11:53:09 »
Zajimave ze tech par vyjimek, ktere maji to  jestro a zaroven neco umi, se tim lejstrem nechlubi radsi vubec. Proc asi ...

Výjimek? Jako, že většina absolventů VŠ se chlubí titulem? Nepamatuji se, že bych potkal v posledních 30 letech někoho, kdo by se ostentativně chlubil titulem (přinejmenším v IT). A to jsem se cca 5 let pohyboval i na MF a Úřadu vlády, kde ty tituly jsou víc ve hře.

Spíš to působí jako vyjádření zhrzeného neúspěšného studenta.

mi to připadá spíš jako nějaká "urban legend" než jako reálná záležitost, že by na ČVUT něco takového někdo někdy vyžadoval.
Nj, typickej pripad toho inzinyra, ktery misto dobry den, resi jestli ma na dverich titul.

Mimochodem Trestik, technicka dokumentace, a tisice absolventu.

Tak Třeštíka jsem na TDO měl a vzhledem k té T602, tak asi i v podobné době. A nevím, že by s ním měl někdo problém z našeho kruhu. Na zkoušení menu si tedy fakt nepamatuju. Kdo ví, jak to bylo...

Jednou jedinkrát si vzpomínám, že mě nějaká paní na katedře důrazně upozornila, že pan Ing. XXX, se kterým jsem chtěl mluvit, je docent. Ale dělat z takových vyjímečných excesů pravidlo nelze. Navíc to vyžadovala pro třetí osobu.

BTW zajímalo by mě, jak oslovuješ svoji praktickou lékařku. „Paní doktorko“, nebo „paní Svobodová“? A kolik učitelů s titulem Ing. vyžaduje, aby byli oslovováni „pane inženýre“ a nikoli „pane učiteli“. Já takového nepotkal. Narozdíl od spousty učitelek gymnázií, vyžadující oslovení „paní profesorko“ aniž byly jmenovány profesorkami.

Tom5

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #89 kdy: 31. 01. 2024, 11:54:10 »
Neni potreba nic falsovat. V zivotopise uz ma pracovni zkusenosti a az pod nimi bude v odstavci "vzdelani" polozka "Stredni skola XXX 2020-2024". Kdyz se zeptaji, tak bude muset s pravdou ven, ale zadna lez v tom neni a nekde to pocitam projde bez zkoumani.

IMHO by to soud viděl jinak.