Co je s routerem?

Co je s routerem?
« kdy: 11. 11. 2023, 16:30:34 »
Začal se mi podivně chovat "router" (v uvozovkách, protože neplní funkci routeru) . Přes půl roku jsem do něj nelezl, nic neměnil, Předtím fungoval k spokojenosti. Zjednodušeně vše co se týká  bezdrátu je divné, drátová zařízení  a připojení jsou OK
Způsob použití výhradně jen jako Wifi AP + 4*Lan v bridge, . WAN nevyužito, defacto  na něm očekávám jen L2 komunikaci a L2 bridging. Abych měl kam připojit bezdrátová zařízení

nyní:
- bezdrátová  zařízení nedostanou IP, tudíž se nedostanou ani na LAN. Defacto všem bezdrátovým zařízením "nejde internet" (a ani LAN)
- skutečný faktický router , tedy  DNS,DHCP, gateway v síti vidí příchozí požadavky DHCP
- vypadá to, že wifi "link" je sestavená, asociováno
- bezdrátová zařízení nedostávají (nevidí)ARP odpovědi
- nepomůže statická IP na bezdr. zařízeních, protože i tak se ptají pořád ptají na IP brány nebo ostatních zařízení
- po restartu routeru je tak 20% šance , že bude vše fungovat, ale cca tak na 3 minuty, pak telefony zdtratí spojení
-jediné, kam se dá dostat je na IP toho routeru z bezdrátových zařízení

-zařízená přes kabelový Ethernet spolu normálně komunikují mezi sebou i do internetu
-kabelová zařízení fungují a dostanou IP od toho faktického DHCP i když jsou nově připojena.

Předem se omlouvám, že nejde o kompletní nebo exaktní popis. Opakuji, jde o ten "router" v roli Wifi AP + ethernetové switche. Ten je kabelem připojen  k skutečnému routeru (to,co se od routeru  čeká+dns+dhcp)

zkoušel jsem  gigabitový kabel od routeru znovu zapojit, natočit antény
Nevíte co s ním je? Mám pocit, že se nějak rozhasilo bridgování u wifi-části a nebo umírá Wifi-část(pak ale bych očekával i problémy při komunikaci na HTTP rozhraní té krabičky, ale to paradoxně funguje)


Re:Co je s routerem?
« Odpověď #1 kdy: 11. 11. 2023, 16:48:59 »
Zkuste vyměnit zdroj, najděte doma něco podobného. Většinou to chce buď +12 a nebo +5V, obé je nekritické protože uvnitř je stepdown na 3V3.

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je s routerem?
« Odpověď #2 kdy: 11. 11. 2023, 19:08:14 »
Začal se mi podivně chovat "router" (v uvozovkách, protože neplní funkci routeru) ...

Moc bych nespekuloval a zkusil vymenit "router" i router, treba pujcit od kamose. Ne oboji naraz. Soudim, ze se jedna o bezna domaci zarizeni; pricin problemu muze rada a pokud by slo o HW problem, nemelo by cenu pokouset se o opravu. Jak ale pise kolega, zkontrolovat zdroj je rozumné.

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Co je s routerem?
« Odpověď #3 kdy: 11. 11. 2023, 19:41:23 »
Já bych se jako podíval do logu jestli se tam něco nepíše. Pak bych jako low-effort řešení zazálohoval konfiguraci a flashnul tam znovu firmware, se smazáním kompletně všeho co tam zbylo (pro mě je tohle low-effort protože na deploy našich routerů mám skript), jestli se to tím nevyléčí.

Karmelos

  • *****
  • 1 044
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je s routerem?
« Odpověď #4 kdy: 13. 11. 2023, 00:04:39 »
nejspis ti odesel zdroj, zkus nejsdriv resetovat do tovarniho, pripadne flesni update pokud je k dispozici. pokud potize pretrvavaji, zkus vymenit zdroj. Kdyz budez zdroj drahy poridil bzch lepsiroutr. Nebo tam flesni openwrt jestli to podporuje...
Gréta je nejlepší.


Re:Co je s routerem?
« Odpověď #5 kdy: 13. 11. 2023, 15:48:33 »
Vymen adapter, toto je caste spravanie routra, ked odchadza zdroj. Kabel vsetko ok, wifi chvilu ide, potom prestane davat ipcky, odpovedat na dotazy a nakoniec odpoji.

Re:Co je s routerem?
« Odpověď #6 kdy: 13. 11. 2023, 22:56:39 »
Tak v druhém kole:
 jsem zkusel tovární nastavení, sundat kasli a podívat se na kondíky (nic ohořelého neviděl, žádný nebyl nafouklý, ale nezjistím jestli vyschlý, natož když nemam schéma, je to tak koukání jak na tele.)

Prověřil zdrojRATED 19V,, 1,5A. OC je 19,3V, při 1A 18.8V (což mi trvalo nejdýl  naměřit přes soustavu  několika 18650 v sérii s n×5ohm odpory, protože se mi nikde naválel 10/20ohm odpor na 400w. Ne nejdýl  samotný měření, ale než jsem se k tomu dostal)... A zvlnění nedokážu naměřit  :-[ není čím


Bohužel žádnou přícinu jsem nenašel.


Taky se mi potvrdilo, že bezdrátová zařízení na tomto ap čile komunikojó SPOLU™.

Možná má router schizofrenii, funguje jako gigabitový switch  a wifi-Ap zvlášť

Jo a logy: nic v nich není, kromě obligátního pár(stovka  :-\ ) řádek dmesgu  jako při startu počítače: cpu, ram , watchdog, interface,  kernelu


Můj odhad  jde  k nějaké inkontinenci  (nv?)ram konfigurace. 3.3v baterku nemá.
« Poslední změna: 13. 11. 2023, 23:03:33 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »

Karmelos

  • *****
  • 1 044
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je s routerem?
« Odpověď #7 kdy: 14. 11. 2023, 10:05:49 »
Eště mě napadlo, jestli to nemáš zarušený, zkusil bych popřepínat kanály na wifi nebo zvyšit výkon... Ten reset do továrního, nebo flešnutí updatu si nezvažoval?
Gréta je nejlepší.

bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je s routerem?
« Odpověď #8 kdy: 14. 11. 2023, 10:26:51 »
Jestli ten router potřebuje 19V 1.5A zdroj, tak to bude pěkné topidlo a vysušený kondenzátor v napájení CPU nebo RAM by to klidně mohl být. To náhodné chování by tomu odpovídalo. Už jsem takových viděl dost. Zvlnění se dá odhadnout měřením střídavého napětí. Na rychlé vyzkoušení se může připájet kondenzátor paralelně z druhé strany desky. Hlavně aby to byl nějaký low ESR.

Re:Co je s routerem?
« Odpověď #9 kdy: 14. 11. 2023, 10:47:39 »
Tak jestli to máš na hraní tak proč se v tom nešťourat, jestli to potřebuješ mít funkční tak nechápu proč rovnou nekoupíš novej, MT nebo ASUS stojí pár korun. Jenom ten čas kterej tomu věnuješ tady v diskuzi už tě stál víc než stojí nový zařízení. Mimochodem, co je to za model ?

Re:Co je s routerem?
« Odpověď #10 kdy: 14. 11. 2023, 12:15:40 »
nemusi padat napatie, moze pri zatazi byt viac zvlnene, alebo produkovat rusenie. 19V zvyknu mat notebookove zdroje, skus v prvom rade iny zdroj. Ale podla toho napajania, to musi byt nieco riadne velke. Ja mam doma mikrotiky, napajane z usb a aktualne mam uptime nejakych 60 dni (aktualizacie).
Ale vsetky priznaky, aj to, ze v logoch nic nie je smeruju k tomu zdroju.

Re:Co je s routerem?
« Odpověď #11 kdy: 14. 11. 2023, 15:05:56 »
jj, ASUS RT-N66  "Dark Knight" (recenzován v roce 2012, 802.11n mi stačí, resp 5GHz je pro mě přakážka (no pun intended  ve zdi)). Co se týče zdroje, nevím jakou má spotřebu(je teplý na povrchu, tak kolem 5-10W), to že jsem uvedl 1A je jen shoda, že mi tak vyšly odpory. Ale je šokantní, že jsem našel, že má typickou spotřebu 30W, tomu se mi nechce věřit. EDIT? recenze uvádí 9.1W .
Ad vlnění:  napadlo mě to prubnout měřákem v AC modu nebo frekvence... Ale to už se mi zdálo moc a nevěděl bych jaká hodnota je přijatelná a navíc tam stejně musí být nějaký downstep na 1.8V atd.
Jo a měřit kapacitu mi nikdy nešlo, vždy mi to házelo random údaje. Navíc měřit "in-vitro" může být nesměrodatné, když je to v (i vypojeném) obvodu.
Pásmo není zarušené, protože funguje vzájemná komunikace bezdrátových zařízení přes tento AP.
Ten mohu zkusit flashnout, možná tím vyloučím, že je corrupted. Ale dal jsem factory reset.
« Poslední změna: 14. 11. 2023, 15:08:05 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »

Wasper

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je s routerem?
« Odpověď #12 kdy: 14. 11. 2023, 17:51:40 »
Prověřil zdrojRATED 19V,, 1,5A. OC je 19,3V, při 1A 18.8V (což mi trvalo nejdýl  naměřit přes soustavu  několika 18650 v sérii s n×5ohm odpory, protože se mi nikde naválel 10/20ohm odpor na 400w. Ne nejdýl  samotný měření, ale než jsem se k tomu dostal)... A zvlnění nedokážu naměřit  :-[ není čím
Sorry, ale 19V, 1A je 19W, takže v praxi 4 x 5ohm v sérii ti bude stačit. Když je nebudeš mít na 5W, tak na pár sekund to přežije tak jako tak i malej, hlavně měř rychle.

Jestli chceš měřit zvlnění, tak (orientačně!) to odděl elektrolytem (nějakejch 10mikro/30V v pohodě), a paralelně s měřákem dej odpor tak 22k a měřák přepni na AC...

e3k

  • ****
  • 256
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je s routerem?
« Odpověď #13 kdy: 14. 11. 2023, 21:07:53 »

bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je s routerem?
« Odpověď #14 kdy: 14. 11. 2023, 22:53:42 »
Flashnutím systému co nepodporuje ten Broadcom wifi chipset by se mohla snížit spotřeba, to jo, ale nevím jestli mu to pak bude k něčemu. Asi lepší vyměnit ten kondenzátor u CPU nebo RAM. Oprava za 10 korun.