Doporučte pracovní notebook

Doporučte pracovní notebook
« kdy: 29. 10. 2023, 22:23:20 »
Ahoj,

vybírám pracovní notebook, primárně programuju v C++, Python, Java, dockery, kompilace velkých projektů, velké git repozitáře. Občas si něco projektuju v AutoCADu. Na svém stařičkém ThinkPadu mám dualboot, kompilaci středně velkých projektů zvládá horko-těžko, Idea nebo CLion hraničí s použitelností (spíš je za hranicí). Abych ušetřil výkon, používám xfce, QtCreator apod.

Budget: +/- 80K CZK
Požadavky: ideálně i9 nebo Xeon, min 32GB RAM, SSD, alespoň 1TB, grafika nemusí být kdovíjaká. Potřebuju Laptop kvůli práci z různých míst (tj. ne PCčko).

Měl jsem rád ThinkPady a uvažuju silně o tomto: https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-p1-gen-6-black-d7988709.htm. Nicméně, dočetl jsem se, že se dá velmi snadno bricknout, což pak znamená výměnu motherboard nebo ruční flashování firmwaru. Údajně se to netýká pouze P1, ale všech UEFI BIOSů od Lenova za posledních 5 let. Máte s tímto někdo zkušenosti? Můžu se případně rozepsat, co jsem se konkrétně k tomuto na internetech dozvěděl.

Přemýšlím tedy o alternativách, ale nic se mi tolik nepáčí, buď to má horší výbavu (málo/žádné USB-C), horší šasi nebo nesmysly jako touch screen apod.

Poraďte, prosím, alternativy nebo se klidně rozepište o zkušenostech přímo s Lenovo ThinkPad P1 Gen 6.

Děkuji


alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #1 kdy: 30. 10. 2023, 04:01:16 »
mi se libi obludne notasy od xmg, schenker.

Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #2 kdy: 30. 10. 2023, 06:32:32 »
Mam starai verzi Lenovo P1 gen2 a velka spokojenost.
Koupil jsem to jako starsi nove (us se prodavala dalsi generace) a zcela zamerne low spec 8GB RAM a 250GB SSD.
K tomu za par supu dokoupeno 64GB RAM a 1TB nvme. V ntb jsou 3 ssd sloty, nechal jsem tam i ten stary.
Dohromady to vyslo neco nad 40k a velka spokojenost.
Dual boot uz neprovozuju, linuxy mam v HyperV virtualech, klidne 4 naraz, kdyz testuju clustery.
A vyvoj delam ve VSCode ve windows, ktery umi pres ssh delat s hyperv linuxem

Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #3 kdy: 30. 10. 2023, 08:07:43 »
Používám ZBook od HP, zhruba odpovídají tomu co chcete.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #4 kdy: 30. 10. 2023, 08:32:54 »
dneska uz je konektivita vsude, ne?!

nabuseny stolni komp doma s vpn a jakykoliv treba i stary notas, pripojim se domu a mam masivni vykon jaky chcu.


Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #5 kdy: 30. 10. 2023, 08:49:25 »
Za 80 tyček muzes mit naprosto vymazlenej MBP :-) Nic lepsiho aktualne na trhu neni.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #6 kdy: 30. 10. 2023, 08:53:00 »
Za 80 tyček muzes mit naprosto vymazlenej MBP :-) Nic lepsiho aktualne na trhu neni.

ja bych apple nechtel, ani intelove cpu.
bral bych notas s amd cpu.

Don.J

Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #7 kdy: 30. 10. 2023, 08:55:42 »
K maximální spokojenosti používám toto
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=5G3C7ES
případně s víc RAM a větším SSD mají toto
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=5G3C8ES

Ve stejné velikosti s tím Lenivem bych vzal toto
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=8A419EA

Rozdíl ve výkonu velmi malý, baští to polovinu wattů, grafický výkon by mohl na AutoCad taky stačit.

Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #8 kdy: 30. 10. 2023, 17:34:31 »
Dekuji vsem za odpovedi.

mi se libi obludne notasy od xmg, schenker.

Neplanuju na tom parit hry, ale spis jezdit po ruznych lokacich a tam pracovat, potrebuju hlavne nerozbitnost a spolehlivost - o vzhled nejde.

dneska uz je konektivita vsude, ne?!

nabuseny stolni komp doma s vpn a jakykoliv treba i stary notas, pripojim se domu a mam masivni vykon jaky chcu.

Nad timhle jsem premyslel, mam Dell s Xeonem jako server, ale ten uz je postarsi (jen 4 jadra, 16GB RAM). Mam ho hlavne jako lepsi NAS, stream server, downloader, git atd. Na to, abych na tom jeste rozbehal nejake inteligentni GUI (tj. ne jenom remote VSCode) uz by to chtelo vic - zkousel jsem... A vlastne si ho pro tuhle funkcionalitu chci takhle ponechat.

A i tak je pro me vyznamne pohodlnejsi mit vse nativne primo na zeleze, ktere mam v ruce nez resit VPN, pomale spojeni atd. - zazil jsem kdysi u more a byla to teda bida...

Za 80 tyček muzes mit naprosto vymazlenej MBP :-) Nic lepsiho aktualne na trhu neni.

Ne, diky :) cca pred rokem jsem mel japko jako pracovni notas, meli jsme na tom kompilovat x86 C++. Tem chytrakum jaksi nedoslo, ze M1 je ARM, takze sme museli pouzivat nejaky sileny cross-compilation docker a bylo to neuveritelne pomale. Nevim, jak je na tom Rosetta dneska, ale tenkrat to bylo fakt spatny - a navic, porad je to totalne zbytecna mezivrstva. Pro iOS neprogramuju.

K maximální spokojenosti používám toto
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=5G3C7ES
případně s víc RAM a větším SSD mají toto
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=5G3C8ES

Ve stejné velikosti s tím Lenivem bych vzal toto
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=8A419EA

Rozdíl ve výkonu velmi malý, baští to polovinu wattů, grafický výkon by mohl na AutoCad taky stačit.

Ano, to je zajimava otazka, k AMD zatim nejak nemam duveru... Jake mate zkusenosti s Ryzenem, napr. 9? Je to srovnatelne s i9? AMD jsem mel naposledy nejaky Athlon pred 20 lety, od te doby jen i7.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #9 kdy: 30. 10. 2023, 17:49:26 »
Ano, to je zajimava otazka, k AMD zatim nejak nemam duveru... Jake mate zkusenosti s Ryzenem, napr. 9? Je to srovnatelne s i9? AMD jsem mel naposledy nejaky Athlon pred 20 lety, od te doby jen i7.

tak ja zase nemam uz rad intelove cpu s michanim ruznych typu jader.
ve starsim stolnim kompu mame doma ryzen 7 3700x a jsem naprosto spokojeny.

Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #10 kdy: 30. 10. 2023, 22:06:01 »
Tiez mam v stolovom PC amd 3700x a je to stale beast aj na dnesne pomery. V praci mam pracovny notebook s minulorocnym i7 procesorom, ktory ma o polovicu viac jadier, a aj tak ma tak polovicny vykon oproti 4roky staremu stolovemu procesoru. Ano ja viem nie najdokonalejsie porovnanie stolny PC vs notebook, ale intel mal niekolko rokov na dohnanie vykonu, urobili velke architektonicke zmeny, presli na mensie nm, a aj tak im to je k prdu.

Takze tie predsudky ja chcem intel, lebo poslednych 20rokov to tak robim su bez urazky demencia. To je ako hovorit ja nebudem jazdit v nicom inom ako v skoda felicia, pretoze ju mam uz 20rokov - tiez nie najlepsi priklad, ale hadam je jasne kam tym smerujem.
« Poslední změna: 30. 10. 2023, 22:07:54 od kanoe22 »

Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #11 kdy: 31. 10. 2023, 09:44:29 »
Za sebe mohu doporučit Zbooky od HP. V práci je používají všichni, co musí jezdit k zákazníkům a i po dvou a půl letech je ten můj mechanicky jako nový. Předchozí Probook byl v daleko horším stavu.

Co se týká komponent, tak výběr je rozsáhlý a můžete si tam naklikat co chcete. U Fury 15 G7 co mám lze bez problému rozšířit RAM i disk. Má to 4x slot na RAM i 4x slot na M2 SSD.

mark42

  • ***
  • 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #12 kdy: 31. 10. 2023, 13:47:57 »
Ano, to je zajimava otazka, k AMD zatim nejak nemam duveru... Jake mate zkusenosti s Ryzenem, napr. 9? Je to srovnatelne s i9? AMD jsem mel naposledy nejaky Athlon pred 20 lety, od te doby jen i7.

AMD sa nemusis bat, R9 ale nie je velmi v notebookoch vidiet, oproti ostatnym Ryzenom je to tak 5% z kolaca. Vykonvo je porovnatelny, semozrejme ak porovnavas mobilny a mobilny procesor oboch znaciek. Co je dobre je ze TDP nie je u nich uplny vymysel ako u Intelu a teda mozes sa orientovat podla posledneho pismena - ty chces X pre vykonny laptop, pripadne max S pre "slim" laptop. Cely ich naming convention je tu: https://www.msi.com/blog/understand-how-amd-name-their-mobile-cpu

Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #13 kdy: 31. 10. 2023, 15:40:23 »
Nejsem extrémista, zobnul jsem jeden poslední ProBook 455 G8 ještě s podsvícenou klávesnicí.  (O generaci později =G9 má tohle teprve Elitebook.)  Šestijádro AMD (tuším 5600U). Výkon pro mě přehnaně dostatečný, topení v klidu.

Mám historické zkušenosti s AMD, že občas nějaký software zkompilovaný a testovaný na Intelu měl po updatu na AMD problém... Na téhle nové mašince jsem nic takového nepozoroval. Vůbec mi neschází, že v tom není Intel. Naopak - vůči Intelu cca od 10.generace mám zásadní výhrady - žere to jak tank, TDP je číslo *zcela* vycucané z prstu. AMDčko se v oblasti tepla chová už několik let mravněji než Intel.
Noťasy mají zejména poslední dobou chlazení řešeno tím způsobem, že "však ono se to zarazí na Tj_max, procesor si sám pomůže throttlingem". Tudy ne, soudruzi. I proto radši AMD než Intel.

Toto říkám jako tradiční zastánce Intelu v oblasti průmyslových x86 PC - zde kvůli dostupnosti long-life produktů, kvůli ovladačům v Linuxu a poměrně podrobné veřejné dokumentaci. Ale od 10.generace, jak jim došly nápady, ujeli na big.LITTLE a lžou ohledně TDP... už to není co to bejvalo.

Jinak... úplně neblbněte v noťasu s požadavky na výkon. Myslím hlavně kvůli teplu. Neberte snob end co žere 100W a víc. V tom kompaktním formátu se to rozumně neuchladí a na baterku to nic nevydrží. Jo a diskrétní grafika je kurvítko. Součástky, spoje a pájecí plošky navíc. Spolehlivost je v jednoduchosti. Pokud vezmete něco od AMD, je poměrně přiměřená grafika integrovaná v CPU.

Jsem u nás ve firmě mezi posledními, kdo ustoupil z konzervativních pozic a pořídil si AMD. Nepočítám bílé límečky, kteří potřebovali nutně Jabko. Asi protože ho mají vylepené na zádi auta.

Don.J

Re:Doporučte pracovní notebook
« Odpověď #14 kdy: 01. 11. 2023, 08:02:20 »
Nejsem extrémista, zobnul jsem jeden poslední ProBook 455 G8 ještě s podsvícenou klávesnicí.  (O generaci později =G9 má tohle teprve Elitebook.) 

Dva týdny zpět jsem kupoval 2x HP ProBook 455 G10 s R5 7530U (Zen 3, Barcelo R) a mají podsvícenou klávesnici.

Ano, to je zajimava otazka, k AMD zatim nejak nemam duveru... Jake mate zkusenosti s Ryzenem, napr. 9? Je to srovnatelne s i9? AMD jsem mel naposledy nejaky Athlon pred 20 lety, od te doby jen i7.

Rozdíl R7 vs R9 je vcelku minimální, přijde mi, že R9 je jen výběrovka lepších (povedenějších) R7, které dovolí o fous vyšší takty při o pár wattů nižší spotřebě.

Co se týče výkonu, samozřejmě záleží na aplikaci zda umí využít multi-thread a co používá za instrukce. Intel Core i9 13900H podle specifikací na stránkách neumí např. AVX512, kdežto Zen4 AMD AVX512 umí.

U AMD ti odpadá problém s Big.little jádry a přesunem zpracování z velkých jader na malá a opačně.