František Ryšánek: Nu, už jsme asi nebohého tazazele totálně znechutili a odehnali, jak je dobrým zvykem tady u většiny témat. :-(
Ano, rozvodny se řeší trochu důkladněji, než je doma zvykem, kde chrstnu 2 kyble vody k uzemění den před příchodem revizáka, aby to vyšlo. :-)
Rozvodny/trafačky a domečky kolem... Když vezmu třeba rozvodnu 110 kV/22 kV. Každý ten domeček (22 kV rozvodna, ochranářské domečky, ostatní haraburdí) má svoji zemnící soustavu. Často má v podlaze (v každém patře) síť ok 15x15 cm a toto je napojeno pak na obvodový zemnič v základu, pak další po obvodu, minimálně v prostoru vstupů pro vytvoření ekvipotenciálního prahu a kolem je namláceno něco tyčí do země, tak 2 m hloubky. Nu, pak ta 110 kV část má mřížovou uzemňovací síť o ploše kolem 2000~4000 m2. Zkrátka plocha 40x50 m z pásoviny oka třeba 2x5 m (věc počítání), na okrajích méně hustě. Po obvodu často opět přibito do hloubky stovkou tyčí a pak po různu ještě zemnící jímky. K tomuto je připojeno vše, co tam je - trafa (kolejnice i nádoba, pokud se zemní středový bod trafa tak ten má svůj svod), sloupy a všechno to stojící harampádí. Mimimálně každý krám 2 svody (zemnit se musí každý vodivý objekt větší jak 5x5 cm). Připojuje se na to i ten plot, co stojí kolem v uctivé vzdálenosti. Ten má ještě svůj prahový zemnič dokola cca metr vně plotu (opět jako nášlapné vyrovnání). A s tímto se i definovaně propojují ty zemnící soustavy těch domečků, protože ta zemnící síť obstupuje ty domečky často ze všech stran. Kdyby to tak propojené nebylo, tak při poruše na té 110 kV větvi, tak krom pečených krtků výlétajících ze země (v místě poruchového svodu teplota té zemnící sítě může jít na 300-400°C během sekundy a na některé děje se reaguje třeba až po několika sekundách), tak by mohli začít padat i trochu popálení elektrikáři v těch domečkách, protože se to rozváží a potenciál země se mi zvedne a krok při daném krokovém napětí může být poslední... Propojení je obecně požadovaný stav. Aby se nepropojovalo, tak by musela být bezpečná vzdálenost mezi zemnícími sítěmi pro jednotlivé hladiny.
Velikost té zemnící sítě u 220 kV/110 kV už je plocha 40.000 m2 (ale už větší rozestup ok, třeba 10x50 m).
U domečků trafaček 22 kV/0,4 kV už je obvyklá jedna společná zemnící síť pro oba potenciály (i společná pracovní a ochranná), zde už obvkyle v podlaze obvodový zemnič a pak druhý předsunutý o metr dál kolem, z toho v rozích mláceno do země něco tyčí. Pokud je to kabelové, tak je běžnější jev, že se pokládjaí zemnící pásky 25 m podél kabelu na dvě strany místo mlácení tyčí. Aby se oddělovaly zemnící sítě, tak to jsou spíše speciální případy - např měnírny, kdy do toho začnou kecat bludné proudy. Pak ta zem pro 22 kV a 0,4 kV musí být miniálně 20 metrů od sebe (záleží na podloží). Hm, pro tu vvn/vn není v PNE žádný pěkný obrázek, max příloha 9 zde
http://www.mojeenergie.cz/?download=_/_ld874/PNE-33-0000-1.pdfPro 22/0,4 kV je to pěkně popsáno pro různé varianty v kapitole 2.5 zde
https://www.mojeenergie.cz/?download=_/_ld880/PNE-33-0000-4.pdfDataily by se pak hledaly asi hlavně v ČSN EN 50522 (uzemňování elektrických instalací AC nad 1 kV), protože si přiznejme, že jsem zkrachovalý strojař, kterého sebereflexe po třetím spadlém mostu dohnala do náruče IT/OT v energetice. :-)
U areálů se mají zemící sítě budov také propojovat. A má se to dělat i ve městě, pokud jsou blízko sebe ty zemnící sítě, taže kde jsou od sebe nn zemnící sítě pod 5 metrů, tak se preferuje propojení (vytváření "globální uzemňovací soustavy"). Jde tu i o elektrochemii, aby ty zemniče déle vydrželi. Stopku pro propojování opět můžou být bludné proudy (mám-li poblíž metro/tramvaj/trolejbus/...).
Padl tu ten metalický Ethernet na 30 metrů mezi baráky od sebe a 160 V proti zemi - tomu by ta městská uzemňovací soustava měla bránit. Ale dokáži si představit, že i když to v těch barákách bude dobře tak toto naměřím - zkrátka jsou to rohový baráky, mezi nima nevhodný podklad každý má kolem sebe svoji zem (nepropojenou, je to 20+ m) a každý barák je na konci vedení z jiné trafačky... Pamatuji, kdy jsem takto potkal rozdíl 50 V i uvnitř jednoho rozlehlého baráku kdysi při tahání ještšě žlutého coaxu pro 10Base5. Detail, že specifikace IEEE 802.3 v takové situaci metalický Base Ethernet zakazuje, tak to je už jen poznámka bokem (povolený rozdíl potenciálů je 1 Vpp a kabel nesmí vést mimo jednu budovu a ani mezi různými napájecími soustavami a taktéž zónami ochran před přepětím, taková instalace je přípustná jen v případě, že všechny metalicky vodivě propojené Ethernet prvky mají od výrobce takovou instalaci výslovně povolenu).