Plat Java vývojáře na živnost

nehalem

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #15 kdy: 20. 04. 2023, 12:20:41 »
.


Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #16 kdy: 20. 04. 2023, 12:22:03 »
Ked som pisal remote, myslel som to tak, ze 1x mesacne na 1-2 dni (prespal by som v hoteli) som ochotny prist do Prahy na pobocku (Brno a pod. uz pre mna neexistuju, ciste shit joby). Ak ani toto nestaci zamestnavatelovi/zakaznikovi tak sorry jako, sme v EU a nabidky su aj zo zahranicia, potom neplacte lokalni uboziaci manazerski.

Co sa tyka komunikacie, nemam s tym absolutne nijaky problem, dokonca na remote komunikujem viac, lebo som si vedomy toho, ze v tom moze byt problem, kliknem na tlacitko v Teams a je to, predtym akurat napisem, ci mozem volat. Ak je toto u niekoho problem, tak neviem co na to povedat. Mimochodom, ako som pisal, som ochotny chodit obcas do kanclu a zo skusenosti uz viem, ze z domova komunikujem ironicky 5x viac ako ked som priamo na mieste :) Z akeho dovodu chcu mat menezerisovia ludi na mieste nechapem. Cely den sedim za kompom doma aj tam, len tam je to hnusny, sedy, odporny, smradlavy, polorozpadnuty open space s 30 rokov staryma zidlama ktore kurvia zada lepsie ako total gym.

Co je ale ovela vaznejsi problem je pre mna to, ze tak ako sa mnohi stazuju na uchadzacov, ja mam opacny problem. Doslova vsade kde som doteraz pracoval mi hrubo a nehanebne klamali o naplni prace. 10x pred podpisom zmluvy som sa uistoval, bol som sa aj pozriet ako to realne vyzera, ale aj tak vsetci mi do papule klamali a potom hups do hovien kde nie je dokumentacia, zadanie, architektura, design, to vsetko som si musel robit ja, vsak som ten ony, programator. No nie nie nie, takto to nefunguje drazi mili. Delba prace existuje z dovodu a ked mi pride zadanie na jeden riadok v nejakom 1000000 riadkov velkom hovne, casovy odhad 6h je na smiech. Ziadne UML, ziadne requirements engineering, nic. Kazdy ma na pohovore plnu papulu best practices, design patterns, ale preco realne robia vsetko doslova a do pismena naopak a uplne zle? Mozno fakt by som mal skusit do zahranicie, post soc syndrom je realny. Ale keby som aj isiel do lokalnej firmy ako konecne odlisim bezocivych klamarov od poctivej firmy?

*Vy ste zazili vo firme telefonnu budku? To som este nikdy nikde nevidel. Iba odporny open space a v nom ako sardinky natlacenych 60 vyvojarov s odstupom 1.5-2m medzi zidlami. A preto z podmienky remote neustupim. Dalsia vec, flakat sa da rovnako v kancli ako doma, som si tym 100% isty :) a ani v kancli na to nepride nikto, ked ma dany clovek IQ aspon 95 a vie ako to odrbat.

dahl

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #17 kdy: 20. 04. 2023, 13:48:31 »
Ty ses adept, aby si Te brzo vzala AI a budes kopat kanaly :-)



Zda sa mi to alebo sa nad pracou v IT zacina zmrakat? Hladam priebezne nieco na cisty remote (zijem dlhodobo v CR), Java, Spring a tieto sracky. Staci mi 100k v hrubom, 7 rokov skusenosti a nejak to hapruje. Najcastejsie im smrdi remote, akoze wtf, mna uz v nejakom odpornom, ohavnom open space nikto nikdy neuvidi, neviem co beru ti pseudo-manazeri alebo proste je malo zaujimavych ponuk. Ale moze to byt tym, ze hladam zle, ja zas az tak nespecham, zatial mam fajn job, ale ja nie som typ, co by vydrzal od konca skoly do dochodku v jednej firme a robil to iste dookola a potom po 20 rokoch zistil, ze svet vonku je totalne iny*, takze viac ako 3-4 roky nevydrzim nikde, kariera zaprdeneho manazera, co je jediny karierny postup v 90% pripadoch sa mi hnusi.

 *vela takych pripadov som videl, nepochopim to, praca v IT je v tomto podobna medicine, clovek sa musi sam neustale vzdelavat o tom co je nove, pohlad na 50+ chlapa co 20 rokov robil v jednej firme nejaku blbost v Delphi alebo Visual Basic ci v takej nejakej hovadine a absolutne nevie ktora bije, ked sa spomenu microservices, .NET, Java 11+ atd. je fakt smutny, ale to som odbocil

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #18 kdy: 20. 04. 2023, 20:20:01 »
...Je tady zkusebni lhuta ...
Delals nekdy nekde neco? V prubehu zkusebky se novacek tak maximalne nauci, kde jsou zachodky, a mozna si zapamatuje kde ma svoji zidli, rozhodne v ty dobe nevyrobi nic, na cem by se dalo hodnotit, jak moc je nebo neni pouzitelnej. To se da tak mozna s krumpacistou, u kteryho kdyz ani za mesic nepochopi, ze ktery strany se ta lopata drzi, muzes s klidem vykopnout, protoze lepsi to nebude.

Je tu samozrejme i ten druhej aspekt, sef, kterej netusi co jeho lidi delaj, proc to delaj a jak dlouho to tak trva, tudiz jedina jeho schopnost je hlidat pichacky.

Dotretice se v nasich luzich a hajich zacal stat do homeworku hrabat, tudiz ocekavam hromadne ruseni tyhle moznosti.

2copbit: Na zivnost si musis rict +30% (minimalne) proti tomu, co bys chtel jako zamestnanec, abys na tom byl +- stejne - nemas dovolenou, nemas nemocenskou, ... S cim narazis je tvuj pozadavek na remote only, takhle to nefunguje. Zakaznici te chteji aspon cas od casu videt.
Vlastnim firmu, zamestnavame 48 lidi po celych US, v lokalnim officu mame 15lidi kteri musi byt v office (nejsou dev). Jakykoliv development delame remote. Vcetne novacku, bereme i studenty z univerzit. Ze mas firmu kde nejsou efektivni procesy a trva ti 2 tydny uvest cloveka do firmy je problem dane firmy. U nas clovek dostane pristup, pul dne ma skoleni kvuli nejakym legal pozadavkum a pak pracuje. Jo, nevi celou architekturu, ale dostava jednoduche tasky na kterych je poznat jestli neco umi a jestli neco dela. Jestli to zvlada tak dostane dalsi skoleni co kde a jak funguje a postupne se dostane do vseho co potrebuje. Ale na to aby firma zjistila jestli clovek umi nebo ne opravdu nepotrebujes 2 tydny a jestli potrebujes tak prilet sem a ukazu ti ze to jde delat lip.

jjrsk

  • ****
  • 446
    • Zobrazit profil
Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #19 kdy: 20. 04. 2023, 21:41:30 »
OK, pomerovani ...

V mem portfoliu jsou firmy od desitek do stovek zamestnancu, s obraty v radu miliard ...

S firmama kterou si popsal mam desitky let zkusenosti, dopadne to vzdy exaktne stejne.

https://pawelszczygielski.pl/wp-content/uploads/2017/12/CoKlientZamowil.png

Mimochoem, zrovna mam jednoho takoveho novacka v pacu. Dodal ho dodavatel, a uz mel rocni vyroci ... vysledek jeho rocni prace je, ze vubec netusi, co ma delat.  Nema ani poneti o tom, jak system, ktery ma zmigrovat funguje, natoz jak jej pouziva ten zakaznik. Ja se zatim kralovsky bavim, protoze se me to tyka jen okrajove. Kazdopadne bych to videl tak, ze do 1/2 roku dodavatel u zakaznika konci.

A ano, zkouma to "na dalku" = dokola se pta na veci, ktere mu uz byly 10x zodpovezeny, nepta se na veci, na ktere by se ptat mel, a strasne se divi vecem, ktere jsou naprostou samozrejmosti. Ale neni se co divit, nikdo mu nic nerek, nikdy to nevidel.


Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #20 kdy: 20. 04. 2023, 22:34:45 »
Aha, takze z toho vyvodzujes zaver, ze kazdy na remote je neschopny flakac. Myslis, ze keby sedel kazdy den v hnusnom open space tak by mu to slo lepsie? Alebo ze by si jeho sef vsimol skor, ze vie hovno? Tomu ja neverim, ked som este ja sam musel fyzicky chodit do openspace tak som videl dost toho aby som vedel, ze sef pozna hovno a je jedno ci tam sedi v oupnspejs s nim alebo ci dany zamestnanec sedi doma. Komunikacia minimalne u schopnych ludi je na remote rovnako efektivna, ne-li efektivnejsia, kedze odpada hromada "kuchynkoveho" balastu a ide sa rovno na vec a bavi sa k teme.

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #21 kdy: 21. 04. 2023, 08:36:48 »
A ano, zkouma to "na dalku" = dokola se pta na veci, ktere mu uz byly 10x zodpovezeny, nepta se na veci, na ktere by se ptat mel, a strasne se divi vecem, ktere jsou naprostou samozrejmosti. Ale neni se co divit, nikdo mu nic nerek, nikdy to nevidel.
Ja ked som nastupil do firmy, tak jeden den tie klasicke papierovacky, instalacia prostredia, nastavovacky a na druhy den uz som mal otvoreny projekt a ako pisal Petr Branik zacal som opravovat drobne chyby, najskor typu zmena textu, alebo nejake jednoduche upravy, napr. zmenit vypocet, a o tyzden som uz riesil bezne problemy. Samozrejme vsetko to ide cez code review, a veci, ktore som mal zle mam pekne popisane v zosite, aby som sa nepytal 10x.

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #22 kdy: 21. 04. 2023, 09:19:16 »
Paradoxně jdou platy lehce dolu, protože se zvyšuje nabídka na straně uchazečů. Remote je už běžnou součástí spousty firem, jde o to si jen vybrat. Pokud je někdo neschopný a chce se flákat, je úplně jedno, kde sedí, cestu si vždy najde a je to vždy odpovědností nadřízeného, aby to vyřešil nebo nechal.

v IT jsem začínal pracovat za 10 násobku průměrné mzdy, dnes zaměstnávám lidi, kteří mají 2 - 3 násobek, tyhle nůžky se asi budou postupně zmenšovat i nadále a je nesmysl pořád trvat na 10 násobku. Stejně tak, když jsem začínal, bylo běžné, že junior toho moc neuměl a musel se hodně zaučit, dnes junioři jsou s diplomem, umí programovat v jednom, dvou jazycích, rozumí algoritmů, umi se v tom orientovat, obvykle už první/druhý týden dokáží produkovat produkční věci a v během zkušebky často příjdou s výrazně inovativními nápady. Remote není problém ani u juniorů, ze zkušenosti se dokáží zapojit a učit stejně rychle jako on-site, někdy to je dokonce lepší. Odpadá totiž všudepřítomné rušení v prostředí, mluvení o ničemu, ty cally jsou efektivnější. Remote dnes neznamená, že sedím doma a nikam nejdu, naopak i u nás vznikají v malých městech sdílené kanceláře a ti lidé tam chodí, já to klukům třeba proplácím, pokud chtějí a je mi jedno, odkud vlastně pracují, jen to musí být ČR a práce ze zahraničí se musí domluvit smluvně.

Vloni jsem přešel na práci komplet ve webovém IDE (ala codespaces co má github), odpadlo nekonečné nastavování všeho při onboardingu, funguje to se všemi OS a stačí pouze zajistit nějakou základní hygienu pracovní stanice a poslat token na přihlašování. Nejsem první a ani poslední, který na to přešel. Korporáty ale pořád hodně běží na nekonečném nastavování notebooků, může klidně zabrat i týden práce, ale jde si vybrat firmu, kde to tak není.


Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #23 kdy: 21. 04. 2023, 10:12:35 »
...

Vloni jsem přešel na práci komplet ve webovém IDE (ala codespaces co má github), odpadlo nekonečné nastavování všeho při onboardingu, funguje to se všemi OS a stačí pouze zajistit nějakou základní hygienu pracovní stanice a poslat token na přihlašování. Nejsem první a ani poslední, který na to přešel. Korporáty ale pořád hodně běží na nekonečném nastavování notebooků, může klidně zabrat i týden práce, ale jde si vybrat firmu, kde to tak není.

Tyzden nastavovat veci trva vacsinou na obstaroznych projektoch ktore za tie roky nazbierali vselijake svoje "udelatka" a specialne postupy, bez ktorych to nefunguje a ktorych nastavenia nie su vlastne ani nikde poriadne popisane a tak telefonujes x kolegom a zbieras si ich lokalne nastavenia a lepis si to sam dohromady (vlastna skusenost).

Moderny, dobre zostaveny projekt (nie len kodom, ale aj toolingom) sa da rozbehnut do par hodin alebo max tak za den

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #24 kdy: 21. 04. 2023, 12:20:40 »
uz mel rocni vyroci ... vysledek jeho rocni prace je, ze vubec netusi, co ma delat.  Nema ani poneti o tom, jak system, ktery ma zmigrovat funguje, natoz jak jej pouziva ten zakaznik.
Hele fakt si myslis, ze tohle je problem remote?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #25 kdy: 21. 04. 2023, 12:26:29 »
a je mi jedno, odkud vlastně pracují, jen to musí být ČR a práce ze zahraničí se musí domluvit smluvně.
A to predpokladam, ze tu cizinu resis ve finale jen kvuli statni sikane skrze zakony, abys nemel problem s bernakem.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #26 kdy: 21. 04. 2023, 12:59:53 »
a je mi jedno, odkud vlastně pracují, jen to musí být ČR a práce ze zahraničí se musí domluvit smluvně.
A to predpokladam, ze tu cizinu resis ve finale jen kvuli statni sikane skrze zakony, abys nemel problem s bernakem.

Berňák je vlastně v pořádku, teda pokud by tam zaměstnanec nebyl víc než půl roku, pak mi tam vznikne provozovna a musím tam řešit daně a odvody tam. Na krátké cesty je problém hlavně BOZP (musí být podle lokálních předpisů), ochrana dat, pojištění a pracovní úrazy, za vše jsem odpovědný a ze zahraničí se to řeší hůře, takže je potřeba si dopředu nějaké mantinely sjednat a zajistit. Pak je lepší to řešit jako pracovní cestu a nikoliv jako místo práce. Mluvím teda jen o EU, nemám zkušenost s prací někde dál.

Ty to nazýváš šikanou, ale ve výsledku to je prospěšné pro všechny strany, jen papírování by mohlo být snažší. Některé země vůbec práci ze zahraničí neumožňují, jiné to neřeší a pak ten člověk je v jiné zemi jako turista se všemi důsledky a bez právní ochrany (tj. může třeba dostat výpověď, protože nebyl oficiálně v práci; spolupracuji s Větnamci a mají to tam právě takhle vtipně na černo).

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #27 kdy: 21. 04. 2023, 13:39:54 »
Pointa je v tom, ze to je ciste pravni a nema to souvislost s praci na dalku.
(a jinak v podstate kazdy zakon povazuju za zbytecnou sikanu)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

peete

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #28 kdy: 22. 04. 2023, 15:03:24 »
Zda se, ze je to v IT vsude:
• Stale tezsi neco najit pro juniory. "Junior" dneska znamena nekdo, kdo ma 1-2 roky praxi. Zaucovat novacka od skoro-nuly je drahe, nejsou na to penize. Inzeraty se slovem "junior" jsou nesmysl, proste tam nechali text z predkovidove doby a zapomneli ho prepsat.
• Ekonomika sla trochu dolu a na trhu je mirny prebytek uchazecu. Platy se snizuji, firmy si vic vybiraji. Nedavno psal na Twitteru Sebastián Ramírez, ze videl nabidku prace, firma pozaduje zkusenost 4+ roku s Fast API. "Nemohl jsem se prihlasit, protoze jako tvurce FastAPI mam zkusenost jen 1,5+ roku" napsal.
• Moznosti prace na dalku se orezavaji. Nedavka statistika odhadovala, ze v blizke budoucnosti bude 10 % full remote a zbytek bude skoro na pul office a castecny home office.
• V USA jsou desitky tisic propustenych z FAANG. Sice se zatim ofrnuji a nechteji delat za nizsi vyplaty, ale s trhem uz to hybe a jim stejne nakonec nic nezbyde. Konkurence tam byla vzdycky drsna, ale ted je jeste drsnejsi, hlavne v korporatech.
Bohuzel, stale existuji relativne vyjimecni lide, kteri dokazou zodpovedne a naplno pracovat z domu. Nebo juniori, kteri maji vysoke IQ a zauci se za 2 tydny. Zel firmam tito lide naprosto unikaji kvuli neduvere v pracovniky a nesmyslnym 3-kolovym a jinym pohovorum (zdravime Hirevue). V mnoha firmach mame 2-kolovky, prvni kolo HR, ktere je naprosto k nicemu, je to jak rozhovor se sousedem u kavy. V druhem kole rozhodne o nastupu noveho kolegy od stolu programator bez jakychkoliv uvah o vasi osobnosti nebo jineho inteligentniho manazerskeho a HR mysleni.
Zaverem lze rici jak uz tu nekdo nastinil, ze potrebujete zname, kteri vam veri, a najit firmu, ktera i v krizi roste.
No a k te Jave, samozrejme, kdyz mas 7–10 let praxi a jsi ten overactive zodpovedny typ, tak po zauceni ti nekde snad daji full remote, pokud maji mozek. Na druhou stranu, Java je svym zpusobem nepritel full remotu, protoze drobnejsi Javove zakazky jsou temer non-existent. Spis na tom jede korporat. V nakem webovem stacku typu PHP+JS a nake moderni frameworky mozna bude vyplata o neco nizsi, ale znamena to mnohem vetsi svobodu, pokud trvas na full-remote.
« Poslední změna: 22. 04. 2023, 15:11:00 od peete »

Re:Plat Java vývojáře na živnost
« Odpověď #29 kdy: 22. 04. 2023, 17:52:49 »
Zda se, ze je to v IT vsude:
• Stale tezsi neco najit pro juniory. "Junior" dneska znamena nekdo, kdo ma 1-2 roky praxi. Zaucovat novacka od skoro-nuly je drahe, nejsou na to penize. Inzeraty se slovem "junior" jsou nesmysl, proste tam nechali text z predkovidove doby a zapomneli ho prepsat.
• Ekonomika sla trochu dolu a na trhu je mirny prebytek uchazecu. Platy se snizuji, firmy si vic vybiraji. Nedavno psal na Twitteru Sebastián Ramírez, ze videl nabidku prace, firma pozaduje zkusenost 4+ roku s Fast API. "Nemohl jsem se prihlasit, protoze jako tvurce FastAPI mam zkusenost jen 1,5+ roku" napsal.
• Moznosti prace na dalku se orezavaji. Nedavka statistika odhadovala, ze v blizke budoucnosti bude 10 % full remote a zbytek bude skoro na pul office a castecny home office.
• V USA jsou desitky tisic propustenych z FAANG. Sice se zatim ofrnuji a nechteji delat za nizsi vyplaty, ale s trhem uz to hybe a jim stejne nakonec nic nezbyde. Konkurence tam byla vzdycky drsna, ale ted je jeste drsnejsi, hlavne v korporatech.
Bohuzel, stale existuji relativne vyjimecni lide, kteri dokazou zodpovedne a naplno pracovat z domu. Nebo juniori, kteri maji vysoke IQ a zauci se za 2 tydny. Zel firmam tito lide naprosto unikaji kvuli neduvere v pracovniky a nesmyslnym 3-kolovym a jinym pohovorum (zdravime Hirevue). V mnoha firmach mame 2-kolovky, prvni kolo HR, ktere je naprosto k nicemu, je to jak rozhovor se sousedem u kavy. V druhem kole rozhodne o nastupu noveho kolegy od stolu programator bez jakychkoliv uvah o vasi osobnosti nebo jineho inteligentniho manazerskeho a HR mysleni.
Zaverem lze rici jak uz tu nekdo nastinil, ze potrebujete zname, kteri vam veri, a najit firmu, ktera i v krizi roste.
No a k te Jave, samozrejme, kdyz mas 7–10 let praxi a jsi ten overactive zodpovedny typ, tak po zauceni ti nekde snad daji full remote, pokud maji mozek. Na druhou stranu, Java je svym zpusobem nepritel full remotu, protoze drobnejsi Javove zakazky jsou temer non-existent. Spis na tom jede korporat. V nakem webovem stacku typu PHP+JS a nake moderni frameworky mozna bude vyplata o neco nizsi, ale znamena to mnohem vetsi svobodu, pokud trvas na full-remote.
Sikovni ludia IMHO zdrhaju aj kvoli tomu, co sa z IT oboru stalo. Ja robim v IT len a len pre prachy, absolutne nijaka ina motivacia, keby som si zarobil take love kydanim hnoja, okamzite idem kydat hnoj, v IT je to fakt o fyzicke a psychicke zdravie, cest tym ako-tak normalnym firmam a projektom. Ale pozor, programovanie a vsetko co s tym suvisi CI/CD, Linux a obcasne kodenie v C/C++ ma bavi, ked to robim doma vo volnom case. Myslim IT ako obor. To je na zaplakanie a zblutie. Trochu zavidim starsim rocnikom, ze zazili doby 90's 00's ked v IT boli prevazne ludia ktorych to bavilo a mali skutocny zaujem o obor. Manazeri si nemohli dovolit naplno sa odtrhnut z retaze psychopata, pretoze tych ludi bolo relativne malo,. Ano urcite boli aj vynimky, avsak ja ani dnes nechapem co motivuje niekoho zostavat niekde za malo penazi a este mat nad sebou psychopata, stale sa da zmenit. To sa neda vysvetlit introvertnostou alebo tym, ze projekt je fakt super zaujimavy, podla mna u mnohych je zazita ta socialisticka mentalita, ze firma do ktorej nastupis uz je na cely zivot, lenze to je poriadne mimo, najviac ma mrzi to, ze som mal cest spoznat dost chytrych klukov a holiek, ktori zostavali na strasnych poziciach 5-10 rokov, aj ked z fleku by mohli mat 2x-3x tolko a uplne iny pristup niekde inde. Ja som nezostal.

To prepustanie z IT je trochu hoax sposobeny naprostou nekompetentnosou novinarov, ktori neupresnili, ze to neboli len vyvojari ktori boli vyhodeni ale vacsina to boli take tie "meme" pozicie, asistent asistenta, grafik cislo 1000000 atd. ale tych ludi nabrali v case lockdownov, lebo kazdy bol doma a teda byznys im rastol sialenym tempom, teraz sa to vracia do normalu. Ale neviem ci uplne suhlasim s tym, ze je to tak zle ako popisujes. Ono teraz prislo chatGPT a psychopati si uz drnkaju penisy nad tym ako sa zbavia tych "predrazenych" programatorov a nahradia nas IT. Je treba pockat tak rok, kym sa preberu do reality a bude 2x taka poptavka na opravu tych dokurvenych sraciek ktore tam niekto pozlepoval za pomoci AI bez kontroly a poriadneho testovania  atd.

Hmm, prave od korporatov cakam, ze remote nie je problem, su nejake nabidky kde to je v pohode, ale zas uz mam korporatov plne zuby, aj teraz robim externe pre jednu banku a tych zmrdov by som najradsej postavil k muru, to je nieco neuveritelne aki hajzli casom infiltruju velke firmy a aj svojou nekompetentnostou v podstate skodia podnikaniu. Divim sa, ze to tym najvyssim nevadi, ze im takto utekaju prachy. Ale tak ja nie som zrovna clovek co by rozumel ludom, preto som sa dal na IT  :)