Mobilní internet pro práci z domova

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #15 kdy: 18. 03. 2023, 20:58:24 »
Koneckonců tu otázku lze trochu reformulovat: nechápu lidi jedoucí neúčelně na výlet na kole nebo pěšky, když by místo toho mohli účelně jezdit pro Wolt/Messenger/… (najezdí 100+ km za směnu) nebo třeba doplňovat sklad v Amazonu (zagooglil jsem "amazon workers walk per day" a prý nachodí za směnu 15-45(!) km).

To taky nechápu. Na výlet jedu proto, že chci jet na výlet. Takže pokud chci jenom pohyb, to je fakt možná lepší ten Amazon... Jenomže problém je, že ten je lepší jen co se týká chůze, za to horší ve všem ostatním. Wolt je podobný případ. Ano, fitka taky nechápu. Vůbec. Lidi to baví? Když jsme byli nuceni chodili do posilovny ve škole, málem jsem se ukousal nudou. Je to prostě umělá náhražka nutnosti pohybu vzniklé tím, že žiji v umělém prostředí umělý život.


Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #16 kdy: 18. 03. 2023, 21:06:55 »
To je nesmyslná otázka, to záleží na každém konkrétním místě co je tam dostupné. I maloměstští ISP se snaží a poskytují velmi dobré připojení. Nějaká hájenka uprostřed lesa bez výhledu na věže operátorů a satelity na nebi by mohla být těžší oříšek, ale nakonec to bude jen otázka toho jak vysoký stožár si schopen a ochoten postavit a jako anténu na něj namontovat.

Prakticky mapa pokrytí LTE/5G je na webu ČTÚ https://digi.ctu.cz/pokryti/ a rovněž operátoři mají vlastní mapy. Tady https://www.gsmweb.cz/ se dá najít kde jsou vysílače a na mapách ČTÚ nebo mapy.cz si můžeš nechat vykreslit linii viditelnosti z daného místa na vysílač.

MPO spustilo Mapu internetu https://www.mapainternetu.cz kde by měly být agregovány nabídky různých ISP.

A pak Googlit lokální poskytovatele

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #17 kdy: 18. 03. 2023, 21:08:48 »
No a dejme tomu, že si vyhlídnu nějakou chajdu a jdu se tam podívat. Dá se rychle zjistit, jestli je tam LTE dost rychlé, stabilní atd.? Nebo to za tu chvilku nemám čas dostatečně prověřit? Můžu udělat něco víc než jen na tom místě zkusit zapnout LTE a spustit měření rychlosti?
S mobilem v ruce nemáš, respektive pokud to pojede slušně i na mobilu, tak OK, ale pokud to nepojede na mobilu neznamená, že to nepojede na pořádné anténě 10m nad zemí.

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #18 kdy: 18. 03. 2023, 23:37:08 »
Připomínáte mi tchýni z paneláku na Jižním Městě, pro kterou je "příroda" trávník pět krát pět metrů obehnaný dvoumetrovou neprůhlednou zdí.

 ;D Bydlím v paneláku na jižním městě, ale měl jsem barák na maloměstě. Je to samozřejmě tvoje situace, a sám pro sebe děláš to nejlepší, a tvoje situace je specifická, tvoje zvyky z dětství, atd.

Ale nedá se to aplikovat na každého, potom co jsem z paneláku přešel do baráku, tak jsem na zahradu nelezl, a měl osypky z práce na baráku, a mám takových známých víc, ale samozřejmě mám i známé, podobné tobě, co mi říkají, že by se v paneláku zbláznili.

Je to nátura, někdo si chce dát kafe a číst si noviny, někdo chce jít okopávat záhonky.

Co se týká tvojí tchýně, hele tak já si myslím, že co se týká přírody, jsou Praha a střední čechy ztracené, ty lesy a vše co tu je bych skoro ani přírodou nenazýval.

Moje osobní zkušenost pražáka v baráku byla takováto - občas mi někdo narval popelnici svými věcmi (a protože je vyváželi jednou za týden, byl to fakt problém), nebo se věci do popelnice nevešly (na jižním městě máš 10 kontajnerů jako kráva), závislost na autě (v zimě enormní zážitky se sněhem atd., v Praze sníh skoro není, v severních čechách metr), zážitky s větrem (něco to smetlo z baráku), problémy se opravami, okapy, barák je na vykrádání snadnější než dobře zabezpečený byt (sousedy vykradli), shánění řemeslníků, výpadky elektřiny a do toho jsem sotva vylezl před ten barák.

Jako samozřejmě to každý má jinak, ty to máš rozdílné, mám i kamaráda co to má jinak.

Za mě výhody, bombastická příroda, jako fakt bomba se ráno venku projít v klidu, na to rád vzpomínám.

Nicméně panelák v Praze, totálně bez starostí, neřešíš prostě nic, když odjedeš a vrátíš se za rok, tak to najdeš ve stejném stavu, gigabit internet, pecka infrastruktura - když jdu ven, zajdu si do posilky, nakoupím si vše, a jdu domů, nic neřeším, žádnou údržbu ničeho, když napadne před barák sníh, není to moje starost.

Je třeba podotknout, že prostě to každý má jinak. Za mě, já bydlím v Praze u rodiny, takže platím minimum, ale jinak bych v Praze nebydlel, ale asi ani v baráku, osobně bych bydlel někde v bytovce dál od Prahy.

Jinak mě baví počítače, četba, youtube, ale fakt mě nebaví někde rozdmýchávat na baráku maltu nebo řešit to, že mi vítr shodil tašku a je totální nedostatek lidí na střechy, a když někoho zavolám na výměnu jedné tašky, tak každý příjede a řekne "no to bych dal celou novou střechu, opravy nedělám". Jsem rád, že tyto zážitky jsou za mnou.

peete

Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #19 kdy: 19. 03. 2023, 09:47:48 »
Prakticky mapa pokrytí LTE/5G je na webu ČTÚ https://digi.ctu.cz/pokryti/ a rovněž operátoři mají vlastní mapy. Tady https://www.gsmweb.cz/ se dá najít kde jsou vysílače a na mapách ČTÚ nebo mapy.cz si můžeš nechat vykreslit linii viditelnosti z daného místa na vysílač.

MPO spustilo Mapu internetu https://www.mapainternetu.cz kde by měly být agregovány nabídky různých ISP.

Díky, konečně něco k tématu, dík za užitečné mapy. Ještě kdyby tak někdo z diskutujících dal k dobru opravdovou zkušenost jak developuje na chalupě a byl bych zcela spokojen.


Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #20 kdy: 19. 03. 2023, 10:40:07 »
Z map se moc nedozvíš, LTE 800 MHz je skoro všude a jeho penetrace je vysoká. V době, kdy se streamují různé služby je LTE z roku 2015 již nedostatečné. Nyní se vše připravuje na 5G a mění se celá infrastruktura, takže na BTS se instalují 700-800-1800-2100-2600 MHz vysílače a rychlosti + latence se zlepšily, ale časem z toho budou chtít vytěžit co nejvíc a penetrace se určitě zvedne, protože hlad po mobilních datech bude stále velký.

Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #21 kdy: 19. 03. 2023, 11:04:46 »
K relevantnim odkazum bych doplnil jeste zrychlujemecesko.cz. Pro chalupy na vesnicich, kde je remote DSLAM a telefonni vedeni, muze podat aktualnejsi informace nez mapainternetu.cz. Rychle VDSL je pro praci dobre pouzitelne, mel jsem na vesnici cca 170 Mbps down a 25 Mbps up, latence do Orahy stabilne cca 12 ms (cca 450 m kabeloveho podzemniho vedeni od DSLAMu). Pokud pujdete do VDSL, preskocte nejvetsiho hrace (O2), za verenou IPv4 adresu si nechava tezce priplatit, IPv6 ma zprznene, prodava SmartBox na petilete splatky...

LTE je dobre jako zaloha, ale pro primarni pripojeni se hodi jen malo - protoze skutecne datove i rychlostne neomezene LTE stoji 1000+ Kc (u TM 1020 Kc), jste za operatorskym NATem, na vesnici je hodne ruznoroda kvalita (tam, kde jsem mel VDSL 170/25, bylo jen LTE 800, ale zato s realnou, celkem vysokou, rychlosti 60/20, vsichni totiz meli VDSL; v jinem miste, kde neni nic nez LTE, jsem rad za 8/2 s vysokym jitterem a silne kolisajici kvalitou, a to moc na praci neni).

Navic porovnani rychlosti LTE telefonem je omezene vypovidajici, protoze telefony a modemy mivaji ruzne anteny, ruzne kombinace pasem, ktere dokazi agregovat, atp. Neni dnes vyjimecne, ze mobil agreguje tri pasma (kdyz v lokalite jsou), ale modem zvladne jen dve, v horsim pripade jedno (a skonci na pretizenem LTE 800).

Lokalni ISP s bezdratem mohou byt skvela volba, ale pred porizenim sluzby hodne tezko posoudite jejich kvalitu. Pokud teprve kupujete nemovitost v lokalite, kterou neznate, je to obrovska sazka do loterie. Pokud ma ISP v miste optiku, bude to lepsi (vyssi rychlost, pravdepodobne stabilnejsi sluzby nez pri pripojeni radiem), ale garanci taky nemate - i dobra pristupova technologie (optika) se da zprznit chybnymi technickymi a obchodnimi rozhodnutimi.

Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #22 kdy: 19. 03. 2023, 11:09:19 »
Jinak jeden znamy resil podobny problem; nakonec ma novy dum kousek od okresniho mesta ve StC kraji (par desitek km od Prahy), kde ale poradny internet neni. Jako SRE (coz neni uplne developer, ale je to blizka oblast) to vyresil tak, ze u sebe pracuje s gitem, ale vsechny datove narocnejsi aktivity jako CI, build kontejneru, deploymenty, atp. probihaji remote. Takze use case, ktery tu zminil @vcunat (build container image a push do vzdaleneho container repository) uz ho netrapi.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #23 kdy: 19. 03. 2023, 12:28:28 »
Já na chalupě nedevelopuju, ale trávím tam dost času a internet sem tam předloni řešil. Je to menší město na půl cesty mezi Trutnovem a Náchodem. Místní ISP tam tahá optiku a kde není optika má bezdrát, ale my jsme 2 km za městem za terénní vlnou a tam to moc dobře nedosáhne.

Používám indoor LTE modem, indoor signál nic moc, je tam dost debilní terén, v podstatě ze tří stran kopce výhled do dáli je v sektoru tak 60 st. Chodívalo to tak 5-10 Mbit LTE800, ale předloni asi i v souvislosti s akcí kdy dával T-Mobile neomezená data všem to začalo padat pod 2 Mbit. Když sem dal modem ven za okno a vynutil 1800, tak se dokázalm udržet na jedné čárce a dával 30/3. Tak sem koupil sem venkovní logper anténu Iskra a dal ji na střechu a modem zamkl na 1800 Mhz (jinak bohužel občas spadne na 800) a dává to 50/30 na 7 km vzdálený vysílač. Indikátory signálu i tak neukazují kdoví co, ale jede to. Modem Je Huawei B310 LTE Cat4 150 Mbit a anténu sem dal jen jednu, takže konektor pro druhou je neobsazený. S modernějším hardware a plným počtem antén by to předpokládám dalo i víc.

Technické věci okolo příjmu LTE se řešily v tomto vlákně, popisoval sem tam i svoje řešení
https://forum.root.cz/index.php?topic=24283.0

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #24 kdy: 20. 03. 2023, 08:15:40 »
No, ani ty mapy ale nejsou úplně záruka. Máme chalupu v dědině, kde půlka vesnice má krásný LTE signál a v druhé půlce musí jí člověk na konec zahrady, aby si vůbec mohl aspoň zavolat. Lhostejno, jaký operátor - všichi jsou na tom stejném stožáru, co je pro půlku obce za kopcem. Ale při pohledu na tu mapu pokrytí to vidět není.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #25 kdy: 20. 03. 2023, 13:36:01 »
No a dejme tomu, že si vyhlídnu nějakou chajdu a jdu se tam podívat. Dá se rychle zjistit, jestli je tam LTE dost rychlé, stabilní atd.? Nebo to za tu chvilku nemám čas dostatečně prověřit? Můžu udělat něco víc než jen na tom místě zkusit zapnout LTE a spustit měření rychlosti?
LTE/5G je fajn na cesty = je velká šance, že to pojede a obvykle na tom jde i pracovat. Ale je to pořád sdílený bezdrát, tj. když za rok operátor v místě prodá spoustu datových karet, může to klidně přestat fungovat a pak se dalších 5 let čeká na novou siť (zkušenosti s CDMA, 3G, 4G TDD, 4G LTE..). Zase, když už bývá problém, je to večer, až všichni dorazí z práce = pokud já pracuju dřív, nemusí to vadit :) Mapy pokrytí jsou takové teoretické, někde to jede i bez mapy, jinde i s indoor mapou sotva jedna čárka venku - a nebo fakt anténa hodně vysoko. Někde má pokrytí jen jeden operátor z jiné BTS, tj. nejlíp testovat s cizí kartou v roamingu přes všechny opy. Spousta vesnic umí nějakého místního wifi poskytovatele, kde jde smlouvat cenu vs. kvalitu - ptal bych se u sousedů, co používají a jak jsou spokojení. Příp. teda ten Starlink, 1 400 Kč/mo zase není až tak moc :)

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #26 kdy: 20. 03. 2023, 18:04:53 »
Zkušenost mám, internet je jen jedna veličina, druhá veličina je čas, máš čas starat se o barák, máš čas čekat v čekárně na doktora, máš čas dojíždět? Máš čas vůbec do té přírody chodit?

Prošel jsem si tím, za mě z časového hlediska to chce alespoň 100.000 obyvatel město, do přírody můžeš jet 20 minut autem, ale ve všední den při obědu když budeš na vesnici nestihneš návštěvu banky apod.
...

Připojuji se. Záleží na Vaší rodinné situaci. S malými dětmi je kudla výhoda, mít 5 minut autem krajskou nemocnici s ORL pohotovostí 24x7. Odrůstající děcka také ocení školu přes ulici, gympl 10 minut busem, větší koncentraci kamarádů ve městě - a nakonec ani práce na zahradě a kolem baráku je moc netankujou. Ideálně pokud je někde poblíž na vsi babička.

Vyrostl jsem sice na maloměstě, v rodinném domku s drobným zemědělstvím, JTS nám dorazila do domu až po převratu, bylo to hezké dětství před internetem - ale nemůžu si pomoct, na stará kolena mi v Ústí v bytovce nic moc neschází ;-) Péče o dům jsem se v SVJ úplně nezbavil, ale to je jiná pohádka (pakárnu si dělá každej sám). Dokonce tu chodím do práce - pravda je, že na full remote je příležitostí jistě mnohem víc, ale to není moje gusto. Přece jenom takhle vybavenou dílnu bych si doma neposkládal. Symetrický ethernet až do bytu od Tety už jsem zmiňoval... Když chci do přírody, tak je to 20 minut autem na hřeben Krušných hor. Nebo na kole třeba půl hodiny abych neviděl město, a dá se vyrazit rovnou z baráku - téměř kterýmkoli směrem, akorát škoda, že cyklostezka vede jenom podél Labe (jinak jsou tu polňačky a vedlejší silnice). Kolečkové běžky na cyklajdě nebo kolem Milady. Díky teplárně je na sídlišti v zimě v noci čistší vzduch, než kdekoli na vesnici.

Pokud jste dospělý zdravý samotář, jste jistě mnohem méně omezený ve své volbě.

Kdo má povinnosti tu a tam v Praze, tak je to taky řešitelné - zrovna nedávno jsem kecal s dávným ex-kolegou, který vlastenecky tahá optiku po maloměstech a vesnicích v širším okolí Roudnice. (A mimochodem ani v tomto rajónu není sám.) Údajně je se starosty v menších obcích často lepší dohoda, než s magošem většího města. Takže kdyby Vás třeba zajímalo, jaké poměry panují v dané obci na radnici, možná je paradoxně takovýhle podnikatel studnicí užitečných poznatků ze zákulisí :-) Měl jsem mu poradit, ať si vedle té optiky rozjede ještě realitní poradenství...
I na vesnicích, kde je jenom bezdrát, už to v dnešní době bude spíš něco 10 nebo 60 GHz, není to 5GHz outdoor wifina. třeba tady mezi Ústím a Lovosicemi podél labe.

A pokud se týče Prahy... tady z Ústí to máme blíž do Drážďan, a dálnice tam od nás vedla asi o 10 let dřív. Jsou tu lidi, kteří u nás bydlí a za čárou makají. Není to můj případ, a tím směrem nešilhám, možná dělám chybu...

Bezdrátový internet od mobilních operátorů... funguje nejlíp ve městech :-) Na vesnici jsou s tím všelijaké patálie. Pokud máte možnost, vnutit pásmo a připojit ostrou externí anténu, tak jste na tom o něco líp. Výhrou nutně není ani poloha na kopci nad aglomerací, s přímou viditelností na BTSky okolo na kopcích a dole ve městě. Ta dnešní mobilní technologie si i na takovém místě najde způsob, jak zlobit.
« Poslední změna: 20. 03. 2023, 18:12:03 od František Ryšánek »

Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #27 kdy: 30. 03. 2023, 16:19:35 »
Chystám se na změnu v zaměstnání ve smyslu, že bych byl full remote, a chtěl bych se přestěhovat někam k přírodě. Jenže někdy na pěkném místě není zrovna optický internet. Jaké jsou v ČR možnosti? Je to vůbec reálné dělat trvale SW developera na nějakém mobilním a pod. připojení? Máte zkušenosti/jak řešíte?

Je vhodné rozepsat co požaduje protože např. Starlink má 1TB FUP, potom internet nevypne ale budou před Vámi upřednostněni jiní klienti takže rychlost spadne rapidně dolů.
U LTE/5G je to ještě trochu složitější protože záleží  i na vybavení které máte, jestli máte kvalitní venkovní ODU jednotku tak rychlost bude i 100Down / 20Up ale musí být signál, vysílač musí umět 5G (WTTX) a operátor musím mít v počítači napsáno že Vám to může zřídit, jak to počítač operátora nevyplivne nezřídíte nic mimo 20Down/2Up i kdyby tam bylo 6G.
Pak je ještě problém Veřejné IP, IPv6, nebo VPN kterou potřebuje pro přístup do vnitřní sítě nebo naopak nepotřebujete vůbec a je Vám to jedno.

Absolutně nejpraktičtější je, že vezmete telefon s podporou 5G a nainstalujete do něj aplikaci od Starlinku, která na základě GPS, připojení a pohledu na oblohu přibližně ukáže zda je v dané lokalitě dobrý výhled na družice.

Dále na dané lokalitě platí následující:
1) Telefon ukazuje 5G - podpora WTTX (3700Mhz) pro venkovní jednotku = 100Mbit/20Up (80-95 Mbit reálně, UP je vždy individuální 7-20Mbit) - téměř vždy ale jak jinač než se informovat u operátora co mu ukazuje tabulka

2) Telefon Ukazuje 4G+ - podpora základní rychlosti 20/2 (prakticky všichni operátoři) = Reálně však 40-50Mbit Down/ UP opět 2-10Mbit -- Jakmile oznámil Starlink slevu tak to najednou šlo nahoru, vše je ale negarantované a takové stahovaní Linux ISO si například O2 set sakra pohlídalo aby jelo jen 20Mbit (možná náhoda ale u O2 nepravděpodobné), konzole, televize, mobil i ostatní zařízení však frčeli rychleji.

3) Telefon ukazuje 4G nebo LTE - přetížený vysílač / slabý signál - Rychlost DO 20Mbit pokud je volno, bez venkovní jednotky si ani neškrtnete

Nezapomeňte taky na SIM operátora! To že je tam signál VODAFONE, neznamená že tam má O2 nebo T-mobile.

Jakmile to naměříte tak budete mít reálnou představu, jakékoliv mapy pokrytí jsou téměř k ničemu (snad si to někdo nevezme osobně), je to jen na oko aby byl klid od lidí kteří uvidí na obrázku pokrytí a už volají že tam signál mají protože to ukazuje obrázek z google.

Terénní práce a měření je základ, od stolu a obrázků to bude vypadat všude bídně pokud chcete samotu.

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #28 kdy: 30. 03. 2023, 16:45:10 »
Připojuji se. Záleží na Vaší rodinné situaci. S malými dětmi je kudla výhoda, mít 5 minut autem krajskou nemocnici s ORL pohotovostí 24x7.

Co vaše děti dělají? Malých dětí máme pět a na pohotovosti jsem s nimi v životě nebyl. Vlastně i k doktorovi chodíme ledatak na prohlídky. Možná máme jen štěstí, co já vím, ale stejně. A všichni naši známí jsou na tom dost podobně.

Odrůstající děcka také ocení školu přes ulici, gympl 10 minut busem, větší koncentraci kamarádů ve městě

Odrůstající děcka ať si trhnou nohou. Doma je nikdo nedrží. Doma není mamahotel a intry fungují.

Bezdrátový internet od mobilních operátorů... funguje nejlíp ve městech :-) Na vesnici jsou s tím všelijaké patálie.

Nevím jak ve městěch obecně, ale v centru Prahy bylo připojení dlouhodobě sice podstatně rychlejší než na naší přetížené BTS na venkově, ale zase podstatně méně stabilní. Netuším proč. Ona to obecně moc výhra není nikde.


Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #29 kdy: 30. 03. 2023, 17:35:06 »
Prakticky mapa pokrytí LTE/5G je na webu ČTÚ https://digi.ctu.cz/pokryti/ a rovněž operátoři mají vlastní mapy. Tady https://www.gsmweb.cz/ se dá najít kde jsou vysílače a na mapách ČTÚ nebo mapy.cz si můžeš nechat vykreslit linii viditelnosti z daného místa na vysílač.

MPO spustilo Mapu internetu https://www.mapainternetu.cz kde by měly být agregovány nabídky různých ISP.

Díky, konečně něco k tématu, dík za užitečné mapy. Ještě kdyby tak někdo z diskutujících dal k dobru opravdovou zkušenost jak developuje na chalupě a byl bych zcela spokojen.

No k tematu uz byl i ten Starlink na prvni strance.

https://pctuning.cz/article/chcete-starlink-hardware-pro-prijem-internetu-od-muska-si-lze-nove-pronajmout

btw optika neni jen ve meste. Bydlim na vesnici (2000 obyvatel) a mam cca dva roky optiku. Divej se jestli v danem miste neni nejake sdruzeni.