Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #45 kdy: 17. 03. 2023, 18:28:31 »
Ohledně skenování je to v Linuxu napohled složitější - jednotícím prvkem je software SANE, pro který sháníte back-end - buď je ve vanilce, nebo bývá ke stažení proprietární.
...
Zdá se, že je nelehký úkol vybrat multifunkční síťovou (ethernet!) tiskárnu, která bude sama o sobě rozumně kvalitní, výrobce nebude uživateli všemožně házet klacky pod nohy, a navíc bude dobře fungovat pod Linuxem, včetně skenování po síti.

Po nějaké takové tiskárně taky pokukuji, podle diskuzí (a pocitu) mi to vychází na volbu něčeho od Brotheru, případně Epsonu; zatím není rozhodnuto, jestli laser nebo inkoust (nezávisí to jen na mně). Co jsem ale koukal na Brother a jeho podporu v SANE (mimochodem, jsou ty seznamy podporovaných zařízení vůbec aktuální?), tak se zdá, že na to potřebuju nějaký proprietární ovladač od výrobce, a to se mi moc nezamlouvá. Nerad bych dospěl do stavu jako na windows, kdy se na podporu jednoho krásného dne vykašle a dál mám smůlu. Pořád by tedy asi šla použít cesta skenování na FTP nebo SMB(?), což může, ale taky nemusí vyhovovat (např. co se týká nastavení parametrů skenování). Byly by k tomuhle nějaké další zkušenosti?


Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #46 kdy: 17. 03. 2023, 20:27:44 »
Vždy jsem doporučoval Brother, ale vzhledem k jejich nedostupnosti, jsem si osobně koupil Xerox B315. Spotřebák toner kupuji originál asi 4,5 tis. a na 20 tis. stránek, a válec s životností 40 tis stránek asi za 1,5 tis. Kč.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #47 kdy: 17. 03. 2023, 20:42:25 »
Ohledně skenování je to v Linuxu napohled složitější - jednotícím prvkem je software SANE, pro který sháníte back-end - buď je ve vanilce, nebo bývá ke stažení proprietární.
...
Zdá se, že je nelehký úkol vybrat multifunkční síťovou (ethernet!) tiskárnu, která bude sama o sobě rozumně kvalitní, výrobce nebude uživateli všemožně házet klacky pod nohy, a navíc bude dobře fungovat pod Linuxem, včetně skenování po síti.

Po nějaké takové tiskárně taky pokukuji, podle diskuzí (a pocitu) mi to vychází na volbu něčeho od Brotheru, případně Epsonu; zatím není rozhodnuto, jestli laser nebo inkoust (nezávisí to jen na mně). Co jsem ale koukal na Brother a jeho podporu v SANE (mimochodem, jsou ty seznamy podporovaných zařízení vůbec aktuální?), tak se zdá, že na to potřebuju nějaký proprietární ovladač od výrobce, a to se mi moc nezamlouvá. Nerad bych dospěl do stavu jako na windows, kdy se na podporu jednoho krásného dne vykašle a dál mám smůlu. Pořád by tedy asi šla použít cesta skenování na FTP nebo SMB(?), což může, ale taky nemusí vyhovovat (např. co se týká nastavení parametrů skenování). Byly by k tomuhle nějaké další zkušenosti?

Čistě od stolu: namátkou jsem se podíval, co Brother prodává. Našel jsem dvojčata DCP-L2552DN / MFC-L2712DN (liší se funkcí faxu). Ne že bych tento model znal nebo specificky doporučoval - například jsem nehledal, jestli umí PS a PCL. Zcela určitě umí AirPrint+PCLm. Pokud se týká scanování, máte pravdu, že v seznamu vanilkového SANE není tento model zmíněn. Ale odhadem by mohl zabrat backend sane-escl (i ten vanilkový od SANE) protože [DCP|MFC]-[L|J]atd obecně mají sklon eSCL (=AirScan) podporovat. Kromě vanilkového sane-escl existuje alternativní back-end sane-airscan, který podporuje jak eSCL=AirScan, tak taky Microsoftí konkurenční WSD=WS-Scan. Oba jsou to "otevřené" protokoly, nezávislé na vendorovi tiskárny. A různé modely Brother DSC/MFC-L/J* údajně podporují přinejmenším jeden z nich. Takže bych řekl, že šance je slušná.

Mimochodem koukám do webového rozhraní mé HP M227sdn, že má údajně zapnutý jak eSCL tak WS-Scan. Takže jestli řeším debilní HPčkový proprietary twain driver, a ono by to mělo chodit prakticky samotížně, tak už si chystám klobouk, že ho sním. Mimochodem jsem se možná zároveň usvědčil z neznalosti - myslím za ty kecy, že nejsou otevřené standardy pro skenování.

Jinak bez ohledu na tyhle tanečky s proprietárními backendy a eSCL a WSD bych řekl, že skenování na Sambu nebo FTP je relativně jednoduchá generická věc - dokud to výrobce OS nerozbije utažením bezpečnostních povinností. Osobně bych této cestě dal přednost. Akorát u HP je to zřejmě v tiskárnách tak od 12kKč nahoru. A pokud se týče konfigurace skenování, já od kancelářské multifunkce asi nečekám fotky nebo krovíjaké libůstky, konfigurovat na tom není co ani skrz Twain, takže třeba na HP co máme v práci mám nastaveno nějakých 120 nebo 150 dpi a sken do PDF a nikdy nikdo neměl potřebu to měnit.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #48 kdy: 18. 03. 2023, 07:12:45 »
Hm tyjo. Tak jsem odinstaloval z desítek celý balík doprovodného softwaru ke scanneru, Windowsy si samy nadetekovaly tiskárnu HP M227 zřejmě přes WSD, objevil se WIA driver a... funguje. V sedmičkách jsem musel ručně říct "přidat tiskárnu", a taky se nadetekovala. Opět se sám od sebe zjevil WIA scanner, a funguje.

V obou případech mi skenování z Windows (jediná stránka) usne s teploměrem na půl cestě, asi na minutu, pak doběhne. Nechápu proč. Našel jsem dotazy na fórech HP a Microsoftu, ale HP si sami nastavili jako přijatou odpověď "stáhněte si HP scan doctor" a Microsoft otázku uzamkl s odpovědí "kontaktujte naši technickou podporu, rádi bychom se Vašemu problému věnovali přímo". Driver WSDscan pod Windows 10 má datum z roku 2006 :-( A v jeho TWAIN dialogu se nedá nastavit prakticky vůbec nic, jenom vybrat profile. DPI lze nastavit leda nepřímo skrz profile jinde v systému (ve vlastnostech scanneru). Zlaté, ZLATÉ xsane.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #49 kdy: 19. 03. 2023, 14:10:52 »
Pane Ryšánku, děkuju za informace. Vy jste hotová studnice (praktických) vědomostí :-).


Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #50 kdy: 19. 03. 2023, 18:41:16 »
Děkuji za fantastický přehled (návod).  :D
Jak hledáte Linux kompatibilitu? Existuje  stránka s testy nebo jen počítáte fóra?

Ohledně tisku se soustředím na tiskárny, které umí Postscript nebo aspoň HP PCL5 ev. PCL6 (to jsou dva velmi různé proprietární formáty od HP). Pokud se týče předávání jobů po síti, tak nejlíp aby uměla LPR, IPP, JetDirect (= holý socket na portu 9100). Jinak pokud umí PS a/nebo PCL a má jenom USB (jsou ještě dnes takové tiskárny?) tak na USB by se měl chytit class-based ovladač usblp a prosté předávání jobů by mělo fungovat. Sjízdná bývá také varianta, kdy tiskárna po LAN nebo WiFi umí alespoň IPP a jako formát jobu PCLm (což je vlastně svého druhu PDFko, které tvoří tenký obal kolem celostránkové bitmapy) - tomu se dohromady říká "driverless printing" (..............

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #51 kdy: 19. 03. 2023, 20:12:47 »
Ohledně skenování je to v Linuxu napohled složitější - jednotícím prvkem je software SANE, pro který sháníte back-end - buď je ve vanilce, nebo bývá ke stažení proprietární.
...
Zdá se, že je nelehký úkol vybrat multifunkční síťovou (ethernet!) tiskárnu, která bude sama o sobě rozumně kvalitní, výrobce nebude uživateli všemožně házet klacky pod nohy, a navíc bude dobře fungovat pod Linuxem, včetně skenování po síti.

.... Pořád by tedy asi šla použít cesta skenování na FTP nebo SMB(?), což může, ale taky nemusí vyhovovat (např. co se týká nastavení parametrů skenování). Byly by k tomuhle nějaké další zkušenosti?

Nastavit se dá téměř to samé co při skenování přes Twain.
Typ souboru, případně typ PDF, zda se má provést OCR atd.
Navíc to nastavení můžete uložit na displej pod talčítko a  jednoduše používat příště.
Od Canonu to umí barevná laser. multifunkce už za cca 7500,- s DPH, neorig, kazety tam jdou bez problémů.
Rychlost skenování a výsledné OCR můžete posoudit třeba na tomhle videu.
https://www.youtube.com/watch?v=vU18UqQIGoE&t=3s

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #52 kdy: 20. 03. 2023, 09:05:55 »
...
Rychlost skenování a výsledné OCR můžete posoudit třeba na tomhle videu.
https://www.youtube.com/watch?v=vU18UqQIGoE&t=3s

Hezky. Bejvaly doby, kdy OCR, zejména v češtině, pokud mělo být kvalitní, tak bylo drahé. Dneska to dává firmware tiskárny? Pokud správně chápu, v tom videu otvíráte PDFka nějakým asociovaným prohlížečem z uploadové složky FTP serveru... Mám k tomu dva otazníky:
  • Jsem línej to rychle googlit... Netušíte, jak je tohle udělané v PDF formátu? Jako že naskenuju cosi do PDF, tzn. je to v principu bitmapa embednutá ve vektorovém formátu, proběhne OCR... a dál co? Ten sken je komplet "zvektorizovaný"? Proběhne substituce fontů, vyřezání rastrových obrázků z bílého místa? Nebo ten sken zůstane v principu jako celostránková bitmapa, nic se nevektorizuje, žádné fonty se nedosazují, jenom OCR najde písmenka a do PDFka víceméně vloží nějaká "nevizuální metadata" kde jsou znaky/stringy rozmístěné, takže pak funguje označování do bloků a CTRL+C ?
  • Netušíte někdo, kde skončila kdysi slavná Recognita?

P.S.: @uwe.filter + @tkalisch dík za poklonu - já to nesypu z rukávu, mám nějaké historické vzpomínky a k tomu cosi rychle přigooglím, a pak tu pohádku odvyprávím... Díky za tohle téma a ostatním za poznámky, dozvídám se spoustu nového :-)

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #53 kdy: 21. 03. 2023, 20:11:01 »
Je to pořád bitmapa, jen s vloženou textovou vrstvou.
Detaily neznám.
A určitě se ten převod nevyrovná k tomu určeným spec. programům.
Ale je to příjemný bonus.
Trochu dražší stroje pak umí ukládat i jako Word nebo PowerPont - tam se snaží trefit i formátování a velikost fontu, byť na vše se použije jen jeden font - Calibri.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #54 kdy: 21. 03. 2023, 20:54:25 »
1. Xerox WorkCentre 3335, WiFi, LAN, DUPLEX
2. kyocera ECOSYS M3660idn copy+scan+fax/ čb/ 60ppm/ 1200 dpi/duplex/USB/ LAN (nema WiFi)

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #55 kdy: 21. 03. 2023, 21:00:27 »
1. Xerox WorkCentre 3335, WiFi, LAN, DUPLEX
2. kyocera ECOSYS M3660idn copy+scan+fax/ čb/ 60ppm/ 1200 dpi/duplex/USB/ LAN (WiFi je mozne dokupit)
« Poslední změna: 21. 03. 2023, 21:03:05 od FoterLoter »

Kada

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #56 kdy: 21. 03. 2023, 21:12:00 »
Brother DCP-L2532DW , 2 roky bez problemu, v Linuxu (Ubuntu 20.04, 22.04) tisk i scanner bez ovladacu, MacOS taktez. Oboustranny tisk, "kopirka", pouzivam pres WiFi.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #57 kdy: 21. 03. 2023, 23:09:18 »
Hezky. Bejvaly doby, kdy OCR, zejména v češtině, pokud mělo být kvalitní, tak bylo drahé. Dneska to dává firmware tiskárny? Pokud správně chápu, v tom videu otvíráte PDFka nějakým asociovaným prohlížečem z uploadové složky FTP serveru... Mám k tomu dva otazníky:
  • Jsem línej to rychle googlit... Netušíte, jak je tohle udělané v PDF formátu? Jako že naskenuju cosi do PDF, tzn. je to v principu bitmapa embednutá ve vektorovém formátu, proběhne OCR... a dál co? Ten sken je komplet "zvektorizovaný"? Proběhne substituce fontů, vyřezání rastrových obrázků z bílého místa? Nebo ten sken zůstane v principu jako celostránková bitmapa, nic se nevektorizuje, žádné fonty se nedosazují, jenom OCR najde písmenka a do PDFka víceméně vloží nějaká "nevizuální metadata" kde jsou znaky/stringy rozmístěné, takže pak funguje označování do bloků a CTRL+C ?
  • Netušíte někdo, kde skončila kdysi slavná Recognita?


Ad 1: Jo, takhle nějak to dělají některé obslužné programy dodávané k některým skenerům nebo multifunkcím. Ale většinou asi jen ve Windows. Trochu jsem pátral, jak něčeho takového dosáhnout v Linuxu a našel jsem program ocrmypdf. V Debianu je to rovnou i jako balíček. Ale je to myslím v Pythonu, takže to jde nainstalovat i přes pip. Používá to tesseract - s tím jsem si před lety hrál a výsledky mě tehdy moc nepřesvědčily, na texty v češtině to fungovalo hodně špatně. Ale asi se to po těch letech zlepšilo a teď tím některá skenovaná PDFka proháním a je to docela fajn. Jde v těch PDF pak hledat a případně i nějaký text vykopírovat ven. Není to úplně stoprocentní, ale jestli se to bude dál zlepšovat...
Ad 2: Recognitu si taky pamatuji, snad jsem to taky dostal i k nějakému scanneru, nebo jestli se to tehdy ještě pirátilo, těžko říct, ale v době kdy jsem přecházel na Linux pro tento OS stejně dostupná nebyla no a pak jsem to tak přes 20 let nesledoval. :-)

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #58 kdy: 26. 03. 2023, 18:14:47 »
Se zájmem jsem si celou diskusi pročetl, protože moje letitá HP CP1515n dosluhuje a vybírám novou.
Tentokrát bych rád se scannerem, opět barevný laser s oddělenými zásobníky na toner a hlavně co nejmíň pruzení ohledně výměny. Paradoxně můj starý HP se nechal přepnout do módu warning, takže sice už rok křičí, že mu chybí žlutá, ale pořád statečně tiskne :)

Do užšího výběru postoupily Xerox® C315 a DCP-L3510CDW (nemá připojení kabelem, je to LED). K tomu jsem našel Lexmark CX522ade, který vypadá stejně jako ten Xerox, je dražší a někde na fórech jsem našel zmínku o tom, že Xeroxy řady C jsou přeznačené Lexmarky.

Nemáte někdo bližší info k tomu brandování Lexmarku na Xerox, případně s vnitřnostmi těch tiskáren, aby vydržely při nějakých 500 stránkách měsíčně zase pár let bez problémů?



Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #59 kdy: 26. 03. 2023, 21:00:54 »
Ten Xerox ( a = Lexmark) za ty prachy ( vidím něco přes 16 000,- ) ani nemá podavač s oboustranný skenováním?
Jiní výrobci mají v téhle cenové kategorii dokonce oboustranné jednoprůchodové skenování.
A ten L3510 nemá podavač orig. vůbec - skoro za stejné peníze je myslím 3550 s podavačem.

A při případných problémech přeji hodně štěstí s diagnostikováním příčiny poruchy u obou strojů.
Ten Xerox má jako spotřebák jen patronu s tonerem - takže pak výměna černého válce s vývojnicí vyjde na 6000 nebo barevných za tu samou sumu.
U tohohle systému bych si tedy netroufl použít neoriginál - protože ty válce s vývojnicemi mají vydržet přes 100 000 stran.
U Brotheru je zvlášť vývojnice s tonerem a fotoválec na 18 000 stran.
Takže když se vám objeví třeba nějaké pruhy, tak pak řešte, jestli je problém v té vývojnici s tonerem, nebo už končí či má poruchu fotoválec.
A u obou musíte měnit nebo vysypávat nádobku s odpadním tonerem.

Nic z toho jste asi u stávající tiskárny neřešil, že.
Jen vyměnil kazetu  ( originál nebo bez problému a rizika poškození tiskárny neoriginál ) a jelo se dál.
Případný problém znamenal jednoznačně problém kazety příslušné barvy, tak se vyměnila nebo vyreklamovala a hotovo.