Mikrotik v panelovém bytě

Mikrotik v panelovém bytě
« kdy: 27. 02. 2023, 14:51:47 »
Prosím o radu čím rozvést internet po panelovém bytě 3+1.
Požadavky na po drátě: 2x NAS (1Gb nebo i 2,5 GB), 2xPC+TV a požadavky wifi: 2xLaptop +tablet + mobily. Firewall (včetně blokace např přístupu NASů do světa). Internet je 250 optika.
Zatím používám hap ac3, ale Wifi nestačí úplně v pohodě po celém bytě, navím jsem se dočetl, že ac3 má routovací rychlost kolem 700Mb tedy, že je to brzda pro NASY.
Mikrotika použiju jindy proto mohu udělat kompletní změnu HW. Zatím jsem uvažoval o: RB4011 + wifi nebo spíše RB4011 +unifi ac point(y). S unify nemám zkušenosti a rád si nechám poradit třeba I jiné řešení, které by zase delší dobu vydrželo.
Předem díky


Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #1 kdy: 27. 02. 2023, 15:20:10 »
Pokud k NASum pristupujes z domaci site, tak routovaci rychlost neni problem - routovaci znamena zvenci do vnitrni site (a naopak)

Spis nez kompletni vymenu jedineho zdroje wifi bych zkusil na opacny konec bytu pridat AP na kabelu - cAP ac, cAP ac XL, audience nebo neco jineho (dle dostupnosti a rozpoctu).

AP muzes pripadne koupit, vybalit, zkusit a pokud to nevyresi problem dle predstav, tak do 2 tydnu vratit...

vlhab

Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #2 kdy: 27. 02. 2023, 18:31:50 »
Co treba koupit ax2 nebo ax3 a stary ac3 nechat jako sekundarni ap na druhem konci bytu?

Ja mam ax2 a nemam problem s 1gbitem, ale nemam moc routovacich/fw pravidel. Bral jsem to hlavne kvuli rychlosti wifi, rozdil AX a AC  je u te bezdratove casti znatelny.
« Poslední změna: 27. 02. 2023, 18:33:37 od vlhab »

Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #3 kdy: 27. 02. 2023, 19:26:03 »
ajajaj jak vidim kombinaci 2 MTK wifi, tak se hrozim... nechal bych mikrotik jako Router, vypl mu Wifi a pokud mi na Wifi staci 100M, dal bych 2x Deco E4 v rezimu Bridge. To CPU v MTK ma sily dost na vsecko, tam bych se toho nebal. Pokud nekdo ma ve vetsim dome s vice Deco potrebu onanovat nad tim aby mel plnou speed i na Wifi, tak co by ne, M5 mu prani splni. Ale vesmes lidi pak vystrizlivi a jinde uz jim staci 100M / E4.  8)

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #4 kdy: 27. 02. 2023, 21:07:13 »
Prosím o radu čím rozvést internet po panelovém bytě 3+1.

Na pokrytí běžného panelákového bytu 3+1 musí stačit jediný vhodně umístěný AP.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #5 kdy: 27. 02. 2023, 21:35:13 »
do klukova pokoje jsem natahnul optiku, zadne vrtani a na obou koncich mam konvertory na metaliku. je to trochu jeble, ale zadne vrtani, optika cca prumer 1 mm se protahl pod dverma.

Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #6 kdy: 27. 02. 2023, 22:34:12 »
Pokud k NASum pristupujes z domaci site, tak routovaci rychlost neni problem - routovaci znamena zvenci do vnitrni site (a naopak)

Spis nez kompletni vymenu jedineho zdroje wifi bych zkusil na opacny konec bytu pridat AP na kabelu - cAP ac, cAP ac XL, audience nebo neco jineho (dle dostupnosti a rozpoctu).

AP muzes pripadne koupit, vybalit, zkusit a pokud to nevyresi problem dle predstav, tak do 2 tydnu vratit...
No co jsem četl, routovací rychlost je zohledněná i při použití firewall pravidel - nechce se mi tam zase dávat moc switchu pod sebe abych toto obcházel - proto se i ptám na zkušenosti. Pravda těch pravidel tam zas tolik není ale na to odstřihnout třeba např nasy od internetu je to dobré v době kdy je tam mít nechci.
co se týče kjednoho dobrého ap pointu věřím, že jeden stačí ten hap ac 3 je tak na hraně toho co ještě jde nebo ne - ale např mobil se mi v kuchyni často odpojuje  od wifi -  což je řešitelné ale otravné.
Rychlost u wifi není nezbytná extrémní velká - stačí běžně - vše náročné je na metalice...

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #7 kdy: 27. 02. 2023, 23:00:45 »
Pokud k NASum pristupujes z domaci site, tak routovaci rychlost neni problem - routovaci znamena zvenci do vnitrni site (a naopak)

Spis nez kompletni vymenu jedineho zdroje wifi bych zkusil na opacny konec bytu pridat AP na kabelu - cAP ac, cAP ac XL, audience nebo neco jineho (dle dostupnosti a rozpoctu).

AP muzes pripadne koupit, vybalit, zkusit a pokud to nevyresi problem dle predstav, tak do 2 tydnu vratit...
No co jsem četl, routovací rychlost je zohledněná i při použití firewall pravidel - nechce se mi tam zase dávat moc switchu pod sebe abych toto obcházel - proto se i ptám na zkušenosti. Pravda těch pravidel tam zas tolik není ale na to odstřihnout třeba např nasy od internetu je to dobré v době kdy je tam mít nechci.
co se týče kjednoho dobrého ap pointu věřím, že jeden stačí ten hap ac 3 je tak na hraně toho co ještě jde nebo ne - ale např mobil se mi v kuchyni často odpojuje  od wifi -  což je řešitelné ale otravné.
Rychlost u wifi není nezbytná extrémní velká - stačí běžně - vše náročné je na metalice...

Gigabitovy traffic NAS bude NAS <-> PC, nie NAS <-> Internet. Pokial NAS nie je vo vlastnom subnete, ale v rovnakom subnete ako PC, tak to vsetko potecie cez bridge, nebude to routovane/natovane/firewallovane. A ak aj nejaky traffic potecie do internetu, bude limitovany rychlostou pripojenia na internet, nie vykonom routera. (TL;DR: rychlost routovania je irelevantna pre prenos dat medzi zariadenia v LAN).

Tiez by som to riesil asi nejakym vhodne umiestnenym cap ac; len sa bude treba zamysliet, ako to pospajat, ked nechces dalsi switch: hap ac3 ma 5 eth portov: 1 padne pre internet, 2x NAS, 2x PC+TV a je to plne. Kam pripojit ten cap ac? Takze bud dalsi switch, alebo na cap ac prebridgovat oba porty a napr. tv zapojit do neho (tv mavaju aj tak len 100 mbit porty).

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #8 kdy: 28. 02. 2023, 08:06:59 »
Na WiFi koupit sadu 3 kousků UniFi. A na routování 250 Mbps stačí i obyčejný TP-Link AX20, netřeba z toho dělat vědu :)

Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #9 kdy: 28. 02. 2023, 12:39:15 »
Pokud k NASum pristupujes z domaci site, tak routovaci rychlost neni problem - routovaci znamena zvenci do vnitrni site (a naopak)

Spis nez kompletni vymenu jedineho zdroje wifi bych zkusil na opacny konec bytu pridat AP na kabelu - cAP ac, cAP ac XL, audience nebo neco jineho (dle dostupnosti a rozpoctu).

AP muzes pripadne koupit, vybalit, zkusit a pokud to nevyresi problem dle predstav, tak do 2 tydnu vratit...
No co jsem četl, routovací rychlost je zohledněná i při použití firewall pravidel - nechce se mi tam zase dávat moc switchu pod sebe abych toto obcházel - proto se i ptám na zkušenosti. Pravda těch pravidel tam zas tolik není ale na to odstřihnout třeba např nasy od internetu je to dobré v době kdy je tam mít nechci.
co se týče kjednoho dobrého ap pointu věřím, že jeden stačí ten hap ac 3 je tak na hraně toho co ještě jde nebo ne - ale např mobil se mi v kuchyni často odpojuje  od wifi -  což je řešitelné ale otravné.
Rychlost u wifi není nezbytná extrémní velká - stačí běžně - vše náročné je na metalice...

Gigabitovy traffic NAS bude NAS <-> PC, nie NAS <-> Internet. Pokial NAS nie je vo vlastnom subnete, ale v rovnakom subnete ako PC, tak to vsetko potecie cez bridge, nebude to routovane/natovane/firewallovane. A ak aj nejaky traffic potecie do internetu, bude limitovany rychlostou pripojenia na internet, nie vykonom routera. (TL;DR: rychlost routovania je irelevantna pre prenos dat medzi zariadenia v LAN).

Tiez by som to riesil asi nejakym vhodne umiestnenym cap ac; len sa bude treba zamysliet, ako to pospajat, ked nechces dalsi switch: hap ac3 ma 5 eth portov: 1 padne pre internet, 2x NAS, 2x PC+TV a je to plne. Kam pripojit ten cap ac? Takze bud dalsi switch, alebo na cap ac prebridgovat oba porty a napr. tv zapojit do neho (tv mavaju aj tak len 100 mbit porty).

Tak ated ...davat swith nebo jit rovnou do te 4011 - pravda svwitch mám - a ještě dotaz cap ac - je to max wifi 5 myslám že tam nic ve wifi 6 není že - že by to bylo dlouhodobější řešení...
jinak díky za radu asi to takto nějak udělám...jen ještě jaký teda typ toho cap ac

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #10 kdy: 28. 02. 2023, 12:51:58 »
Na pokrytí běžného panelákového bytu 3+1 musí stačit jediný vhodně umístěný AP.

Pokud má to pokrytí odpovídat uvedené rychlosti internetu (250Mb/s), tak 1 AP skoro určitě stačit nebude. Za cenu jednoho MK nebo Ubiquity s AX bych já radši doporučil 3x TP-Link nebo podobně s AC a dobrou podporou v OpenWrt. Kanály dát na 144 a víš, kde jsou více omezené vysílací výkony, a ani sousedi nebudou rušit.

Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #11 kdy: 28. 02. 2023, 13:15:01 »
Z mojich skusenosti, co sa wifi pokrytia tyka. Panelaky obzvlast, ak su tam zelezo-betonove steny a velky priestor sa jednym wifi routrom pokryt neda. Navyse v case najvacsiej spicky, co su veceri, ked je kazdy na internete, tak sa zariadenia rusia navzajom zo susedmi, ak to maju zle nastavene. Vzdy sa najdu miesta, kde ten signal bude slaby alebo ziadny. Preto treba vzdy dve a viac zariadeni na pokrytie.

Nasledne zalezi od toho, ci chces mat v ramci celeho bytu jeden nazov wifi siete - mesh siet, alebo ti nevadi, ze ma kazda wifi iny nazov. Kazde ma svoje plusy a minusi.  Od toho sa si vies odvodit ake zariadenia treba.

Ako uz bolo spomenute vyzsie na mesh siete je dobry bud TP-LINK Deco, Unifi, TP-LINK EAP, v najhorsom tie CAps od mikrotiku. Mikrotik ma v celku dost zlu wifi oproti inym vyrobcom.  K unifi a EAP treba zvlast kontroler, ktory zabezpeci mesh siet, Deco ci Caps maju tuto funkcionalitu v sebe. Pri kupe AP by som sa poobzeral po zariadeniach, co maju podporu wifi6, ktore aj na 2,4ghz pasme dosahuju vacsie rychlosti ako starsie verzie. A hlavne su menej nachylne na rusenie.

Mikrotik ako taky ma routovaciu rychlost a bridgovaciu rychlost. Rychlost pri routovani ovplyvnuju firewall pravidla, mangle pravidla, nat, shaping... Bridge rychlost zase ovplyvnuju pravidla na bridge a vlany.

vid. priklad...
Mam RB4011, ktore maju cez 100fw pravidiel a zaroven robia shaping cca 100-150 klientov a routing zvladu do 1Gbitu bez problemov. Zo switchovanim nemaju problem ist aj cez 5Gbit. Po vyskusani RB5009, by som sa k RB4011 uz nevracal. Cena je ta ista, ale priepustnost je uplne inde. Uz len pri VPNkach, co mam overene,tak na 5009 som mal priepustnost 350+Mbps bez problemov, kdezto 4011 zakapavala na 150+Mbps...

Ak ti tvoj mikrotik cez lan porty v bridge prenesie 1gbps medzi zariadeniami, tak nemas dovod ho menit. Ak ti do internetu da 250Mbps, tak asi tiez nie je dovod ho koli tomu menit.

Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #12 kdy: 28. 02. 2023, 13:26:26 »
4011 ma sily na rozdavani, je to jistota + vyhoda vice LANek. Do bytu je uplne zbytecne davat Unifi... jejich asi jedine + je moznost provozu i nad 100 kanalem, ale esi je to panelak jako takovy = beton, tak postaci i Deco, cenove jsme jinde, nastaveni a spolehlivost v pohode i pro laika. Ale kdo chce kam...  :D

Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #13 kdy: 28. 02. 2023, 14:07:46 »
Z mojich skusenosti, co sa wifi pokrytia tyka. Panelaky obzvlast, ak su tam zelezo-betonove steny a velky priestor sa jednym wifi routrom pokryt neda. Navyse v case najvacsiej spicky, co su veceri, ked je kazdy na internete, tak sa zariadenia rusia navzajom zo susedmi, ak to maju zle nastavene. Vzdy sa najdu miesta, kde ten signal bude slaby alebo ziadny. Preto treba vzdy dve a viac zariadeni na pokrytie.

Nasledne zalezi od toho, ci chces mat v ramci celeho bytu jeden nazov wifi siete - mesh siet, alebo ti nevadi, ze ma kazda wifi iny nazov. Kazde ma svoje plusy a minusi.  Od toho sa si vies odvodit ake zariadenia treba.

Ako uz bolo spomenute vyzsie na mesh siete je dobry bud TP-LINK Deco, Unifi, TP-LINK EAP, v najhorsom tie CAps od mikrotiku. Mikrotik ma v celku dost zlu wifi oproti inym vyrobcom.  K unifi a EAP treba zvlast kontroler, ktory zabezpeci mesh siet, Deco ci Caps maju tuto funkcionalitu v sebe. Pri kupe AP by som sa poobzeral po zariadeniach, co maju podporu wifi6, ktore aj na 2,4ghz pasme dosahuju vacsie rychlosti ako starsie verzie. A hlavne su menej nachylne na rusenie.

Mikrotik ako taky ma routovaciu rychlost a bridgovaciu rychlost. Rychlost pri routovani ovplyvnuju firewall pravidla, mangle pravidla, nat, shaping... Bridge rychlost zase ovplyvnuju pravidla na bridge a vlany.

vid. priklad...
Mam RB4011, ktore maju cez 100fw pravidiel a zaroven robia shaping cca 100-150 klientov a routing zvladu do 1Gbitu bez problemov. Zo switchovanim nemaju problem ist aj cez 5Gbit. Po vyskusani RB5009, by som sa k RB4011 uz nevracal. Cena je ta ista, ale priepustnost je uplne inde. Uz len pri VPNkach, co mam overene,tak na 5009 som mal priepustnost 350+Mbps bez problemov, kdezto 4011 zakapavala na 150+Mbps...

Ak ti tvoj mikrotik cez lan porty v bridge prenesie 1gbps medzi zariadeniami, tak nemas dovod ho menit. Ak ti do internetu da 250Mbps, tak asi tiez nie je dovod ho koli tomu menit.
Díky za info tohle jsem asi hledal navíc jsi mne překvapil já práve z toho co jsem četl myslel, že 4011 bude výkonější nez 5009.
Jestli jedna nebo více sítí - no vždy jsem zatím přemýšlel spíše o jedné....ale možná je to blbost...tp link se mi moc nechce  aktualizace žádné podpora nic moc....měl jsem od nich archer vr2900...

Re:Mikrotik v panelovém bytě
« Odpověď #14 kdy: 10. 03. 2023, 09:29:25 »
Na WiFi koupit sadu 3 kousků UniFi. A na routování 250 Mbps stačí i obyčejný TP-Link AX20, netřeba z toho dělat vědu :)
To je správně. Podpěra, podpora