Vzdálená práce v Česku ze Slovenska

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #15 kdy: 20. 02. 2023, 08:56:17 »
S tym dokazovanim to niekedy je vcelku jednoduche, na prvom projekte kde som pracoval sa obcas tu a tam nasiel nepozorny clovek, co sa rozhodol pustit skript (nedokonceny, stale WIP) namiesto vyvojoveho/test servera na zivom a odprasil uzivatelske data za poslednych napr 12hodin (zalohy sa robili niekedy okolo polnoci).

Keby sa im to firma rozhodla nechat preplatit tak vela nezmozu, proste by prisli o zopar vyplat (myslim ze ako zamestnanec rucis max 3 vyplaty, ale aj tak).

Tohle by nestačilo, měl jsi nějaké interní nařízení či školení o tom, co se pouštět smí i nesmí? Udělal jsi maximum pro to, abys tomu předešel. Staly se takové věci v minulosti, udělal jsi nápravná opatření? Byly zaměstnanci seznámeni s tím, že to spouštět nesmí? Když jsi měl možnost časově to blokovat technicky to spouštění, proč jsi to neudělal? Dokážeš přesně vyčíslit škodu, jak jsi k ní došel?

Ta odpovědnost za škody je relativně jednoduché u vysokozdvižného vozíku, máš školení, ovládání je jasné, předpisy jsou jasné, škoda je jednoduše vyčíslitelná podle účetnictví zboží na skladě.

V IT jsem slyšel o lidech, co to platili, ale spíše vlastní blbostí, ty soudy by asi vyhráli. Někdy je to takové jak z červeného trpaslíka, kdy vlastní chybou způsobíš smrt 1.000 lidí (díl Spravedlnost, soud s Rimmerem), a ty za to cítíš osobní odpovědnost, ale obhajoba se dá založit na tom, že všichni věděli, že jsi nekompetentní šašek a byla jejich chyba, že takovému idiotovi jako jsi ty, o kterém to prostě věděli dali možnost ohrozit celou loď s 1.000 lidmi a to že ty za to přijmeš sám vinu se dá říct, že máš pocit velikášství a moci, i když jsi úplně bezvýznamný. A věř, že taková obhajoba by v reálu prostě prošla, protože soudy jsou normální a chápou, že pokud jednotlivec způsobí chybu za miliardu, tak by neměl mít takové možnosti to vlastně ani udělat.


Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #16 kdy: 20. 02. 2023, 10:26:21 »
U nás ve firmě s tím byl problém, protože podle našich firemních právníků by to znamenalo, že by museli založit pobočku na slovensku (nebo něco na ten způsob, víc netuším). Dopadlo to tedy nakonec tak, že dotyčný kolega přešel na ičo.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #17 kdy: 21. 02. 2023, 08:30:48 »
Je s tym nejaky problem ak pracujem zo slovenska (fyzicky mam proste kancelariu v byte v SR) ale pritom zamestnavatel by bol v cesku?
Zivnost by bola zalozena na slovensku, ten bordel co v tom mate v cesku sa mi nechce riesit.
Pred par rokmi som takto fungoval.
U mna nebol najmensi problem, zivnost a normalne som fakturoval, a podaval danove, ako keby to bola slovenska firma. Nic extra som neriesil.
Zivnost by si mal mat tam, kde mas pobyt. Tiez som chcel cesku, ale to by znamenalo: mat v cr kancelariu, alebo aspon virtualne sidlo. A dane by tiez neboli jednoduche, lebo ako mi bolo povedane, ty by si platil v CR, ale ako obcan SR by si musel nejake odvadzat aj tu (vtedy to tusim bol rozdiel, zaplatene v CR a kolko by si zaplatil tu).
Takze, ak s tym firma nema problem, daj si slovensku zivnost a pracuj pre cesku firmu.
ako u zamestnanca netusim, ale teoreticky, ak by si mal HO, tak to by malo byt rovnake, ako keby si tam zil a chodil do kancelarie. Len pozor na zdravotku, tu by si mal cesku.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #18 kdy: 19. 03. 2023, 14:46:57 »
Některé firmy mají ve standardech, že zaměstnanec (externista) musí na HO pobývat v zemi kde pracuje na projektu. Tak bacha na to.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #19 kdy: 20. 03. 2023, 15:32:54 »
BTW/FYI/PS
mi zrovna pristalo do linkedinu a mailu tohle:

Sind Sie interessiert an IT-Spezialisten aus der Slowakei, Polen und Österreich? Sie können 30-50% IT-Kosten sparen.
Als deutsch-slowakisches Unternehmen können wir IT-Spezialisten auf Vertragsbasis liefern.
Reden wir dazu?

TO mam fakt radost, ze tohle je nase vychodni image, nenabizi mi levne IT sluzby, oni mi EXPLICITNE nabizi levne Slovaky, Polaky a Rakusaky. Ted si uvedomuju, ze tam nejsou zmineni Cesi, to nevim, jestli mne urazi nebo tesi.





Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #20 kdy: 20. 03. 2023, 16:28:59 »
BTW/FYI/PS
mi zrovna pristalo do linkedinu a mailu tohle:

Sind Sie interessiert an IT-Spezialisten aus der Slowakei, Polen und Österreich? Sie können 30-50% IT-Kosten sparen.
Als deutsch-slowakisches Unternehmen können wir IT-Spezialisten auf Vertragsbasis liefern.
Reden wir dazu?

TO mam fakt radost, ze tohle je nase vychodni image, nenabizi mi levne IT sluzby, oni mi EXPLICITNE nabizi levne Slovaky, Polaky a Rakusaky. Ted si uvedomuju, ze tam nejsou zmineni Cesi, to nevim, jestli mne urazi nebo tesi.


To asi mysli slovenske rakusaky dojizdejici z BA do vidne kazde rano. Slovaci jsou vuci cechum levnejsi a hlavne jde s nima snadnejc vydrbavat. Kdyz vam nekdo nezaplati v CR tak 80% lidi pujde za pravnikem, na SK mozna 10%. A to je tam tak asi se vsim.