Vzdálená práce v Česku ze Slovenska

Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« kdy: 16. 02. 2023, 15:15:15 »
Zdravim,

rozhliadam sa po novej praci a pozeram aj pracu v CR. V CR hladam iba full remote pracu, pretoze byvam v SR.

S tym mam zopar otazok:
Je s tym nejaky problem ak pracujem zo slovenska (fyzicky mam proste kancelariu v byte v SR) ale pritom zamestnavatel by bol v cesku?

Je v tom nejaky rozdiel ak takto pracujem ako zamestnanec alebo zivnostnik? Zivnost by bola zalozena na slovensku, ten bordel co v tom mate v cesku sa mi nechce riesit.

Ako to je potom s odvodmi (zdrav. soc. dane.)?

Pracujete niekto takto? Mate s tym niekto skusenosti?
« Poslední změna: 16. 02. 2023, 16:00:57 od Petr Krčmář »


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #1 kdy: 16. 02. 2023, 16:31:53 »
Pracujem takto ako zamestnanec (prac. pomer) na full-remote, a nie je žiadny veľký problém, až na zdravotnú poisťovňu (VZP), kde si budeš musieť extra zájsť na otočku do Česka, lebo žijeme v roku *cough* 2023 *cough* a potrebuješ podpísať S1 formulár, ktorý ti vydajú len osobne, alebo inak ak sa ti niečo stane, tak ti lekárske ošetrenie na Slovensku nepreplatia. Inak práca pre Česko je podla mňa lepšia, a najmä máš tam vyššiu čistú mzdu (~88%) keď podpíšeš ružoví papier (Prohlášení poplatníka daně), než na Slovensku (~75%).
« Poslední změna: 16. 02. 2023, 16:37:25 od Mlocik97 »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #2 kdy: 16. 02. 2023, 16:56:15 »
Btw. ešte výhoda práce pre Česko je že ak potrebuješ ošetrenie, vieš sa môžeš dať ošetriť aj v Česku a preplatia ti to.... a rozhodne odporúčam ošetriť sa v Česku, lebo na Slovensku máme zdravotníctvo v tak úbohom stave, že kým by si sa tu dočkal na nejakú operáciu, tak už ťa dovtedy pochovajú, moja mamka má v podstate krčné stavce, platničky a chrbticu totálne dojebané, a potrebuje operáciu, už čaká vyše pol roka a nič, nevie ešte ani termín, sa jej len majú ozvať.

Síce ani v Česku to nie je perfekt, ale rozhodne lepšie než na Slovensku.
« Poslední změna: 16. 02. 2023, 16:59:06 od Mlocik97 »

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #3 kdy: 16. 02. 2023, 17:20:00 »
...Inak práca pre Česko je podla mňa lepšia, a najmä máš tam vyššiu čistú mzdu (~88%) keď podpíšeš ružoví papier (Prohlášení poplatníka daně), než na Slovensku (~75%).

Tak by to ale správne fungovať nemalo. Ak si daňovým rezidentom SR (máš tu trvalý pobyt) alebo tu máš podľa dohody o zamedzení dvojitého zdanenia domicil (t.j. máš v SR "centrum životných záujmov", pretože sa tu prevažne zdržuješ aj keď formálne si zamestnaný v ČR), tak by si mal v SR podat daňové priznanie z celosvetových príjmov. Tam síce priznáš, že si v ČR mal prijem a niečo si tam zaplatil na daniach, ale ak daň zaplatená v zahraničí bola nižšia ako by mala byť SR, tak by si mal ten rozdiel doplatiť.

Tým pádom prídeš o tú výhodu nižších daní v zahraničí (samozrejme keby tam boli dane vyššie ako v SR, tak sa ti to v rámci daňového priznania nevráti)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #4 kdy: 16. 02. 2023, 17:37:14 »
Citace
Uvedené pravidlo v zmluvách určuje, že príjmy zo zamestnania sa zdania v štáte skutočného výkonu činnosti (v štáte zdroja). Ak rezident SR vykonával závislú činnosť v zahraničí (napr. v Českej republike u českého zamestnávateľa), príjem za túto činnosť je podľa zmluvy zdaniteľný v zahraničí. Spôsob zdaňovania a výšku dane v tomto štáte následne vymedzujú jeho vnútroštátne právne predpisy.

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#PrijemZavislaCinnostZoZahranicia

no neviem, ale toto tvrdí opak. Aj keď ani ja moc tomu nerozumiem, ja som sa za to pýtal ako zamestnávateľa, tak jedného známeho, ktorý robí na úrade práce a podľa tých informácií to nie je nesprávne.
« Poslední změna: 16. 02. 2023, 17:38:50 od Mlocik97 »


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #5 kdy: 16. 02. 2023, 17:55:29 »
OK, čítam viac o tom, a teraz som zmätený... tak dúfam že nebude problém, ešte si to radšej overím, na stránke to majú dosť blbo napísané.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #6 kdy: 16. 02. 2023, 18:00:06 »
Citace
Uvedené pravidlo v zmluvách určuje, že príjmy zo zamestnania sa zdania v štáte skutočného výkonu činnosti (v štáte zdroja). Ak rezident SR vykonával závislú činnosť v zahraničí (napr. v Českej republike u českého zamestnávateľa), príjem za túto činnosť je podľa zmluvy zdaniteľný v zahraničí. Spôsob zdaňovania a výšku dane v tomto štáte následne vymedzujú jeho vnútroštátne právne predpisy.

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#PrijemZavislaCinnostZoZahranicia

no neviem, ale toto tvrdí opak. Aj keď ani ja moc tomu nerozumiem, ja som sa za to pýtal ako zamestnávateľa, tak jedného známeho, ktorý robí na úrade práce a podľa tých informácií to nie je nesprávne.

Ano, podle toho se zdá, že na Slovensku může v případě závislé činnosti daňový poplatník vždy využít metodu vynětí příjmů nezávisle na tom, jak je daňový vztah s danou zemí upraven. Zajímavé.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #7 kdy: 16. 02. 2023, 18:00:52 »
Nie som si istý, ako sú k takémuto režimu naklonené samotné firmy. V minulej práci (sídlo v ČR) sa riešilo, či firme nevzniká tzv. "stála provozovna" na území SR, keď behom Covidu veľká časť zamestnancov (Slovákov) zostala pracovať na HO zo Slovenska. Ak jej totiž vznikne, musí v SR zdaňovať časť ziskov.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #8 kdy: 16. 02. 2023, 18:21:52 »
Citace
Uvedené pravidlo v zmluvách určuje, že príjmy zo zamestnania sa zdania v štáte skutočného výkonu činnosti (v štáte zdroja). Ak rezident SR vykonával závislú činnosť v zahraničí (napr. v Českej republike u českého zamestnávateľa), príjem za túto činnosť je podľa zmluvy zdaniteľný v zahraničí. Spôsob zdaňovania a výšku dane v tomto štáte následne vymedzujú jeho vnútroštátne právne predpisy.

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#PrijemZavislaCinnostZoZahranicia

no neviem, ale toto tvrdí opak. Aj keď ani ja moc tomu nerozumiem, ja som sa za to pýtal ako zamestnávateľa, tak jedného známeho, ktorý robí na úrade práce a podľa tých informácií to nie je nesprávne.

Ano, podle toho se zdá, že na Slovensku může v případě závislé činnosti daňový poplatník vždy využít metodu vynětí příjmů nezávisle na tom, jak je daňový vztah s danou zemí upraven. Zajímavé.

Citace
Pri príjmoch zo závislej činnosti vykonávanej v zmluvnom štáte však môže rezident SR využiť výnimku, ktorú ukladá zákon o dani z príjmov a na elimináciu dvojitého zdanenia týchto príjmov použiť metódu vyňatia príjmov (aj napriek tomu, že v danej zmluve je uvedená metóda zápočtu dane), ak tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené a ak je tento postup pre neho výhodnejší.

Jo. Takže v podstate jediné čo potrebujem je podať daňové priznanie, ale nemusím vyplatiť rozdiel (využijem metódu vyňatia).
« Poslední změna: 16. 02. 2023, 18:24:26 od Mlocik97 »

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #9 kdy: 17. 02. 2023, 01:58:39 »
Nie som si istý, ako sú k takémuto režimu naklonené samotné firmy. V minulej práci (sídlo v ČR) sa riešilo, či firme nevzniká tzv. "stála provozovna" na území SR, keď behom Covidu veľká časť zamestnancov (Slovákov) zostala pracovať na HO zo Slovenska. Ak jej totiž vznikne, musí v SR zdaňovať časť ziskov.
Firmy to budto neresi a jsou radi za levne zamestnance, nebo to naopak resi az moc. Je dobre si tohle vyjasnit pred podepsanim smlouvy.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #10 kdy: 17. 02. 2023, 02:50:00 »
Nie som si istý, ako sú k takémuto režimu naklonené samotné firmy. V minulej práci (sídlo v ČR) sa riešilo, či firme nevzniká tzv. "stála provozovna" na území SR, keď behom Covidu veľká časť zamestnancov (Slovákov) zostala pracovať na HO zo Slovenska. Ak jej totiž vznikne, musí v SR zdaňovať časť ziskov.
Firmy to budto neresi a jsou radi za levne zamestnance, nebo to naopak resi az moc. Je dobre si tohle vyjasnit pred podepsanim smlouvy.

Tohle se resi tak, ze se stanes kontraktorem. Proste budes fakturovat CR firme ze SK (predpokladam, ze zivnost mas/mel bys zalozenou tam) a ty CR firme tak nevznikne povinost tam mit stalou provozovnu, protoze tam nema zadny zamestnance.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #11 kdy: 17. 02. 2023, 05:39:38 »
Je v tom nejaky rozdiel ak takto pracujem ako zamestnanec alebo zivnostnik? Zivnost by bola zalozena na slovensku, ten bordel co v tom mate v cesku sa mi nechce riesit.

To je asi nějaký omyl z médií, podnikání v ČR na IČO je lepší než na Slovensku, protože máš paušály do 2 mio. Kč zatímco na Slovensku jen do 1 mio., takže daně vychází míň.

Jinak já to mám naopak, na IČO pracuji pro Slovenskou firmu, žádný problém s tím není, snad jen zasílání souhrnného hlášení, to je ale otázka 2 minut přes datovku.

Přijde mi, že na Slovensku je práce dost, mě běžně chodí nabídky z SK, zase za tak málo ne. V Bratislavě je dokonce o fous dráž než v Praze.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #12 kdy: 17. 02. 2023, 15:56:30 »
Je v tom nejaky rozdiel ak takto pracujem ako zamestnanec alebo zivnostnik? Zivnost by bola zalozena na slovensku, ten bordel co v tom mate v cesku sa mi nechce riesit.

To je asi nějaký omyl z médií, podnikání v ČR na IČO je lepší než na Slovensku, protože máš paušály do 2 mio. Kč zatímco na Slovensku jen do 1 mio., takže daně vychází míň.

Jinak já to mám naopak, na IČO pracuji pro Slovenskou firmu, žádný problém s tím není, snad jen zasílání souhrnného hlášení, to je ale otázka 2 minut přes datovku.

Přijde mi, že na Slovensku je práce dost, mě běžně chodí nabídky z SK, zase za tak málo ne. V Bratislavě je dokonce o fous dráž než v Praze.

ICO myslis sro-cku (proste regulerna firma, podvojne uctovnictvo, obmedzene rucenie ...) alebo zivnost (jednoduche uctovnictvo, neobmedzene rucenie, ...)?

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #13 kdy: 18. 02. 2023, 04:30:17 »
ICO myslis sro-cku (proste regulerna firma, podvojne uctovnictvo, obmedzene rucenie ...) alebo zivnost (jednoduche uctovnictvo, neobmedzene rucenie, ...)?

Myslím živnost. S tím ručením je to v IT takové zajímavé, je otázka co by ti reálně kdo dokázal, moc si ten soud, kde se bude probírat nějaký kód nebo příkaz a firemní policies představit nedokážu, ale možná mě někdo přesvědčí.

Obecně, co jsem slyšel o škodách v IT, tak většinou pokud se něco takového řeší, tak je tam špatný přístup těch lidí (přiznaj se, uznaj to). Ve chvíli kdybys použil mozek a dal to do stádia "dokaž", tak bych to chtěl vidět, jak tam třeba řešíš moderní technologie a chodí tam soudní znalec z doby MS DOS (což je dnešní realita) a máš tam 5 různých znaleckých posudků od lidí, co technologie viděli před 20ti lety.

A už vůbec, pokud nemáš smlouvu o dílo, ale třeba hodinový kontrakt, tak bych si to vychutnal.

Re:Vzdálená práce v Česku ze Slovenska
« Odpověď #14 kdy: 18. 02. 2023, 14:49:59 »
S tym dokazovanim to niekedy je vcelku jednoduche, na prvom projekte kde som pracoval sa obcas tu a tam nasiel nepozorny clovek, co sa rozhodol pustit skript (nedokonceny, stale WIP) namiesto vyvojoveho/test servera na zivom a odprasil uzivatelske data za poslednych napr 12hodin (zalohy sa robili niekedy okolo polnoci).

Keby sa im to firma rozhodla nechat preplatit tak vela nezmozu, proste by prisli o zopar vyplat (myslim ze ako zamestnanec rucis max 3 vyplaty, ale aj tak).