Zákaz konkurence

Syu-

Zákaz konkurence
« kdy: 09. 02. 2023, 17:14:32 »
Pracujem na ičo (švarc) ako php dev pre jednu e-commerce firmu z ČR zaoberajúcu sa e-shopmi, marketingom atď. Dostávam však ponuky na spoluprácu od iných firiem, ktoré sú častokrát finančne výhodnejšie a ja premýšľam, že by som proste zmenil "zákazníka". Ako živnostník by som to mal mať jednoduchšie než nejaký zamestnanec. ALE jednak mám v zmluve napísané, že výpovedná doba je 2 mesiace (to by sa možno ešte dalo nejak prežiť), ale mám tam dokonca aj konkurenčnú doložku. Chápem, že firmy sa chcú nejak chrániť a chápem, že nechcú, aby som preberal ich aktuálnych zákazníkov.. ale vyslovene zakázať, že živnostník nesmie prijať žiadny iný kontrakt (ktorý by mal podobný charakter činnosti ako dotknutá firma - e-commerce, webíky, eshopy..), čo je v podstate asi 90% trhu, pod hrozbou pokuty, ktorá je vysoká asi zhruba ako moja 1,5 ročná čístá odmena). Podotýkam, že žiadnu finančnú kompenzáciu som za konkurenčnú doložku nedostal ako je to v prípade zamestnancov.

Platí vôbec takáto doložka? Ako to je u iných firiem?

Niekde som čítal, že pokiaľ tam chýba vyváženosť, čo očividne chýba alebo pokiaľ by to živnostníka obmedzovalo v slobodnom podnikaní viac, ako by malo, tak by tá doložka platiť nemala. Ale jeden nikdy nevie.


alex6bbc

 • *****
 • 1 469
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #1 kdy: 09. 02. 2023, 17:18:10 »
a neni to jen, abystenovemu zakaznikovi nevykecal info o starem? stavy kseftu, obchodni tajemstvi apod. pricemz stejne prace se to netyka.

Syu-

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #2 kdy: 09. 02. 2023, 17:33:38 »
ne, mám tam vyslovne napísané, že nesmiem prijať žiadnu inú nabídku na spoluprácu (ani ičo, ani hpp) v súvislosti s podnikaním firmy.
Mám taký silný dojem, že keby toto uvidela kontrola z finančáku, tak nás asi pokuta za švarc neminie..  ::)

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #3 kdy: 09. 02. 2023, 17:34:11 »
Takhle obecně to říct nejde, museli bysme vidět ten text :-)

Obecně jsou tyhle smlouvy v obchodním vztahu silnější (lépe vymahatelné). Kompenzace tam být nemusí, musí být ale přiměřená svému účelu, tj. nesmí Tě omezovat víc, než je nezbytně třeba k ochraně práv firmy. O přiměřenosti ale rozhoduje soud, což není něco, do čeho bych dobrovolně šel.

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #4 kdy: 09. 02. 2023, 17:39:26 »
Co ale mít musí je definovaná doba platnosti, a k tomu buď územní omezení (např. ČR) a nebo množinu firem, kterých se týká. Bez toho by mělo být relativně snadné ji napadnout u soudu, nebo – po konsultaci s právníkem – ji prostě ignorovat jako neplatnou.


Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #5 kdy: 09. 02. 2023, 18:01:38 »
Aniž bych znal, a nebo chtěl znát, tvoji smlouvu, si myslím že je to myšleno dvěma důvodu:
1. NDA - tzn. že nikde nevyžvaníš co ti jedna z firem svěřila druhé, ale třeba i nepřímo neprozradíš nějaké know-how.
2. zákaz je pochopitelně proto asi oborový. Polopaticky: pakliže děláš pro jednu banku tak těžko budeš to samé nebo podobného, ale nebo i úplně nepodobného, a nebo i pouze se setkávat obchodně s lidmi z druhé banky. Ale nikdo ti asi nebude bránit ve spolupráci např. se školskými zařízeními. Pakliže to ale nejsou klíčový vývojový partneři té banky - třeba hypoteticky problém s automobilkou která má u banky nějaké vlastní propojení a ty by jsi dělal na vývoji z obou stran a měl si přístup k interním tajným informacím k obou apod. Nicméně myslím si, že jakoukoliv takovouto druhou a další spolupráci by jsi měl vždy konzultovat a nechat si schválit. Smlouvy se dodržují!
Ono totiž ty máš s nimi obchodní smlouvu a OSVČ ručí veškerým svým majetkem. Před soudem nemáš šanci.

Jako zaměstnanec jsi vysmátý ručíš zaměstnavateli pouze do výše 4,5 násobku výplaty a dá se kvůli tomu sjednat pojistka.

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #6 kdy: 09. 02. 2023, 18:25:58 »
Proc jsi podepsal neco s cim nesouhlasis? Moznosti mas vicero, rict firme na rovinu ze ta konkurencni dolozka pro vas oba znamena riziko ohledne svarc systemu, rict firme ze takovou solozku neminis respektovat protoze te omezuje v podnikani a z pohledu smlouvy je nevyvazena, nebo proste mlcet a delat na necem jinem dokud na to firma neprijde a nepokusi se to resit.

Syu-

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #7 kdy: 09. 02. 2023, 19:09:49 »
Proc jsi podepsal neco s cim nesouhlasis? Moznosti mas vicero, rict firme na rovinu ze ta konkurencni dolozka pro vas oba znamena riziko ohledne svarc systemu, rict firme ze takovou solozku neminis respektovat protoze te omezuje v podnikani a z pohledu smlouvy je nevyvazena, nebo proste mlcet a delat na necem jinem dokud na to firma neprijde a nepokusi se to resit.

na ičo som prechádzal nedávno, takže som nepoznal niektoré menej známe veci, na ktoré by som si mal dávať pozor. Takže to čo som vlastne podpísal, som vlastne zistil až s odstupom času po troche googlenia. Trochu drsná lekcia, ale do budúcna budem aspoň vedieť, že zmluvu o poskytovaní služieb si mám vyžiadať dopredu, aby som ju mal čas analyzovať a za prípadné konkurenčné doložky si vypýtať finančnú kompenzáciu, tak ako je to aj u zamestnancov.

Ano, nad týmito možnosťami som premýšľal. Myslím, že asi najschodnejšie je dať "výpoveď" a nikomu nevešať na nos kam odchádzam. A keby to aj nejak chceli moc riešiť, tak zmienka o kontrole z finančáku a prípadných 10 mega pokuty za švarc + doplatenie daní a odvodov za všetkých ičarov vo firme by im spoľahlivo zavrela ústa.  ;D

Medo77

 • ****
 • 288
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #8 kdy: 09. 02. 2023, 19:16:45 »
Je to viac na pravnika, ale ziadna dolozka nie je nad zakon, a myslim, ze by to sud zmietol zo stola ...

Podpisat mozes co chces, ale nesmie to byt nad dobre mravy, vseobecne zauzivane postupy ...

V zasade je to to iste, ako by bol bankovy pracovnik a nesmel ist pracovat do inej banky ...

V pripade programatora je to tensi lad, ale principi fungovania ostavaju, cize tu je asi len to NDA ...

Nemozi ti branit odist, ani sa zamestnat ako programator, zivi ta to ..

Mozes to otocit, ze ok, davas vypoved ale v zmysle dolozky kedze ti brania sa zamestnat, su povinny ta platit dalej vo vyske zmluvy/faktury od novej firmy az do expirovania dolozky ...

A, pozeram, ze si si sam odpovedal v druhej casti .. pekne napisane ..toto je tiez cesta ...

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #9 kdy: 09. 02. 2023, 20:48:17 »
Jako zaměstnanec jsi vysmátý ručíš zaměstnavateli pouze do výše 4,5 násobku výplaty a dá se kvůli tomu sjednat pojistka.

1. 4,5násobek platu je limit tvé náhrady NEÚMYSLNÉ škody, kterou způsobíš zaměstnavateli. Zákaz konkurence zde bude mimo, protože potom už nezpůsobuješ škodu svému zaměstnavateli (ale bývalému). Tak jako tak, pokud jsi porušil konkurenční doložku, tak je ale tvůj podpis pod novou smlouvou věc úmyslná.

2. Pojistka téměř nikdy (mimo velmi specifické případy) nekryje tvoje vědomé a úmyslné jednání.

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #10 kdy: 09. 02. 2023, 22:08:29 »
Obvykle do podobnych diskuzi nepíšu, ovsem udelam vyjimku.
Konkurenční doložka je jen strašák. U soudu by firma musela dokázat, ze jsi opravdu porusil to co oni mysleli kon. doložkou. V té chvíli se 99.99% všech firem stáhne, protože to nejde. Nemůžou ti znemožnit podnikání nebo volbu zaměstnáni. Ve vztahu zaměstnanec je to ještě pro firmu komplikovanejsi, jelikož musí vyplatit náhradu za znemožněni vykonáváni práce. Dale tu mame možnost - papír snese všechno, kdy novy zaměstnavatel nebo obchodní partner ti napíše ze delas uklízeče za 100k. Opět v případě soudniho sporu musí žalující tedy starý obchodní partner dokázat. Za me bych jim dal vypoved a nerikal kam jdu ani co budu delat. Nasledne nastoupim na novou pracovni pozici a pracuji. Kazdopadne pravnik ti rekne vic a presneji

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #11 kdy: 11. 02. 2023, 12:55:34 »
Taková konkurenční doložka je neplatná v celé EU. Jediné, co je platné je NDA, a to je to jediné na co si dávat pozor.

Jediná možnost, jak by si oni mohli "vynutit" tu konkurenční doložku je ta, že by ti platili po tu dobu kdy "nesmíš" pracovat pro konkurenci. Jako OSVČ ti nikdo nemůže zakazovat mít víc klientů, i teď bys mohl pracovat i pro jiné klienty, když to časově zvládneš.

Takže, je to neplatné, vůbec bych se tím neřídil, u soudu nemají šanci...

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #12 kdy: 11. 02. 2023, 13:56:16 »
Jednoznačně jděte za advokátem který prohlédne smlouvu a stanoví jak to přesně je, potencionální tahanice až Vás nějaká zhrzená dobrá duše udá za to nestojí.

Od příbuzného co dělá programování mi bylo řečeno, že u OSVČ je to celkem drsný a musí se hlídat smlouvy, pak mi přeposlal odkaz na stránky kde je to uvedeno.  -> https://dostupnyadvokat.cz/blog/konkurencni-dolozka-jak-vypada-a-kdy-ji-pozadovat

Výstřižek: Konkurenční doložka mezi podnikateli
Pokud pro vaši společnost pracují OSVČ(tedy lidově řečeno “ičaři”), můžete vztáhnout konkurenční doložku i na ně. V tomto případě nepůjde ovšem o doložku dle pracovního práva, ale o zákaz soutěžní (konkurenční) činnosti. Konkurenční doložka by měla obsahovat území a okruh osob, vůči kterým se uplatní. Maximální doba jejího trvání je v tomto případě pět let.
V tomto případě ovšem nejsou OSVČ chráněny poskytnutím kompenzace. Platí pouze obecný princip, podle něhož by neměl být freelancer omezen více, než vyžaduje potřebná ochrana objednatele. Byla-li by doložka zjevně nepřiměřená, může jí soud v případě sporu omezit, zrušit či dokonce prohlásit za neplatnou.

Co se týká pokut a peněz tak bych nespoléhal tady na poradnu ale vrazil peníze do advokáta a případně spolu s advokátem bych upřesnil tuto doložku na co přesně se vztahuje a specifikoval požadavky této doložky.
To že je tam napsané "web" obecně je blbost ale pokud například děláte u czc.cz tak ta doložka by specifikovala například Alzu nebo Datart což už je relevantní.

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #13 kdy: 12. 02. 2023, 11:30:21 »
A jak teda ta konkurenční doložka zní? Bohužel jsi ji nenapsal.

Opravdu je tam napsáno, že poté, co skončíš s nimi, tak nemůžeš následně dělat pro firmu ve stejném oboru? Není tam něco v tom smyslu, že nesmíš v podobné firmě pracovat v souběhu se stávající?

Re:Zákaz konkurence
« Odpověď #14 kdy: 12. 02. 2023, 11:46:55 »
Podle mě je jedno co je tam napsané, je to nevymahatelné. Člověk co dělá v PHP je v podstatě dělník a nikdo mu nemůže zakázat dělničit pro jinou firmu. Ať už je zaměstnanec nebo kontraktor. Tento typ doložky je jen bu bu bu.

Jak už tu někdo psal, konkurenční doložky jsou pro vysoce postavené lidi, co znají nějaké řekněme tomu firemní tajemství, mají kontakty na firemní zákazníky (popř. je už znají osobně), atd... ta firma se tím brání tomu, že by třeba takový člověk pak kontaktoval firemní zákazníky s konkurenční nabídkou, atd... Jenže kvůli takové doložce je patřičně ohodnocený a navíc dostane zlatý padák, takže se to vyplatí.

Podlě mě se ani kvůli tomu nikdo soudit nebude, protože dokazování by bylo na straně té firmy, a co jako můžou někomu kdo píše kód dokázat?