Google, Seznam vs. domácí server

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #15 kdy: 03. 02. 2023, 11:02:12 »
Martin Oles: pro kolik lidi to provozujes?
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #16 kdy: 03. 02. 2023, 12:39:33 »
Pro sebe a děti. Automaticky se do toho zálohuji soubory z mobilu (fotky a whatsup videa), také z počítače a tabletu. Používám to pro všechny soukromé "office" věci, editace word, excel. Dále pak poznámky, bookmarky, skladování filmů, antivirus a určitě jsem na něco ještě zapomněl. :)

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #17 kdy: 03. 02. 2023, 12:41:17 »
Tiež mám doma svoj nextcloud, ukladajú si naň veci hlavne ja, moje príbuzenstvo a pár známych. Väčšinou sú tam fotky a videá, ale nájdu sa aj iné súbory.
Spolu máme 17 aktívnych užívateľov s tým, že jedna rodina má väčšinou jeden účet.

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #18 kdy: 03. 02. 2023, 12:43:14 »
Pro sebe a děti. Automaticky se do toho zálohuji soubory z mobilu (fotky a whatsup videa), také z počítače a tabletu. Používám to pro všechny soukromé "office" věci, editace word, excel. Dále pak poznámky, bookmarky, skladování filmů, antivirus a určitě jsem na něco ještě zapomněl. :)
Ja okrem toho využívam kalendár, kontakty a najnovšie aj kuchársku knihu. Samozrejme so synchronizáciou v telefóne a počítačoch.

jfila

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #19 kdy: 03. 02. 2023, 16:36:14 »
pro SEBE mozna kdyz to cloveka bavi. ale jak uz je to pri nejmensim pro rodinu tak to by me mohlo teda furt se jebat s antispamem, nastavovanim atd... zlate za placeny google - ono to proste funguje.

No nevím. Zrovna co se antispamu týká si žena na Google stěžuje a já se spamem přes vlastní server problém nemám a to mi ho chodí narozdíl od ní fakt dost... Takže je fajn, že vám to prostě funguje, ale třeba jí to prostě nefunguje.
Mám zkušenosti s Google i Microsoftem a trochu méně se Seznamem. Řekl bych, že žena výplní mail do každého formuláře slibující pohádkovou výhru. Jinak si to nedovedu vysvětlit, spam filtr u uvedených poskytovatelů považuji za funkční. Vlastní řešení je zajímavé, ale nějak jsem už neměl sílu ten orloj pořád opravovat. Ale nextcloud považuji za bezva řešení, jen jako náhrada WhatsAppu mi vadilo dlouhé přihlašování, u kterého se mi nepovedlo přijít na příčinu. Myslel jsem, že to bylo železem, tak jsem to zkoušel pustit na i7 s SSD diskem a pořád stejné. Také mám jednoho uživatele, který je notorický preposílač, který dokáže zaplnit libovolnou kapacitu schránky, tak když Google požaduje data, tak jsem mu je nechal a současně by mě zajímalo k čemu Googlu taková data jsou.


Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #20 kdy: 06. 02. 2023, 06:14:45 »
Tak koukam, ze je docela dost pricin provozovat vlastni domaci server a take dost pricin nechat si na jiste sluzby MS, Google ci Seznam ucet. Co se tyka smirovani (at uz z jakychkoliv duvodu), tak je pomerne dost pokrocile a snad nebudu paranoik, kdyz reknu, ze v blizke budoucnosti se objevi ve smirovacim SW take pokrocila AI.

Mezi priciny mit vlastni server tedy take patri treba i podminky provozovani sluzeb, jejich zmeny, komercionalizace sluzeb (napr. omezeni free youtube a castejsi reklama, kdyz clovek odmitne cookies), pravni ramec (souvisi s podminkami uzivani) atd.

Nextcloud zda se jde perspektivni cestou, alespon co se tyka veci budoucnosti, nebot i v oboru ochrany a respektovani soukromi se da uspesne podnikat.

Urcite sem patri i zminka o tom, ze neni jednoduche provozovat vlastni server. Coz nahrava i trhu s ochranou soukromi prostrednictvim nabidky vlastnich reseni.

jfila

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #21 kdy: 06. 02. 2023, 06:42:40 »
Souhlasím, ještě k AI osobně si myslím, že už se tak děje. Třeba právě SPAM filtry a nebo právě generování obsahu pro konkrétního uživatele. Jaký používáte prohlížeč, jaký operační systém...

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #22 kdy: 07. 02. 2023, 21:29:39 »
Nedávno na toto téma vyšel článek (teď nevím zda na rootu nebo živě.cz), jak někdo takto hostoval cca 20 let svůj mail ale pak to už vzdal, ...
Máte někdo link? Na rootu vyšel po zrušení google hostovaného mailu  od Eisenhowera  , v podstatě článek v opačném gardu (byly tam alternativy Zoho,Seznam-profi,vlastní hosting)

acute

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #23 kdy: 07. 03. 2023, 23:15:57 »
Osobně i ve firmě mám v provozu Synology a jejich řešení s názvem MailServer. Stačí bohatě nejzákladnější Synology na 2 disky, aby byla jistota v případě selhání jednoho z nich. Absolutně pak nemusím řešit kapacitu jednotlivých schránek. Je to dostatečně spolehlivé a robustní, za celou dobu žádný problém. Jenže ono to není jen o železe a software. Aby to perfektně chodilo potřebujete samozřejmě veřejnou IP s korektně nastaveným PTR, vlastní doménu, router, SSL certifikát, správné nastavení SPF, DKIM, DMARC a ideálně také DANE. A ideálně také UPSku. Kromě posledně zmiňovaného DANE umí Synology v základu vše. Pokud byste trvali i na DANE, nabízejí aplikaci MailServerPlus, ale jen pro 5 účtů (aliasů neomezeně). Za další účty se dokupuje licence (cca 6000, prostě moc).To je pak naprosto dokonalé i pro hostování několika domén. Jenom pozor, pro MailServerPlus musí být lepší Synology, tuším to začíná na řadě DS220+. Pokud byste chtěli opravdu dokonalé řešení, dá se pak se dvěma identickými Synology udělat systém, který běží na dvou odlišných lokalitách a je redundantní. Prostě profi řešení. Nicméně, abych byl korektní - i když budete mít toto všechno, má to pár slabin. Tou největší je především relativně nízká odolnost vůči DDoS, to malé routery ani Synology prostě neustojí. Ale je to naopak ideální řešení pro nás poněkud paranoidní osoby, které chtějí mít "všechno v bezpečí domova".

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #24 kdy: 09. 03. 2023, 14:48:01 »
Ještě se dá uvažovat nad konternerizovaným řešením jako třeba mailcow: https://mailcow.email/

Dost věcí to řeší "samo".

Ale nějaká údržba a zálohování je vždy potřeba. Maily celé rodině ztratit nechcete.

Pokud byste si chtěli si na vyzkoušení rozjet mikro SMTP server (příjem*), než zprovozníte plnohodnotný kanón, tak mohu doporučit MidiSmtpServer Je to na 20 řádků, je to konfigurovatelné, umí to TLS

* Jenže v reálu dá víc práce zprovoznit odesílání . Příjem je triviální, jen doména a port 25 dovnitř.

Kód: [Vybrat]
require "midi-smtp-server"
require "openssl"
include MidiSmtpServer
@s=Smtpd.new("25",  false ? "mujmx.cz":"0.0.0.0", 4,{
 :tls_mode => :TLS_OPTIONAL,
 :tls_key_path=> "certs/live/mx.smtp.cz/privkey.pem",
 :tls_cert_path=> "certs/live/mx.smtp.czfullchain.pem",
 :internationalization_extensions=> true,
...
def on_rcpt_to_event(ctx, rcpt_to_data)
  raise MidiSmtpServer::Smtpd550Exception unless rcpt_to_data =~ /mojedomena.cz/
 end
...
zbytek v odkazu (zápis do souboru, logování do souboru)
« Poslední změna: 09. 03. 2023, 17:49:44 od mikesznovu »

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #26 kdy: 10. 03. 2023, 11:12:29 »
Taky jsem zvažoval nad vlastním mail serverem, ale byl jsem upozorněn že se stává, že velcí hráči pak můžou odmítat přijímat maily a je často problém to s nimi řešit a tak jsem od toho upustil a rozjel si email na vlastní doméně ale na infrastruktuře Seznamu (Email Profi) a jsem v klidu s tím že vše běhá.(Mám ještě nějaké plány ohledně emailu co se týče zálohování emailů k sobě na svůj domácí server - když nemám zálohy u sebe tak jsem nesvůj)

Co se týče provozu vlastního úložiště (Nextcloud), domácí DNS a jiných služeb u kterých není takový problém, když vypadnou a nenastane problém jako u emailu, že by nějaký server odmítl přijmout zprávu z mého vlastního řešení, tak je potřeba si spočítat, jestli se to vyplatí a hlavně si projít plusy a mínusy.

acute

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #27 kdy: 11. 03. 2023, 01:49:15 »
Tak z tohoto bych tedy vůbec neměl obavy. Co je třeba nastavit, aby nikdo na světě neměl problém s mojí poštou?
1. SPF a PTR záznamy
2. SSL certifikát
3. DKIM DMARC
4. DANE
Pokud vše uvedené bude nastaveno tak jak má správně být, nebude žádný problém. Není k němu totiž žádný důvod. Naopak zjistíš, že někteří velcí hráči nemají správně nastavena svá řešení. Typicky virusfree.cz mají většinou špatně nastaveny DKIM podpisy (délka klíče a parametr t). To se pak zákazníci diví!

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #28 kdy: 11. 03. 2023, 13:06:48 »
. Typicky virusfree.cz mají většinou špatně nastaveny DKIM podpisy (délka klíče a parametr t). To se pak zákazníci diví!

Fun fact, ještě víc než zákazníci se diví ti, co jim chtějí napsat.

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #29 kdy: 11. 03. 2023, 14:43:51 »
. Typicky virusfree.cz mají většinou špatně nastaveny DKIM podpisy (délka klíče a parametr t). To se pak zákazníci diví!

Fun fact, ještě víc než zákazníci se diví ti, co jim chtějí napsat.

Já nedávno psal na virusfree.cz s dotazem na jejich pofidérní blacklist, na kterém se nahodile objevují různé IP adresy, ale bohužel bez odpovědi. Psal jsem jim přes jejich webové rozhraní, ale zdá se, že se jim ztrácí e-maily i tam. :-) Opravdu neskutečná firma amatérů. Není divu, že centrum.cz od nich stejně jako  mnoho dalších velkých hráčů, které mají stále v referencích, prostě odešlo.