Horší WiFi na MikroTik hAP ax3

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #15 kdy: 20. 01. 2023, 16:54:58 »
Áno, viacero SSID a ich tagovanie na VLAN-y dokážu aj iné AP.
Mikrotik to zvládá i v rámci jednoho SSID, a to s různými PSK (která jsou přiřazena k MAC adresám). Při větším počtu VLAN může být znát ta režie na další SSID.

Není tohle obyčejné WPA Enterprise s RADIUSem? Na OpenWrt se to tak nastavuje.


Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #16 kdy: 20. 01. 2023, 16:58:39 »
To je něco trochu jiného. Mikrotik umí u WPA2-PSK (a a wave2 asi u WPA3-PSK) zvolit PSK podle MAC.

S WPA* Enterprise by šlo udělat něco podobného, ale vyžadovalo by to komplikovanější nastavení, a hlavně by to asi nepobrala spousta domácí elektroniky (kromě počítačů a telefonů).

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #17 kdy: 20. 01. 2023, 19:58:29 »
Mám to chápat tak, že pokud se objeví nějaké problémy s Wi-Fi, tak je dobré zkusit wifiwave2? Já se na wifiwave2 díval asi před rokem, a tehdy mi to přišlo jako RC verze, teď to na první pohled vypadá hotověji.

Len niektoré modely majú ten luxus, že sa dá vyberať medzi klasickým driverom a wifiwave2 (v podstate rb4011, hap ac3, audience, pričom rb4011 by stále stratil 2,4 GHz rádio). Iné, aj keď majú schopné rádio, ale nemajú dosť storage, majú smolu (cap ac) a modely s ax rádiom sú wifivave2-only.

Ono je to dosť použiteľné, nemá to všetky fičúry ako staré wifi (napr. v registration mi to ukáže len mac adresy, k hostname sa tam nedopracujem, property dialóg s detailmi vo winboxe nehrozí), ale z pohľadu používateľa je to dosť bezproblémové. Za posledný rok a štvrť som mal jediný problém s hap ac3 a to sa netýkal rádia, ale updatu (po updatovaní nenabootoval, ak bol nainštalovaný wifiwave2 package, restore potreboval netboot).

Capsman pre wifiwave2 už existuje, v experimentálnej forme. Nie je kompatibilný so starým capsmanom v2, vie manažovať len wifivave2 zariadenia.

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #18 kdy: 20. 01. 2023, 20:23:03 »
Mohl bych poprosit o přiblížení, o co přesně u toho wifiwave2 jde (oproti tomu "klasickému driveru")? Mám v plánu nasadit jeden hAP ac3 a zvažuju, jestli tam nechám routerOS, nebo tam dám OpenWRT - třeba mi to trochu pomůže při rozhodování.

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #19 kdy: 20. 01. 2023, 21:15:40 »
Je to nativní driver přímo od výrobce rádia. Má to jinačí konfiguraci než klasický rádio. Když se to správně nastaví, tak to funguje rychleji, než driver od Mikrotiku. Momentálně to jde nasadit jenom na pár modelů s ARMem a dostatkem místa pro instalaci. Osobně si myslím, že to bude o něco rychlejší, než OpenWRT, ale pokud si s tím chceš hrát, zkus všechny tři možnosti.
Jo a zapomněl jsem, taky umí WPA3, ale zase neumí NV2 a pár dalších věcí, co umí běžný driver.
« Poslední změna: 20. 01. 2023, 21:20:16 od lojza007 »


vpn22

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #20 kdy: 20. 01. 2023, 22:06:33 »
Pro ac3 je také dostupný wifiwave2, ale používám výchozí balík wireless (v ax3 už je jako výchozí wifiwave2). Takže pokud bych na ac3 nahodil wifiwave2, tak by měla být WiFi ještě lepší?

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #21 kdy: 20. 01. 2023, 22:25:12 »
Pro ac3 je také dostupný wifiwave2, ale používám výchozí balík wireless (v ax3 už je jako výchozí wifiwave2). Takže pokud bych na ac3 nahodil wifiwave2, tak by měla být WiFi ještě lepší?

Wifiwave na ac3 má oproti default wireless balíku podporu WPA3+OWA+PMF, MU-MIMO a beamforming.

pkoci

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #22 kdy: 23. 04. 2023, 18:20:34 »
Zdravím,

podařilo se vám vyřešit problém s wifi? Já tento router zakoupil jako můj první mikrotik a jsem velmi zklamaný z wifi. Naměřené rychlosti na 5 GHz jsou dost tragické a nestabilní - pohybují se mezi 50 až 450 mbps, zařízení se občas odpojí a dosah na tom také není nejlépe. Srovnávám s routerem Asus RT-ax56u, který má obdobné wifi parametry.


Konfiguraci wifi mám výchozí a routerOS je ve verzi 7.8. Pouze jsem změnil region na USA, protože některá zařízení (iPhone 13, iPad a HomePod mini) nenašla 5 GHz síť, pokud byl nastaven region na ČR.

Zkoušel jsem nainstalovat i routerOS 7.9 RC3, ale potom žádné zařízení nenašlo wifi síť!

Za případné rady a doporučení budu vděčný.

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #23 kdy: 24. 04. 2023, 08:47:42 »
Vyřešil jsem to pořízením Unifi, od té doby mám od wifi klid a pokoj. MKT už jen jako router (3011Uias) - a ten budu měnit taky, protože výkon na L3 je ukrutně tragický - jako většina, bohužel nema HW offloading. Ten má až řada CRS.

Zmiňuju to hlavně pokud tu někdo s WiFi používá VLANy - může se dočkat totálního zpomalení právě na téhle vrstvě. Ten RB3011 pustí přes CPU tak 300mbit max.

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #24 kdy: 24. 04. 2023, 08:54:33 »
Tak já používám VLANy s Wi-Fi, ale pokud jediné omezení má být těch 300 mbps, tak na to moc nemám šanci narazit. Zařízení mimo default VLAN přenášejí malé objemy dat, a i v té default VLAN jdou velké přenosy buď na Internet (rozhodně pod 300mbps), nebo jde o neprioritní záležitost. Takže jestli chápu dobře, nemám moc šanci narazit na problém, pokud po něm nebudu přímo pátrat.

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #25 kdy: 24. 04. 2023, 09:14:02 »
To není tak úplně pravda - absence HW offloadingu se projeví vysokým vytížením CPU a zařízení má potom tendenci droppovat packety a provoz v síti je potom smrt. Problém se projeví globálně, nejen na tom vytíženém provozu - tak kdybys na to narazil, aspoň víš, po čem jít :-)

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #26 kdy: 24. 04. 2023, 17:52:23 »
To není tak úplně pravda - absence HW offloadingu se projeví vysokým vytížením CPU a zařízení má potom tendenci droppovat packety a provoz v síti je potom smrt. Problém se projeví globálně, nejen na tom vytíženém provozu - tak kdybys na to narazil, aspoň víš, po čem jít :-)

I se zapnutým https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Fasttrack ? (tím samozřejmě člověk přijde o nějaké ty věci, ale když je vyloženě nepotřebuje... Kde nepotřebuju pracovat s markováním paketů/spojení a omezováním v queues, tam dávám fasttrack a spokojenost)

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #27 kdy: 24. 04. 2023, 20:05:03 »
I se zapnutým fasstrack. Jakmile do toho zamíchám VLANy, jde CPU nahoru a propustnost rapidně dolu. Nemůžu vyloučit, že mám něco blbě...
 
Zatím to mám punkově, vlany untagnu na switchi a prostě je posílám na fyzický interface s danou adresou. 3011 má naštěstí portů dostatek, tak je tam prostě jen hrouda propojek jak u blbejch :-)

Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« Odpověď #28 kdy: 30. 04. 2023, 18:55:45 »
No stále mi mimo default VLAN jedou malé objemy dat => žádné velké vytížení. Nejvíc mimo default VLAN bych realisticky mohl dát tak, že bych do sítě pustil nějakého hosta, který by hodně stahoval/nahrával. Ale toho omezí rychlost Internetu, k 300 Mbps se ani zdaleka nepřiblíží. A do lokální sítě se nedostane.