Jablotron bez originální SIM karty

X

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #30 kdy: 11. 01. 2023, 15:10:26 »
pokud ty kamery běží jen v lokální síti (s přístupem přes VPNku), vypne si zloděj leda nic... Naopak bych se nedivil kdyby zloděj znal spíš exploity na "certifikované" značky kamer které musejí být připojené do internetu jinak jsou nepoužitelné :-)

Bohužel v dnešní době eSIM a IoT komunikací typu Lora nebo SigFox si nějakou "lokálností" opravdu nemůžeš bejt jistej - pokud každou z těch kamer nerozebereš a nepřesvědčíš se, že není vybavená nějakým vysílačem. Dneska je to navíc už v podstatě jeden čip s trochou pasivního bordelu kolem - takže pokud nevíš, co hledáš, tak so toho vůbec nemusíš všimnout.


Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #31 kdy: 11. 01. 2023, 18:44:24 »
Nějaká smažka vám vymlatí kamenem okno, vybílí barák během pěti minut a kamery vyřadí z provozu hadrem přes hubu a kapucí.

Připravený zloděj přijde v červených montérkách a před barákem odpojí elektřinu a počká až kamery zhasnou.

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #32 kdy: 12. 01. 2023, 07:27:58 »
Nějaká smažka vám vymlatí kamenem okno, vybílí barák během pěti minut a kamery vyřadí z provozu hadrem přes hubu a kapucí.

Připravený zloděj přijde v červených montérkách a před barákem odpojí elektřinu a počká až kamery zhasnou.

A vyřadí internetovou přípojku a zaruší GSM, aby se systém nemohl jak hlásit.

Kamery obecně mohou odradit nějaké ty malé zlodějíčky, co pak jdou raději o dům vedle. Tam k tomu účelu poslouží prakticky jakákoli kamera.

Profi zloděje naopak takový dům naláká, protože když někdo vysolí desítky litrů za značkové kamery, tak tím dává najevo, že chce chránit něco cenného, a pak to někomu stojí za přípravu lepší akce alá Dannyho parťáci.

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #33 kdy: 12. 01. 2023, 08:16:23 »
Internetová přípojka chcípne chvíli po odpojení elektřiny. Málokdo má UPS dimenzovanou na dlouhé hodiny, přecijen ty kamery s úložištěm mají nějakou spotřebu.

No a zabezpečovačka maximálně tak pošle SMS o výpadku elektřiny, na kterou bude někdo těžko třeba v jednu ráno reagovat, pokud je majitel na víkend pryč.

Pochopitelně, opravdu "sofistikovaný" čórkař si tu GSM rušičku klidně na alíku koupí, a ty dráty pevné linky před barákem z krabičky vytrhne.

Nemyslím si, že systém ve stylu "kamera na každý roh domu a jedna u vchodu" přijde na desetitisíce. Průměrné zloděje takový systém může odradit, zejména pokud barák vypadá průměrně. Pochopitelně, luxusní domek s dvougaráží a bazénem bude lákat sám o sobě.

Kamery ale nutně nechrání jen majetek, protože když vás někdo vyčoruje a udělá doma bordel, tak je to především obrovský zásah do soukromý, po kterém se lidem už často nespí dobře. Není třeba ani zmiňovat situace, kdy se vám někdo přes zimu nastěhuje na odlehlou chatu, kde to nejcennější je domácí slivovice ve sklípku.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #34 kdy: 12. 01. 2023, 09:47:49 »
Kamery obecně mohou odradit nějaké ty malé zlodějíčky, co pak jdou raději o dům vedle. Tam k tomu účelu poslouží prakticky jakákoli kamera.
To asi i věrná maketa/vyřazená nefunkční kamera.


A.S.2

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #35 kdy: 12. 01. 2023, 09:48:17 »
"Profi zloděj" - to je zajímavý název :D

Každopádně zloděj nebude ztrácet čas s nějakou deaktivací alarmu a spoustou věcí, jenž zabírají čas a výsledek je i tak nejistý. Navíc zloděj ani neví, jak je alarm řešený, takže se do toho prostě pouštět nebude a vybere si něco snadnějšího (vynechám, že by to šel vykrást někdo z montážní firmy, která alarm instalovala). Taková sofistikovaná vloupání ve stylu filmů Zelený led nebo Smrtonosná past 3 se hodí akorát pro filmaře, ale ne do reálného světa :)

X

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #36 kdy: 12. 01. 2023, 11:11:26 »
A vyřadí internetovou přípojku a zaruší GSM, aby se systém nemohl jak hlásit.

Což samo o sobě způsobí poplach a následný výjezd uplně stejně, jako narušení prostoru.

Zloději jsou oportunisti, prostě vidí příležitost a jde do ní. Když si může vybrat, většinou skipne barák s viditelným zabezpečením ale ne vždy.

Představa nějakých "Danyho parťáků", co pobíhají po městě s rušičkou je docela veselá, ale trochu scifi.


No a zabezpečovačka maximálně tak pošle SMS o výpadku elektřiny, na kterou bude někdo těžko třeba v jednu ráno reagovat, pokud je majitel na víkend pryč.

Tak fungují možná ty bordely z Alibaby - všechny normální ústředny mají baterku na mnoho hodin provozu (pokud instalaci nezprasila firma, co to dělala). Alarm - pokud má být opravdu k něčemu - je napojenej na PCO, které zajišťuje ostrahu. Přesně proto, abys jako majitel nezaspal hořící barák. Takže na PCO jde hlášení o výpadku primární přípojky internetu a elektriky ale systém dál normálně funguje a dál se hlásí.

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #37 kdy: 18. 01. 2023, 19:53:50 »
Ted tohle prave resim, jak jste kluci udelali tu integraci do homeassistenta? Napichli jste nejak USB? Ja dneska mluvil s Jablotronem ohledne modulu JA-121T, ktery umi tu jejich sbernici prevest na RS-485, ale stoji to 5.5 tisic (!!) a podle vseho to umi taky jen zakodovat/odkodovat a obracene to ani nerekne kdo kodoval/odkodoval. Pry to nikdo nekupuje, coz se nedivim.

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #38 kdy: 19. 01. 2023, 14:02:23 »
plechová huba
To je co zač? Jak vypadá?

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #39 kdy: 19. 01. 2023, 15:07:11 »
plechová huba
To je co zač? Jak vypadá?
Hlasový automat, co ti do telefonu odvypráví nějakou zprávu.

Třeba ve 3 ráno, že je dole produkce.

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #40 kdy: 19. 01. 2023, 17:14:33 »
Ted tohle prave resim, jak jste kluci udelali tu integraci do homeassistenta? Napichli jste nejak USB? Ja dneska mluvil s Jablotronem ohledne modulu JA-121T, ktery umi tu jejich sbernici prevest na RS-485, ale stoji to 5.5 tisic (!!) a podle vseho to umi taky jen zakodovat/odkodovat a obracene to ani nerekne kdo kodoval/odkodoval. Pry to nikdo nekupuje, coz se nedivim.

Ja to mam, dal som si to tam uz na zaciatku, ale je to tak, nejaky log z toho vytiahnut nejde, na druhej strane ja to ani nepotrebujem, staci mi vidiet stavy periferii a alarmu a to prenasam do Home assistanta (tie stavy sa vysielaju vzdy pri zmene ale daju sa requestnut aj explicitne). Mam k tomu aj servisny manual s popisom funkcii keby si si to nahodou chcel pozriet.
Inac niesi ty z JMnetu? Ak ano tak ja som z AP Tresnova :-)

X

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #41 kdy: 19. 01. 2023, 23:45:48 »
Ted tohle prave resim, jak jste kluci udelali tu integraci do homeassistenta? Napichli jste nejak USB? Ja dneska mluvil s Jablotronem ohledne modulu JA-121T, ktery umi tu jejich sbernici prevest na RS-485, ale stoji to 5.5 tisic (!!) a podle vseho to umi taky jen zakodovat/odkodovat a obracene to ani nerekne kdo kodoval/odkodoval. Pry to nikdo nekupuje, coz se nedivim.

Jop, přes USB. Ten 121T stojí za prd, jednak má uplně nahovnovatý formát dat (to dělal skutečně nějakej pazneht, ze způsobu formátování těch zpráv se mi ještě teď rolujou fusekle i v šuplíku) a k tomu ještě tam aktivace senzoru choděj se zpožděním (až 8s). Modul skutečně k ničemu, vyhozený prachy a zbytečně zaseklý místo na sběrnici. edit: Navíc mám takovej divnej pocit, že v tom jimi doporučovaném režimu ("Terminál") to ani neposílá stavy PG výstupů - jenom je umožňuje tupě a naslepo ovládat....

Protokol na USB je daleko lepší, říká prakticky hned v podstatě všechno, co vidíš v F-Linku. Můžu s jeho pomocí vypínat sběrnice a dělat všelijaký psí kusy. Dokonce i resolvovat DNS záznamy a mluvit s GSM modemem AT příkazama ;D Některý PIRka dokonce kupodivu říkaj i teplotu (příjemně překvapilo, fajn pro automatizaci). Teplotu na celé stupně a úroveň bordelu/kouře ve vzduchu říkají pro změnu všechny požární čidla.

Jinak log z toho vytáhnout jde taky, i konfigurace z toho jde vytáhnout. Jenom jsem se ještě nedostal k tomu, abych ji dekryptoval a naparsoval  :) Nicméně aktivně to říká všechny události, které vidíš pak v logu - takže když seš připojenej, tak prostě posloucháš a víš, co se děje.
« Poslední změna: 19. 01. 2023, 23:50:18 od X »

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #42 kdy: 20. 01. 2023, 07:56:16 »
Jop, přes USB. Ten 121T stojí za prd, jednak má uplně nahovnovatý formát dat (to dělal skutečně nějakej pazneht, ze způsobu formátování těch zpráv se mi ještě teď rolujou fusekle i v šuplíku) a k tomu ještě tam aktivace senzoru choděj se zpožděním (až 8s). Modul skutečně k ničemu, vyhozený prachy a zbytečně zaseklý místo na sběrnici. edit: Navíc mám takovej divnej pocit, že v tom jimi doporučovaném režimu ("Terminál") to ani neposílá stavy PG výstupů - jenom je umožňuje tupě a naslepo ovládat....

Protokol na USB je daleko lepší, říká prakticky hned v podstatě všechno, co vidíš v F-Linku. Můžu s jeho pomocí vypínat sběrnice a dělat všelijaký psí kusy. Dokonce i resolvovat DNS záznamy a mluvit s GSM modemem AT příkazama ;D Některý PIRka dokonce kupodivu říkaj i teplotu (příjemně překvapilo, fajn pro automatizaci). Teplotu na celé stupně a úroveň bordelu/kouře ve vzduchu říkají pro změnu všechny požární čidla.

Jinak log z toho vytáhnout jde taky, i konfigurace z toho jde vytáhnout. Jenom jsem se ještě nedostal k tomu, abych ji dekryptoval a naparsoval  :) Nicméně aktivně to říká všechny události, které vidíš pak v logu - takže když seš připojenej, tak prostě posloucháš a víš, co se děje.

To znie dobre, ja som to USB ani nikdy neskumal lebo som myslel ze to budu mat nejako zamknute... Bol by si ochotny vyzdielat nejake zdrojaky alebo navod ako na to?

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #43 kdy: 20. 01. 2023, 10:31:44 »


Jop, přes USB. Ten 121T stojí za prd, jednak má uplně nahovnovatý formát dat (to dělal skutečně nějakej pazneht, ze způsobu formátování těch zpráv se mi ještě teď rolujou fusekle i v šuplíku) a k tomu ještě tam aktivace senzoru choděj se zpožděním (až 8s). Modul skutečně k ničemu, vyhozený prachy a zbytečně zaseklý místo na sběrnici. edit: Navíc mám takovej divnej pocit, že v tom jimi doporučovaném režimu ("Terminál") to ani neposílá stavy PG výstupů - jenom je umožňuje tupě a naslepo ovládat....

Protokol na USB je daleko lepší, říká prakticky hned v podstatě všechno, co vidíš v F-Linku. Můžu s jeho pomocí vypínat sběrnice a dělat všelijaký psí kusy. Dokonce i resolvovat DNS záznamy a mluvit s GSM modemem AT příkazama ;D Některý PIRka dokonce kupodivu říkaj i teplotu (příjemně překvapilo, fajn pro automatizaci). Teplotu na celé stupně a úroveň bordelu/kouře ve vzduchu říkají pro změnu všechny požární čidla.

Jinak log z toho vytáhnout jde taky, i konfigurace z toho jde vytáhnout. Jenom jsem se ještě nedostal k tomu, abych ji dekryptoval a naparsoval  :) Nicméně aktivně to říká všechny události, které vidíš pak v logu - takže když seš připojenej, tak prostě posloucháš a víš, co se děje.

mám tam ten jablotroní modul a chystám se ho letos programovat (propojení na jablotron holt prioritu nemá), ale jestli je to tak hrozné jak píšeš, tak díky za uštření práce, bylo by možné požádat o nasměrování ohledně té komunikace přes USB?

X

Re:Jablotron bez originální SIM karty
« Odpověď #44 kdy: 21. 01. 2023, 01:06:25 »
mám tam ten jablotroní modul a chystám se ho letos programovat (propojení na jablotron holt prioritu nemá), ale jestli je to tak hrozné jak píšeš, tak díky za uštření práce, bylo by možné požádat o nasměrování ohledně té komunikace přes USB?

Na ten modul se fakt vybodni. Fakt ztráta času.

To znie dobre, ja som to USB ani nikdy neskumal lebo som myslel ze to budu mat nejako zamknute... Bol by si ochotny vyzdielat nejake zdrojaky alebo navod ako na to?

Hele asi budu - mám udělanej bridge mezi tím jejich protokolem a MQTT, kde se mi publikujou změny stavu čidel a systému a naopak poslouchá nějaké topicy, skrze které ovládám stavy jednotlivých sekcí. Tyhle zprávy jsou zašifrované (PSK) abych měl zajištěno, že mi někdo skrz MQTT server nezachytí/nezopakuje message na odkódování.

Je škoda, že něco takového nenabízí oni sami - ušetřil bych si spoustu práce s tím F-Linkem. To je sice taky docela šíleně napsanej program, ale zato má relativně pěkný logování, ze kterýho se dá ledasco poznat.

Sdílet to nebudu teď hned, ještě to chce trochu lásky - ale osobně mi to běží s docela slušným uptimem bez problémů :)