Studium IT na vysoké

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #150 kdy: 16. 01. 2023, 11:37:39 »
Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.

o tom hovorim v celom vlakne. VS moze byt prijemne stravenych 5 rokov, ale rozhodne by som to nenazval v pripade IT "pripravou na buduce povolanie".

Ty nazvy predmetu, to sis nasel na internetu nebo si to presne ten rok na MFF zkousel a potom si utekl protoze si na to  nemel a ted tu rozdavas moudra?

Ale no,... to je fakt pod uroven :)

Strach odpovědět, že? Zajímavé, jak nejpřesněji ví, že 5 let VŠ je na nic ti, co na té VŠ těch 5 let nevydrželi...

Tak prokažte, že Vám těch 5 let na VŠ k něčemu bylo v porovnání s osobou Vašich kvalit, která by na VŠ nešla.

"s osobou vasich kvalit" - znam par lidi (asi tak dva/tri), co uz po stredni skole byli schopni najit seriozni praci, napr. programovani v C++. Samozrejme ale nemeli hned na zacatku 200K mesicne, jak se nam tu snazil nalhat greenlinuxguru. Spis to bylo o tom, ze nastoupili jako uplni juniori a tu znalost taknejak sami dohnali. Po 5 letech meli kvalitni CV, ale na extra vetsi penize nez cerstvy absolvent s trochou praxe si teda neprisli - to je moje zkusenost.

Zbytek, co jsem potkaval v mych kruzich (C++, low level, security), vsichni meli VS a to bud MFF nebo CVUT, par vyjimek jeste Plzen.

Dale pak, podivejte se na inzeraty, kde nabizeji programovaci job, vsude chteji alespon Bc., casto ale i Ing./Mgr., na nejakych specializovanych postech i PhD.

Ja se vubec nebavim o loserovskych oborech typu marketing a administrace par CISCO switchu - ano, na to skutecne VS nepotrebujete.


hmmmw

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #151 kdy: 16. 01. 2023, 12:47:34 »
Tak prokažte, že Vám těch 5 let na VŠ k něčemu bylo v porovnání s osobou Vašich kvalit, která by na VŠ nešla.

Nebylo sice na mne, a osobně si nemyslím, že toto prokázání o čemkoliv vypovídá, protože jednotlivec není statistika....

Ale mám spolužáka ze střední, který je obdobných, ne-li vyšších kvalit. Na VŠ sice formálně šel, ale nechodil tim a tedy ani nedodělal, protože je to zbytečnost. Peníze bere v čistém cca jako já. Jen s drobným rozdílem, že on je OSVČ v Praze, a já zaměstnancem ve velké firmě v malém městě. Já mám méně odpracovaných let, ale úspory mám teda výrazně vyšší.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #152 kdy: 16. 01. 2023, 13:03:03 »
Studovat nahodne predmety typu "analyza4", ci "filozofia pre matfyzakov",
Zrovna první semestr (nebo spíše dva) analýzy použije každý, protože se tam  probírají naprosté základy formalismu, na kterých stojí všechny ostatní informatické předměty (logické a FP, složitost, vyčíslitelnost, optimalizace…). Stejně tak temno. A filosofie programovacích jazyků byla na Matfyzu jedním z nejpřínosnějších předmětů (v podání Kryla).

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #153 kdy: 16. 01. 2023, 19:49:10 »
Studovat nahodne predmety typu "analyza4", ci "filozofia pre matfyzakov",
Zrovna první semestr (nebo spíše dva) analýzy použije každý, protože se tam  probírají naprosté základy formalismu, na kterých stojí všechny ostatní informatické předměty (logické a FP, složitost, vyčíslitelnost, optimalizace…). Stejně tak temno. A filosofie programovacích jazyků byla na Matfyzu jedním z nejpřínosnějších předmětů (v podání Kryla).

ano, preto umyselne pisem analyza3-4 :)
analyza1-2 mi pride ako uzitocna, pretoze to sa kde-kade nasledne realne vyuzije. Pri urovni sucasneho stredoskolskeho vzdelavania duplom.

Filozoficke predmety, ktore som absolvoval ja, neboli utrpenie, ale ze by som z nich mal prinos povedat nemozem :).
Este aj Kanta som si musel precitat z vlastnej iniciativy ;).

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #154 kdy: 16. 01. 2023, 20:42:00 »
greenlinuxguru a jemu podobní, znáte survivorship bias?

Podstatná je opravdu ta statistika, která tu byla dodána o pár stránek dříve. A pokud chcete namítat, že statistika pro jedince neplatí (s tím souhlasím), tak by bylo dobré se podívat, jak dopadli všichni lidi, co dali na vaše rady. Protože nikdo tady nerozporoval, že snaživý samouk by se nemohl prosadit, ale jak asi dopadne náhodný člověk na internetu, co si přišel pro radu? Je to zrovna ten, co uspěje, když se vysere na VŠ? Asi se to nedozvíme, protože nejspíše neuspěje, a pak už se tu neobjeví.

Stale ste nedodali, preco by nemala byt pravda, ze sikovny clovek pod socialnym tlakom ide na VS a nesikovny nie.
Taky predpoklad bohate zneguje uvedenu statistiku.

Co sa tyka realnych historiek, mam dostatocnu sebareflexiu, aby mi bolo jasne, ze zijem v slonovinovej vezi a netusim ako zije bezny lud.

P.S. mi tu nakuklo osemrocne dieta cez plece a prehlasilo "klam prezivsich" :P


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #155 kdy: 16. 01. 2023, 21:00:13 »
Filozoficke predmety, ktore som absolvoval ja, neboli utrpenie, ale ze by som z nich mal prinos povedat nemozem :)
Záleží na škole, vyučujícím a syllabu. Matfyz nezklamal. Ale Kryl byl svéráz.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #156 kdy: 17. 01. 2023, 10:05:07 »
greenlinuxguru a jemu podobní, znáte survivorship bias?
...
P.S. mi tu nakuklo osemrocne dieta cez plece a prehlasilo "klam prezivsich" :P

A dopr... Tohoto potomka bych chtěl zažít, až mu bude patnáct. Kdyžtak se tu a tam podělte, jaká moudra trousí :-) Nic neudělá člověku takovou radost na stará kolena, jako inovativně drzé potomstvo...

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #157 kdy: 17. 01. 2023, 10:17:05 »
...
Ale pokud treba nekdo chce studovat ja nevim treba pocitacovou grafiku, tak proc by mel cas travit samostudiem, kdyz na VS jsou katedry, vyzkumne skupiny, lidi, projekty atd...

[joke alert]Nic nedokáže znechutit oblíbenou zábavu tak, jako formální studium dotyčného oboru...[/joke alert]

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #158 kdy: 17. 01. 2023, 10:58:34 »
Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.
Nj, ale to je pak zase otázka, jestli ten nesoulad mezi VŠ a tvou prací není také na straně tvé práce.
Hřebík na hlavičku. Já jsem taky ve škole byl vyučován převážně věci, které byly mimo oblast mého zájmu... a už během studia na VŠ se mi zaměstnání poněkud odklonilo od předmětu studia.

Ona je otázka, kde tady u nás nějakou tu raketovou vědu reálně uplatnit :-(

Citace
Kdybys dělal třeba nějaký výzkum v kryptografii (eliptické křivky, post-quantum cryptography),

OK, mám představu, možná naivní, že toto lze páchat relativně "od stolu", téměř tužkou na papíře... a použít to někde v komerčním sektoru v aplikační rovině by možná taky šlo.

Citace
pokročilé DSP (současné digitální modulace používané v 5G/WiFi6, OFDM/spread-spectrum, MIMO přenosy, fázová pole, extrakce informace z šumu, soft-decision "viterbi" decoder a samoopravné kódy, magnetická rezonance),

Pokud mě zajímá komerční sféra / praktická aplikace (přitom s potřebou vhledu do těchto základních věcí) tak jsou na světě třeba čtyři pracoviště, kde se vyvíjí křemík a low-level firmware pro 5G/WiFi6. Možná by se našly další dvě-tři firmy, které dělají pro tyto laboratoře měřící/certifikační přístroje.

Citace
psal FEM/FDTD solvery (analýza pevnosti staveb, simulace šíření elektromagnetického pole, computational fluid dynamics),

Tohle si taky člověk bude těžko psát "pro vlastní potřebu", pokud není zaměstnán v akademické sféře. Toto uplatnit ve tvorbě aplikací podle mého znamená, sehnat zaměstnání u nějaké softwarové firmy, která tyto algoritmy balí do softwarových nástrojů pro stavaře, strojaře, návrháře hardwaru a anténní techniky...

Citace
tak bys to třeba použil, teda záleží na tom co přesně se tam učí (já jsem jakožto informatik skončil u analýzy 2). Já sám tak daleko nejsem a cítím že mi matematika občas chybí, mám problém i jenom implementovat algoritmus co je třeba popsaný v nějakém paperu, jakmile jsou tam více než tři řecká písmenka nebo nedejbože integrály.

Jojo. Já si taky rád pohraju. A dva semestry matiky z VŠE jsou lepší než drátem do oka, ale třeba Laplaceovu transformaci nás tam neučili. A mám zřejmě relativně vzácné zaměstnání, kde mi trochu hraní trpí. Rozhodně neprogramuju modemové kodeky nebo FEM. Zatím co jsem viděl, tady u nás v komerční sféře jsou všichni prakticky výhradně "uživatelé aplikačního softwaru". Je dobré zhruba tušit, jaká kouzla ta věc interně provádí, ale že by toto někdo zkoušel programovat jinak než pro zábavu / do šuplíku, nebo jako freeware / akademický výzkum... možná jsem mimo tuzemská centra dění, ale pořád mi to připadá, že pokud by chtěl člověk uplatnit uvedné dovednosti jako programátor v komerční sféře, tak to znamená utéct někam ven (západ, Izrael, JV Asie) nebo pro nějakou globální firmu pracovat na dálku. Možná tady má sem tam někdo vývojové centrum. Nemám představu, kolik takových praktikujících černokněžníků se tady vyskytuje. Jaké procento absolventů relevantních oborů se k takové práci reálně dostane...

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #159 kdy: 17. 01. 2023, 14:10:31 »


Strach odpovědět, že? Zajímavé, jak nejpřesněji ví, že 5 let VŠ je na nic ti, co na té VŠ těch 5 let nevydrželi...
Ale no tak, někteří z nás vydrželi na VŠ i šest let :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #160 kdy: 17. 01. 2023, 14:39:57 »
Strach odpovědět, že? Zajímavé, jak nejpřesněji ví, že 5 let VŠ je na nic ti, co na té VŠ těch 5 let nevydrželi...
Ale no tak, někteří z nás vydrželi na VŠ i šest let :)
Někdo i 13 (navazující PhD) :)

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #161 kdy: 17. 01. 2023, 20:57:46 »
A dopr... Tohoto potomka bych chtěl zažít, až mu bude patnáct. Kdyžtak se tu a tam podělte, jaká moudra trousí :-) Nic neudělá člověku takovou radost na stará kolena, jako inovativně drzé potomstvo...

Starsi surodenec v diskusii s pedagogickym pracovnikom snaziacim sa o jeho dobro:

- Je nezdrave vecer pozerat do tabletu, brani to zaspavaniu.
- Ved preto predsa existuje nocny rezim, potlacene modre svetlo eliminuje tento problem.

:)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #162 kdy: 18. 01. 2023, 00:05:58 »
OK, mám představu, možná naivní, že toto lze páchat relativně "od stolu", téměř tužkou na papíře... a použít to někde v komerčním sektoru v aplikační rovině by možná taky šlo.
https://www.srlabs.de/, http://mericsky-ustav.cz/ :D (polovážně, prý třeba crackli A5-GMR dřív než to bylo zveřejněno na CCC, ale samozřejmě otázka je jestli byste v takové instituci chtěli dělat).

Citace
pokročilé DSP (současné digitální modulace používané v 5G/WiFi6, OFDM/spread-spectrum, MIMO přenosy, fázová pole, extrakce informace z šumu, soft-decision "viterbi" decoder a samoopravné kódy, magnetická rezonance),

Pokud mě zajímá komerční sféra / praktická aplikace (přitom s potřebou vhledu do těchto základních věcí) tak jsou na světě třeba čtyři pracoviště, kde se vyvíjí křemík a low-level firmware pro 5G/WiFi6. Možná by se našly další dvě-tři firmy, které dělají pro tyto laboratoře měřící/certifikační přístroje.
Toho je víc. Příklady: https://www.nature.com/articles/s41467-021-27317-1, https://arrc.ou.edu/ (AESA radary) + ty radary dělá samozřejmě i hromada komerčních firem (často kontraktoři pro military), třeba https://www.lockheedmartin.com/. Nebo česká https://www.era.aero/cs (v roce 2017 jsem měl možnost povídat si s jedním člověkem od nich, a vypadal že fakt dělají pasivní radary postavené na odrazech nespolupracujících ozařovačů; ochutnávka: jenda.hrach.eu/tohlesmaž/s/tamara-era.pdf)

Někdo taky musel jako udělat DVB-T2 a DVB-S2, jako že napsat tu specifikaci, a udělat ty modemy, a kromě usual suspects jako Broadcom, Qualcomm a Atheros jsou tu i vlci jako https://www.ayecka.com/

Plus i v ČR je strašná hromada satelitářů, třeba https://groundcom.space/, https://trlspace.cz/, https://www.vzlusat2.cz/. TBH nevím jak moc dělají advanced DSP. Jedni po mně chtěli udělat modem na cubesat právě používající tyto moderní modulace, druhá věc je jak moc je to spíš lepení existujících bloků.

Málo se taky ví, že v ČR jsou hned tři firmy na elektronové mikroskopy (tescan, thermofisher, delong).

Pro dokreslení co zrovna teď třeba řeším já (viz můj web v profilu): máme radar, který může vysílat naprosto libovolný signál (omezený fyzikálně a trochu regulacemi), a pracujeme v prostředí, které je příšerně zarušené wifi pakety. A potřebujeme samozřejmě extrahovat co nejvíc užitečné informace o cílech. Takže by to chtělo najít signál co má s rušením minimální crosskorelaci a dobrou korelaci když se odrazí od našich distribuovaných cílů. Dále se dá koukat na spektrální charakteristiku (1024 způsobů počínajících „Jenda spočítal short time FFT a natipoval koeficienty se kterými se mu zdálo že to chodí nejlíp“) toho co jsme přijali, detekovat tam wifi pakety a odečítat je. A to odečítání se dá samozřejmě dělat různě hloupě (detekuju amplitudovou obálku paketu a odečtu to) nebo chytře (ochutnávka: https://jenda.hrach.eu/f2/passive-radar-processing-preprint.pdf; ne, takto pokročilý nejsem). Nebo dostaneme typicky strašně moc (desítky) odpovědí od cíle, a v nich jsou pokaždé jiné pakety, ale cíl je pořád stejný, takže se musí extrahovat ty stejné věci

Citace
psal FEM/FDTD solvery (analýza pevnosti staveb, simulace šíření elektromagnetického pole, computational fluid dynamics),

Tohle si taky člověk bude těžko psát "pro vlastní potřebu", pokud není zaměstnán v akademické sféře. Toto uplatnit ve tvorbě aplikací podle mého znamená, sehnat zaměstnání u nějaké softwarové firmy, která tyto algoritmy balí do softwarových nástrojů pro stavaře, strojaře, návrháře hardwaru a anténní techniky...
Může jít dělat do Dassaultu, třeba skrz českou https://www.simulia.cz/

Přemýšlím o tom, že bych udělal „pracovní portál“ agregující elitní a high-impact nabídky. Kdysi to docela splňovalo https://www.startupjobs.cz/, ale pak se prodali byznysu a teď je to další jobs.cz.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #163 kdy: 18. 01. 2023, 00:19:44 »
Ono těch zajímavých pozic bude víc: různé měřící přístroje od gps přes teodolity po ty vaše radary, pluginy do Cadu atd. I v té bance si nevystačíte jen se středoškolskou matikou. Ale má to jedno společné - kolikrát nepotřebujete být až tak skvělý informatik, ale docela často potřebujete statistiku a lepší matematiku než kterou jste se učil na maturitu. Pravda, na VŠ se dozvíte i věci které opravdu už nikdy v životě nepoužijete.
Ale podle mne odpověď na otázku je, že nejlépe mít IT VŠ, jiný technický obor je taky pořád lepší než maturita a když už nic jiného tak aspoň tu humanitní VŠ.
Nechce se mi věřit, že tu opakuji takové klišé, ale spoustu lidí naučí VŠ lépe myslet.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #164 kdy: 18. 01. 2023, 00:23:11 »
spoustu lidí naučí VŠ lépe myslet
To se ale špatně vysvětluje.