Studium IT na vysoké

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #135 kdy: 13. 01. 2023, 22:16:13 »
už mě to nebaví.

Ano, jsem nula, nedostudované hovno, co nedostává pozornost a závidím všem VŠ elitám, a každou noc sním o tom, jak jednou taky budu tak chytrý abych si VŠ udělal.

Můj poslední příspěvek zde, pro spokojenost všem.

No ja bych rekl, ze to nevidis uplne objektivne z toho duvodu, ze jsi studoval Cisco akademii a zivil ses 15 let jako Linux admin. A na to asi opravdu neni potreba uplne VS (matematika, programovani, teoreticka informatika atd), ktere jsou na vsech IT skolach.

Ale pokud treba nekdo chce studovat ja nevim treba pocitacovou grafiku, tak proc by mel cas travit samostudiem, kdyz na VS jsou katedry, vyzkumne skupiny, lidi, projekty atd...

Jinak bych rekl, ze se tu dost micha uspech vs schopnost. Schopnost je asi neco, co se da merit. Uspech muze byt pro kazdeho neco jineho...


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #136 kdy: 14. 01. 2023, 08:14:11 »
Pokud byste byl tolik spokojený, tak si tady nevyléváte srdíčko.....

Ale já jsem rád, že na mě tady lidi útočí, to znamená, že moje názory něco znamenají, nikdo neútočí na bezdomovce, lidi útočí na premiéra, prezidentského kandidáta a lidi co něco znamenají.

Já jsem fakt rád, že na mě útočíš, to znamená, že pro mě něco znamená.

Já na tebe nebudu útočit, pro mě jsi ok jak jsi, i tak mám tvé názory tady rád.
Bohužel se mílíte. Nikdo na vás neútočí. Šlo o dobře míněné doporučení, protože vaše peníze zřejmě neivestujete správným směrem.

Chápu vaši frustraci, že jste si zvolil vysokou školu v bývalém východním bloku a ani tu jste nezvládl. V EU a US je spousta kvalitní škol, které by vás mohli uspokojit. Doporučuji to vyzkoušet.

Ono v ČR zjistíte, že je zde spousta lidí, kteří mají na účtech opravdu zajímavé částky, ale lidí, kteří jsou celkově bohatí, je opravdu málo. Stačí srovna chování majitelů prémiových aut v ČR a v Německu.


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #137 kdy: 14. 01. 2023, 08:59:25 »
Argument proti je jednoduchy: za povedzme 1 rok snahy sa bezne sikovny clovek moze naucit vsetko zaujimave, co mu povedzme studium informatiky na Matfyze ponuka. Zvysne 4 roky je premarneny cas.

...
Fojaky, databazy, UI, nejake alternativne programovanie, statistika. Plus povedzme Fourierova transformacia.

Este nieco, co nie je trivalne a je zaujimave niekoho napada? :)

Tak ty so svojim zjednodusovanim, asi tiez patris k tym vedomostami nezatazenym stastlivcom, ktorym sa podarilo zamestnat v IT  :)
 
keby si chodil na VS, tak by si vedel ze tam nebolo nic trivialne. Ti co uz o tom dost vedia, aby sa zviditelnili casto pouzivaju toto slovo ze to je "trivialne", ale pre tych co o tom vedia uplne hovno to trivialne vobec nie je.

Tak si teda zober cim vsetkym dneska student musi prejst:
zaklady:
linearna algebra, maticovy pocet, matematicka analyza funkcii jednej a viac premennych, diferencialne rovnice, numericke metody, linearne programovanie, nelinearne programovanie, pravdepodobnost+ statistika+nahodne provcesy, ...
teoreticka informatika a teoria zlozitosti
aplikacny software: matlab, R
programovanie proceduralne + objektove: python, C/C++, Java
programovanie strojove: assembler
programovanie funkcionalne + logicke: LISP, Scheme, alebo Haskell, Prolog
databazy: SQL
...
teraz ma viac nenapada
a daj to za rok
Chybí tam přinejmenším teorie množin, diskrétní matematika a obecná algebra. Takže to bude nejméně na rok a půl  ;D
Ano na TeMno, algebru a diskretnu matematiku som zabudol a mozno aj ine veci ...

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #138 kdy: 14. 01. 2023, 10:40:48 »
Haha, greenlinuxguru me fakt bavi :D Tolik protimluvu a manipulaci jsem jeste v jednom vlakne snad nezazil...

Citace: greenlinuxguru
Co bych nejvíc zvážil je budoucí styl života, tvoje vize, jestli se prostě vidíš jako ten fotřík s passatem co 20 let chodí do stejného korporátu, ve 30ti založí rodinu a bude žít v 3+kk v paneláku v Praze, Brně a chodit do práce.

Aha, takze VS == "3+kk v panelaku v Praze a chodit do prace" vs. ne-VS == "svoboda, pivko, cestovani"? :D :D Dekujeme za analyzu :D

Citace: greenlinuxguru
ad2 jinou kariérní cestu bych volil, pokud si představuješ, že v budoucnu chceš dělat na sebe, s přítelkyní karavanem objíždět evropu nebo žít na bali.

Citace: greenlinuxguru
Ale tak mě se obecně mladá léta líbila i mimo vysokou, prostě jsem měl spolubydlící a cestoval. Taky jsem trávil mládí na lavičce pohulující brko s partou, taky relativně skvělá bezstarostnost. To přeci není jen o vysoké.

Chtel bych zduraznit TVOJI VETU: To přeci není jen o vysoké..

Citace: greenlinuxguru
Řekněme, že dám 5 let do vysoké, v mém času je to prostě 10 mio. Kč a moje otázka je, zaplatí to stát? A odpověď je ne. Naopak zaplatí míň než americká konkurence, takže pro mě stát je něco jako tlustá ošklivá holka co má požadavky na prince, mít je může, ale mě nezajímají, když hezká modelka má požadavky nižší.

Jasne, urcite jako devatinactiletemu cucakovi s maturitou ti US firma zaplati (ekvivalent) 10K CZK / MD. Z 99% na VS chodi lide prave hned po maturite. Prvni prispevek v tomhle vlakne je dle indicii od cloveka na stredni skole. Tudiz se tu snazis dokazat svoji pravdu odpovedmi na neco na co se nikdo neptal (tj. jestli jit na vysokou napr. ve 40).

Citace: greenlinuxguru
Zaměstnavatel samozřejmě radši přijme člověka s FCE a certifikací na Javu než inženýra z ČVUT bez praxe a znalosti technologií s tím, že umí vypočítat přes kirhorfovi zákony výkon trafa - což je mu na nic.

Naprosto neni pravda. Mne se na certifikat z AJ nikdy nikdo neptal (mam CAE) a uz vubec ne na nejaky obskurni certifikat na Javu/C#/C++. Programovani neni administrace. Naopak, anglictina byla vzdy rozsouzena po prvnim screening pohovoru, ktery jsme vedli v anglictine a pak prisla brutalni algoritmizace - pro tvoji informace: Big O notation, efektivni algortmy, obcas statistika apod. Tohle se na youtube naucis tezko.

Citace: greenlinuxguru
makám na sobě, viz. ta posilovna, strava

Gratuluji, prave ses zaradil na seznam osmisteho-milionteho-prvniho mileniala, ktery "chodi do posilovny a pije zeleny caj" :D Vskutku originalni zivotni cesta :D

Citace: greenlinuxguru
Osobně jsem chodil na ekonomku

Aha, jasne, takze jsi chodil na VSE, kterou jsi ani nebyl schopny dokoncit a pak tady rozdavas rady, jak ti VS nedala zadne znalosti do IT? ::)

Citace: greenlinuxguru
A jako člověk, kterého téma zajímalo a četl si na ekonomce tisícistránkové knížky od světových ekonomů jsem byl exot

Ano, tak to jsi exot a naprosto jsi nepochopil vyznam VS. Vysoka skola ti ma dat rozhled, naucit te teorii, principy a to ve velmi kratkem case. Cist tisicistrankove knihy skutecne neni treba, protoze cil (ne vzdy to samozrejme vyjde, ale to uz zalezi na studentovi...) je predat znalosti takove, aby student znal obecne principy a pak to overit na zkousce.

Jeste jeden point k "precetl jsem tisicistrankove knizky": Pokud jsi nebyl na zkousce -> na statnicich -> nedostal jsi diplom, jak ti tady muzeme verit, ze jsi to skutecne cele precetl a spravne pochopil?

Citace: greenlinuxguru
Pro mě je důležité vzdělání

Ok, ale jak ostatnim dokazes, ze to skutecne umis? Nejsou CISCO certifikaty nahodou principielne uplne stejne? Tam ses jako nesprtal na zaverecne testy? Ale jdi ty...

Citace: greenlinuxguru
když chceš pochopit souvislosti věcí, které se učíš, tak prostě musíš omezit to množství, rozhled a postupně se doučovat věci, co ti schází.

Naopak, kdyz chces chapat souvislosti, musis znat teorii a principy. Kvalitni VS ma cloveka zejmena "naucit se ucit", tj. kdyz vypadnes z VS znas teorii siti, vis jak funguji programovaci jazyky, neni pro tebe problem se rychle naucit novou technologii, coz je daleko vetsi asset nez se "nasprtat jednu konkretni technologii".

Citace: greenlinuxguru
Ale na internetu jsou i strukturované kurzy programování, a mnohdy na mnohem vyšší úrovni než VŠ.

Tak urcite... Delal jsem kurzy na Coursere, LinkedInu, RangeForce, PluralSight, znam nekolik holek z CzechITas. Nic z toho nesaha ani po kotniky cloveku s rigoroznim vzdelanim z CVUT/MFF.

Citace: greenlinuxguru
A jedna věc je, učit se pro testy a druhá pro pochopení souvislostí. Je skvělé, že všichni vědí kdy byla bitva na bílé hoře, ale kdo ví souvislosti v tom, proč, co se tam řešilo, jaká byla doba, a jak se tehdy vnímala válka a tak? Není to samo o sobě důležitější než napsat datum do testu, ostatně ten datum je ten nejmíň podstatný údaj.

Aha, takze zrusime skoly a budeme detem rikat, at koukaji na youtube. Jasne, vsichni jsou tak chytri a svedomiti, ze to dokoukaji, udelaji si zapisky a hned si vsechno zapamatuji...

Citace: greenlinuxguru
když ti to začne vyprávět Ševčík, tak tě to chytne

Myslis treba to jak nema dostatek publikaci, aby byl vubec docent, jak sikanoval kolegy, jak jel na dalnici v protismeru s majackem... Tak aspon zname tvoje modly.

Citace: greenlinuxguru
Jj, i můj kamarád potkal manželku na vysoké, ano. A sám mám takové hezké storky z vysoké, kdy jsem si stoupnul u kolejí, opřel se o zábradlí, vyšla první holka ze dveří a za 5 minut jsme seděli na pivku, a strávili hezkou noc, a byla mladá, pěkná.

 :D :D :D Opet gratulujeme a posilame klicenku :D :D

No, nevim nevim greenlinuxguru. Mozna bych byt tebou bud zmenil nick nebo sel radeji mudrovat nekam jinam, moc ti to nejde :D

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #139 kdy: 14. 01. 2023, 17:30:59 »
Tak si teda zober cim vsetkym dneska student musi prejst:
....
a daj to za rok
Chybí tam přinejmenším teorie množin, diskrétní matematika a obecná algebra. Takže to bude nejméně na rok a půl  ;D

Ale no, co tak citanie s porozumenim? :)
Explicitne som pisal o zaujimavych a netrivialnych predmetoch. Nejaka analyza3, ktora je v rozvrhu ciste preto, ze treba zamestanat zamestnancov katedry matematiky, rozhodne do toho nespada.

Takze este raz: pohladajte niekde v pivnici index, pozriete sa na zoznam predmetov ktorymi ste travili cas na VS. Budu tam veci ako "Telesna vychova", "Anglictina", "Analyza4", "Programovanie v Pascale pre zaciatocnikov", "Novell",... ked si to skrtnete, ostane zmysluplny zlomok, ktoremu mozte priradit nejaku casovu narocnost.

Kazdy samozrejme dojde k inemu zoznamu podla toho, ako na tom bol pred skolou a kde ho zivot zavial. Ale normalne by som celkom rad videl, ako niekto, kto neostal na univerzite, vyuzije nekomutativne telesa.


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #140 kdy: 14. 01. 2023, 19:13:35 »
Explicitne som pisal o zaujimavych a netrivialnych predmetoch. Nejaka analyza3, ktora je v rozvrhu ciste preto, ze treba zamestanat zamestnancov katedry matematiky, rozhodne do toho nespada.
Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #141 kdy: 14. 01. 2023, 21:14:00 »
Mne taky.

Tuhle aroganci fakt nechapu.


 Ty nazvy predmetu, to sis nasel na internetu nebo si to presne ten rok na MFF zkousel a potom si utekl protoze si na to  nemel a ted tu rozdavas moudra?

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #142 kdy: 14. 01. 2023, 22:23:01 »
Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.

o tom hovorim v celom vlakne. VS moze byt prijemne stravenych 5 rokov, ale rozhodne by som to nenazval v pripade IT "pripravou na buduce povolanie".

Ty nazvy predmetu, to sis nasel na internetu nebo si to presne ten rok na MFF zkousel a potom si utekl protoze si na to  nemel a ted tu rozdavas moudra?

Ale no,... to je fakt pod uroven :) 

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #143 kdy: 14. 01. 2023, 22:33:49 »
Dostat se pod uroven tohoto vlakna? To bylo trivialni. Ale zabavne.
A zvladl jsem to za 5 minut.

Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.

o tom hovorim v celom vlakne. VS moze byt prijemne stravenych 5 rokov, ale rozhodne by som to nenazval v pripade IT "pripravou na buduce povolanie".

Ty nazvy predmetu, to sis nasel na internetu nebo si to presne ten rok na MFF zkousel a potom si utekl protoze si na to  nemel a ted tu rozdavas moudra?

Ale no,... to je fakt pod uroven :)
« Poslední změna: 14. 01. 2023, 22:39:01 od pruzkumbojem »

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #144 kdy: 14. 01. 2023, 22:46:11 »
Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.

o tom hovorim v celom vlakne. VS moze byt prijemne stravenych 5 rokov, ale rozhodne by som to nenazval v pripade IT "pripravou na buduce povolanie".

Ty nazvy predmetu, to sis nasel na internetu nebo si to presne ten rok na MFF zkousel a potom si utekl protoze si na to  nemel a ted tu rozdavas moudra?

Ale no,... to je fakt pod uroven :)

Strach odpovědět, že? Zajímavé, jak nejpřesněji ví, že 5 let VŠ je na nic ti, co na té VŠ těch 5 let nevydrželi...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #145 kdy: 14. 01. 2023, 23:50:59 »
Explicitne som pisal o zaujimavych a netrivialnych predmetoch. Nejaka analyza3, ktora je v rozvrhu ciste preto, ze treba zamestanat zamestnancov katedry matematiky, rozhodne do toho nespada.
Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.
Nj, ale to je pak zase otázka, jestli ten nesoulad mezi VŠ a tvou prací není také na straně tvé práce. Kdybys dělal třeba nějaký výzkum v kryptografii (eliptické křivky, post-quantum cryptography), pokročilé DSP (současné digitální modulace používané v 5G/WiFi6, OFDM/spread-spectrum, MIMO přenosy, fázová pole, extrakce informace z šumu, soft-decision "viterbi" decoder a samoopravné kódy, magnetická rezonance), psal FEM/FDTD solvery (analýza pevnosti staveb, simulace šíření elektromagnetického pole, computational fluid dynamics), tak bys to třeba použil, teda záleží na tom co přesně se tam učí (já jsem jakožto informatik skončil u analýzy 2). Já sám tak daleko nejsem a cítím že mi matematika občas chybí, mám problém i jenom implementovat algoritmus co je třeba popsaný v nějakém paperu, jakmile jsou tam více než tři řecká písmenka nebo nedejbože integrály.
« Poslední změna: 14. 01. 2023, 23:54:53 od _Jenda »

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #146 kdy: 15. 01. 2023, 08:20:53 »
o tom hovorim v celom vlakne. VS moze byt prijemne stravenych 5 rokov, ale rozhodne by som to nenazval v pripade IT "pripravou na buduce povolanie".
Souhlas. Pro většinu toho, co se v běžným IT používá, není potřeba v podstatě žádná škola (OK, umět číst a psát se asi hodí). Zas si ale nejsem jistej, jestli bych na to chtěl v kůži tazatele vsadit celou budoucí kariéru, přecejen ChatGPT nebo podobní můžou za chvíli začít průměrný lepiče webů postupně nahrazovat. A pak se nějaký přídavný znalosti můžou začít docela hodit.

Nj, ale to je pak zase otázka, jestli ten nesoulad mezi VŠ a tvou prací není také na straně tvé práce. Kdybys dělal třeba nějaký výzkum v kryptografii (eliptické křivky, post-quantum cryptography), pokročilé DSP (současné digitální modulace používané v 5G/WiFi6, OFDM/spread-spectrum, MIMO přenosy, fázová pole, extrakce informace z šumu, soft-decision "viterbi" decoder a samoopravné kódy, magnetická rezonance), psal FEM/FDTD solvery (analýza pevnosti staveb, simulace šíření elektromagnetického pole, computational fluid dynamics), tak bys to třeba použil, teda záleží na tom co přesně se tam učí (já jsem jakožto informatik skončil u analýzy 2). Já sám tak daleko nejsem a cítím že mi matematika občas chybí, mám problém i jenom implementovat algoritmus co je třeba popsaný v nějakém paperu, jakmile jsou tam více než tři řecká písmenka nebo nedejbože integrály.
I tak se na to dá dívat. Ale zatím mě baví na tom spektru programování/matematika být spíš blíž k programování. Výhoda je, že mám možnost se posunout víc k té matematice, kdybych chtěl. Ten, kdo se programovat naučil z videí na Youtube, tu možnost nemá.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #147 kdy: 15. 01. 2023, 18:46:46 »
o tom hovorim v celom vlakne. VS moze byt prijemne stravenych 5 rokov, ale rozhodne by som to nenazval v pripade IT "pripravou na buduce povolanie".
Souhlas. Pro většinu toho, co se v běžným IT používá, není potřeba v podstatě žádná škola (OK, umět číst a psát se asi hodí). Zas si ale nejsem jistej, jestli bych na to chtěl v kůži tazatele vsadit celou budoucí kariéru, přecejen ChatGPT nebo podobní můžou za chvíli začít průměrný lepiče webů postupně nahrazovat. A pak se nějaký přídavný znalosti můžou začít docela hodit.

Ako som napisal vyssie (co velka cast diskutujucich nepochopila a dezinterpretovala), "pridavne oborove znalosti" v pripade informatiky na Matfyze nepovazujem za rozsiahle.
Studovat nahodne predmety typu "analyza4", ci "filozofia pre matfyzakov", ktore fakticky nemaju nic spolocne s IT samozrejme clovek moze a moze takisto aj dufat, ze to na nieco bude. Ale nepride mi to extra uzitocna strategia do zivota.

Osobne mam pocit, ze najrozumnejsie co moze mlady clovek v dnesnej dobe spravit je naucit sa vzdelavat "cez Youtube". Cez leto si moje dieta naslo pozeranim videi oblubeneho youtubera stranku https://brilliant.org/, kedze sa mi hodilo do planov, tak sme sa dohodli, ze sa tomu povenuje. Na ziskanie rozhladu samovzdelavanim, mi to prislo celkom pouzitelne.  (urcite to bolo lepsie, ako pokus rok predtym s Pluralsight :) )

Je samozrejme mozne, ze Khan Academy a pod. naozaj dostatocne nenahradi osobny konktakt na Univerzite, odborne vedenie, etc. A ze bez univerzitneho vzdelavania skoncime, ako v Solarii od Asimova. Ale dost o tom pochybujem.
Kto chce, moze uz teraz zobrat osnovy, upravit si ich podla vlastneho uvazenia a nastudovat prislusne zalezitosti na online kurzoch. Fakt neverim tomu, ze trojny integral je nieco, co sa neda pochopit doma v papuckach za pocitacom.

Pravdepodobne (v sucasnosti) najhodnotnejsia vec na VS je to, ze casti ludi vyhovuje dostat nalinkovane co maju robit a skusky, ktore ich to prinutia robit.

Strach odpovědět, že? Zajímavé, jak nejpřesněji ví, že 5 let VŠ je na nic ti, co na té VŠ těch 5 let nevydrželi...

Skuste si precitat diskusiu, ked uz sem pisete, nie je taka dlha :)

hmmmw

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #148 kdy: 16. 01. 2023, 07:22:45 »
greenlinuxguru a jemu podobní, znáte survivorship bias?

Podstatná je opravdu ta statistika, která tu byla dodána o pár stránek dříve. A pokud chcete namítat, že statistika pro jedince neplatí (s tím souhlasím), tak by bylo dobré se podívat, jak dopadli všichni lidi, co dali na vaše rady. Protože nikdo tady nerozporoval, že snaživý samouk by se nemohl prosadit, ale jak asi dopadne náhodný člověk na internetu, co si přišel pro radu? Je to zrovna ten, co uspěje, když se vysere na VŠ? Asi se to nedozvíme, protože nejspíše neuspěje, a pak už se tu neobjeví.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #149 kdy: 16. 01. 2023, 11:18:25 »
Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.

o tom hovorim v celom vlakne. VS moze byt prijemne stravenych 5 rokov, ale rozhodne by som to nenazval v pripade IT "pripravou na buduce povolanie".

Ty nazvy predmetu, to sis nasel na internetu nebo si to presne ten rok na MFF zkousel a potom si utekl protoze si na to  nemel a ted tu rozdavas moudra?

Ale no,... to je fakt pod uroven :)

Strach odpovědět, že? Zajímavé, jak nejpřesněji ví, že 5 let VŠ je na nic ti, co na té VŠ těch 5 let nevydrželi...

Tak prokažte, že Vám těch 5 let na VŠ k něčemu bylo v porovnání s osobou Vašich kvalit, která by na VŠ nešla.