Studium IT na vysoké

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #60 kdy: 11. 01. 2023, 08:32:52 »
A ty jako ode mě chceš schválení, že ti schvaluji, že jsi dost dobrý? A co když pro mě ne?

Já od tebe schválení, že jsem dost dobrý nepotřebuji, osobně to, že mě tu někteří považují za namyšleného kariéristu je víc jejich problém než můj.

Víš na kolika jsem byl pohovorech, kdy mi řekli, že jsem pro ně moc drahý, neumím co chtějí, apod. Víš pro kolik lidí nejsem dost dobrý, ani z mé rodiny. Přece princip není o tom, že oni musí uznat, že jsem dost dobrý, princip je o tom, že já se nemám potřebu vůbec měřit jejich hodnotami a měřítkem.

To se tu fakt máte všichni potřebu měřit mými hodnotami a měřítkem?
Ty to prostě nedokážeš pochopit. Tvůj způsob myšlení ti to neumožňuje a už se o to nebudu snažit. Jenom teď naposledy.
Já neškatulkuju lidi na ty, kteří pro mě jsou "dost dobří" a na ten zbytek (=odpad). Nechci se s nikým poměřovat, nezajímá mě to. Jenom mi vadí, že tady pořád prezentuješ svůj způsob života jako ten jedinej správnej a na všechny ostatní pliveš jed. Veiz tohle vlákno, kde ses snažil zmást tazatele, aby nešel na VŠ, tvým naprosto "objektivním" hodnocením "když půjdeš na VŠ, tak [věci, který jsou pro tebe synonymem neúspěchu], když nepudeš, tak [věci, co jsou pro tebe synonymem úspěchu]". Nic víc.


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #61 kdy: 11. 01. 2023, 09:30:56 »
Já jsem se svým životem spokojený

Hele, podle toho jak tu vystupuješ tak asi tak úplně ne.

Ale to je nakonec jedno: myslím že kdybys k těmhle tématům prostě napsal jeden dlouhý věcný příspěvek, že "Podle mého názoru a osobní zkušenosti…." tak by to lidem co se ptají pomohlo mnohem víc než tyhle nekonečné ságy které jsou hlavně o tobě.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #62 kdy: 11. 01. 2023, 09:33:21 »
Veiz tohle vlákno, kde ses snažil zmást tazatele, aby nešel na VŠ, tvým naprosto "objektivním" hodnocením "když půjdeš na VŠ, tak [věci, který jsou pro tebe synonymem neúspěchu], když nepudeš, tak [věci, co jsou pro tebe synonymem úspěchu]". Nic víc.

e? greenlinuxguru pomerne rozumne a logicky osvetlil, preco pre cloveka tuziaceho pracovat v IT je VS relativna zbytocnost.

To, ze ste spolu zaplevelili diskusiu nezmyselnymi uvahami o moralnom profile vsetkych naokolo je druha vec.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #63 kdy: 11. 01. 2023, 09:52:01 »
Já jsem se svým životem spokojený

Hele, podle toho jak tu vystupuješ tak asi tak úplně ne.

Ale to je nakonec jedno: myslím že kdybys k těmhle tématům prostě napsal jeden dlouhý věcný příspěvek, že "Podle mého názoru a osobní zkušenosti…." tak by to lidem co se ptají pomohlo mnohem víc než tyhle nekonečné ságy které jsou hlavně o tobě.

Tak sorry, greenlinuxguru, prošel jsem to znova a udělal jsi na začátku přesně tohle a flame začali jiní. Omlouvám se.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #64 kdy: 11. 01. 2023, 10:03:53 »
Ty to prostě nedokážeš pochopit. Tvůj způsob myšlení ti to neumožňuje a už se o to nebudu snažit. Jenom teď naposledy.
Já neškatulkuju lidi na ty, kteří pro mě jsou "dost dobří" a na ten zbytek (=odpad). Nechci se s nikým poměřovat, nezajímá mě to. Jenom mi vadí, že tady pořád prezentuješ svůj způsob života jako ten jedinej správnej a na všechny ostatní pliveš jed. Veiz tohle vlákno, kde ses snažil zmást tazatele, aby nešel na VŠ, tvým naprosto "objektivním" hodnocením "když půjdeš na VŠ, tak [věci, který jsou pro tebe synonymem neúspěchu], když nepudeš, tak [věci, co jsou pro tebe synonymem úspěchu]". Nic víc.

Já jsem docela dospělej na to, abych věděl že to zboží u pokladny pípat někdo musí, stejně tak, že recepční musí sedět na recepci a stejně tak, že ostraha sedí v unibunce a chodí na záchod do toyky, a k těmto lidem se chovám s respektem nezávisle na tom, že já si jejich životní cestu nevybral.

Co mě ovšem otravuje je to, když se sami cítí neúspěšní nebo se se mnou chtějí porovnávat, případně jsou v depresi z fotek na instragramu z Bali.

Mě osobně je úplně šumák, jestli někdo maká celý život v Penny a pak v důchodu jí suché rohlíky, je to jeho životní cesta co si vybral a já opravdu nemám ani nejmenší chuť mu jí ničit, navíc svým způsobem tento zkorumpovaný systém jak říká Trump hraje v můj prospěch, proč by mi to vadilo?

Je to tvůj osobní pocit méněcennosti a nenaplněnosti. Neházej to na to, že to má nějakou spojitost se mnou.

A že to není v mých hodnotách a žiju podle svých hodnot, proč ti to tak vadí? Proč ti tak vadí že někdo bez VŠ bere víc a má větší pohodu, ty jsi si vybral VŠ, 5 let jsi studoval, jak sám říkáš, jsi ok i když se to třeba neprojeví na penězích, já to respektuji, v tomto se mýlíš.


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #65 kdy: 11. 01. 2023, 10:50:43 »
Veiz tohle vlákno, kde ses snažil zmást tazatele, aby nešel na VŠ, tvým naprosto "objektivním" hodnocením "když půjdeš na VŠ, tak [věci, který jsou pro tebe synonymem neúspěchu], když nepudeš, tak [věci, co jsou pro tebe synonymem úspěchu]". Nic víc.

e? greenlinuxguru pomerne rozumne a logicky osvetlil, preco pre cloveka tuziaceho pracovat v IT je VS relativna zbytocnost.

To, ze ste spolu zaplevelili diskusiu nezmyselnymi uvahami o moralnom profile vsetkych naokolo je druha vec.

Pro někoho to může být zbytečnost a pro jiného ne. Nechápu, že odpůrci VŠ mají pořád tendenci se povyšovat nad ty, co na tu VŠ šli a tvrdit, jak je VŠ zbytečná a jak lidé bez VŠ budou lépe v pracovním životě finančně ohodnoceni než ti, kteří na tu VŠ šli apod. Speciálně greenlinuxguru a pak se opravdu nemůže divit, že na ostatní působí, že má komplex z toho, že VŠ nemá. Respektuji stejně tak lidi, kteří mají maturitu i lidi, kteří mají Ph.D. nebo několik VŠ. Jenže já nemám komplex, VŠ mi přišla jako smysluplná věc, tak jsem na ní šla a nelituju toho.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #66 kdy: 11. 01. 2023, 12:11:59 »
Tak sorry, greenlinuxguru, prošel jsem to znova a udělal jsi na začátku přesně tohle a flame začali jiní. Omlouvám se.
Možná jsem ho špatně pochopil, ale on jako první příspěvek tehdy napsal
Už to tu bylo řečeno 100x, takže závěry:
...
Co bych nejvíc zvážil je budoucí styl života, tvoje vize, jestli se prostě vidíš jako ten fotřík s passatem co 20 let chodí do stejného korporátu, ve 30ti založí rodinu a bude žít v 3+kk v paneláku v Praze, Brně a chodit do práce.

ad2 jinou kariérní cestu bych volil, pokud si představuješ, že v budoucnu chceš dělat na sebe, s přítelkyní karavanem objíždět evropu nebo žít na bali.
...
Ale jsou tu lidi, co chtějí ty jistoty, stabilní zaměstnání, rodinné zázemí a jednou ročně dovolenou v egyptě, nic proti, ale ti opravdu to mají lepší s vysokou.
což mně osobně vyznívá jako motivační řeč pro finanční poradce - "Chceš být úspěšnej? Kašli na vysokou. Na ni choděj jenom loseři, nic proti nim."
A hlavně ten začátek se tváří jako že je to obecný objektivní shrnutí a ne názor jednoho divnýho týpka.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #67 kdy: 11. 01. 2023, 12:13:30 »
Nechápu, že odpůrci VŠ mají pořád tendenci se povyšovat nad ty, co na tu VŠ šli a tvrdit, jak je VŠ zbytečná a jak lidé bez VŠ budou lépe v pracovním životě finančně ohodnoceni než ti, kteří na tu VŠ šli apod.

Osobne skor pozorujem, ze ludia s VS fabuluju dovody, preco je VS ako taka dolezita. :)
Nejake pozitiva sa asi najdu, ale zvycajne argumenty o "tahu na branu" / "vseobecnom rozhlade" / ... su viac menej bezobsazne floskuly.
A to sa diskusia vobec nestocila k vypoctu o kolko musi clovek s VS zarobit mesacne viac, aby dobehol zivotnou urovnou cloveka, co nastupil do pracovneho procesu o 5 rokov skor.

--

Len tak pre pobavenie: zmeni sa situacia, ked do zakladatelovej otazky vlozime predpoklad, ze sa jedna o dievca? :)
Elementarny rozdiel je v limitovanom case ktory ma zena na deti + ocakavanie spolocnosti, ze sa im bude viac venovat.
Logicky mozno predpokladat, ze ak deti mat nechce a nazor nezmeni, tak je situacia identicka.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #68 kdy: 11. 01. 2023, 13:00:12 »
A to sa diskusia vobec nestocila k vypoctu o kolko musi clovek s VS zarobit mesacne viac, aby dobehol zivotnou urovnou cloveka, co nastupil do pracovneho procesu o 5 rokov skor.
Statisticky vzato dohoní absolvent VŠ vydělané peníze za 100 měsíců, tedy 8 let.
Čísla z roku 2017 průměrné mzdy (obě pohlaví dohromady)
střední s maturitou 30267 Kč
vysokoškolské 48334 Kč
Rozdíl 48334 - 30267 = 18067 Kč
Za 5 let vyděláno středoškolákem 30267*60=1 816 020 Kč
VŠ bude dohánět 1 816 020 / 18 067 = 100,5 měsíce.
https://eprehledy.cz/prumerna-mzda-dle-pohlavi-veku-vzdelani.php - čísla z roku 2017, novější jsem nenašel.

V praxi to bude složitější, protože na VŠ budete chodit na brigády a zároveň budete bydlet na koleji nebo doma, takže za menší náklady než ten se střední školou co se po nějaké době osamostatní a bude bydlet někde za své. Ani jeden abslovent ať už SŠ nebo VŠ nedostane hned průměrnou mzdu, takže ten výpočet je hodně orientační. Nicméně celkově v půměru dohoní VŠ v příjmu SŠ za 5-8 let. Vzhledem k tomu, že pracovat bude člověk 35-45 let, tak se VŠ v průměru rozhodně vyplatí, což nevylučuje extrémy na obě strany.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #69 kdy: 11. 01. 2023, 13:46:08 »
Statisticky vzato dohoní absolvent VŠ vydělané peníze za 100 měsíců, tedy 8 let.

A ty máš VŠ? Protože to je špatná interpretace statistiky na úrovni toho, že 99% lidí přepluje atlantický oceán v botách, a proto boty správný výběr obuvy vede k přeplutí oceánu a neměl bys ho podceňovat. Už to nebere v úvahu to, že ano, na lodi má každý boty a ten určující faktor je loď a ne boty.

Stejně tak vyšší platy VŠ absolventů, z toho se nedá vyvodit, že VŠ je příčina. Prvně je třeba říci, že děti majetnějších a lépe etablovaných rodin chodí častěji na VŠ (Třeba i Gates, Zuckerberg), stejně tak chytřejší lidé chodí častěji na VŠ.

Zajímavá otázka by byla, kdybys třeba porovnal děti s marshmallow test a VŠ, a jejich platy, jestli má na plat v životě vyšší dopad marshmallow test během 15 minut nebo 5 let VŠ, a já bych se skoro vsadil, že dopad marshmallow testu by byl na výsledné bohatství vyšší.

Třeba tenhle statistický faul už jsem slyšel od mnoho absolventů VŠ i lékářů, a vždy mě to dostane, protože to dokazuje, že daný člověk statistice nerozumí.

Ale i tak ti děkuji za pokus o věcnou diskuzi založenou na faktech a ne esoterických představách typu "rozhled, píle a další neměřitelné věci". Velmi si vážím, že se ta diskuze zase ohla zpět věcně.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #70 kdy: 11. 01. 2023, 13:51:08 »
Možná bych tu diskuzi stočil úplně jiným směrem, a to je, co je primárním cílem tazatele a jaká je nejlepší cesta k jeho dosažení, protože pak by to mohlo být úplně jiné téma.

Otázka, zda je VŠ (a teď bereme všechny VŠ v ČR nebo i na světě) v libovolné situaci každého (a teď bereme všechny lidi) to nejlepší řešení nebo není je taková trošku esoterika, když se vyhneme nějakému zobecňování.

Vím o lidech, pro které to byla nejlepší volba, protože jim za to rodiče slíbili byt a auto a podporovali je, a prostě ta podpora rodiny do začátku života pro ty lidi byla velmi důležitá.

Stejně tak to pro někoho byla super volba, protože si tam našel partnerku a tak.

Stejně tak to pro někoho byla volba úplně na nic, protože chtěl jít vlastní cestou.

Tím bych to asi uzavřel.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #71 kdy: 11. 01. 2023, 14:13:34 »
Stejně tak vyšší platy VŠ absolventů, z toho se nedá vyvodit, že VŠ je příčina.
  ;D

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #72 kdy: 11. 01. 2023, 15:18:52 »
Stejně tak vyšší platy VŠ absolventů, z toho se nedá vyvodit, že VŠ je příčina.
  ;D

Zrovna tak by sme asi zistili, ze VS sposobuje vyssi vek ludi :).

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #73 kdy: 11. 01. 2023, 15:38:22 »
Statisticky vzato dohoní absolvent VŠ vydělané peníze za 100 měsíců, tedy 8 let.

A ty máš VŠ? Protože to je špatná interpretace statistiky na úrovni toho, že 99% lidí přepluje atlantický oceán v botách, a proto boty správný výběr obuvy vede k přeplutí oceánu a neměl bys ho podceňovat. Už to nebere v úvahu to, že ano, na lodi má každý boty a ten určující faktor je loď a ne boty.

Stejně tak vyšší platy VŠ absolventů, z toho se nedá vyvodit, že VŠ je příčina. Prvně je třeba říci, že děti majetnějších a lépe etablovaných rodin chodí častěji na VŠ (Třeba i Gates, Zuckerberg), stejně tak chytřejší lidé chodí častěji na VŠ.

Zajímavá otázka by byla, kdybys třeba porovnal děti s marshmallow test a VŠ, a jejich platy, jestli má na plat v životě vyšší dopad marshmallow test během 15 minut nebo 5 let VŠ, a já bych se skoro vsadil, že dopad marshmallow testu by byl na výsledné bohatství vyšší.

Třeba tenhle statistický faul už jsem slyšel od mnoho absolventů VŠ i lékářů, a vždy mě to dostane, protože to dokazuje, že daný člověk statistice nerozumí.

Ale i tak ti děkuji za pokus o věcnou diskuzi založenou na faktech a ne esoterických představách typu "rozhled, píle a další neměřitelné věci". Velmi si vážím, že se ta diskuze zase ohla zpět věcně.
ČSÚ - Počty zaměstnanců a jejich průměrné hrubé měsíční mzdy podle odvětví a vzdělání
Průměrná mzda v odvětví Informační a komunikační činnosti je 67 053 a zaměstnanci střední s maturitou mají průměrnou mzdu nižší než v celém odvětví, a zaměstnanci se vzděláním vyšší odborné a bakalářské a vysokoškolské mají vyšší průměrnou mzdu než v celém odvětví a to je fakt. Až doložíte tabulku, že se jejich mzda od vyvíjí od toho, že jsou či nejsou dětmi majetnějších a lépe etablovaných rodin, tak to budu respektovat. Nicméně všichni, kdo statistice alespoň marginálně rozumí, si z téhle tabulky ČSÚ udělají jasný závěr, že vysokoškolsky vzdělaní lidé jsou lépe placení.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #74 kdy: 11. 01. 2023, 16:03:38 »
Stejně tak vyšší platy VŠ absolventů, z toho se nedá vyvodit, že VŠ je příčina.
  ;D

Zrovna tak by sme asi zistili, ze VS sposobuje vyssi vek ludi :).
Tak to bychom zcela jistě nezjistili alespoň podle oficiálních výsledků ze Sčítání 2021