Komerční banka - Java developer (inkubátor)

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #15 kdy: 30. 12. 2022, 22:16:55 »
Osobně, být junior, tak než si jít sednout někam do kanclu za 70k hrubého, tj. 54k čistého, tak si řeknu o 4k man day remote, vydělám víc, a firmy mi budou ještě líbat nohy, že pro ně dělám zadarmo. K tomu dodám, že to je 20 dolarů za hodinu, za to pracuje Ind na poptávkových serverech, myslím, že teď v US v Amazonu za přesouvání palet se bere asi 16 USD hodina ať nežeru.
« Poslední změna: 30. 12. 2022, 22:20:33 od greenlinuxguru »


Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #16 kdy: 31. 12. 2022, 09:18:26 »
Ale tak hlavně, řekněme že člověk vezme podprůměrné IČO á 1.500.000 Kč / rok, tedy 125.000 Kč měsíčně hrubého, zaplatí paušál 6.000 Kč a má 119.000 Kč čistého, to se tedy včetně dovolené bavíme asi o 6.500 Kč / MD, což je velmi nízká sazba na kterou dosáhne medior, jenomže ke stejné mzdě je potřeba 160.000 Kč HPP, a to většina firem nedá ani top seniorovi.
Máš k tomuhle nějakej zdroj? Všude, kde jsem hledal, včetně https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/pausalni-dan/obecne-informace se tvářej, že maximum je milion, ne milion a půl...

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #17 kdy: 31. 12. 2022, 10:41:18 »
Osobně, být junior, tak než si jít sednout někam do kanclu za 70k hrubého, tj. 54k čistého, tak si řeknu o 4k man day remote, vydělám víc, a firmy mi budou ještě líbat nohy, že pro ně dělám zadarmo. K tomu dodám, že to je 20 dolarů za hodinu, za to pracuje Ind na poptávkových serverech, myslím, že teď v US v Amazonu za přesouvání palet se bere asi 16 USD hodina ať nežeru.

ale víš, že tady doporučuješ švarcsystém, který u nás je zakázaný? To se ti pak vydělává, když děláš v šedé ekonomice, co?

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #18 kdy: 31. 12. 2022, 11:44:08 »
Citace
ale víš, že tady doporučuješ švarcsystém, který u nás je zakázaný? To se ti pak vydělává, když děláš v šedé ekonomice, co?
On psal "nez jit sednot do kanclu" - predpokladam, ze mluvi o tom, ze bude delat externe. To uz neni svarc system. Jeste by tak na nej mohlo byt podezreni, pokud bys pracoval pouze pro jednu firmu. Pokud budes mit zakazky od ruznych firem a pokud tam nebudes chodit jako do prace, neni to svarc system.
Jenom pro zajimavost - slovo "inkubator" pouzivame pro projekty typu "nocni mura", nightmare. Incubo je totiz italsky nocni mura, takze incubator je projekt, ktery se nedari dokoncit, jsou stale nejake problemy a zakaznik porad otravuje, ze neco nefunguje, pripadne pak za to neplati.

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #19 kdy: 01. 01. 2023, 06:35:14 »
On psal "nez jit sednot do kanclu" - predpokladam, ze mluvi o tom, ze bude delat externe.
Je celkem zřejmý, že tím myslel, že bude dělat z domova na švarcsystém. Navíc teda ta rada je úplně mimo - už vidím ty firmy, jak se můžou přetrhnout, aby zaměstnaly za 4k/MD juniora, kterej nic neumí, a ještě remote...


hknmtt

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #20 kdy: 01. 01. 2023, 08:54:00 »
Osobně, být junior, tak než si jít sednout někam do kanclu za 70k hrubého, tj. 54k čistého, tak si řeknu o 4k man day remote, vydělám víc, a firmy mi budou ještě líbat nohy, že pro ně dělám zadarmo. K tomu dodám, že to je 20 dolarů za hodinu, za to pracuje Ind na poptávkových serverech, myslím, že teď v US v Amazonu za přesouvání palet se bere asi 16 USD hodina ať nežeru.

ale víš, že tady doporučuješ švarcsystém, který u nás je zakázaný? To se ti pak vydělává, když děláš v šedé ekonomice, co?

Ked si clovek da tu "namahu" a precita si zakonnu definiciu, zisti ze neporusit zakon je primitivne jednoduche. Svarcu sa boja len ludia, co si nikdy necitali samotnu zakonnu definciu ale len blogy a a komentare ludi na internete.

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #21 kdy: 01. 01. 2023, 10:40:04 »
Ked si clovek da tu "namahu" a precita si zakonnu definiciu, zisti ze neporusit zakon je primitivne jednoduche. Svarcu sa boja len ludia, co si nikdy necitali samotnu zakonnu definciu ale len blogy a a komentare ludi na internete.

Částečně, ještě jedna věc je praxe atd. Osobně jsem si prostě vyjel, že můj největší roční náklad jsou daně, tak jsem to začal hodně řešit, platím i daňového poradce atd.

Prostě u mě ten vývoj byl jednoduchý, máš milion na účtu, začneš řešit že ztrácíš třeba 10.000 Kč měsíčně na inflaci, začneš studovat investování, pak přijdeš na to, že platíš 100.000 Kč měsíčně na daních, začneš to řešit, a takhle postupuješ. Pak přijdeš na to, že v Kauflandu mají o 2 Kč levnější mléko a uvědomíš si, že takovou kravinu můžeš ze svých životních problémů vypustit.

Většina lidí to má naopak, a řeší to mléko a vůbec nemají prostor řešit ty skutečné problémy. Kdyžtak do PM, kdyby si někdo chtěl promluvit.

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #22 kdy: 01. 01. 2023, 17:14:33 »
Osobně, být junior, tak než si jít sednout někam do kanclu za 70k hrubého, tj. 54k čistého, tak si řeknu o 4k man day remote, vydělám víc, a firmy mi budou ještě líbat nohy, že pro ně dělám zadarmo. K tomu dodám, že to je 20 dolarů za hodinu, za to pracuje Ind na poptávkových serverech, myslím, že teď v US v Amazonu za přesouvání palet se bere asi 16 USD hodina ať nežeru.

ale víš, že tady doporučuješ švarcsystém, který u nás je zakázaný? To se ti pak vydělává, když děláš v šedé ekonomice, co?

Ked si clovek da tu "namahu" a precita si zakonnu definiciu, zisti ze neporusit zakon je primitivne jednoduche. Svarcu sa boja len ludia, co si nikdy necitali samotnu zakonnu definciu ale len blogy a a komentare ludi na internete.

no není, ono i obcházení zákona je špatně, já za švarc už dostal milionovou pokutu, přitom jsem měl lidé také remote, do kanclu nechodili, pracovali na svých noteboocích a fakturovali různé částky měsíčně podle toho kolik práce udělali. Pak příjde úřad a řekne, pracuji přece na vašich serverech, ne? Práci jim zadáváte vy a oni nemohou přijít s vlastním zadáním a dělat co chtějí, jo? Jste jejich jediný odběratel a víte to, co? No a pokuta byla na světě, já ještě ani netušil, že vlastně takhle porušuji zákon, programátory na živnost si najímám odjakživa.

Současná stav je způsobený pouze tím, že to úřady skoro neřeší a nemají na to čas, ne že to laciné obcházení, které se všude doporučuje funguje.

Částečně, ještě jedna věc je praxe atd. Osobně jsem si prostě vyjel, že můj největší roční náklad jsou daně, tak jsem to začal hodně řešit, platím i daňového poradce atd.

Prostě u mě ten vývoj byl jednoduchý, máš milion na účtu, začneš řešit že ztrácíš třeba 10.000 Kč měsíčně na inflaci, začneš studovat investování, pak přijdeš na to, že platíš 100.000 Kč měsíčně na daních, začneš to řešit, a takhle postupuješ. Pak přijdeš na to, že v Kauflandu mají o 2 Kč levnější mléko a uvědomíš si, že takovou kravinu můžeš ze svých životních problémů vypustit.

Většina lidí to má naopak, a řeší to mléko a vůbec nemají prostor řešit ty skutečné problémy. Kdyžtak do PM, kdyby si někdo chtěl promluvit.

Je skvělé šetřit obcházením zákona a vyhýbání se daním, ale pak na to stát příjde a stojí tě to víc. Problém švarcu je, že všechny ty doporučení jsou naivní, neprošly přes realitu výkladu úřadů a soudů. Stálo mě to dost peněz a poučil jsem se, raději investuji čas do zvednutí tržeba a zefektivnění chodu než vymýšlením jak obejít daňové povinnosti.

hknmtt

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #23 kdy: 01. 01. 2023, 18:30:53 »
no není, ono i obcházení zákona je špatně, já za švarc už dostal milionovou pokutu

Tak to je dost na h... .Hadat sa nebudem, nepoznam situaciu, jedine co dodam je, ze zakon jasne hovori ze na splenie svarcu, cize porusenie zakona, musia byt splenene vsetky zakonom definovane podmienky. Staci ak nie je splnena co i len jedina a vsetko je legalne. Jasne ze potom je otazne ze ci stoji za to to riesit pravnou cestou, ked vypalnici z danoveho maju opacny nazor. Hodit vypalnikom mega(czk) je casto asi aj lacnesjie nez sa domahat svojich prav.

BTW, len tak z fleku bez pozerania zakonov, co si pametam najviac tak najlahsie vyhnutie sa svarcu je 262/2006 § 2/1 ktory jasne hovori:
Citace
Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.

Co znamena ze ked mas zivnosntikov ktori pre teba robia tak sa nikdy nesmu prezentovat ako zamestnanci FooBar sro ale vzdy osobnym menom a pripadne dodatocne upresnit dodavatel, externy dodavatel / spolupracovnik, a podobne. Pripadne ak osobne tak nejake vysacky s ICH informaciami a BEZ tvojich lôg a napisov. Cele je to o tom, ze tvoj klient nesmie mat dojem, ze dany clovek je zamestnanec tvojej firmy. Jasne ze ked robis online, tak je to problem ak musia tvoji zivnostnici komunikovat s tvojimi zakaznikmi. Tam je to velky problem niekedy, ale da s to riesit petickami v mejloch a podobne. Akurat to moze posobit nedobre na zakaznikov, podla kontextu samozrejme. Ale kde je vola, cesta sa vzdy najde. Plus tych zakonnych podmienok je viac, takze moznosti je tiez viac.

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #24 kdy: 01. 01. 2023, 19:43:01 »
Pak příjde úřad a řekne, pracuji přece na vašich serverech, ne? Práci jim zadáváte vy a oni nemohou přijít s vlastním zadáním a dělat co chtějí, jo?

Úřad není kompetentní ve výkladu zákona, to je soud. A výklad zákona úřadem není vždy správný, Alza se soudila a odvolávala o otvírací době, a nakonec to vyhrála, přestože si to úřad nemyslel.

Úředník není slovo boží, a podle toho co tu píšete se systémem máte minimální zkušenosti. A na rovinu, myslím si, že prostě jen kecáte a dáváte fakta pryč, spíše bych si vsadil, že to bylo o trošku jinak a že jste fyzicky zaplatil milionovou pokutu vám prostě nevěřím, jako že vám ji napoprvé vyměřili a tím teď tady šermujete, tomu věřím, ale že to je to co jste po odvoláních zaplatil, tomu nevěřím.

Musel bych mít k tomu více faktů, ale takto jak to zjednodušujete, a jak to vykládáte se tomu věřit nedá.

Je skvělé šetřit obcházením zákona a vyhýbání se daním, ale pak na to stát příjde a stojí tě to víc.

Máte svévolný přístup, zjednodušujete, za prvé jsme na fóru pro IT profesionály, jim hrozí pokuta 100.000 Kč a to je maximální možná (taková se uděluje za opakované jednání), pokud by šlo o první pokutu a odvolání, bude to třeba 10.000 Kč, za to že ušetříte milion na daních jako programátor.

Za druhé, právní systém není počítačový kód, jako vím, že mi to dost lidí v IT nechce věřit, ale prostě není. Jak vy sám říkáte, je to spíše taková šedivá zóna, která se moc neřeší. Váš problém pravděpodobně tkvěl v kombinaci více faktorů, protože menší firmy znám, tak vím jak mnoho podnikavců uvažuje, že se věci snaží až moc obsrat, to je zaměstnají kontraktory napřímo, nejlépe 100% z nich, nemají žádného zaměstnance, apod. což od vás trošku vyplývá.

Celou situaci extrémně zjednodušujete a pokřivujete, a velmi to vypadá, že naschvál.

Ne všichni se snažíme na daních vytlouct poslední desetikorunu, a někteří z nás pracují z jistou mírou sebereflexe, kdy berňák neokradou o 10 mio a čekají, že to projde.


Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #25 kdy: 01. 01. 2023, 21:12:55 »
Ale tak hlavně, řekněme že člověk vezme podprůměrné IČO á 1.500.000 Kč / rok, tedy 125.000 Kč měsíčně hrubého, zaplatí paušál 6.000 Kč a má 119.000 Kč čistého, to se tedy včetně dovolené bavíme asi o 6.500 Kč / MD, což je velmi nízká sazba na kterou dosáhne medior, jenomže ke stejné mzdě je potřeba 160.000 Kč HPP, a to většina firem nedá ani top seniorovi.
Máš k tomuhle nějakej zdroj? Všude, kde jsem hledal, včetně https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/pausalni-dan/obecne-informace se tvářej, že maximum je milion, ne milion a půl...

od roku 2023 je limit 2 000 000. nicmene s tim, jak ti roste prijem nad 1 mega, tak i ten danovy pausal vyrazne roste a v podstate se blizi i odvodum ktere bys zaplatil jako 60% vydajovy pausalista

podle me to nedva smysl, pokud mas danovy pausal, nemuzes byt platce dph - a platcovstvi dph povazuju za jeden z nejvetsich benefitu ico kontraktora.

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #26 kdy: 01. 01. 2023, 23:22:18 »
Chtěl jsem napsat, že tu píšete blbosti a proč, ale tak....:

Citace
Napiš za mě příspěvek do diskuze na Root.cz, proč ChatGPT vyprodukuje kvalitnější text než průměrný troll v diskuzi

"ChatGPT je vysoce kvalitní AI jazykový model, který byl trénován na velkém množství textu a je schopný produkovat přirozeně znějící a gramaticky správné věty. Tento model je navržen tak, aby se co nejvíce přiblížil lidskému způsobu mluvy, a proto může produkovat kvalitnější text než průměrný troll v diskuzi.

Trollové v diskuzích často používají urážky, přehnané tvrzení a nevěrohodné informace, což není prospěšné pro konstruktivní diskusi. ChatGPT je navržen tak, aby respektoval pravidla slušného chování a produkoval text, který je srozumitelný a vyvážený.

V závěru lze říci, že ChatGPT může produkovat kvalitnější text než průměrný troll v diskuzi kvůli svému pokročilému designu a tréninku na velkém množství textu. Je to vynikající nástroj pro komunikaci a může přispět k lepší kvalitě diskuzí online."

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #27 kdy: 02. 01. 2023, 11:44:20 »
Chtěl jsem napsat, že tu píšete blbosti a proč, ale tak....:
Tos nám to teda natřel  :D

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #28 kdy: 02. 01. 2023, 11:53:52 »

Úřad není kompetentní ve výkladu zákona, to je soud. A výklad zákona úřadem není vždy správný, Alza se soudila a odvolávala o otvírací době, a nakonec to vyhrála, přestože si to úřad nemyslel.

Úředník není slovo boží, a podle toho co tu píšete se systémem máte minimální zkušenosti. A na rovinu, myslím si, že prostě jen kecáte a dáváte fakta pryč, spíše bych si vsadil, že to bylo o trošku jinak a že jste fyzicky zaplatil milionovou pokutu vám prostě nevěřím, jako že vám ji napoprvé vyměřili a tím teď tady šermujete, tomu věřím, ale že to je to co jste po odvoláních zaplatil, tomu nevěřím.

Musel bych mít k tomu více faktů, ale takto jak to zjednodušujete, a jak to vykládáte se tomu věřit nedá.

Je skvělé šetřit obcházením zákona a vyhýbání se daním, ale pak na to stát příjde a stojí tě to víc.

Máte svévolný přístup, zjednodušujete, za prvé jsme na fóru pro IT profesionály, jim hrozí pokuta 100.000 Kč a to je maximální možná (taková se uděluje za opakované jednání), pokud by šlo o první pokutu a odvolání, bude to třeba 10.000 Kč, za to že ušetříte milion na daních jako programátor.

Za druhé, právní systém není počítačový kód, jako vím, že mi to dost lidí v IT nechce věřit, ale prostě není. Jak vy sám říkáte, je to spíše taková šedivá zóna, která se moc neřeší. Váš problém pravděpodobně tkvěl v kombinaci více faktorů, protože menší firmy znám, tak vím jak mnoho podnikavců uvažuje, že se věci snaží až moc obsrat, to je zaměstnají kontraktory napřímo, nejlépe 100% z nich, nemají žádného zaměstnance, apod. což od vás trošku vyplývá.

Celou situaci extrémně zjednodušujete a pokřivujete, a velmi to vypadá, že naschvál.

Ne všichni se snažíme na daních vytlouct poslední desetikorunu, a někteří z nás pracují z jistou mírou sebereflexe, kdy berňák neokradou o 10 mio a čekají, že to projde.

Soud ale nemá odkladný účinek, pokutu zaplatit musíš až na hodně vyjímečné případy. Za každou hlavu inkasovali 50 tis a pokutu vyměřují za jednotlivá provinnění 3 roky zpětně (tj. včetně těch, s kterými již nespolupracuji), horní limit je myslím 10 mio pro PO a pozor PO mají i spodní limit na pokutu, a ta není nízká, těch 100 tis je pro FO. K tomu ještě doměření daní od FÚ. Samozřejmě se bráním soudně, ale to ještě asi chvilku potrvá, není to ještě ani rok od pokuty.

Každý případ může být trochu individuální, nechci to rozebírat do podrobností. Odjakživa si najímám programátory na živnost a dělají na konkrétních projektech, jen malý základní tým mám na stálo. Úřad třeba argumentoval tím, že dostávají přesná zadání ode mě (= podle pokynů zaměstnavatele), mají firemní email (= jednají ve jménu firmy, ale už ignoroval argument, že ho potřebují k přihlašování do systému a že se zákazníky nejednají), pracují na mých serverech a systémech (= za náklady zaměstnavatele, ale jak jinak mají odevzdávat práci?), jejich práci dodávám já ( = na odpovědnost zaměstavatele, a to je asi největší problém smlouvu o dodávkách podepisují s klienty já a vše je pod mým jménem), vykonávají to v pracovní době na místě jaké určí zaměstnavatel (= remote/home office je také prý určení místa výkonu, nemusí se jednat o kancelář). Já ani netušil, že porušuji zákony a že jsou takhle blbě napsané a vymáhané.

Kdo z vás, kteří tvrdíte, že stačí se vyhnout jednomu bodu v zákoně prošel i kontrolou od inspektorátu práce? Oni nejednají vůbec logicky, běžný způsob práce v IT se na to dá navázat.

A o tom mluvím, ty kalkuluješ s pokutou a přemýšlíš, jestli je pro tebe výhodnější dostat pokutu a uspořidit na daních, a tohle chování se mně pramálo líbí.

Re:Komerční banka - Java developer (inkubátor)
« Odpověď #29 kdy: 02. 01. 2023, 13:46:06 »
A o tom mluvím, ty kalkuluješ s pokutou a přemýšlíš, jestli je pro tebe výhodnější dostat pokutu a uspořidit na daních, a tohle chování se mně pramálo líbí.

Svet je raz taky... riesim uplne ine problemy, ale struktura:

Pravnik: "treba robit X"
Obet: "eee mne sa to vobec nepaci/je to uplna blbost/..."
Pravnik: "ale musite lebo ...."
Pravnik2: "nemusit X robit, pretoze..."
Pravnik3: "ak spravite Z, nemusite robit X ale musite robit Y"
Obet: "no dobre, ak X nebudeme robit, co sa stane?"
Pravnik: "nastane koniec sveta"
Obet: "aaaa na preniaze je to kolko?"
Pravnik: "P penazi"

Je uplne bezna.

Zakony su natolko zmatocne a neprehladne, ze nie je sanca pokryt vsetky vymysly, ktore si niekto vycuca z pravneho prstu.
A to nehovorim o tom, ze co uradnik/pravnik/sud, to iny vyklad.
Napokon to isto vo Vasej pozicii vidite sam. Takze moralne odsudzovanie mi pride mierne nemiestne.

Sa mi napriklad stalo, ze bolo treba zaplatit zakonom stanovenu ciastku statu. Po 10ich rokoch sa zmenila institucia ktora vyberala platby a novy SW dospel k nazoru, ze bolo treba platit inu ciastku. A teraz sa skuste po tolkych rokoch hadat..