Práca IT vo Švajčiarsku

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #120 kdy: 04. 01. 2023, 12:51:00 »
Tych 8% je priemer za dlhe obdobie. Mat investicny horizont jeden rok je uplna blbost.
A jak je to tedy s to výše zmíněnou zcela bezpečnou a spolehlivě vydělávající investicí do SP500 v roce 2000? 10 let je už dobrý investiční horizont?
Kde je ta investiční jistota, že kdo tam dal milion na konci roku 2021, nebude mít po 10 letech cca totéž bez nějakého zisku (reálně méně díky inflaci)?


Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #121 kdy: 04. 01. 2023, 12:52:47 »
Poznam osobne par ludi co tuto cestu skusali a nik sa mi nepochvalil, ze tym zarobil sumu prevysuju drobne na pivo. Ono ak usetrim za rok 1M CZK a vytlciem z toho obchodovanim cisty zisk povedzme 2%, mam zisk 20.000... to je na urovni, ze sa mi "neoplati vstat z postele kvoli tomu" :).

Jenomže ty jsi teoretik, tím se lišíme, já investováním vydělal dost peněz, rozhodně víc než na pivo, ty jsi slyšel, myslíš, teoretizuješ, ale prostě nevíš. Já investuji a nakupoval jsem v krizích.

O čem si tu chceš povídat? Ty máš názor, já vydělané peníze, ale tváříš se tu jak einstein co něco ví.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #122 kdy: 04. 01. 2023, 12:57:54 »
A jak je to tedy s to výše zmíněnou zcela bezpečnou a spolehlivě vydělávající investicí do SP500 v roce 2000? 10 let je už dobrý investiční horizont?

a chceš odpovědi, nebo se jen utvrdit ve své pravdě? v roce 2000 SP500 hodnota 2.400 USD, rok 2022, hodnota 3.800 USD.

Bavme se o něčem jiném o hodnotě tvé koruny co držíš, co sis za ní koupil v roce 2000 a co si za ní koupíš teď.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #123 kdy: 04. 01. 2023, 13:25:21 »
Matematika je uplne jednoducha, pracujem 12 rokov , dajme tomu ze hodnota mojho majetku je aktualne ked odratam dlhy 500 000 eur (aby sa dobre pocitalo). Keby som chcel nasporit 500 litrov za 12 rokov tak musim  mesacne odlozit 3450eur co je blud, kedze pred 12 rokmi som zacinal s platom 1000 euro. Vdaka uverom uz tych 500 000 mam  a to len preto lebo som vdaka hypoteke mohol naskocit na vlak s nehnutelnostami a ako rastli ceny tak rastol aj majetok. V reale teda na tych 500 000 som vynalozil len svojich 250 000 a zvysok za mna urobil trh.

Polovica realitakov z Bratislavy a verim tomu ze aj z Prahy funguje tak, ze na novostavby zlozi zalohu a ked sa byt postavia za 2 roky rovno ho predaju a za vlozenych 10 000 ziskaju zisk 50 000 co je rozdiel medzi zazmluvnenou cenou  a predajnou v case postavenych bytov o 2 roky. To je ta paka ktoru vsetci vyuzivaju a aj ked si pred tym zakryvas oci nic s tym nespravis, pretoze tak uz dlhu dobu funguje svet.

Investovat sa da milion sposobmi, konzervativne, menej konzervativne atd. Mozes si vybrat svoje. Ja som velmi  konzervativny clovek a nemam rad pojem investor ked dnes sa tym pojmom nazyva kazdy kto ma v riti dietu. Ja nie som investor, len sa snazim obracat trochu tie eura ktore zarabam. A keby som to nerobil tak nie som relativne v klidku kedze pocas zivota som sa uz musel vysporiadat aj  s rozpadnutym vztahom ktory ma stal nemalo penazi a prave tie investicie z cias minulych mi zachranili zadek a do velkej miery mi platia aj moje dieta. A investovat si stale mozem nerusene z vyplaty ;)

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #124 kdy: 04. 01. 2023, 13:46:02 »
pretoze tak uz dlhu dobu funguje svet
Ta "dlouhá doba" je tak posledních 50 let, kdy přestaly peníze být krytý zlatem a rozjela se brutální a úmyslná inflace a s ní tenhle způsob myšlení, že je výhodnější žít na dluh. Ale dlouhodobě udržitelný to není a skončí to (jako vždycky) nějakou revolucí.


Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #125 kdy: 04. 01. 2023, 14:14:16 »
Pánové, pánové. Vy se tady hádáte o tom, která asset class je lepší, a jak je to s časovou hodnotou peněz. No v reálu to nikdo neví. Obě varianty - a totiž investovat do nemovitostí, nebo do indexu - mohou dávat smysl. Stejně tak může dávat smysl si na tyto investice půjčit, nebo nepůjčit - je to otázka osobního nastavení a makrofaktorů, ale to tady všichni víme. Takže debata je bezpředmětná.

Momentálně i přes pád pořád platí, že sportovní Rolády se prodávají minimálně za dvojnásobek kupní ceny ADčka, no a co?

Původní koncept dluhu byl takový, že přišel chytrý mladec za pánem s majetkem, a vysvětlil mu, že ten majetek dokáže zhodnotit v čase lépe než pán, a vznikalo něco jako nová hodnota pro společnost, vyšší, než kdyby na tom pán seděl, a mladec to vše začínal od nuly, zjednodušeně řečeno. Samozřejmě, tento koncept má daleko od lidí co přepalují spotřební půjčky a hypotéky, ale zas kde je kupec je i prodejce. Je to vždy o tom konkrétním případu.

Osobně bych na důchod, a koncept důchodu, jako takového nefinančního, moc do budoucna nespoléhal. Ono po té 60cce to žádné terno není, průměrný věk dožití v ČR je u můžu 76 let, u žen 82. Na toto období konce života se netěší nikdo, a maximálně můžete doufat ve vnoučata, pokud jste rodinný typ.

Asi nemá smysl přemýšlet zbytečně moc nihilisticky, ale občas stojí za to si uvědomit, že vás zítra může přejet autobus, nebo naopak vy můžete přejet s felicií cizí rodinu s dětmi.

Co je teda cíl? No asi primárně to aby vás to tu chvíli tady bavilo, a aby to nebylo na úkor lidí a společnosti, a třeba i naopak, ale ne nutně.
« Poslední změna: 04. 01. 2023, 14:19:03 od LambdaLover »

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #126 kdy: 04. 01. 2023, 14:15:21 »
Tych 8% je priemer za dlhe obdobie. Mat investicny horizont jeden rok je uplna blbost.
https://www.fool.com/investing/2021/05/07/is-the-sp-500-all-you-need-to-retire-a-millionaire/

Vami dodany graf hovori o vynose 4.6% p.a., kde tam vidite 8%?

A to nehovorim o 10rocnom horizonte, kde to vynieslo krasnu okruhlu nulu.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #127 kdy: 04. 01. 2023, 14:27:12 »
Jenomže ty jsi teoretik, tím se lišíme, já investováním vydělal dost peněz, rozhodně víc než na pivo, ty jsi slyšel, myslíš, teoretizuješ, ale prostě nevíš. Já investuji a nakupoval jsem v krizích.

Jasne, nehovorim, ze nie ste investicny genius s primeranym mnozstvom stastia.
Len si nemyslim, ze Vas v takom pripade bude vediet uspesne napodobnit bezny IT clovek.

Ak vam to vynasa vyse 8% p.a. netto, tak naozaj v IT marnite svoje schopnosti.


Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #128 kdy: 04. 01. 2023, 14:31:33 »
Osobně bych na důchod, a koncept důchodu, jako takového nefinančního, moc do budoucna nespoléhal. Ono po té 60cce to žádné terno není, průměrný věk dožití v ČR je u můžu 76 let, u žen 82. Na toto období konce života se netěší nikdo, a maximálně můžete doufat ve vnoučata, pokud jste rodinný typ.

Asi nemá smysl přemýšlet zbytečně moc nihilisticky, ale občas stojí za to si uvědomit, že vás zítra může přejet autobus, nebo naopak vy můžete přejet s felicií cizí rodinu s dětmi.

Co je teda cíl? No asi primárně to aby vás to tu chvíli tady bavilo, a aby to nebylo na úkor lidí a společnosti, a třeba i naopak, ale ne nutně.

Konečně trošku kvalitní názor, ale to říká i Warren Buffett, že líp se má babička s 30 vnoučaty, než opuštěný miliardář, u kterého se celá rodina klepe kdy bude dědit.

To je právě ono, primární jsou vztahy, pak zdraví, a pak nějaké peníze. Obecné pravidlo je, že v budoucnosti si za dolar prostě koupíme mnohem méně než dnes, za posledních 100 let možná tak o 99%, a index SP500 bude mít mnohem vyšší hodnotu než dnes. Prostě nějaká pravděpodobnost, statistika, argumentovat nějakými výcuci grafů nemá smysl, je to jak říct, že někdo vyhrál v loterii miliardu, ale prostě obecně můžeme říct, že v loterii většina lidí o peníze přijde, statisticky řečeno.

Pokud to jde, člověk musí primárně investovat do sebe, pak do vztahů, taky do zdraví a když už jó neví co, tak teprve nějaký index. Úplně mi přijdou mimo ti češi, kteří dětem dají stavební spoření místo toho, aby jim třeba zaplatili třeba nějaké dobré doučování apod.

Stejně tak češi co si odkládají 2.000 Kč měsíčně, navíc do fondu. To je prostě o ničem. Pro ně by bylo lepší si třeba někde ušetřit čas, zaplatit si možná doma úklid, a ušetřený čas vrazit do kvalitního vzdělání, kvalitního jídla nebo do hledání lepší práce. Když se mě zeptá někdo kam investovat 100.000 Kč, moje první odpověď je "do sebe".

Je mi až nechutné to, jak mnoho lidí počítá koruny na dárky, teď uvažují jestli si od známého neříct o 100 Kč za pomoc nebo tak, místo toho aby investovali do kvalitních vztahů. Pro mě totální priorita obklopit se top lidma a mít skvělou partnerku, protože o tom je život hlavně. A kdybych se měl rozhodovat, jestli dělat vedlejšák proto, abych si ušetřil, nebo ten čas věnovat radši rodině, je pro mě volba jasná.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #129 kdy: 04. 01. 2023, 14:34:37 »
Ak vam to vynasa vyse 8% p.a. netto, tak naozaj v IT marnite svoje schopnosti.

Pravděpodobně nemarním, protože po započtení inflace je to 4% a spočtěte si, že pro 4% výnosu aby to bylo 100k je to 25 mio investovaných a ty teď nemám.

Vy pravděpodobně v IT jste omylem, protože vám nejde základní matematika.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #130 kdy: 04. 01. 2023, 15:51:15 »
pretoze tak uz dlhu dobu funguje svet
Ta "dlouhá doba" je tak posledních 50 let, kdy přestaly peníze být krytý zlatem a rozjela se brutální a úmyslná inflace a s ní tenhle způsob myšlení, že je výhodnější žít na dluh. Ale dlouhodobě udržitelný to není a skončí to (jako vždycky) nějakou revolucí.

Opuštění zlatého standardu mělo celou řadu dobrých důvodů a s nějakým žitím a nežitím na dluh to nijak zvlášť přímo nesouvisí. Ostatně to je víc věcí morálky než čehokoliv jiného. Morálky jak všeobecné, tak morálky jednotlivců.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #131 kdy: 04. 01. 2023, 15:53:28 »
ja si pekne homeofficuji na chate, kdyz chci na pivo tak jdu na pivo pohoda.
zbytek dne jsem pak s rodinou v meste, kde neni draho.

takze bych se prahu i cizinu vykaslal, delal bych do ciziny remote a krasne bych si zil v zapadakove.

Jenomže do ciziny může chtít i z celé řady dalších důvodů. Třeba proto, že prostě chce na nějaký čas do ciziny. Člověka to naučí spoustu věcí a celkově se to hodí. (Ostatně pak si často toho zapadákova o dost víc vážíte.) Navíc 100 % remote home office fakt není pro každého.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #132 kdy: 04. 01. 2023, 16:03:08 »
Kupovat veci bez uveru je super, ale zahadzujes obrovske mnozstvo potencialu kedy by si nerobil len ty pre peniaze, ale robili by peniaze pre teba. Prichadzas o "paku" ktoru ti trh poskytuje v podobe inflacie a uveru.

Čistě ekonomicky je to sice pravda, ale čistě ekonomicky by se mi nejvíc vyplatilo naučit se kvalitně vraždit a olupovat nebohé důchodce o jejich nashromážděný majetek. A taky to nedělám. Nedělám to proto, že morálka. Život netvoří jen příjmy a výdaje. Potenciál vyvražďování starších spoluobčanů kvůli majetku tak taky zahazuji a nedělám to prostě proto, že ostatní lidé jsou mí bližní a ti se nevraždí. A stejně tak nežiju na dluh protože to třeba mohu také považovat za nemorální. Co tím "zahazuji" je irelevantní.

Ostatně dá se to úplně zobecnit. Mohl bych pracovat šestnáct hodin denně, vydělávat trojnásobek a s trochu štěsstí být třeba úspěšný podnikatel. Ale nestojí mi to za to. Ano, třeba zahazuju obrobské množství svého potenciálu, ale jsou věci, které mě prostě zajímají víc.

V čem spočívá kvalita života? V penězích nebo v tom, že mám páteř a svědomí a žiji takový život, jaký chci? (I kdyby to třeba znamenalo jen válet se v příkopu u silnice?)

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #133 kdy: 04. 01. 2023, 16:06:05 »
Ak vam to vynasa vyse 8% p.a. netto, tak naozaj v IT marnite svoje schopnosti.
Pravděpodobně nemarním, protože po započtení inflace je to 4% a spočtěte si, že pro 4% výnosu aby to bylo 100k je to 25 mio investovaných a ty teď nemám.

8% je cislo, ktore tu zaznelo, ako dovod preco investovant s pozicanymi peniazmi. Preto sa toho cisla drzim v tejto diskusii drzim.

Ak ste mali zisk 4% po zapocitani inflacie, nech bola v obdobi o ktorom hovorite 2%... to je 6% nominalne. To by bol +- normalny vynos, ktory sa v nedavnej minulosti dal relativne bezproblemovo a bezpecne dosiahnut.
(Mne sa bezny trh CP nezda dostatocne zaujimavy a tak mam teraz -3% na kryptomenovom portfoliu za mesiac :) )

To na co som povodne reagoval je ciste to, ze (IMHO) je to maly zisk, aby sa on mal pokusat clovek, co si na taku aktivitu pozicia.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #134 kdy: 04. 01. 2023, 16:39:55 »
Tych 8% je priemer za dlhe obdobie. Mat investicny horizont jeden rok je uplna blbost.
https://www.fool.com/investing/2021/05/07/is-the-sp-500-all-you-need-to-retire-a-millionaire/

Vami dodany graf hovori o vynose 4.6% p.a., kde tam vidite 8%?

A to nehovorim o 10rocnom horizonte, kde to vynieslo krasnu okruhlu nulu.

Nie, nehovori. Ta pointa S&P 500 nie je o tom, ze tam jeden rok dumpnete milion kc a za 5-10 rokov vam niekto garantuje v priemere 8% rocne. Lebo kludne sa moze stat, ze to tam hodite na vrchole ekonomickeho cyklu a potom za tych 10 rokov zistite, ze ste na tej svojej nule.

"Time in the market beats timing the market" -- nikto nevie kedy pride dalsia kriza a preto je blbost snazit sa to nacasovat.

Takto to funguje:

Kazdy mesiac si bez emocii nakupite S&P 500 za nejaku fixnu ciastku (napr $1000). A je jedno ci je ten graf zrovna cerveny alebo zeleny. Toto opakujete 20-30 rokov. Tato strategia sa vola dollar cost averaging.

A teraz sa na ten graf pozrite znovu a skuste najst take obdobie kedy by vam to nehodilo priemerne tych cca 8% rocne.

https://www.macrotrends.net/2324/sp-500-historical-chart-data