Z osobní zkušenosti mohu říct, že například v Curychu není s angličtinou problém. Dokud jsem měl práci, tak jediný "úředník", s kterým jsem měl problém se domluvit byl technik na STK. Přišel jsem ale přes agenturu do anglicky mluvicí firmy. Bohužel jsem se nechal ukolébat a na němčinu dost dlabal, takže když skončila práce na kterou jsem byl najat jsem měl problém najít jinou. Přišlo mi, že i Švýcaři z jinak mluvicích kantonů raději mezi sebou mluví anglicky, než aby použili jazyk toho druhého. Na úřadu práce se ale s vámi anglicky bavit nebudou. Ohledně daní bych doporučil například kanton Schwyz. Curych je hodně drahý. Když jsem hledal další práci jako programátor webových aplikaci, nabídky byly cca v rozmezí 120 - 160 kCHF / rok. To ale pro pohodlný živou čtyřčlenné rodiny nestačilo, takže jsem se vrátil do ČR.
Ty peníze jsou samozřejmě hrubého - před zdaněním. Partnerka nepracovala - dostala pobytové vízum na základě sloučení rodiny. Aby jí ho dali, musel jsem na úřadě podepsat prohlášení, že ručím za její dluhy (už si nepamatuji do jaké výše - snad 30 nebo 50 tisíc CHF). Když se někde zeptala na práci, řekli jí, že s tímto druhem víza ji nemohou zaměstnat.
S hledáním bydlení je to horší. Když přijdete přes agenturu, můžete až 3 měsíce oficiálně "bydlet" na adrese agentury. Pak ale už musíte mít zajištěno něco vlastního. Pozor - majitel si vybírá komu dá nájemní smlouvu. V žádosti uvádíte kontakty na předchozí ubytovatele i výši svého příjmu. Rozhodně neplatí, že kdo dřív přijde, ten dřív bydlí. Nájemní smlouvu lze v naprosté většině případů vypovědět pouze k výročí, nebo za sebe sehnat jiného nájemníka. Není problém dát měsíčně i přes 3500 CHF. Taktéž se byty pronajímají v naprosté většině nezařízené. Jediné co tam najdete je kuchyňská linka a možná galerka v koupelně. V pokojích nejsou ani lustry. Předpokládá se, že si vše zařídíte podle sebe.
Dále počítejte s tím, že si budete platit sám zdravotní pojištění a zdravotní péči. Podle toho jak se cítíte být zdráv si zvolíte výši spoluúčasti - 500 až 2500 CHF za rok. V podstatě to znamená, že do této výše si veškeré náklady na zdravotní péči hradíte sám a pojišťovna bude platit až to co bude přes. Na základě výše spoluúčasti pojišťovna určí výši měsíční platby. Čím je spoluúčast vyšší, tím jsou platby nižší. Tady se dá ušetřit. Doktor vám dá účet, ten zaplatíte a pošlete pojišťovně. Ta povede evidenci a případně vám bude účty proplácet. Zdravotní pojištění ale nezahrnuje zubaře. Připojistit zubaře lze jen dítě do sedmi let věku a to ještě není automatické. Měsíční platba za zdravotní pojištění pro nás čtyři u Helsany (
helsana.ch) byla něco málo pod 1000 CHF. Děti měly spoluúčast 800 CHF a já s partnerkou po 2500 CHF. V jejím případě se platila i úrazovka. Za mne ji hradil zaměstnavatel.
Na penzi se také předpokládá, že si budete spořit sám. Kromě povinných odvodů do průběžné části systému co za vás platí zaměstnavatel máte možnost si platit do třetího pilíře který je rozdělen na dvě části. V jedné je výše stanovena a platba je odpočitatelná od základu daně. V druhé části je to na každém kolik si bude platit - je to v podstatě kapitalizovaná životní pojistka.
Dále se připravte na to, že se dodržuje noční klid již od devíti večer a často se setkáte i s tím, že je vyžadován klid i přes poledne mezi dvanáctou a jednou hodinou. Setkal jsem se dokonce i s tím, že na základě stížností obyvatel okolních domů bylo o víkendu uzavřené dětské hřiště u školy.
V nájemních domech bývá společná prádelna kde se vede pořadník kdo kdy bude prát. Většinou si rezervujete půlden. Za použití pračky či sušičky pak platíte. Od správce domu dostanete jednu, nebo dvě čipové karty, které si dopředu nabijete určitou částkou a každé praní či sušení vám pak z karty odečítá.