Skoro Ing. - přechod na webařinu?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #45 kdy: 30. 11. 2022, 16:31:42 »
Tohle moc lidi nedokaze, byt dobry vyvojar a jeste mit i kapacitu na to, jezdit do ciziny, mluvit anglicky a nemecky, a ziskat duveru a zakazky.
Jo, pravda, i když to se týká všech profesí, nemusí jít jen o vývojáře.


Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #46 kdy: 30. 11. 2022, 16:38:40 »
Ahoj,

pristi rok me cekaji statnice na CVUT. Cele studium me to tahlo k mikrokontrolerum, takze vsechny projekty, bakalarka i prace pri studiu se tocili kolem embedded programovani. Od zari pracuji na diplomce, zhruba pulka prace je tvorba firmware pro merici zarizeni a pulka programovani weboveho rozhrani pro ovladani a vizualizaci dat. Moje predchozi zkusenosti s webarinou byli na urovni roku 2006 - PHP, MySQL, ciste HTML/JS/CSS + jQuery - moje vzpominky na tento stack nejsou zrovna pozitivni. Pro diplomku jsem se ale kvuli docela komplexnimu UI rozhodl naucit soucasne frontendove technologie. Vybral jsem si React, TypeScript a Tailwind. Po par tydnech, az jsem se zacal szivat s novym stackem to zacalo byt jine kafe oproti predchozim pokusum. Zacalo me to opravdu bavit, minimalne stejne jako programovani jednocipu v Cecku. Tomu bych jeste pred pul rokem neuveril...

Zacal jsem opatrne premyslet, ze bych pivotoval od firmwaru smerem k webu. Pri projizdeni pracovnich portalu si vsimam, ze webarina ma asi spoustu vyhod. Radove vice pracovnich nabidek, obecne vyssi platy, moznost WFH, remote, prace na ICO - vsechno veci, ktere se s blizicim se datem nastupu na full time zdaji stale dulezitejsi.

Ted snad konecne k otazce. Jako Ceckar bych po skole nemel problem se uchytit, mam nejake projekty, part-time praxi, zkratka alespon par veci do zivotopisu. Navic v tomto oboru hodne firem slysi na tri pismena pred jmenem z CVUT. S webarinou ale nemam zadne pracovni zkusenosti, na pohovoru bych mohl ukazat jen diplomku, navic na tituly se tam (opravnene) moc nehraje. Myslite, ze na me nekde budou bez zkusenosti zvedavi? Mam v planu do statnic jeste zbastlit neco i s Node.js, databazi, REST API a mozna s necim dalsim, vic toho ale nestihnu - mam plne ruce prace s diplomkou a jeste musim dohanet Erasmus.

Moc diky za vase nazory.

Ahoj skoroinzenyre :)
Ja myslim, ze sanci mas, trochu schopnejsich lidi je nedostatek. Vystav na Githubu nejakej ukazkovej projekt, treba to UI od diplomky, pokud muzes, nebo proste napis nejakou jednoduchou aplikaci a obesilej inzeraty.
Jediny otravny je, ze malokdo bere juniory, vetsina chce hned hotovy seniory ¯\_(ツ)_/¯
Ale najit se da.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #47 kdy: 30. 11. 2022, 16:46:54 »
Jediny otravny je, ze malokdo bere juniory, vetsina chce hned hotovy seniory ¯\_(ツ)_/¯

Co se zrovna tohoto týká, dlouhodobě pozoruji velký rozdíl, mezi tím, co firmy chtějí a co reálně mohou dostat. Takže to pak velmi často stejně končí buď kompromisem nebo tím, že nějakého schopného juniora vezmou. Takže toho bych se nebál.

Re:S root.cz to jde z kopce
« Odpověď #48 kdy: 30. 11. 2022, 16:54:26 »
To je zase tema, tazatel kluk z CVUT tady polozi uplne normalni dotaz, a dostane tohle. S Root.cz vidim ze to jde z kopce, zmizeli odtud lidi co to nejak drzeli. Spousta prispevku, a nikdo mu neni schopny nic ze zkusenosti rict, a nekteri to jeste vytykaji, co jako chce slysel.
Ale houby, už čtvrtá odpověď od jehovisty mu naprosto přesně odpověděla co má udělat - projíždět inzeráty a chodit na pohovory. Takhle se totiž shání práce.
Pan študák kontroval, že to by ho fakt nenapadlo.

Tak ja nevim jestli jsi tak blby nebo se jenom delas? Tazatel se neptal "Nemuzu najit praci co mama delat", ptal se, jakym smerem se ma ubirat, protoze si vsima, ze v  tom co ho bavi neni dostatek prace. O cem se tu vlastne pokousis prit?
Jsem samozřejmě tak blbý a navíc nemám při mytí podlah co na práci.
Fascinuje mne, že si někdo jde pro kariérní radu na fórum. Kdyby se tu našlo pět volů jako jsem já, znamenalo by to že má svoje sny hodit do koše, protože jsme mu to poradili ?
Ach to smělé mladí.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #49 kdy: 30. 11. 2022, 21:20:13 »
No, já dělám od návrhů elektroniky (schema, pcb), osazování/oživování/opravy, firmwary až po server-side věci asi úplně všechno (i ty "weby", ikdyž hlavně backendy). Víceméně něco jako tvůj sen. Jednou jsem musel napsat od IP stacku na nějakém šíleném CPU až po "klikací prostředí" prakticky všechno. Má to výhodu, že člověk dělá sice moc věcí ale nenudí se - pořád se sere něco jiného :) Pikantní je, když netušíš, jestli za chybou je HW, FW, SW nebo někde ve VM, kde běží server... Za web bych neměnil, z mého pohledu je to hlavně o znalosti "zrovna v kurzu" knihoven... Ale k věci.

Od 20ti dělám jako freelancer. A neměnil bych. Dělal jsme pro amíky, němce, holanďany, ... Když se mi chce, dělám 10 hodin, když se mi chce, nedělám nic. Dokud není nějakej průser (jednou jsem štědrej den ztrávil v trapu, protože vesmír rozhodl, že ráno 24.12. všechno padne na hubu a já byl holt ten blbec, co to měl zpravit - to je zase bod pro korporát, píchneš a nezájem víceméně). Jako první si sám rozhodni, jesli si korporátní typ nebo ne. A kde chceš dělat, resp. kolik času života věnuješ dojížděním "za prací". Moc lidí co znám tráví třebas hodinu na 1 cestě tam a to samé zpět. Šílenost. To hned pročistí nabídky. A to hodně.

Nejvíc je to mentalitě, ne o technologiích. Všechno myšlení v IT je stejné. Kreslit PCB ? Schema ? Psát céčko ? Je to jedno a to samé. Jen se mění okolosti. Dá se tomu přizpůsobit, lehce (za mne at na Python, VB a Javu, to jsem nedal nikdy). Třebas  já všude chodím v bermudách (obvykle i v zimě) a když jsem někde v korporátu, tak jen proto, že mne potřebují a obvykle úsměvněj zážítek).  Někde si hrajou na to, jak člověk vypadá. Musíš si dávat pozor, co komu řekneš, aby ses někoho nedotkl pohledem, natož doslova. Jinde pohoda. A třeba citu pro design. Ja nesrovnám ani 5 barev za sebe tak, aby se líbily někomu dalšímu. Za ideální "font" považuju konzoli :) Pro většinu lidí nestravitelné. Ale i to určuje kde se ti bude líbit. Pokdu budeš webař, kde tě opravdu někdo bude buzerovat sem, tam, víc, míň tak si na tom stejně jako lidi v Codesysu nebo Cockpitu. Jesli na to máš náturu - dostatečné množství peněz "za nic" a zůstane ti čistá hlava na jiné věci. Jestli nemáš, budeš trpět.

Typicky mám 150-200K měsíčně. Nic moc pro zdejší experty, ale běžné žití to stačí. Výhoda, když máš praxi a pár pěněz, nebo naopak tvého stavu je to, že nemusíš nutně nějakou práci mít.

Pokud jsi někdě na pohovoru, nebo se podívat, je daleko důležítější (dle mně) si všímat jiných věcí než technologií. Přišel jsem to styku s obrobským množstvím technologií a od určité úrovně zjistíš, že je to všechno stejný a faktem je to, že novější technologie často jen přidávají vrstvy, aby člověk nemusel "tolik myslet". Na lidech je to vidět. Jen musíš koukat na jiné, než k tobě přijdou. Typicky, když přijde někdo z vývoje si popovídat. Jak moc je ztrhanej, ... Můžeš koukat sám na sebe za pár let :)

Za mně bylo vždy nejdůležitější co je tam za lidi, dát na první pocit z místa, ... Prostě takový ty blbosti. Koneckoců, v práci člověk tráví poměrně slušnou porci života.

A někdo zmiňoval ruční práci. I za tu se dneska s klidem platí 5 stovek/hod a více. Výhoda je čistá hlava. Pokud jsi elementárně šikovnej a máš rád realitu, je fajn ta kombinace. Časem obrazovka člověku leze krkem. Tím, že do toho dělám elektro (klasické) tak je fajn se občas vyřád na stavbě. Na druhou stranu, když pak koukáš třeba na 150 CYKY kabelů co visí ze zdi, nebo na pár stovek CATek, tak si člověk položí otázku: to jsem zvědavej, kterej debil tohle bude zapojovat... Ale fakt to vyčistí hlavu.

Popravdě, to je debata k pivu :)

Tož za mně: kašli na technologie, nejsou důležité. Ber to jako část života, ne malou, která by tě měla činit dostatešně šťastným ikdyž chápu, že v mladším věku se to hůře chápe :) Z mé zkušenosti: poměrně málo lidí co (obecně) v IT znám je štastných. Za to větší procento lidí, co dělá rukama šťastných je.

P.


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #50 kdy: 30. 11. 2022, 22:18:23 »
Na téhle diskusi mě baví, jak lidem fakt, že k tvorbě webových aplikací přičichli maximálně tak z rychlíku nebo před deseti plus lety (nejlépe pak z rychlíku před deseti lety) vůbec nebrání v tom, mít silný názor na to, o čem ta webových aplikací je :-D

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #51 kdy: 01. 12. 2022, 07:20:12 »
Myslím, že máš zbytečné starosti.
Situace se rychle mění, "kdo chvíli stál již stojí opodál" a možná brzy budeš muset zvládnout něco k čemu jsi ve škole ani nepřivoněl.
https://www.root.cz/clanky/jednodeskove-pocitace-z-pohledu-dlouhodobe-spolehlivosti/nazory/vlakno/20/
https://www.root.cz/clanky/bbc-basic-i-qbasic-oslavuji-sva-kulata-vyroci/nazory/vlakno/13/

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #52 kdy: 02. 12. 2022, 15:38:15 »
Nejvíc je to mentalitě, ne o technologiích. Všechno myšlení v IT je stejné. Kreslit PCB ? Schema ? Psát céčko ? Je to jedno a to samé. Jen se mění okolosti. Dá se tomu přizpůsobit, lehce (za mne at na Python, VB a Javu, to jsem nedal nikdy). Třebas  já všude chodím v bermudách (obvykle i v zimě) a když jsem někde v korporátu, tak jen proto, že mne potřebují a obvykle úsměvněj zážítek).  Někde si hrajou na to, jak člověk vypadá. Musíš si dávat pozor, co komu řekneš, aby ses někoho nedotkl pohledem, natož doslova.

Velmi kvalitní názor, taky po 20ti letech v IT zjišťuji, že všechny ty technologie jsou stejné, dokonce svým způsobem opravím i auto.

Taky pracuji jako remote freelance a za žádnou cenu bych neměnil, jsem tak velmi spokojený.