Skoro Ing. - přechod na webařinu?

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #15 kdy: 29. 11. 2022, 15:31:15 »
Co jsi v reálu již dokázal?

Sice jsi napsal mnoho textu, ale už jsi něco v reálu naprogramoval a prodal, a nebo jsi byl někde zaměstnaný, a nebo jsi s někým spolupracoval? Pakliže ne, tak jsi stále "nevyučený" a titul ti je víceméně k ničemu, tím neříkám že nemá svoji "hodnotu", ale tu získá až tvými zkušenostmi a praktickými dovednostmi.

Dva  roky delam na polovicni uvazek embedded vyvoj/testovani. Chapu ze to je mozne v tom mnozstvi textu prehlednout.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skoro Ing. - prechod na webarinu?
« Odpověď #16 kdy: 29. 11. 2022, 15:39:59 »
Tohle vídám docela často, akorát ne pro juniory. Chce to poměrně velké zkušenosti napříč technologiemi - od low level po UI (nejen web).
Tim ne-webovym UI myslis Qt? Takovych nabidek jsem par videl, bohuzel me Qt ale nijak nenadchlo, proslo mi tezkopadne (na vyvoj, ne na vykon!). Obecne mi prijde ze budoucnost UI vseho mozneho hardwaru bude we webovych rozhrani (nemluvim o safety critical). Vzdyt i budiky pro posadku Dragonu od SpaceX bezi na Chromiu - ale to byli vlastne jen pasazeri.
Nejen Qt, cokoliv newebového. Například mobilní aplikace. Nebo to může být nějaké obecné API, třeba REST/JSON.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #17 kdy: 29. 11. 2022, 15:45:58 »
Ale můžu se mejlit, a práce na webu je práce co nadnáší ducha a stojí na ní základy vesmíru...
Základy vesmíru stojí na něčem jiném. Tazatel chtěl kombinaci webu a embedded, tady se nabízí například teleskopy pro kosmologická pozorování, v Chile zrovna hledají v této oblasti vývojáře (uvádějí do provozu nové teleskopy v Atacamě). Je to trochu z ruky, ale v Evropě se dá najít podobná práce. S VŠ není problém.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #18 kdy: 29. 11. 2022, 15:50:52 »
Podobne pozice nabizi 2N: https://www.2n.com/cs_CZ/kariera/software-developer-c-c-.

Delaji interkomy, takze tam potrebuji jak low level integraci, tak oku lahodici UI.

Pokud vim, na prazske pomery i celkem rozumne plati.

Pozn.: Nepracuju pro ne a nejsem naborar :D

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #19 kdy: 29. 11. 2022, 15:52:41 »
Tak víš co děláš, a jestli tě to uspokojuje a finančně vyhovuje tak proč se učit něco jiného. Zdokonaluj se v tom co již děláš!
Mám pocit, že "web" chce dělat skoro každý.
Ale co to asi je, Chceš dělat skutečně weby jako html/css/js/php, a nebo chceš dělat mobilní aplikace k aplikacím na webu založené na Kotlinu/Xamarin a nebo webové klienty na Javě pro bankovní aplikace apod.

To je široký záběr a volba je spíš než "kolik za to", tak "kam se chci sunout".


Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #20 kdy: 29. 11. 2022, 15:54:23 »
Kariéra je dlouhodobý maratón, což málokdo na začátku vidí, že když začne ve 20ti a skončí v 70ti, tak je to 50 let, ok, možná 40 let, a z takhle dlouhého pohledu se na to chce dívat.

Osobně pro mě způsob, jakým si vybírám kariéru je právě prioritně to, jak chci žít. Pro mě největší priorita je IČO/freelance a remote, u toho se to u mě točí, proto mi přijde obecně nejzajímavější web a marketing, ale aktuálně takhle dělám DevOps, ale je těžší to sehnat.

Sám mám průmku na mikrokontroléry, pro mě nezajímavý obor. Vysokou bych asi zvládl, ale v rámci mých hodnot je pro mě bezcenná.

Je to o preferencích, je spousta lidí, kteří se těší, že se usadí, pořídí si 3+kk na čerňáku, zbouchnou nějakou ženskou a na lítačku si vezmou auto a o víkendech budou jezdit za rodinou na moravu, a jednou za rok do egypta.

A pak jsou lidi, co třeba mají představu o životě takovou, že budou žít na filipínách nebo bali, ve vile s bazénem a jíst mango a balit v místním klubu holky a jezdit na potápění.

Všechno má něco, život na bali a filipínách bych si neidalizoval - kvalita internetového připojení, atd. atd., odpadky v přírodě, všeobecná nespolehlivost, na druhou stranu je třeba normální mít vlastní slušku, jinak hezká příroda, člověk má na to aby si pronajal vilu s bazénem (i když kvalita ubytování od fotek dost pokulhává, ale dělají se z toho hezký instagram).

Primárně je to o tom si srovnat hodnoty. Přesně jak bych to zpětně nedělal je to, že bych si nevybíral jednodušší cestu nebo co padne, to je blbost, protože třeba právě freelance může být z počátku těžší, ale dlouhodobě mi přijde strategicky výhodnější.

Hodně lidí preferuje nalajnovanou cestu životem, vysoká, děcko, byt/barák, důchod. Řekl bych že většina. Osobně ze své zkušenosti vím, že pokud to člověku nevyhovuje, tak se bude jen trápit, pokud tou cestou, třeba i většinovou půjde.

Já osobně jdu radši svojí cestou, a v životě mě stálo spoustu let pochopit to, že mi nikdy nebude vyhovovat průměr.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #21 kdy: 29. 11. 2022, 16:01:28 »
Tak pokud tvým snem je dělat web, tak se můžeš rovnou vykašlat na vejšku.

A co je tvym snem, co delas ty? Budu rad za inspiraci, myslim to 100% vazne.

Obecně takovou práci která jednak rozšíří moje obzory - znalosti, zkušenosti - jak pracovní tak osobní - adekvátně životní situaci. Například jazyky, technologie, pracovní pozice, práce v zahraničí, umožní karierní postup atd..

Dělat práci takovou která materiálně zabezpečí rodinu. Práci která dává rozumný poměr mezi volným časem/pracovním nasazením - opět adekvátně životní situaci.

Dělat práci která mi dává smysl a která přináší nějakou hodnotu - Něco co přinese úsporu zdrojů, zlepšení funkce, nové nebo vylepšené technologie co člověku zlepší, usnadní život nebo prostředí života, atd... 

Určitě jsem na něco důležitého zapomněl, ale tak jako přehled to nejspíš v kostce stačí...



Gréta je nejlepší.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #22 kdy: 29. 11. 2022, 16:17:20 »
Tak víš co děláš, a jestli tě to uspokojuje a finančně vyhovuje tak proč se učit něco jiného. Zdokonaluj se v tom co již děláš!
Mám pocit, že "web" chce dělat skoro každý.
Ale co to asi je, Chceš dělat skutečně weby jako html/css/js/php, a nebo chceš dělat mobilní aplikace k aplikacím na webu založené na Kotlinu/Xamarin a nebo webové klienty na Javě pro bankovní aplikace apod.

To je široký záběr a volba je spíš než "kolik za to", tak "kam se chci sunout".

Kariéra je dlouhodobý maratón, což málokdo na začátku vidí, že když začne ve 20ti a skončí v 70ti, tak je to 50 let, ok, možná 40 let, a z takhle dlouhého pohledu se na to chce dívat.

Osobně pro mě způsob, jakým si vybírám kariéru je právě prioritně to, jak chci žít. Pro mě největší priorita je IČO/freelance a remote, u toho se to u mě točí, proto mi přijde obecně nejzajímavější web a marketing, ale aktuálně takhle dělám DevOps, ale je těžší to sehnat.

Sám mám průmku na mikrokontroléry, pro mě nezajímavý obor. Vysokou bych asi zvládl, ale v rámci mých hodnot je pro mě bezcenná.

Je to o preferencích, je spousta lidí, kteří se těší, že se usadí, pořídí si 3+kk na čerňáku, zbouchnou nějakou ženskou a na lítačku si vezmou auto a o víkendech budou jezdit za rodinou na moravu, a jednou za rok do egypta.

A pak jsou lidi, co třeba mají představu o životě takovou, že budou žít na filipínách nebo bali, ve vile s bazénem a jíst mango a balit v místním klubu holky a jezdit na potápění.

Všechno má něco, život na bali a filipínách bych si neidalizoval - kvalita internetového připojení, atd. atd., odpadky v přírodě, všeobecná nespolehlivost, na druhou stranu je třeba normální mít vlastní slušku, jinak hezká příroda, člověk má na to aby si pronajal vilu s bazénem (i když kvalita ubytování od fotek dost pokulhává, ale dělají se z toho hezký instagram).

Primárně je to o tom si srovnat hodnoty. Přesně jak bych to zpětně nedělal je to, že bych si nevybíral jednodušší cestu nebo co padne, to je blbost, protože třeba právě freelance může být z počátku těžší, ale dlouhodobě mi přijde strategicky výhodnější.

Hodně lidí preferuje nalajnovanou cestu životem, vysoká, děcko, byt/barák, důchod. Řekl bych že většina. Osobně ze své zkušenosti vím, že pokud to člověku nevyhovuje, tak se bude jen trápit, pokud tou cestou, třeba i většinovou půjde.

Já osobně jdu radši svojí cestou, a v životě mě stálo spoustu let pochopit to, že mi nikdy nebude vyhovovat průměr.

Jednocipy a Cecko me uspokojuji co jsem zacal programovat :). K webu jsem se ted dostal protoze jsem zkratka potreboval webove UI a taky me to bavilo - asi jsem zjistil, ze uspokojeni mi prinasi prace na necem smysluplnem/zajimavem a ne v cem programuji.

K myslence na zmenu zamereni me privedlo projizdeni pracovnich portalu - pro web je vice nabidek prace, vetsi platy a hlavne moznosti alternativy k 9-5 jako ICO, kontraktovani, remote. Zacinam si uvedomovat ze hlavne ty alternativy k sezeni v kancelari a pevnemu pracovnimu rezimu pro me budou dulezite. Co jsem videl tak klasicky vyvoj embedded/HW takove moznosti nenabizi.


Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #23 kdy: 29. 11. 2022, 17:15:28 »
podstatně náročnější, než třeba nějaká Java.
...
 (Ostatně ne nadarmo jeden zlý jazyk tvrdí, že v Javě neexistují dobří programátoři. :P)

Citace
Dost hloupý názor zamrzlý někde před deseti patnácti lety.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #24 kdy: 29. 11. 2022, 17:24:28 »
Já nevím, v dnešní době, kdy člověk vidí na ulici zástupy webařů, kteří žebrají o jidlo....

Já si naivně myslel, že první roky po VŠ je období, kdy si člověk vyzkouší různé firmy, technologie a nemusí se na nikoho ohlížet, sic je mladý a nemá rodinu a má ten luxus, že si na všechno příjde sám, sic nemá co ztratit a když si nabije hubu, rychle se otřepe.

Já bych teda pro rady na fórum nechodil, koupil bych si knihu od nějakého gurua a nebo možná rovnou šel makat rukama, tam člověk taková palčivá dilemata řešit nemusí.



Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #25 kdy: 29. 11. 2022, 18:29:59 »
[...] a nebo možná rovnou šel makat rukama, tam člověk taková palčivá dilemata řešit nemusí.

Ostatně kdyby byl šikovný, tím by si celkem v pohodě vydělal i víc.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #26 kdy: 29. 11. 2022, 18:31:56 »
hlavne moznosti alternativy k 9-5 jako ICO, kontraktovani, remote. Zacinam si uvedomovat ze hlavne ty alternativy k sezeni v kancelari a pevnemu pracovnimu rezimu pro me budou dulezite. Co jsem videl tak klasicky vyvoj embedded/HW takove moznosti nenabizi.
Já bych to tak černě neviděl, nabídek na remote je celkem dost i v embedded.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #27 kdy: 29. 11. 2022, 18:32:54 »
Já nevím, v dnešní době, kdy člověk vidí na ulici zástupy webařů, kteří žebrají o jidlo....
Jsem si nějak nevšiml, spíš jim firmy trhají ruce.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #28 kdy: 29. 11. 2022, 19:22:59 »
Sice jsi napsal mnoho textu, ale už jsi něco v reálu naprogramoval a prodal, a nebo jsi byl někde zaměstnaný, a nebo jsi s někým spolupracoval? Pakliže ne, tak jsi stále "nevyučený" a titul ti je víceméně k ničemu, tím neříkám že nemá svoji "hodnotu", ale tu získá až tvými zkušenostmi a praktickými dovednostmi.

Já bych skoro naopak řekl, že titul mu je k něčemu teď ve srovnání s jinými juniory. Až bude mít trochu praxe, už mu moc k ničemu nebude.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #29 kdy: 29. 11. 2022, 19:56:20 »
Já nevím, v dnešní době, kdy člověk vidí na ulici zástupy webařů, kteří žebrají o jidlo....
Jsem si nějak nevšiml, spíš jim firmy trhají ruce.
Právě... Jestli si chce zkusit weby, tak určitě něco najde. Jen nevím, proč to řeší na fóru, je to jeho život, tak ať si to zkusí a neztrácí čas špekulovanim, tady mu stejně nikdo nic relevantního neporadí.