Neochota firmy zvednout plat

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #90 kdy: 25. 11. 2022, 15:26:55 »
co je to obycejny incidnet?
"Obyčajný" v tomto kontexte myslím nie závažnosť ale že sa niečo pokazilo "samo"  (umrel nejaký server, vytopilo datacentrum, cudzí bager presekol kábel, prípadne softvérové havárie, ktorým nikto explicitne nepomáhal), zatiaľ čo "change" je, keď sa to pokazilo vplyvom nejakej zmeny, nasadzovania novej verzie a pod. (kde by mal byť jasne definovaný rollback a čim je spustený, a zároveň kontakty na support všetkých komponentov, čo tým môžu byť zasiahnuté).


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #91 kdy: 25. 11. 2022, 15:55:52 »
OK, neni spis presne tohle to zobecnovani a zjednodusovani? "jen blbci prestupujou... se da vzdy najit neco prijmeho. nebo to jit pesky o hodinu dyl ).



Blázen je někdo, kdo někam jezdi s pěti přestupy po deseti minutách. To už radši pojedu o polovinu déle a přestupovat budu jednou. A to platí ať jedu kamkoliv.


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #92 kdy: 25. 11. 2022, 16:32:18 »
zrovna ted jsem to sel maximalne optimalizovat.

10 min pesky
17 min vlak
10  min (pesky + cekani)
10 min metro
15 min pesky

takze to mam celkem 62 minut jednim smerem (nikoli 45 min) a jen 2 prestupy (co teda takhle clovek chape prestup - transport mezi metrem a vlakovym nadrazim atd). 122min total.
OK, 15 min cteni ve vlaku (odecteny minuty na chaos po vstupu a vystupu.)
8 min cteni v metro.

Budu mit vecer konferenci s lidma z Californie, takze zadna padla po zazvoneni budiku.
Pokud se zase objevi nejaky frajer hrajici si na manazera a bude reorganizovat firmu a zvysovat onsite, tak holt zase dam vypoved a muze to nechat nejakymu flexibilnejsimu cternari knih..
Ma ferovou sanci najit dalsich 49 lidi v Evrope, co mu muzou pomoci. Jen asi nebudou bydlet nedaleko kancelare, ve ktere se chce vyvalovat ve svym kozenym kresle.

Rad to prenecham komukoli, komu ty 2 hodiny denne vyhovujou.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #93 kdy: 25. 11. 2022, 18:57:15 »
Ono stojí za hovno i jen staré metro, i bez přestupu. V tom kraválu sedět dýl jak 10 minut, tak mi praskne hlava. Číst si v tom fakt nedokážu představit. Céčko je ještě použitelné, i když je zase vždy totálně plné. O tom, že během půl hodiny člověka otravujou tři vágusové ani nemluvit...

Nemám problém se cestou z práce projít, když je hezky a čas neřešit, ale do práce jsem to měl do kopce, tak zase člověk nechtěl smrdět potem už ve dveřích... A když je hnusně a zima, tak je jakýkoliv dojíždění MHD nechutný, když tam po sobě lidi furt smrkaj a chrchlaj. Nezodpovědnej dobytek - když marodim, nelezu mezi lidi.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #94 kdy: 25. 11. 2022, 19:03:05 »
co je to obycejny incidnet?
"Obyčajný" v tomto kontexte myslím nie závažnosť ale že sa niečo pokazilo "samo"  (umrel nejaký server, vytopilo datacentrum, cudzí bager presekol kábel, prípadne softvérové havárie, ktorým nikto explicitne nepomáhal), zatiaľ čo "change" je, keď sa to pokazilo vplyvom nejakej zmeny, nasadzovania novej verzie a pod. (kde by mal byť jasne definovaný rollback a čim je spustený, a zároveň kontakty na support všetkých komponentov, čo tým môžu byť zasiahnuté).

tyhle kategorizace jsou pro kocku. jen teorie z knizek. oboje dvoje je zavazne uplne stejne - aplikace nefunguje

kdyby zrovna tu vec deplojovali, tak ti technici budou normalne online a nikdo to resit nebude.

je uplne jedno, jestli to byl problem infrastruktury nebo chyba vyvoje, ktera se projevila s mesicnim zpozdenim - je to problem. a ten je nutny vyresit.

trosku mi pripominate byvale kolegy, kteri byli schopni pul hodiny resit, jestli je neco bug nebo change request (a zakaznikovi na nefunkcni tlacitko  produkci s bohorovnym klidem napsali, ze to, ze nic nedela, je featura) … a misto toho aby tu jednuradkovou opravu do kodu udelali, dalsi hodinu hledali, jestli teda fakt existuje nejaka user story , kde je definovany, ze tohle tlacitko ma fungovat.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #95 kdy: 25. 11. 2022, 19:14:16 »
Telefony, maily apod. mimo pracovní dobu nezvedám, nečtu. Že manažeři dělají o víkendech nechápu. Viděl jsem svého teamleada dělat dlouho do noci, o víkendu, aby se stihl release. Vždycky se na to mohl vykašlat a release posunout nebo releasovat s bugy.
Tak to je další dílek do skládačky, proč ti nechtějí dát víc peněz, případně další faktor, který omezí tvůj výběr, když dáš výpověď a budeš hledat lépe placenou práci.

kdyby zrovna tu vec deplojovali, tak ti technici budou normalne online a nikdo to resit nebude.
To nemáte deploye kdy se něco pokazí až druhý den? :)

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #96 kdy: 25. 11. 2022, 20:16:59 »


kdyby zrovna tu vec deplojovali, tak ti technici budou normalne online a nikdo to resit nebude.
To nemáte deploye kdy se něco pokazí až druhý den? :)

zkuste si tu moji reakci precist celou :)

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #97 kdy: 26. 11. 2022, 12:20:51 »
Ja sa pridám k debate o remote tiež...

Pracujem full-remote a vyhovuje mi to veľmi dobre... mnoho ušetreného času (~2 hodiny denne) a pokojné domáce prostredie.
Do office prídem veľmi zriedkavo (~3 mesiace). Keď pracujem doma, viem sa sústrediť, urobiť si pohodlie, a efektívne pracovať. Keď som bol v office tak som sa sústrediť fakt nevedel. Áno, máme malú kancl, a v januári sa sťahujeme do väčšieho. Ale i tak si neviem predstaviť pracovať každý deň v office. Áno má to aj výhody, je skvelé sa stretnúť s kolegami, zabaviť sa na Team Building Activity, je skvelé pri práci vedieť efektívnejšie komunikovať, lenže práca nie len o kecaní. A ak odkomunikuješ niečo o 10-20% efektívnejšie v office, ale programovanie ti ide o 50% efektívnejšie doma, tak výsledok je jasný. Mali sme totiž spoločné kancelárie, vo vedľajšej miestnosti nejakého paka, psychopata z inej firmy, čo furt do telefónu bľačal nezmysli, sme sa síce s tímom nad tým aj smiali, ale zrovna pri dlhodobej práce to nie je skvelý experience. A celkovo sa mi nie dobre pracovalo v natesnenom priestore s mnoho ľuďmi pokope. Ak sú 4 v office a 1 remote, a chceme komunikovať cez MS Teams, tak 3 svojich kolegov v office počuješ dvojmo, je dosť blbé. Rovnako je dosť blbé, keď sa snažíš nad niečím sústrediť a niekto ťa vyruší. Samozrejme toto bol aj problém že nás bolo veľa na malom priestore. Teraz ako sa budeme sťahovať do väčšieho bude to asi lepšie, i tak si ale denno-denné on-site neviem predstaviť.

Ďalší dôvod je práve už zmienené šetrenie času. Cestovanie ti zobere dobré 2 hodiny denne, a nie je to zrovna niečo čo človek chce. Niekto tu spomínal čítanie v MHD, no tiež veľmi rád čítam, a čítam veľmi veľa (veľmi veľmi veľmi veľa), ale čítať v MHD (hlavne v Brne, kde máme kancl) si neviem predstaviť. Električky a busy preplnené, prestupy atď. To sa skutočne nedá, a ak si bereš ešte tašku, je to v podstate nemožné.

Vo výsledku som spokojný s full-remote, a dokážem fungovať bez väčších problémov... áno boli situácie že mi doma nešiel Internet, boli situácie kedy sa niečo blbo odkomunikovalo, boli iné situácie, čo nejak v práci prekážali. Pamätám si ako som odpracoval na mobilných dátach pri rýchlostiach, kedy som push do gitu robil minútu. Úžasné 2G na kraji okresného mesta. Ale obdobné problémy sa môžu stať aj v office.

A keď sčítam všetky výhody a nevýhody remote vs on-site tak mám výsledok jasný. full-remote jasná preferencia.

mhepp

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #98 kdy: 29. 11. 2022, 12:36:49 »
Za sebe vidím jedinou výhodu v dojíždění - jezdil jsem vlakem, cestování cca hodinu. Dalo se číst a tak, což bylo výhodné, ale nejlepší byla psychohygiena - během cesty domů jsem si vyvětral hlavu...To mi trochu chybí.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #99 kdy: 30. 11. 2022, 18:29:48 »
samozrejme je dojizdeni a dojizdeni. cesta vlakem bez prestupu je pohodlna, kdyz je zastavka blizko prace a bydliste. ja dojizdel dlouhou dobu do prace ca 30 minut na kole po cyklistezce, to byla taky parada a chybi mi to.

Za sebe vidím jedinou výhodu v dojíždění - jezdil jsem vlakem, cestování cca hodinu. Dalo se číst a tak, což bylo výhodné, ale nejlepší byla psychohygiena - během cesty domů jsem si vyvětral hlavu...To mi trochu chybí.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #100 kdy: 30. 11. 2022, 20:41:24 »
Začni dělat pohovory u jiných firem.

2500/3500 MD je tak málo, že do týdne máš lepší job - 5000 Kč ti dají všude i bez nějakých zkušeností.

BTW ukončit studium kvůli 2500 MD, tak tomu říkám životní chyba!

mně zajímá v kterém státě pracuješ, nevídám takhle vysoká čísla. Trochu mi to připadá jako tahání si trika...

Jestli ti přijde 5k/MD jako vysoká částka, tak fakt asi nastal čas rozhlédnout se kolem sebe. Pro 5k nemusíš ani do té Prahy.

Jinak dnes je všechno remote, takže je lepší pracovat pro nějakou zahraniční firmu - v Praze stejně většina firem chce angličtinu, takže pracovat pro zahraniční firmu nebo nějakou v Praze není z hlediska zkušeností moc rozdíl.

K tomu vzdělání - já jsem přehlédl ten postgraduál. To opravdu asi není pro každého. Na druhou stranu když se někde vybírá třeba engineering lead pro startup, atd..., tak ten doktorát je obrovská výhoda. Jasně, všechno je to jen papír, ale někdy člověk může být kvůli tomu prioritizovaný. Otázka je, kolik roků tomu obětoval a kolik by stačilo na dokončení... Já jsem se na postgraduál taky vykašlal kvůli práci a nikdy jsem toho zatím nelitoval. Na druhou stranu akademické prostředí by mohlo být zajímavé někdy až budu starší, nevím :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #101 kdy: 30. 11. 2022, 20:59:07 »
K tomu vzdělání - já jsem přehlédl ten postgraduál. To opravdu asi není pro každého. Na druhou stranu když se někde vybírá třeba engineering lead pro startup, atd..., tak ten doktorát je obrovská výhoda.
Jo, výhoda to je nemalá, přece jen oproti “běžnému” diplomu je to o úroveň výš a nejde ani tak o lepší znalosti nebo zkušenosti, ale především rozhled a hlavně soft skills. Ovšem smysl to má jen pro některé pozice (ale velmi dobře ohodnocené).

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #102 kdy: 01. 12. 2022, 19:43:15 »
Jestli ti přijde 5k/MD jako vysoká částka, tak fakt asi nastal čas rozhlédnout se kolem sebe. Pro 5k nemusíš ani do té Prahy.

Poněkud jste opominul, že značně záleží za co.

Jinak dnes je všechno remote, takže je lepší pracovat pro nějakou zahraniční firmu - v Praze stejně většina firem chce angličtinu, takže pracovat pro zahraniční firmu nebo nějakou v Praze není z hlediska zkušeností moc rozdíl.

Sorry, ale je to velký rozdíl. Pracovat v zahraničí pro zahraničí firmu, pracovat doma (třeba v Praze) pro zahraniční firmu natož pracovat remote pro zahraniční firmu (to už je úplně odlišné) jsou tři různé věci. A to i když je osazenstvo mnohonárodnostní. Ten dojem je prostě úplně jiný.

K tomu vzdělání - já jsem přehlédl ten postgraduál. To opravdu asi není pro každého. Na druhou stranu když se někde vybírá třeba engineering lead pro startup, atd..., tak ten doktorát je obrovská výhoda.

To je sice pravda, ale to zase zase každý fakt nechce dělat. To tak maximálně kdyby ho tyhle nižší pozice v managementu zajímaly a třeba za mě osobně tedy pěkně děkuju, to by mi ještě chybělo :D

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #103 kdy: 01. 12. 2022, 19:53:09 »
Áno má to aj výhody, je skvelé sa stretnúť s kolegami, zabaviť sa na Team Building Activity, je skvelé pri práci vedieť efektívnejšie komunikovať, lenže práca nie len o kecaní. A ak odkomunikuješ niečo o 10-20% efektívnejšie v office, ale programovanie ti ide o 50% efektívnejšie doma, tak výsledok je jasný.

Ono to ale není jenom o pracovní efektivitě. Ale i třeba o tom, abyste se nezbláznil vy jako jedinec. Kdybych třeba já pracoval výhradně remote, potkal bych za měsíc tak deset živých lidí z čehož pět by byla moje vlastní rodina. A to bych nedal i přesto (nebo možná vlastně právě proto), že jsem introvert a společenský styk ani moc lidí kolem sebe tedy opravdu nemiluju.

Proto to není pro každého.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #104 kdy: 02. 12. 2022, 15:29:59 »
Ono to ale není jenom o pracovní efektivitě. Ale i třeba o tom, abyste se nezbláznil vy jako jedinec. Kdybych třeba já pracoval výhradně remote, potkal bych za měsíc tak deset živých lidí z čehož pět by byla moje vlastní rodina. A to bych nedal i přesto (nebo možná vlastně právě proto), že jsem introvert a společenský styk ani moc lidí kolem sebe tedy opravdu nemiluju.

Proto to není pro každého.

Práce remote je specifická, člověk si na ní musí zvyknout, naučit se režim, sociální vztahy atd., trvá to, ale pak je to super. Já třeba vstávám v 5 ráno a v 6 ráno jsem v posilovně, kde buďto posiluji, nebo jsem v sauně, lidi tam potkám, pak občas skočím do coworkingu, vyřídím telefonáty, sociální kontakt mi úplně neschází.

Dá se docházet třeba na 2 hodiny do blízké kavárny apod. Ale práce doma má mnoho výhod. A samozřejmě jsem taky začínal na depresivním stavu, kdy jsem se nedokázal vykopat z domova a hnil jsem tam.

Ale upřímně řečeno práce z domova je lepší ve městě než někde na venkově, tam je to asi fakt blbé. Ve městě problém s internetem není, když mi vypadne pevný internet, tak mi běží 5G 200Mbit, když vypadne elektřina, tak laptop 3 hodiny vydrží a to většinou obnoví.

Neřekl bych, že to není pro každého, jako spíše to, že si člověk na práci z domova musí navyknout. Za mě osobně už bych se do kanclu nevrátil, to bych radši jedl suchý chleba s rohlíkem.