PC nejede po downgradu BIOSu

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #15 kdy: 13. 11. 2022, 14:02:18 »
Než odpovím na předposlední dva příspěvky, povím, jak jsem s tím zatím pokročil. Tedy, nechal jsem to několik hodin stát bez záložní baterie. Pak jsem počítač zapnul, ale bez úspěchu. Vzpomněl jsem si, že když jsem dával vyšší a vyšší verzi BIOSu, tak jedna byla corrupted file a po flashi BIOSu a restartu byl samozřejmě corrupted i BIOS na základovce. Vzpomněl jsem si, že PC něco po zapnutí hledalo na HDD a BIOS opravilo.

Takže jsem hledal v manuálu pro základovku a našel jsem tam, že základní deska by měla podporovat výše zmíněný Virtual Dual BIOS. Bohužel jsem si na ten HDD, kde byla zřejmě záloha BIOSu, nainstaloval MX Linux a zahodil tak uloženou zálohu BIOSu. Zkoušel jsem natáhnout přes jiný PC do HDD .BIN soubor s BIOSem a to nejdříve na EXT4 a pak na FAT souborový systém a zkoušel jsem spustit poškozený PC pouze se zapojeným HDD s .IMG souborem BIOSu. Ale počítač stále nefunguje.

Našel jsem si v manuálu polohu BIOS chipu. Ale v tom místě jsou dva chipy. Jeden se 3 vývodama (nevím jak se těm vývodům říká) a druhý s 8 vývodama, přičemž na tom druhém je v pravo dole na pouzdře čipu zelená tečka. Tak nevím jaký chip je ten správný a jaký piny (nebo vývody) mám propojit.

A teď odpověď na předposlední dva příspěvky: upgrade jsem volil kvůli tomu, že mi nešel v Linuxu spouštět ve VM VirtualBoxu jakýkoliv virtuální systém. Později jsem zjistil, že ho nepodporuje CPU, který je v počítači. Ale ještě před tím, jsem upgradoval BIOS, neboť jsem si myslel, že CPU to umí a chyba je v BIOSu na základovce. Zkoušel jsem všechno možné, včetně zmíněného coruupted BIOS souboru. Na konec jsem úspěšně upgradoval na nejvyšší verzi.

No a pak jsem si chtěl ověřit jednu chybu, kterou jsem dělal při upgradu. Už nevím jakou, ale cílem bylo provést downgrade. Říkal jsem si, že když to tak krásně funguje, tak bych si nic ověřovat neměl. Ale protože jsem riskoval jen pár stokorun, tak jsem si řekl, že mi ta zkušenost za to stojí.

O tom, jestli mi to za to stálo nebo ne se rozhodne v budoucnu.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #16 kdy: 13. 11. 2022, 17:00:54 »
zkusil bych odpojit disky zda nenacte bios z dodavaneho cd, pokud ho jiz nemas mozna je to tohle?

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #17 kdy: 13. 11. 2022, 17:32:43 »
pro nacitani z disku dle info(s jinou deskou) zde se nebere soubor z normalniho oddilu ale z HPA
- disk musi byt s tabulkou MBR/BIOS ne GPT a mensi nez 2TB
- na disku musi byt HPA (hdparm -N /dev/sdX rekne zda je ci neni, pokud je zobrazi pocet_sektoru_dostupnych/pocet_sektoru_celkem [rozdil je velikost nastavene HPA])
- preinstalace systemu by NEmela HPA zrusit (FW disku sektory prirazene do HPA systemu nezobrazuje) ani prepsat na ni data
- pokud HPA na disku nemas melo by jit vytvorit "hdparm -N pPOCET_SEKTORU_CO_MA_ZUSTAT_MIMO_HPA /dev/sdX"

ted uz jen otazka jak bios do HPA rucne dostat, napada me zrusit na disku HPA, nahrat bios pres dd s pouzitim offstetu XYZ, pak HPA opet zapnout s pABC kde:
Kód: [Vybrat]
ABC = pocet_sektoru_celkem(z vystupu hdparm -N /dev/sdX) - XYZ(hodnotu pouzitou pro DD offstet)pokud FW disku oznacovanou HPA cast nepremazne, tak by bios tam teoreticky mel byt, pokud tedy (funkcni)Deska pri ukladani backup biosu do HPA k tomu jeste neco nepriklada nebo mi neco neunika :-)

EDIT: pokud s tim budes laborovat, pouzij nejakej disk kde nemas sva data ;-)
« Poslední změna: 13. 11. 2022, 17:35:57 od k3dAR »

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #18 kdy: 13. 11. 2022, 19:14:16 »

Našel jsem si v manuálu polohu BIOS chipu. Ale v tom místě jsou dva chipy. Jeden se 3 vývodama (nevím jak se těm vývodům říká) a druhý s 8 vývodama, přičemž na tom druhém je v pravo dole na pouzdře čipu zelená tečka. Tak nevím jaký chip je ten správný a jaký piny (nebo vývody) mám propojit.
Je to ten s 8 pinama a tečkou. Tečka, nebo jiná značka, často ručně udělaná, je označení z fabriky, když ty chipy nahrávají.

Na tom chipu bude napsáno o jaký chip se jedná a podle něho zjistíš pinout, tedy číslování pinů. Pak už je musíš zkratovat ty správné.

Ten .BIN soubor s BIOSem si vzal kde? To, co stáhneš na webu většinou není kompletní image celého chipu, ale třeba jen oddíl s BIOSem. Možná, to nelze použít jako zálohu pro obnovení, nebo se třeba ten soubor musí jmenovat nějak specificky.

V tom chipu je toho uloženo víc než BIOS.

Nejjednodušší by bylo sehnat někoho se stejnou deskou, kdo by byl schopný ti jeho funční BIOS vyčíst. Kompletní obraz chipu bude mít velikost odpovídající kapacitě chipu, většinou 4MB, 8MB a podobně. Ten pak lze nahrát i externě, práce na pár minut.

Pokud recovery možnosti od Gigabyte selžou, bude potřeba sehnat někoho, kdo bude schopný ten chip přeprogamovat externě. V Praze a podobně by mohl pomoci někdo z Coreboot komunity, protože výbava je na to potřeba stejná. Takový člověk by i mohl umět naflashovat pouze ten soubor stažený z webu.



k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #19 kdy: 13. 11. 2022, 22:29:55 »
[...]nebo se třeba ten soubor musí jmenovat nějak specificky.
treba byt v HPA ;-)

EDIT:
jinak dle foto zde, tam nejspis bude Winbond W25X40VSSIG, v extremni situaci koupitelnej na ebay predflashovanej :-)
« Poslední změna: 13. 11. 2022, 22:34:02 od k3dAR »


Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #20 kdy: 14. 11. 2022, 05:39:06 »
zkusil bych odpojit disky zda nenacte bios z dodavaneho cd, pokud ho jiz nemas mozna je to tohle?

ISO jsem stahl, vypalil a zkusil. Ale PC je stale dead.

pro nacitani z disku dle info(s jinou deskou) zde se nebere soubor z normalniho oddilu ale z HPA
- disk musi byt s tabulkou MBR/BIOS ne GPT a mensi nez 2TB
- na disku musi byt HPA (hdparm -N /dev/sdX rekne zda je ci neni, pokud je zobrazi pocet_sektoru_dostupnych/pocet_sektoru_celkem [rozdil je velikost nastavene HPA])
- preinstalace systemu by NEmela HPA zrusit (FW disku sektory prirazene do HPA systemu nezobrazuje) ani prepsat na ni data
- pokud HPA na disku nemas melo by jit vytvorit "hdparm -N pPOCET_SEKTORU_CO_MA_ZUSTAT_MIMO_HPA /dev/sdX"

ted uz jen otazka jak bios do HPA rucne dostat, napada me zrusit na disku HPA, nahrat bios pres dd s pouzitim offstetu XYZ, pak HPA opet zapnout s pABC kde:
Kód: [Vybrat]
ABC = pocet_sektoru_celkem(z vystupu hdparm -N /dev/sdX) - XYZ(hodnotu pouzitou pro DD offstet)pokud FW disku oznacovanou HPA cast nepremazne, tak by bios tam teoreticky mel byt, pokud tedy (funkcni)Deska pri ukladani backup biosu do HPA k tomu jeste neco nepriklada nebo mi neco neunika :-)

EDIT: pokud s tim budes laborovat, pouzij nejakej disk kde nemas sva data ;-)

Mam prazdny HDD a je na nem ten HPA povoleny, takze po prikazu:

Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -N /dev/sdb
se objevi:
Kód: [Vybrat]
/dev/sdb:
 max sectors   = 488395055/488397168, HPA is enabled

Jak jsi to prosimte k3dARe myslel s tim prikazem dd ? Napsal bysm mi nejaky konkretni priklad? A jaky soubor tam mam dat. Ten .BIN? nebo jiny?


Našel jsem si v manuálu polohu BIOS chipu. Ale v tom místě jsou dva chipy. Jeden se 3 vývodama (nevím jak se těm vývodům říká) a druhý s 8 vývodama, přičemž na tom druhém je v pravo dole na pouzdře čipu zelená tečka. Tak nevím jaký chip je ten správný a jaký piny (nebo vývody) mám propojit.
Je to ten s 8 pinama a tečkou. Tečka, nebo jiná značka, často ručně udělaná, je označení z fabriky, když ty chipy nahrávají.

Na tom chipu bude napsáno o jaký chip se jedná a podle něho zjistíš pinout, tedy číslování pinů. Pak už je musíš zkratovat ty správné.

Ten .BIN soubor s BIOSem si vzal kde? To, co stáhneš na webu většinou není kompletní image celého chipu, ale třeba jen oddíl s BIOSem. Možná, to nelze použít jako zálohu pro obnovení, nebo se třeba ten soubor musí jmenovat nějak specificky.

V tom chipu je toho uloženo víc než BIOS.

Nejjednodušší by bylo sehnat někoho se stejnou deskou, kdo by byl schopný ti jeho funční BIOS vyčíst. Kompletní obraz chipu bude mít velikost odpovídající kapacitě chipu, většinou 4MB, 8MB a podobně. Ten pak lze nahrát i externě, práce na pár minut.

Pokud recovery možnosti od Gigabyte selžou, bude potřeba sehnat někoho, kdo bude schopný ten chip přeprogamovat externě. V Praze a podobně by mohl pomoci někdo z Coreboot komunity, protože výbava je na to potřeba stejná. Takový člověk by i mohl umět naflashovat pouze ten soubor stažený z webu.

Diky GPU za typy. Zkusim se podivat na ten chip, jestli zjistim, ktery to je. Jinak ten .BIN soubor je z internetu extrahovany z EXE souboru dle teto rady (ze strt. 1):

Rozbalit exe s posledním BIOSem ze stránek Gigabyte (pomocí 7zip). Pak rozbalit soubor s BIOSem pomocí lha. Výsledný .bin soubor nahrát do root dir na USB flashku. Odpojit disky ap. a zapnout PC. Mělo by si to samo naflashovat ten BIOS z flashky. Doufám, že si to pamatuju dobře.

Jinak za ty penize za ten chip s BIOSem bych si mohl sehnat celou zakladni desku. Ale stejne diky za typ.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #21 kdy: 14. 11. 2022, 07:49:26 »
Napis na chipu nemohu precist. Je strasne matnej a nemam tak silnou lupu, abych si to drobounky pismo zvetsil. Vypada to jako na obrazku (viz. priloha), ale napis je asi jinej, protoze ma v levem dolnim rohu (horizontalne naproti od zelene tecky) vertikalni napis dvou pismen "MX", pokud to ctu spravne.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #22 kdy: 14. 11. 2022, 13:42:37 »
Je zvláštní, že to ještě nikdo nezmínil, ale u těhle starých desek se recovery spouštělo automaticky, pokud byl zachován boot blok (flashuje se zvlášť), ale očekávalo to binárku ještě na disketě. Takže pokud se ten bin vejde na disketu, tak někdy stačilo dát tam pouze tu binárku, jindy ta disketa musela být bootovací a přes autoexec spouštět flash utilitu s parametrem k naflashování té binárky (ve tvaru flash.exe /binárka.bin /flashuj ) Při celém tom procesu zůstala obrazovka černá, buď se to následně samo restartovalo, nebo to bylo potřeba vypnout tak minutu dvě po skončení aktivity na disketě.
« Poslední změna: 14. 11. 2022, 13:44:41 od Jan Novák »

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #23 kdy: 14. 11. 2022, 14:15:51 »
Ještě jedom, měl jsi odpojený ten PC od elektřiny, když si odpojoval tu BIOS baterku?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #24 kdy: 14. 11. 2022, 16:59:09 »
Ano, ten 8 pin s napisem MX je bios (SPI/QSPI flash). Kdybys byl v Praze, tak je to tak na hodku to sundat, nadratovat na programator, precist, zapsat, osadit zpet.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #25 kdy: 14. 11. 2022, 21:51:39 »

se objevi:
Kód: [Vybrat]
/dev/sdb:
 max sectors   = 488395055/488397168, HPA is enabled


488397168 - 488395055 = 2113

Tady jsem našel článek o tom HPA v případě Gigabytu, jaká je to prasárna. Borec má:

Kód: [Vybrat]
/dev/sdb:
 max sectors   = 5860531055/5860533168, HPA is enabled

5860533168 - 5860531055 = 2113

Soudím, že tam opravdu bude ten BIOS schovaný. Určitě bych ho uměl odtud dostat (pokud tam je, jakože to je veliká šance, ale ne poslepu, spíš prostě zkusit načíst tím dd od daného offsetu (nevím z hlavy, jak se to u dd píše, ale na to není problém přijít), pak do toho načteného souboru kouknout očima a zjistit, jestli to je BIOS, jestli je přesně na místě, nebo posunutý - vzhledem k velikosti čipu je ten BIOS velký přesně 512 KiB a 2113 je v 512bajtvých sektorech dvakrát tolik plus drobná rezerva (možná tam je i ta binárka na flashování, jak zmiňuje Jan Novák), začátek BIOSu lze porovnat opticky s tím, co jde stáhnout přímo od Gigabytu. Pak už to jen flashnout do toho čipu programátorem.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #26 kdy: 14. 11. 2022, 22:43:28 »
Toto je nekonečná diskuze jak z mrtvé desky bez znalostí a prostředků udělat funkční.

Tady si kup bios
https://www.ebay.com/itm/380670529730?hash=item58a1bb50c2:g:GmkAAOSwsldgzjZo&amdata=enc%3AAQAHAAAAoCgiDFpAxrtc4Mx34xBJsi6lnz80xeXBo0vQBK89GyjPo7dqYHkZM2s5PkofngHvCpiSEGv5fcJ2J4yYgG4rCcp6t%2FyT2bfmjIZ5FUKMrvaNFAoWXja1vbgLWCZSp4pOwhNi9DERiEOMQWVgGKuk7eD%2BrPJVKJBxmle99e3CQ1LVp1DDD2LYv76khoIlr8BQ6k9VKnZu2jnYlStBbzfEERk%3D%7Ctkp%3ABk9SR7L2nYGPYQ

A pak už ti nic nebrání vzít si páječku a naletovat to.
Maximálně pak odpráskneš po špatně provedené opravě i CPU a RAM. A když budeš chytrolín tak i hardisk.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #27 kdy: 15. 11. 2022, 05:52:21 »
Tady jsem našel článek o tom HPA v případě Gigabytu [...]
to je clanek z ktereho sem cerpal nahore (viz odkaz "zde" ;-)

Toto je nekonečná diskuze [...] Tady si kup bios
to uz sem take posilal vejs (jen trochu drazsi)


Kód: [Vybrat]
/dev/sdb:
 max sectors   = 488395055/488397168, HPA is enabled

Jak jsi to prosimte k3dARe myslel s tim prikazem dd ? Napsal bysm mi nejaky konkretni priklad? A jaky soubor tam mam dat. Ten .BIN? nebo jiny?

jsou to volby seek (posune o X zacatek v cili) nebo skip (preskoci cast X ze zdroje)

jestli ma dedukce je spravna, tak tak postup pro tvuj konkretni disk:

Kód: [Vybrat]
# nejdriv HPA vypnout (=nastavis disku total)
hdparm -N p488397168 /dev/sdX

pak zaloha toho co mas (WIFT ​​​​​​​​​​mel spravnou poznamku to prozkoumat)
Kód: [Vybrat]
# zkopirovani z disku oblast za 488395055 sektorem
sudo dd if=/dev/sdX skip=488395055 of=/cesta/soubor.dd
# vystup by mel byt 1081856b

analyzovat tu zalohu, pokud by to byl jen bios bin, tak zkusit ten spravnej rozbalenej .bin

Kód: [Vybrat]
# nahrani (surove) souboru na oblast za 488395055
sudo dd if=p31ds3l.BIN of=/dev/sdX seek=488395055

a nakonec znovu aktivovat HPA
Kód: [Vybrat]
# nastaveni HPA puvodni velikosti (=nastavis ze ma zustat to co bylo)
hdparm -N p488395055 /dev/sdX

v tech uvahaj si ale nejsem jistem:
1. zda na HPA ma byt ciste jen ten BIN (to muze potvrdit ci vyvratit ta zaloha aktualni HPA casti)
2. zda pri zakazani a/nebo povoleni HPA nahodou FW disku nemaze tu HPA oblast

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #28 kdy: 15. 11. 2022, 10:13:35 »

Kód: [Vybrat]
# nejdriv HPA vypnout (=nastavis disku total)
hdparm -N p488397168 /dev/sdX

pak zaloha toho co mas (WIFT ​​​​​​​​​​mel spravnou poznamku to prozkoumat)
Kód: [Vybrat]
# zkopirovani z disku oblast za 488395055 sektorem
sudo dd if=/dev/sdX skip=488395055 of=/cesta/soubor.dd
# vystup by mel byt 1081856b

analyzovat tu zalohu, pokud by to byl jen bios bin, tak zkusit ten spravnej rozbalenej .bin…
Jakmile bude mít přečtené to, co je v HPA, není problém to vystavit a někdo šikovný (klidně i já) z toho může vytáhnout čistě ten 512KiB BIOS. Pak už to stačí jen flashnout v programátoru.


…2. zda pri zakazani a/nebo povoleni HPA nahodou FW disku nemaze tu HPA oblast
Podle mě nemaže. Tuším AutoCont (nebo Levi nebo kdo, už si to přesně nevybavuju) kdysi dělali počítače s nějakým PC doctorem a měli ho ukrytý právě v HPA. To by jim ho disk smazal a nefungovalo by to ;). Afaik není jak se do té HPA oblasti dostat, pokud se HPA nevypne/neposune, takže se to prostě vypnout musí :).
« Poslední změna: 15. 11. 2022, 10:17:51 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #29 kdy: 16. 11. 2022, 13:04:45 »

Kód: [Vybrat]
# nejdriv HPA vypnout (=nastavis disku total)
hdparm -N p488397168 /dev/sdX

pak zaloha toho co mas (WIFT ​​​​​​​​​​mel spravnou poznamku to prozkoumat)
Kód: [Vybrat]
# zkopirovani z disku oblast za 488395055 sektorem
sudo dd if=/dev/sdX skip=488395055 of=/cesta/soubor.dd
# vystup by mel byt 1081856b

analyzovat tu zalohu, pokud by to byl jen bios bin, tak zkusit ten spravnej rozbalenej .bin…
Jakmile bude mít přečtené to, co je v HPA, není problém to vystavit a někdo šikovný (klidně i já) z toho může vytáhnout čistě ten 512KiB BIOS. Pak už to stačí jen flashnout v programátoru.

OK, tak mam ten HPA (dle schvaleneho navodu od k3dARa). Prikladam jako prilohu k tomuto prispevku, pro prostudovani vsem prispevatelum. Jeste poznamku, po zruseni HPA jsem musel restartovat pocitac, aby mi to ten dd prikaz vzal. Ale mozna mi jen selhal system, protoze MATE panely GUI prostredi crashly a pak se znovu objevily.