PC nejede po downgradu BIOSu

PC nejede po downgradu BIOSu
« kdy: 12. 11. 2022, 11:14:49 »
Zdravím.

Mám takový problém. Na PC jsem zkoušel upgradovat BIOS. Postupoval jsem postupně od menších verzí, až po tu nejvyšší. PC šlapalo dobře. A pak mě napadlo ho zkusit downgradovat na nižší verzi. A výsledek je ten, že po downgradu PC vůbec nejede. Ani nenaskočí úvodní obrazovka s volbami pro enter to BIOS, QFlash BIOS etc. Obrazovka je prostě po zapnutí černá. Zkoušel jsem již funkčnost všech komponent a všechny v jiném počítači fungují bez problému (grafická karta, RAM paměti, HDDs, DVD drive, samozřejmě i zdroj - vše funguje). Jen základní desku a procesor jsem nezkoušel na funkčnost. Po zapnutí ani počítač nepípne, abych podle toho rozpoznal, v jaké části PC je problém.

Prostě totální blackout a nevím co s tím. Poradí někdo? Základní deska je GIGABYTE GA-P31-DS3L, procesor už ani nevím: je to nějaká verze Intel Core 2 Duo, socket 775.

Předem díky, za seriózní odpovědi.
nm


Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #1 kdy: 12. 11. 2022, 11:52:31 »
CMOS vyresetovat zkoušels? Ať už vytažením baterky nebo jumperem...

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #2 kdy: 12. 11. 2022, 12:05:04 »
JJ. Obojí jsem zkoušel. I jsem kompletně odpojil zdroj, vyndal baterku a nechal PC ležet. Také jsem zkoušel povyndavat všechny komponenty a nechat zapojený pouze základní desku a CPU. Bez výsledku. Vygooglil jsem všechno možný, ale nic nefungovalo. I jsem zkoušel, dle jedné rady na Internetu, vyndat CPU a znovu nainstalovat. Opět bez výsledku.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #3 kdy: 12. 11. 2022, 12:11:30 »
Pisou tam neco o "virtual dual bios", nemas tam jumper na prepinani?
(zhodou okolnosti jsem tedkom vykoupal GA-P35-DS4 od prachu, samozrejme ze jede.. a ma fyzicky dva biosy)

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #4 kdy: 12. 11. 2022, 12:40:38 »
Bohužel tato deska nic takového nemá, ani dual BIOS ani jumper. Aspoň v manuálu jsem nic nenašel.


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #5 kdy: 12. 11. 2022, 14:06:13 »
Ten virtual dual bios znamená, že když se něco stane tomu na chipu, tak se po záložním obrazu shání na disku. Prý snad funguje i CD, které se přikládalo k desce. Zkusil bych jít touhle cestou.

https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=954&t=1022979
https://forums.anandtech.com/threads/gigabyte-ga-ep31-ds3l-rev-1-0-dead-bios.2502667/#post-38820804

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #6 kdy: 12. 11. 2022, 16:56:41 »
Tak je hotovo a vymalováno. V dřívějších deskách šel čip s biosem ven a přeprogramovat se externě. Určitě tam výrobce bude mít nějakou možnost jak toho docílit, ale asi nebude určená koncákům a budou na to spešl nástroje.
Downgrade se nikdy nedělá, a obecně je to zakázaný, a je s podivem že ti flashovací utilita toto dovolila, ale asi jsi ji nějak přesvědčil.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #7 kdy: 12. 11. 2022, 17:33:19 »
V dřívějších deskách šel čip s biosem ven a přeprogramovat se externě

Downgrade se nikdy nedělá, a obecně je to zakázaný

"V dřívějších deskách" je tak 20+ let zpátky. Navíc v té době programátor nebyl tak levný jako dneska, kdy se dá postavit prakticky z Arduina a pár krokodýlků.

Já jsem se setkal jen s tím, že v seznamu dostupných verzí bylo napsané, že když upgraduji na verzi B, už nemůžu zpátky na verzi A, ale nikdy to nebylo obecné pravidlo, natož aby to bylo nějak zakázané.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #8 kdy: 12. 11. 2022, 17:37:35 »
Tak externě jde programovat furt, většina desek má stále DIP8 nebo SOIC8 ROM chip, takže stačí mít odpovídající clip a třeba raspberry pi. Pak už stačí jen sehnat obraz pro nahrání, třeba z jiné desky. Nebo přečíst stávající čip a do oblasti s BIOSem nahrát nový z webu.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #9 kdy: 13. 11. 2022, 03:54:54 »
Rozbalit exe s posledním BIOSem ze stránek Gigabyte (pomocí 7zip). Pak rozbalit soubor s BIOSem pomocí lha. Výsledný .bin soubor nahrát do root dir na USB flashku. Odpojit disky ap. a zapnout PC. Mělo by si to samo naflashovat ten BIOS z flashky. Doufám, že si to pamatuju dobře.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #10 kdy: 13. 11. 2022, 07:20:08 »
Tak jsem vyzkoušel všechno, co zde bylo zmíněno, včetně odkazů na jiné weby. Akorát jsem nezkoušel toto:

Citace
shorting pins 5 and 6 (SI - Serial Data Input and SCLK - Clock Input... haven't checked the datasheet of this motherboard/bios yet to see if the pins are different) helps to bypass the first BIOS on the DualBIOS chip and boot the 2nd one
(short the pins and hold it that way until pc restarts 2-3 times and you see your computer boot,
then immediately let go and press End to start QFlash or Del for BIOS)

o čemž se mluví zde: https://forums.anandtech.com/threads/gigabyte-ga-ep31-ds3l-rev-1-0-dead-bios.2502667/#post-38820804

protože jsem žádný takový piny nenašel a moje základní deska stejně nemá DualBIOS (GIGABYTE GA-P31-DS3L rev1.1) - pozdější revisions už DualBIOS mají.

Ale našel jsem, jak někdo někde tvrdí toto:
Citace
Mine worked after I pulled out the CMOS battery and waiter two weeks. I don't think you need to waiy that long, but it was my only fix.

na tomto odkazu: https://forums.tomshardware.com/threads/bios-update-a-ep31-ds3l.416934

Nevím, jestli to budu zkoušet 2 týdny, to si nechám až jako závěrečné řešení, ale počkám pár hodin, pak zkusim. Pak možná do zítřka a zase zkusim a pak možná ty 2 týdny. Teda pokud se nenajde jiné řešení.

nm

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #11 kdy: 13. 11. 2022, 10:38:06 »
Je potřeba zkratovat ty piny na ROM chipu, tím jeho čtení selže a nahraje se obsah záložního chipu, který ale tvoje deska nemá, takže asi místo toho ho bude chtít načíst z HDD a podobně. Kdysi jsem byl nucen tohle udělat a fungovalo to.

Pro vymazání CMOS většinou pouhé vyndání baterie na chvíli nestačí, je ještě potřeba vybít kondenzátory na desce. Časem se pochopitelně vybijí sami. Někdy pomáhá i zapnutí počítače bez zdroje napájení, a následné zkratování kontaktů v patici baterie.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #12 kdy: 13. 11. 2022, 11:12:19 »
Este je moznost kupit si novy bios na Ebay a vymenit. Alebo jednoduchsie si kupit celu dosku. Len tak zo zaujimavosti, co ta viedlo k updatu na tej starej “vykopavke”?

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #13 kdy: 13. 11. 2022, 11:19:57 »
Este je moznost kupit si novy bios na Ebay a vymenit. Alebo jednoduchsie si kupit celu dosku. Len tak zo zaujimavosti, co ta viedlo k updatu na tej starej “vykopavke”?

Spis at rekne co ho vedlo k DOWN-grade kroku :)

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #14 kdy: 13. 11. 2022, 13:28:34 »
Neopravuj co není rozbité, snad si to budeš pamatovat stejně jako my všichni ostatní.