Zvýšení hodinovky

Zvýšení hodinovky
« kdy: 25. 10. 2022, 07:07:43 »
Ahoj,

je to pro mě nová situace, pracuju teprv pár let a zvýšení hodinovky za mnou na minulém projektu tak nějak přišlo samo.
Ale teď jsem rok a půl v jedné firmě jako OSVČ a za tu dobu mi samozřejmě inflace odepsala značnou část a ještě se mi dost změnila životní situace.
Staví mě to před volbu buď risknout a výhledově odejít jinam kde být na HPP (v tuhle chvíli se mi to zkrátka jeví lépe) a nebo to zkusit v současné firmě. Přejít na HPP a ještě chtít víc by pro firmu znamenalo prakticky dvojnásobné náklady, to se obávám, že není reálné. Pak je tu možnost zkusit požádat o zvýšení hodinovky, ale v podstatě aby to mělo význam a udrželo mě to tam delší dobu, tak by to muselo být aspoň o 25%. Což je hodně ale oproti dvojnásobku pro případ HPP, to zní snesitelněji.
A co chci vlastně poradit? Asi jakou máte strategii pro zvyšování mzdy vy?


Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #1 kdy: 25. 10. 2022, 07:18:06 »
Já osobně bych na to šel asi úplně přímočaře. Řekl bych jaký přínos pro firmu máš a v jaký si životní situaci a že potřebuješ korunky navíc. Je pak taky otázka jak se k tomu stavíš, protože jako OSVČ se k tobě nemůžou stavět jako k zaměstnanci, tím pádem si hledej bokovky na OSVČ, nemáš u nich pevně danou pracovní dobu od kdy do kdy a taky kolik hodin.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #2 kdy: 25. 10. 2022, 09:17:15 »
u nás máme každý rok v září pohovor se šéfem, vždy zvedne plat o inflaci + něco za zkušenosti.
Pojal bych to podobně.
Řekl, co přinášíš společnosti, řekni že od posledního zvýšení platu je XX měsíců, inflace je XX % procent, takže bys minimálně požadoval to, nicméně došlo k navýšení tvých kompetencí a že požaduješ minimálně toto navíc s tím, že jiné řešení by bylo ještě dražší...

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #3 kdy: 25. 10. 2022, 10:24:06 »
argumentuj zvysenim znalosti a prinosem pro tym. inflace a tvoje soukroma situace nikoho moc nezajima.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #4 kdy: 25. 10. 2022, 10:28:57 »
zvyseni znalosti absolutne nikoho nezajima.

prinos pro tym se zvetsil? nikoho nezajima.

pracuje se mnohem vic nebo zodpovednejsi pozice? mozna..

za 10 let si nevybavuji, kdy se podarilo uspesne vyjednat vyrazne zvyseni penez.
vzdy jen prechodem jinam.

HR to nemuze dovolit, je to nebezpecny precedence. proto radeji zaplati vic novemu cloveku. to je ovsem z prostredi velkych firem.


argumentuj zvysenim znalosti a prinosem pro tym. inflace a tvoje soukroma situace nikoho moc nezajima.


Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #5 kdy: 25. 10. 2022, 10:44:55 »
zvyseni znalosti absolutne nikoho nezajima.

prinos pro tym se zvetsil? nikoho nezajima.

pracuje se mnohem vic nebo zodpovednejsi pozice? mozna..

za 10 let si nevybavuji, kdy se podarilo uspesne vyjednat vyrazne zvyseni penez.
vzdy jen prechodem jinam.

HR to nemuze dovolit, je to nebezpecny precedence. proto radeji zaplati vic novemu cloveku. to je ovsem z prostredi velkych firem.


argumentuj zvysenim znalosti a prinosem pro tym. inflace a tvoje soukroma situace nikoho moc nezajima.
Hlavně je divné argumentovat při zvýšení o inflaci nějakým zvýšením znalostí. Prostě bych se zeptal na zvýšení o inflaci a tečka.
Samozřejmě nejlepší řešení je najít si něco jiného odběratele. Navíc jako OSVČ nemusí dodržovat zákoník práce.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #6 kdy: 25. 10. 2022, 10:47:46 »
Jestli jsi OSVČ, tak jaké "požádat o zvýšení hodinovky"? Prostě zákazníky informuješ o nové sazbě. Všichni naši dodavatelé letos posílali nové ceníky, mnozí několikrát, ve stavebnictví jsme jednu dobu přeceňovali zakázky co druhý týden.

Jestli chceš odhadnout nějakou pro zákazníka přijatelnou cenu, tak se podívej na mzdy jejich HPP lidí (word of mouth, nebo třeba z jejich inzerátů), vypočítej z toho reálné náklady, a tref se někde do podobných čísel.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #7 kdy: 25. 10. 2022, 11:42:29 »
Dle smlouvy.
Ja si muzu informovat koho chci a vic nedostanu, dokud smlouva nevyprsi.

Jestli jsi OSVČ, tak jaké "požádat o zvýšení hodinovky"? Prostě zákazníky informuješ o nové sazbě. Všichni naši dodavatelé letos posílali nové ceníky, mnozí několikrát, ve stavebnictví jsme jednu dobu přeceňovali zakázky co druhý týden.

Jestli chceš odhadnout nějakou pro zákazníka přijatelnou cenu, tak se podívej na mzdy jejich HPP lidí (word of mouth, nebo třeba z jejich inzerátů), vypočítej z toho reálné náklady, a tref se někde do podobných čísel.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #8 kdy: 25. 10. 2022, 12:05:47 »
Za tu dobu znas firmu, projekt = jsi efektivnejsi. urcite ses i neco noveho naucil = mas vetsi hodnotu na trhu prace. Firma te zna a ma k tobe duveru = zvysije efektivitu. Diky tomu mas vetsi hodnotu pro firmu i kdyby z fleku sehnala nekoho noveho.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #9 kdy: 25. 10. 2022, 12:07:18 »
Pokud není u dlouhodobých smluv inflační doložka, tak je to dost chyba.
Dle smlouvy.
Ja si muzu informovat koho chci a vic nedostanu, dokud smlouva nevyprsi.

Jestli jsi OSVČ, tak jaké "požádat o zvýšení hodinovky"? Prostě zákazníky informuješ o nové sazbě. Všichni naši dodavatelé letos posílali nové ceníky, mnozí několikrát, ve stavebnictví jsme jednu dobu přeceňovali zakázky co druhý týden.

Jestli chceš odhadnout nějakou pro zákazníka přijatelnou cenu, tak se podívej na mzdy jejich HPP lidí (word of mouth, nebo třeba z jejich inzerátů), vypočítej z toho reálné náklady, a tref se někde do podobných čísel.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #10 kdy: 25. 10. 2022, 12:08:33 »
Ceník jako součást smlouvy jsem teda ještě neviděl 🤷 vždyť to pak přece vede přesně k těmto problémům. Vždycky jsem měl ve smlouvách jen obecně že dodavatel předloží výkaz ke schválení a potom fakturuje, nebo variace na toto. Jak s malými startupy, tak s korporáty typu Siemens.

Edit: jedině u projektových smluv, kdy je předem známý rozsah, harmonogram, a tedy i celková cena.
« Poslední změna: 25. 10. 2022, 12:13:38 od Jakub Štech »

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #11 kdy: 25. 10. 2022, 12:40:59 »
Podařilo se mi získat víc peněz jen když jsem chtěl odejít. Tvoje hodnota není o tom, kolik si se toho naučil za poslední rok, ale jak rychle business něco chce a kolik k tomu stojí zdroje, tedy tvůj čas, na trhu práce. Musíš to samozřejmě nějak umět, ale reálně to má dopad jen při pohovoru. Pokud chceš přidat na jistotu, projdi si pár pohovorů a když budeš mít na stole lepší nabídku, tak se zeptej, tam kde teď pracuješ, jak to vidí. Když víc nedají a ta nová firma ti sedne, tak tam běž.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #12 kdy: 25. 10. 2022, 13:01:00 »
jenom jeste vic zduraznim, zeptej se jen a jen az budes mit neco na stole. Jinak se muzes velmi spalit.


Podařilo se mi získat víc peněz jen když jsem chtěl odejít. Tvoje hodnota není o tom, kolik si se toho naučil za poslední rok, ale jak rychle business něco chce a kolik k tomu stojí zdroje, tedy tvůj čas, na trhu práce. Musíš to samozřejmě nějak umět, ale reálně to má dopad jen při pohovoru. Pokud chceš přidat na jistotu, projdi si pár pohovorů a když budeš mít na stole lepší nabídku, tak se zeptej, tam kde teď pracuješ, jak to vidí. Když víc nedají a ta nová firma ti sedne, tak tam běž.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #13 kdy: 25. 10. 2022, 13:05:33 »
Jestli jsi OSVČ, tak jaké "požádat o zvýšení hodinovky"? Prostě zákazníky informuješ o nové sazbě. Všichni naši dodavatelé letos posílali nové ceníky, mnozí několikrát, ve stavebnictví jsme jednu dobu přeceňovali zakázky co druhý týden.

Jestli chceš odhadnout nějakou pro zákazníka přijatelnou cenu, tak se podívej na mzdy jejich HPP lidí (word of mouth, nebo třeba z jejich inzerátů), vypočítej z toho reálné náklady, a tref se někde do podobných čísel.
Tak asi všichni víme jak to s OSVČ  v IT je :) Zas mám placenou dovolenou, protože i tak se to firmě vyplatí... Smluvně nejsem nijak vázán, v podstatě to je všechno na dobrý slovo a jelikož to funguje tak pracuju, posílám faktury. Kdyby si to nějak zadrhlo tak se zvednu a odejdu.

Za tu dobu znas firmu, projekt = jsi efektivnejsi. urcite ses i neco noveho naucil = mas vetsi hodnotu na trhu prace. Firma te zna a ma k tobe duveru = zvysije efektivitu. Diky tomu mas vetsi hodnotu pro firmu i kdyby z fleku sehnala nekoho noveho.
Tohle si říkám taky... Ale samozřejmě to na nejistotě neubírá...

Podařilo se mi získat víc peněz jen když jsem chtěl odejít. Tvoje hodnota není o tom, kolik si se toho naučil za poslední rok, ale jak rychle business něco chce a kolik k tomu stojí zdroje, tedy tvůj čas, na trhu práce. Musíš to samozřejmě nějak umět, ale reálně to má dopad jen při pohovoru. Pokud chceš přidat na jistotu, projdi si pár pohovorů a když budeš mít na stole lepší nabídku, tak se zeptej, tam kde teď pracuješ, jak to vidí. Když víc nedají a ta nová firma ti sedne, tak tam běž.
jenom jeste vic zduraznim, zeptej se jen a jen az budes mit neco na stole. Jinak se muzes velmi spalit.


Podařilo se mi získat víc peněz jen když jsem chtěl odejít. Tvoje hodnota není o tom, kolik si se toho naučil za poslední rok, ale jak rychle business něco chce a kolik k tomu stojí zdroje, tedy tvůj čas, na trhu práce. Musíš to samozřejmě nějak umět, ale reálně to má dopad jen při pohovoru. Pokud chceš přidat na jistotu, projdi si pár pohovorů a když budeš mít na stole lepší nabídku, tak se zeptej, tam kde teď pracuješ, jak to vidí. Když víc nedají a ta nová firma ti sedne, tak tam běž.
A tohle je samozřejmě taky správná myšlenka. Jen se mi nechce při všech starostech a povinnostech co mám běhat po pohovorech, abych je pak odmítl, protože mi firma přidá a já jinam nepůjdu. To je plýtvání časem obou stran.

Vidím, že názory na tohle jsou velmi různé. Stalo se někomu, že by s vámi chtěli ukončit spolupráci potom, co jste si řekli o víc peněz? Volba by pak sice byla jasná, ale byl by to další stres. Asi nezbývá než to zkusit a věřit, že ve mně vidí dostatečný přínos... Nejraději bych to udělal písemně, protože se potkáváme se šéfem naživo jen občas, ale to je asi blbé, že?

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #14 kdy: 25. 10. 2022, 13:27:15 »

Podařilo se mi získat víc peněz jen když jsem chtěl odejít. Tvoje hodnota není o tom, kolik si se toho naučil za poslední rok, ale jak rychle business něco chce a kolik k tomu stojí zdroje, tedy tvůj čas, na trhu práce. Musíš to samozřejmě nějak umět, ale reálně to má dopad jen při pohovoru. Pokud chceš přidat na jistotu, projdi si pár pohovorů a když budeš mít na stole lepší nabídku, tak se zeptej, tam kde teď pracuješ, jak to vidí. Když víc nedají a ta nová firma ti sedne, tak tam běž.
jenom jeste vic zduraznim, zeptej se jen a jen az budes mit neco na stole. Jinak se muzes velmi spalit.


Podařilo se mi získat víc peněz jen když jsem chtěl odejít. Tvoje hodnota není o tom, kolik si se toho naučil za poslední rok, ale jak rychle business něco chce a kolik k tomu stojí zdroje, tedy tvůj čas, na trhu práce. Musíš to samozřejmě nějak umět, ale reálně to má dopad jen při pohovoru. Pokud chceš přidat na jistotu, projdi si pár pohovorů a když budeš mít na stole lepší nabídku, tak se zeptej, tam kde teď pracuješ, jak to vidí. Když víc nedají a ta nová firma ti sedne, tak tam běž.
A tohle je samozřejmě taky správná myšlenka. Jen se mi nechce při všech starostech a povinnostech co mám běhat po pohovorech, abych je pak odmítl, protože mi firma přidá a já jinam nepůjdu. To je plýtvání časem obou stran.

Vidím, že názory na tohle jsou velmi různé. Stalo se někomu, že by s vámi chtěli ukončit spolupráci potom, co jste si řekli o víc peněz? Volba by pak sice byla jasná, ale byl by to další stres. Asi nezbývá než to zkusit a věřit, že ve mně vidí dostatečný přínos... Nejraději bych to udělal písemně, protože se potkáváme se šéfem naživo jen občas, ale to je asi blbé, že?

Radsej si obehaj tie pohovory a potom chod za sefom o pridanie. Preco? Na to si prisiel aj sam, firma ta moze potom vyhodit pretoze si povie ze si pre nu pridrahy.
Resp moze nastat druha situacia, firma si spocita ze ak ti teraz prida, skor ci neskor pre nu budes pridrahy a tak si za teba najde lacnejsiu nahradu. Aby sa nestalo to ze jedneho dna nastupi novy kolega ktoreho mas zaucat ako svojho partaka (v reci HR v obraze situacie rozumej tomu stylom: mas ho zaucat ako svoju nahradu), a jedneho dna mozes byt ty ten prebytocny vo firme ktory poleti von, ale poletis uz za ich podmienok a v ich urcenom case, co ti nemusi vobec vyhovovat.

Cize za mna jednoznacne, ked chcem viac, musim byt pripraveny odist. Neznamena to ze aj odidem, ak ponuknu viac (nie vzdy je to o iba o peniazoch, moze sa jednat aj o ine veci v aktualnej firme). Ak ale prides za sefom ze chces viac, lebo inak inde to vyzera tiez zaujmavo a nakoniec zostanes, tie vztahy uz nebudu ono plus firma urcite nebude spat na vavrinoch a bude hladat riesenie ako sa ta bezbolestne (citaj maju plnohodnotnu nahradu) zbavit.